Výroba chladícího komínu na CPU

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Jan Pašek » 23 dub 2010 19:45

Admini prominou zdvojovat odpovědi se nemá ale chtěl aby tohle téma nezapadlo pod nicneříkajícím názvem.

Pokud máš takovýhle chladič
Obrázek
Poradím ti fintu za pár korun zlepší se chlazení a klesnou otáčky ventilátoru.

Ještě než se ale pustíš do výroby doporučím kontrolu nastavení ventilátorů v BIOS tvého PC chybné nastavení může způsobovat onu nadměrnou hlučnost.
K výrobě ti stačí pásek plechu o šíři cca 5 cm pár šroubků, plastová kanalizační trubka, vrtačka, nůžky na plech a stahovací elektrikářský (Binder) pásek.
Za pomoci výše uvedeného nářadí a materiálu vyrobíš chladící komín tak aby ventilátor procesoru nasával vzduch přímo z bočnice skříně.
Kovový pásek (používal jsem pozink na parapety) o šíři cca5 cm a délce rovnající se obvodu trubky si podélně označíš na polovic vezmeš nůžky na plech a tak po 1cm až 1,5 cm nastříháš do poloviny (neměl bys prostřihnout přez 1/2 bude se ohýbat a sálo by to falešný vzduch). Takto upravený pásek ohneme o 90° (uděláme "vingl" s jednou rozstříhanou stranou) Kanalizační trubku o průměru ventilátoru CPU zařízneme na délku cca 1,5cm kratší než je vzdálenost mezi vrcholem ventilátoru CPU a plechem bočnice. Okolo zaříznuté kanalizační trubky omotáme pásek plechu tak aby se jeho nastříhané segmenty mohli rozevřít a plech zajistíme jedním až dvěma stahovacími elektrikářskými pásky. Nyní máme trubku s manžetou přičemž manžeta jde po trubce posouvat.
Nyní přiděláme manžetu k bočnici a to tak aby si neosazený konec trubky co nejpřesněji sednul na průměr ventilátoru CPU. Vzhledem k vibracím bych doporučil buď samořezné šrouby do kovu nebo metrické šrouby s pérovou podložkou.
Konečné usazení při zavírání skříně. Rouru povytáhneš tak aby se ještě před zavřením bočnice dotýkala ventilátoru CPU a při zavírání bočnice lehce přitlačíš i směrem do skříně takže roura se při zavírání sveze po ventilátoru a pohyblivé zajištení v manžetě dovolí její zasunutí. Roura po zavření bočnice bude přiléhat těsně k ventilátoru CPU a vzduch bude nasáván přes perforaci v bočnici. Zadní ventilátor skříně případně ventilátor zdroje nebude strhávat chladný vzduch pro CPU.

Hovgh ptejte se na nejasnosti.

Edit: Na četné žádosti přidávám pár fotek (konečně)

000824_185643.jpg
Důkaz že úprava je funkční prach okolo nasávacích otvorů bočnice

000824_185841.jpg
Celkový pohled na otočenou bočnici s namontovaným komínem. Za komínem je vidět část vyztužení bočnice proti vibracím vyrobené z pásku pozink plechu o šíři cca 3cm, který jsem ohnul do "Vingle" o straně cca 1,5 cm

000824_185954.jpg
Detail

000824_185939.jpg
Blízký detail

//Ltb: přidáno do PC-HELP rozcestníku
Naposledy upravil(a) Jan Pašek dne 10 zář 2010 04:06, celkem upraveno 3 x.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod ITCrowd » 23 dub 2010 20:23

Ahoj,
Jenda má pravdu, toto je řešení, které jsem aplikoval na můj těžce topící Prescott. Místo novoduru jsem prostě ustřihl kus vhodné PET lahve. Nasazení na chladič není příliš kritické, ventilátor si studený vzduch bočnicí bere, což dokazuje usazující se prach :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
king-surf
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1223
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod king-surf » 29 črc 2010 22:05

Byla by nějaká fotodokumentace? :)
Návod na HiJackThis log*HWMonitor*CCleaner*HWInfo

KDO SE MOC PTÁ, MÁLO GOOGLÍ!


CS 1.6. The Best Game.
2x3.1Ghz|4GB|HD4250|500GB 7.2k|Fortron 400W

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Jan Pašek » 29 črc 2010 22:32

Fotešky dodám do konce týdne stejně sem chtěl bednu vyčistit od prachu.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Owner
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7260
Registrován: červenec 07
Bydliště: Třinec
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Owner » 30 črc 2010 09:58

Komíny doma mám, ale všechny ihned ze skříní vyhazuji pryč.
Pokud mám chladič s heatpipe a velký jak prase, tak opravdu není místo.
Na ty box chladiče a jim podobné od Intelu se to může hodit, protože je to chladnější vzduch.
Prosím taky o fotky, hlavně tu improvizaci s petkou. :wink:
Fallout fan | HJT | MWAV | CCleaner | Provozuji Minecraft server Minecore.cz | Osobní blog
Notebook: Thinkpad X200s - 12", Core2Duo L9300, 9cell, 240GB SSD, 5GB DDR3
PC: AMD Phenom II X6 1055T, 12GB DDR3, AMD 6870, 500GB Seagate 7200.12

Uživatelský avatar
mike007
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5860
Registrován: srpen 07
Bydliště: Pardubice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod mike007 » 30 črc 2010 10:55

Nikdy jsem nic takového nemusel řešit, páč používám kvalitní CPU chladič, ale když jsem tak procházel nabídku na OK Computeru, narazil jsem na toto: http://www.okcomputers.cz/kme-air-guide/d-52383/ Nebylo by lepší koupit tohle než se patlat s nějakou kanalizační trubkou ???
Nejlepší hra je Excel!
Pravidla fóra PC-helpJak označit téma za vyřešené
»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
UPOZORNĚNÍ - můj Skype, Soukromé zprávy či email neslouží jako tech. podpora.
Dotazy pište do fóra. Od toho tu je.

