Debata o AMD 2026

...

Moderátoři: Marfy, Mods_senior, Mods_junior, HW spec team

Uživatelský avatar
falco_dee
Level 3
Level 3
Příspěvky: 560
Registrován: 28 bře 2022 14:09

Debata o AMD 2026

Příspěvek od falco_dee »

Ahoj,

jen tak mě napadlo to tu trochu rozproudit debatou o momentální situaci AMD.

Konkrétně jejich GPU divize. Mám pocit a možná to tak i je, že CPU a GPU divize jsou 2 totálně odlišné světy. Možná tam je ještě nějaká upozaděná smlouva po koupi ATI, že GPU divize má větší autonomii, ale to jsou jen moje spekulace :D

Poslední týdny/měsíce se spousta HW kanálů, webů a fanoušků dost hlasitě ozývají ohledně NEpodpory starších generací grafik.
Konkrétně hlavně o 7000 řadě a jejich nepodpora FSR 4 (nově už i 4.1) a dalších SW vychytávek (Ray regeneration atd.) - naprosto nepochopitelně když víme, že FSR 4 je schopno běžet na INT8, ale oficiální podpora nebo jakékoliv vyjádření ohledně toho se ze strany AMD vůbec nekoná.
Místo toho si to ti více zruční, mohou zprovoznit přes Optiscaler, který dělá momentálně práci za AMD, ale bohužel neoficiálně. Navíc nedávno vydané PSSR 2.0, které vychází přímo z FSR4.1, taky běží na INT8 :D
Dále je tu nulová podpora her postavených na Vulkanu. A celkově jejich nezájem s tím něco dělat nebo se vyjádřit aspoň je tristní.

AMD si tímto poštvává proti sobě své věrné zákazníky a úplně odrazuje ty nové. Sám jsem měl do nedávna 7900XTX, ale jak sleduju to dění okolo, tak mě AMD dost odradilo. Něco málo přes 3 roky stará vlajková GPU minulé generace která nedostává podporu nových funkcí je špatně.

Měl jsem poslední 3 generace AMD (5700XT, 6900XT a 7900XTX) a bohužel už další si nekoupím a nebudu sám. Prodal jsem 7900XTX a koupil místo ní RTX 5080. Jsou určité predikce a náznaky, že trh s grafikama půjde zase nahoru o desítky % (Myslím, že někteří výrobci už to dokonce oznámili). Tak jsem využil situace a vyměnil.

Nvidia naprosto válcuje trh a do budoucna to ani nejspíš nebude jinak. Je to dobře? Nejspíš pro nás spotřebitele ne. Nvidia si zase bude moct dovolit o to víc napálit ceny a odneseme to my. Ale aspoň do toho šlapou funkcemi které mají podporu i na X let starších generacích.
Momentální kontroverzní DLSS 5 je spíš na jinou debatu. Ale neviděl bych to tak černě, nikdo nikoho nebude nutit to zapínat a stejně to nebude vypadat jako na tom tech demu, které bylo poháněno dvěma 5090 :D A o posunutí nové generace grafik kvůli AI na obou stranách ani nemluvě :D

Nevím jestli jsem shrnul vše, kdyžtak později doplním. Ale hlavně mě zajímá váš názor na tenhle problém, kdy si AMD kope vlastní hrob.
Naposledy upravil(a) falco_dee dne 25 bře 2026 17:29, celkem upraveno 2 x.
CPU: Ryzen 7 7800X3D GPU: GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB MB: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI RAM: Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6400 CL32 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" Dell Alienware AW3423DWF (QD-OLED)
Uživatelský avatar
WinDroid
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4213
Registrován: 25 srp 2014 15:57
Bydliště: Plzeň

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od WinDroid »

(Ne)podpora starších generací je extrémně trapná. Je to i u jiných značek na trhu, hlavně u telefonů. Přináší to kupci samozřejmě spoustu pochybností.

Nicméně na Nvidii bych na herním trhu aktuálně vůbec nevsázel, sami říkají, že investice do gamingu omezí a věnují se AI. Naopak se to v mých očích začíná na tomhle poli obracet, uvidíme :D
Uživatelský avatar
falco_dee
Level 3
Level 3
Příspěvky: 560
Registrován: 28 bře 2022 14:09

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od falco_dee »

Souhlasím, situace kolem omezení produkce gaming grafik taky není vůbec růžová, ale bohužel nám tu toho už moc nezbývá :D Intel grafiky vůbec neberu jako rovnocenného soupeře a v podstatě se o tom nemá ani cenu bavit.
CPU: Ryzen 7 7800X3D GPU: GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB MB: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI RAM: Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6400 CL32 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" Dell Alienware AW3423DWF (QD-OLED)
Uživatelský avatar
WinDroid
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4213
Registrován: 25 srp 2014 15:57
Bydliště: Plzeň

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od WinDroid »

Můj strach plyne hlavně z toho, že Nvidia svůj (nejen)gaming prostor výrazně omezí, navýší ceny grafik a AMD bude dominovat a také ceny zvýší :D Jelikož právě není konkurence. Na to doplácí akorát spotřebitel. Nvidia docela dominuje i v profi programech a pokud omezí domácnosti, tak na to doplácí samozřejmě i tvůrčí činnost.

Druhá varianta je, že se začnou omezovat paměti a celkově výkon, aby cena byla pro spotřebitele stále přijatelná.
-> což by vedlo k optimalizaci programů a her
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 55319
Registrován: 06 úno 2012 10:27

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od petr22 »

Nezapominejme na jednu vec: Nvidia dominuje pouze na PC.

Tam, kde se toci nejvetsi zisky v herni branzi, to jest na konzolich, je v podstate pouze AMD, jak na XBOXu, tak na Playstationu.

Tedz vsechny konzolove hry jsou optimalizovany pouze na AMD hardware.
Uživatelský avatar
Baggy
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1648
Registrován: 29 srp 2012 01:29

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od Baggy »

Jako uživatel všeho od AMD (ano i toho co stálo za hovno - fx , fm2 + atp.) bych rád viděl amd ve větší dominanci , ale co musím i jako červený fanoušek uznat , že uzavírání funkcí je něco co by mohlo můj pohled dost změnit a poslat mě jinam... Vždy jsem jim vrazil svoje prachy hlavně díky tomu že byly jejich funkce přístupný všude kde to šlo - i u konkurence. rx5xxx byli a JSOU , ANO JSOU PEŤO nekomentuj to, skvělý , rx6xxx jsou mimo tři nejvyšší modely taky super , 7900xtx je za mě masterpiece. Následující konzole by taky mělo amd pohánět. Doufám a modlím se za něco ve stylu rx9090xtx 32gb a mám na 5let pokoj :D
CPU:Ryzen 7 7700x MB:MSI B650 Tomahawk WiFi RAM:16+8GB 6000MT/s OS DISK:Samsung PM9C1 512GB NVME:Crucial P510 2TB NVME2:WD SN 560 1TB HDD:RAID5->3xWD DC HC330 10TB PSU:Seasonic 750GM GPU:RX 6800 16GB CASE:CoolerMaster COSMOS Custom
MOUSE:Razer DeathAdder V3 PRO
AUDIO:Skytec SPL 400 + Tesla ARS 744
LCD:MSI MAG 345CQR
PH:SAMSUNG Galaxy Z Flip 4 128gb
NT:Dell Vostro 14 5471/HP Elitebook G7
Uživatelský avatar
falco_dee
Level 3
Level 3
Příspěvky: 560
Registrován: 28 bře 2022 14:09

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od falco_dee »

Ano pravda, konzole současné i ty budoucí bude pohánět AMD a to jim dělá obrovské zisky.