Uživatelský avatar
MartinZX9R
Level 3
Level 3
Příspěvky: 476
Registrován: červen 07
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod MartinZX9R » 30 črc 2010 12:51

A na chladiče 120x120mm mají něco podobného třeba tady.
Je sice dražší, ale zase poměrně hezky vypadá.
Gigabyte B760 Aorus Elite AX (Intel B760), Intel Core i7-13700K + Noctua NH-D15S, Kingston Fury Beast Black (2x 32GB), Gigabyte GeForce RTX 4070Ti Gaming OC 12GB, Samsung SSD 980 Pro M.2 - 2TB, Asus Xonar DSX, Fortron Hydro G 850 Pro - 850W, Be Quiet! Pure Base 500FX, Samsung Odyssey G50A 27", MSI Clutch GM41 LW Wireless, MSI Vigor GK50, W11 Pro 64bit.

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Jan Pašek » 30 črc 2010 19:28

To Owner je jasně uvedeno pro jaký typ chladiče je úprava zamýšlena.

To mike007 když jsem úpravu vymýšlel a realizoval neměl sem ani tušení o tom že se dá koupit samostatný výrobek. Já se s chladícím komínem setkal když sem laškoval s myšlenkou vyměnit celou skříň u skříně Coller Master.
Ten "husí krk" ..zajímalo by mě jak je to tuhé při posunu bočnice do strany když to má osazení přímo na ventilátor na desce. Bude zřejmě prča otvírání a zavírání skříně a ještě si přitom páčím chladič i s ventilátorem CPU.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Owner
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7260
Registrován: červenec 07
Bydliště: Třinec
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Owner » 30 črc 2010 23:39

To hrdlo je přispůsobené tomu, aby na ten chladič dosedlo a při otevření bočnice (potáhnutí 1cm toho plechu dozadu a potom odklopení) se mu nic nestalo.
Fallout fan | HJT | MWAV | CCleaner | Provozuji Minecraft server Minecore.cz | Osobní blog
Notebook: Thinkpad X200s - 12", Core2Duo L9300, 9cell, 240GB SSD, 5GB DDR3
PC: AMD Phenom II X6 1055T, 12GB DDR3, AMD 6870, 500GB Seagate 7200.12

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Jan Pašek » 26 srp 2010 20:49

Tak konečně sem vám přidal ty fotky. Napsal sem sice do konce týdne ale už ne kterého ... zas jeden rest z krku.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Jan Pašek » 05 bře 2011 01:33

Po čase doplnění, které sice není přímo k výrobě chladícího komínu ale přímo souvisí s chlazením ...
Možná sem zas přišel na něco co všichni dávno vědí ale mám následující zkušenost. Po montáži chladicího komínu sem se jal experimentovat s nastavením otáček ventilátoru CPU v BIOS(u) a i když sem ze skříně udělal doslova "cedník" Přidal přední a zadní ventilátor teplota základní desky mi stále při delších zatíženích CPU šplhala přes 50°C. Zakopaný pes byl v nastavení minimálních otáček ventilátoru chladiče CPU. Mám na základní desce výkonové prvky a také snímač umístěný skoro pod chladičem CPU a mnou nastavené minimální otáčky ventilátoru CPU plně vystačily na uchlazení procesoru ale bohužel už to "nedofouklo" na základní desku. Po zvýšení minimálních otáček na 35% se konečně teplota základní desky drží do 50-ti stupňů celsia.
Dále pokud chcete plynule regulovat otáčky ventilátoru ve skříni pomocí puzní regulace je k tomu potřeba 4 pin ventilátor.
3 pin ventilátory se dají na 4 pin v MB zapojit ale nebudou regulovány pouze ukáží aktuální otáčky.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Lynx12
nováček
Příspěvky: 47
Registrován: listopad 09
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výroba chladícího komínu na CPU

Příspěvekod Lynx12 » 10 dub 2012 14:06

Já řešil komín takto:
Obrázek
zbytek otvoru v bočnici je zaslepen a krásně to saje přímo zvenčí.
Jen chci dořešit chlazení chipsetu, přívodu vzduchu z předního fanu brání GK.
Měl jsem v 5.25 slotu Genbird 3x40mm ale šel pryč protože nebyl moc kvalitní - vrčel (při zapnutí cca 1-2 min a různě za běhu PC).
Teploty jsou po několikahodinovém hraní: GPU 50-55°C, CPU 36-42 °C, chipset okolo 55-60°C
CPU:AMD FX-8300BE+CoolerMaster Hyper 212+EVO, MB:Asus Sabertooth 990FX, RAM:Crucial Ballistix Tactical 16 GB, GPU:Gigabyte R927XOC-2GD, HDD:120GB SSD+WDBlack 1TB+WDRed 2TB, zdroj:Zalman ZM600GLX, LED BenQ RL2455HM, repro:Genius SW-G2.1 1250, mouse:A4tech Bloody V7 V-Track Core 2, keybd:C-TECH Nereus, Win10x64Pro


Zpět na “Hardware články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host