Jinak k Baggymu - nebýt té jejich momentální politiky tak jsem taky s 7900XTX vydržel ještě dlouho (navíc přecházet z 7900XTX na 9070XT jen kvůli FSR 4 nemělo význam). A nějaká 9090XTX se zcela jistě konat nebude, protože na obou frontách se příchod nové generace odložil na příští rok - spekulace jsou druhá polovina 2027, tipuju podzim. Hlavně z důvodů paměťové krize se nebude konat ani ten refresh stávající generace.
Pak přijde RDNA 5, která by měla být postavená už na multi chipletu. AMD se o to snažilo původně i na RDNA 4, ale prej tam byly problémy s odladěním a odložili to na další generaci. Jsem zvědavý, jestli zatnou pak tipec i uživatelům 9000 generace v následné podpoře :D

PS: S tou dobou kdy to vyjde bude rozdíl mezi generacemi 3 roky, což už je slušná doba. A v minulosti se to moc nestávalo.
CPU: Ryzen 7 7800X3D GPU: GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB MB: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI RAM: Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6400 CL32 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" Dell Alienware AW3423DWF (QD-OLED)
Uziv007

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od Uziv007 »

Uprimne, ja lutujem, ze som si kupil 9070XT. Vtedy stala 849 Eur a 5070Ti stala 1150, co bol velmi velky rozdiel, ale ak sa pozriem na to ze nVidia ma DLSS 5 coskoro a kazda hra podporuje najnovsie DLSS, vratane vykonu na ray tracing, tak obcas lutujem, ci mi stalo za to usetrit. Nehovorim, ze vykon je zly... ale mam pocit, ze pre AMD to robia schvalne alebo nie su schopni to robit poriadne.

MSFS 2024 - teraz na SU5 to poriesili, ale pri SU4 to bola nocna mora lietat v noci, ked tam bol taky vizualny glitch, ktory sa nedal prehliadnut v noci pri osvetlenej kabine lietadla...

RDR2 - crashe, bugy, errory....toto bola moja najhorsia skusenost s hrou....nenavidel som to hrat, ale uz som to chcel dohrat



Do buducna si urcite uz kupim mozno RTX 7080 / 8080 podla toho kedy kupim, pretoze ten vykon je uplne inde oproti xx70 Ti alebo AMD ekvivalente.
Uživatelský avatar
Baggy
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1648
Registrován: 29 srp 2012 01:29

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od Baggy »

Já mám naopak podobně špatné zkušenosti s nivdii. A fsr dlss a podobné upscalery vypinám a radši vše stáhnu níž ale jedu nativ. To že mě sere že to amd blokuje je čistě z principu - nikdy to nedělalo podobné chování měla vždy hlavně nvidie. Na druhou stranu jak jíž bylo výše zmíněno , doba mezi generacemi bude nejspíše dlouhá , to by snad mohlo vývojáře dokopat k větší optimalizaci. Kdybych si mohl přát nemožné přestal by se používat ten příšernej unreal engine ale to už je trošku OT... Tak trochu doufám že čipletové gpu bude stejný uspěch jako čipletová cpu , to by pro radeony mohlo být stejné nakopnutí jako pro cpu sekci amdčka. Snad.
CPU:Ryzen 7 7700x MB:MSI B650 Tomahawk WiFi RAM:16+8GB 6000MT/s OS DISK:Samsung PM9C1 512GB NVME:Crucial P510 2TB NVME2:WD SN 560 1TB HDD:RAID5->3xWD DC HC330 10TB PSU:Seasonic 750GM GPU:RX 6800 16GB CASE:CoolerMaster COSMOS Custom
MOUSE:Razer DeathAdder V3 PRO
AUDIO:Skytec SPL 400 + Tesla ARS 744
LCD:MSI MAG 345CQR
PH:SAMSUNG Galaxy Z Flip 4 128gb
NT:Dell Vostro 14 5471/HP Elitebook G7
Uživatelský avatar
falco_dee
Level 3
Level 3
Příspěvky: 560
Registrován: 28 bře 2022 14:09

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od falco_dee »

No hate, ale zvláštní rozhodnutí vypnout upscalery. Na quality už dneska nejde poznat rozdíl, nedělá to žadný fragmenty a ten výkon navíc je super. Chápu Frame Generation, tam to ještě může dělat bordel. I když u Nvidie FG 2x je dneska už taky úplně v pohodě. Na singleplayer hry je to skvělá věc.
U online nebo kompetitivních her je to samozřejmě blbost skrz latenci.

Ten pocit když jsem si po letech s AMD zapl v Cyberpunku 2077 Path Tracing, byl mazec. Dostavil se velkej wow efekt. Nastavení jsem měl vše na max + path tracing - s DLLS na quality a FG 2x a jel jsem kolem 100fps při 3440x1440p. Ještě chci později koupit ten novej Resident Evil Requiem kdy ta hra s path tracingem vypadá úplně jinak.

U AMD si ani Raytracing nezapneš, pokud nechceš hrát na bídný fps. Hry s tím prostě vypadají líp no a je v tom budoucnost. Ať se to klidně někomu může zdát jako zbytečný, tak není.

Takže já si přechod k Nvidii naprosto užívám a nelituju koupě.

Jinak ano, UE5 hry a optimalizace je často dost průser. Jsem zvědav jak se s tím popasují v CD Projektu s Witcherem 4 :D Už si po minulém fiasku nemůžou dovolit hru vydat v tom stavu co vyšel CP77.
Třeba Crimson Desert s jejich BlackSpace enginem vypadá fenomenálně a optimalizace se jim víceméně povedla taky slušně na dnešní poměry :D

PS: AMD samozřejmě přeju napravení reputace a úspěch s RDNA5 :)
CPU: Ryzen 7 7800X3D GPU: GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB MB: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI RAM: Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6400 CL32 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" Dell Alienware AW3423DWF (QD-OLED)
Uživatelský avatar
WinDroid
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4213
Registrován: 25 srp 2014 15:57
Bydliště: Plzeň

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od WinDroid »

Ray Tracing si zapneš v pohodě. Ale Path Tracing na AMD v podstatě nefunguje.
Každopádně ta funkce je zatím stejnak jen u pár her a je to zatím jen marketingovej tah od Nvidie u spolupracujících her. Většina vývojářů se na to radši vykašle. Prakticky ten velkej rozdíl poznáš hlavně na Cyberpunku.
+ jsem si všiml, že začíná celkem kritika přesvícení, protože jsou víc vidět chyby oproti realitě, než když to neni tak "dokonale" nasvícený
Ale mně se to taky celkem líbí, dokud to nebude vypadat jak vygenerovanej obrázek :D
Uživatelský avatar
Baggy
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1648
Registrován: 29 srp 2012 01:29

Re: Debata o AMD 2026

Příspěvek od Baggy »

Raytracing je budoucnost ? možná ano ale opravdu jen budoucnost. Dokud nebudou karty co zvládají nativně 4k nemá za mě cenu rt nějak extra implementovat. Upscalery jsou opravdu shit , paradoxně nejmín fragmentů a glitchů vidím u xess , já jsem celkově hodně háklivej i na ghosting a kde ho lidi nevidí já ano :D. Ale celkově si prostě myslím že upscalery nemá špatný jen amd - kde uznávám jsou na tom za mě nejhůř , ale všichni. Jakýkoliv z těch funkcí dle mě akorát způsobí lenost hw výrobců zvedat výkon.
CPU:Ryzen 7 7700x MB:MSI B650 Tomahawk WiFi RAM:16+8GB 6000MT/s OS DISK:Samsung PM9C1 512GB NVME:Crucial P510 2TB NVME2:WD SN 560 1TB HDD:RAID5->3xWD DC HC330 10TB PSU:Seasonic 750GM GPU:RX 6800 16GB CASE:CoolerMaster COSMOS Custom
MOUSE:Razer DeathAdder V3 PRO
AUDIO:Skytec SPL 400 + Tesla ARS 744
LCD:MSI MAG 345CQR
PH:SAMSUNG Galaxy Z Flip 4 128gb
NT:Dell Vostro 14 5471/HP Elitebook G7
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problém s aktualizací zabezpečení 2026-04
    od C_ejinka » » v Windows 11, 10, 8...
    5 Odpovědi
    14129 Zobrazení
    Poslední příspěvek od vanuch
  • Nemá někdo Asia Express S01E01 (2026)(CZ)
    od Eastrin » » v Vše ostatní (sw)
    3 Odpovědi
    25750 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Baggy

Zpět na „Vše ostatní (hw)“