Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod ITCrowd » 13 dub 2014 20:38

Seznámení s routerem Asus RT-AC68U
RT_AC68U.jpg
RT-AC68U. Zdroj: ASUS

Není to tak dávno, co jsem zde popsal vlastnosti routeru RT-N53. Dostal jsem možnost poznat jeho "bohatějšího bratříčka" ze stejné Asus "stáje" a to RT-AC68U.
V krabici najdeme router, tři antény, napájecí adaptér, síťový kabel RJ45, stručnou instalační příručku a instalační CD. Samozřejmě že čeština nechybí.
Vzhled je velmi podobný RT-N53, a jestliže jsem chválil provedení v minulém případě, nemohu zde učinit jinak. Stojánek je tentokrát připevněn napevno, chválím pogumované nožičky. Router tedy můžete postavit na poličku bez nebezpečí uklouznutí - např. vlivem napnutého kabelu. Připojená zařízení, porty a WiFi je indikováno modrými LED, které nesvítí nijak rušivě. Pokud by však někomu i tak vadily, lze veškerou indikaci vypnout. Opět nechybí možnost router vypnout vypínačem. Dále je vybaven dvěma USB porty, z toho jeden USB 3.0. Přímo se nabízí možnost do rychlého USB připojit flash (externí) disk a do pomalejšího tiskárnu, kterou po síti zpřístupníte ostatním počítačům v síti.
zada.jpg
Ovládací prvky a rozmístění portů

Byť jde o router vyšší třídy, kde jsou možnosti nastavení opravdu rozmanité, je vlastní nastavení routeru opět hračkou. A to jak pomocí instalačního CD, tak automatickým spuštěním funkce QIS (Quick Internet Setup), která vás provede nastavením routeru krok za krokem. Za velmi kladné hodnotím to, že během nastavování router informuje i o bezpečnosti, a to jak o nezabezpečené WiFi, tak i o ponechání původního hesla "admin". Nastavení je samozřejmě v češtině.
Pomineme-li možnost rychlého nastavení, dostáváme se k jednotlivým položkám, kterým už obyčejný uživatel neporozumí. Nicméně je zde vše, co bychom od routeru v této cenové relaci čekali. Připojený disk lze zpřístupnit v síti pomocí samby (sdílení windows) a FTP. U každého z nich lze nastavit jméno a heslo účtu pro připojení a samozřejmě i práva k jednotlivým adresářům. Uživatelé, kteří u windows nepoužívají heslo (nechávají prázdné) se nepřipojí – účet bez hesla nelze zadat. Pravděpodobně proto existuje možnost zpřístupnit disk všem bez hesla. Z hlediska bezpečnosti bych však tohle řešení nedoporučoval. Server FTP běží na standardních portech a uživatel je při nastavování upozorněn na možnost kolize s jiným FTP v síti. Připojení funguje bez problémů a FTP je přístupno i z vnější sítě (na IP WAN). Zde bych měl opět výtku k bezpečnosti – pro případ FTP přístupného zvenku bych očekával protokol SSL pro zabezpečenou komunikaci (FTP protokol se dá totiž velice lehce odposlechnout).
FTP.jpg
Ukázka funkčního FTP přes WAN port

Práva a přístupy k FTP si router zaznamenává přímo na flashdisk. To se mi moc nelíbí, na druhou stranu bude lepší využít paměť routeru smysluplněji, než ji nacpat tisícem souborů ke každému flashdisku, který se připojí.
FTPnaFlash.jpg
Práva k FTP na flash disku

Výrobce již patrně nepočítá s XP – adresáře se na XP zobrazují včetně poznámek routeru (viz. obrázek). Ve windows 7 je zobrazení zcela v pořádku.
tcmd.JPG
Zobrazení sdílených adresářů ve windows XP

Pracujete často mimo a potřebujete se připojit do své sítě i zvenku? Žádný problém. Router nabízí dokonce dvě možnosti. První je použít volný program openvpn klient, druhá je připojení přes PTPP klienta integrovaného přímo ve windows.

Dalším bonusem je DLNA. Jeho zprovoznění je záležitost několika kliknutí. Odzkoušel jsem na chytré TV Philips 46PFL8606. DLNA z routeru se v nabídce zobrazí jako RT-AC68U a veškeré funkce jsou naprosto v pořádku.

Pod položkou manažer dopravy najdeme (mimo jiné) i tolik zde žádanou možnost omezení datového toku pro vybrané počítače v síti. Po vybrání IP adresy zvoleného PC si router sám k němu doplní MAC adresu jeho síťové karty. Čímž je zaručeno, že omezení datového toku bude platné pro jeden určitý počítač i v případě, že PC dostane přidělenu jinou IP adresu (např. DHCP).

Perfektní jsou i další možnosti nastavení (vysílací výkon, časový plán vysílání, rodičovská kontrola, AiCloud, atd.)

Bývá zvykem, že přidávám i nějaké testy, zde bych však nejraději udělal výjimku. První pokus vyzkoušet WAN/LAN propustnost mi vyšel 45MB/s, což se mi zdálo příliš málo. Přepojil jsem tedy PC zdroj (SSD disk SATA III, GB LAN) na switch a zkusil rychlost mezi porty. Když vyšla stejně, bylo to jasné. Provoz zdržuje integrovaná síťovka v PC. Hodnotu WAN/LAN jsem tedy převzal odtud: http://www.smallnetbuilder.com/lanwan/r ... harts/view a je to 754,5 Mbps. Abych vůbec měl nějaký zdroj pro zkoušky, použil jsem USB 3.0 flash disk Corsair Voyager http://www.alza.cz/corsair-voyager-gt-6 ... wwodQasAaw připojený k routeru. V režimu čtení jsem na GB síti dostal 57,6 MBps. Ale jak už jsem psal – abych mohl toto zařízení regulérně otestovat, musel bych mít doma 10Gb síť, a to nemám.

K uvedému routeru jsem dostal i síťovou kartu: http://www.alza.cz/asus-pce-ac68-d510634.htm . Byl jsem opravdu zvědav, co umí. A protože nejsme zaopatřovací ústav, rovnou jsem provedl test přes dvě panelákové zdi – vzdálenost 10m. V obou pásmech se nepodařilo dostat na plnou rychlost. Pro 2,4 GHz 288 Mbps, pro 5 GHz 584 Mbps. U 5 GHz rychlost 1300 Mbps navázána byla, ale po chvíli spadla. Je však třeba si uvědomit, že v okolí mého bytu existuje 9 bezdrátových sítí, a ty provoz rozhodně ovlivní.

Neodpustil jsem si malý zátěžový test – z připojeného flashdisku jsem připojil TV na DLNA, jeden ntb na 2,4GHz, další ntb a stolní počítač na 5 GHz. TV má připojení LAN, takže jsem nechal ještě TV přehrát film přes DLNA. Navíc spuštěno kopírování souboru přes 5 GHz síť. K přehrávání byl zvolen HD soubor s datovým tokem 2,45 Mbps. Kromě toho ještě spuštěno kopírování 9GB iso souboru na 5 GHz (rychlost 22 Mbps). Přehrávání proběhlo naprosto v pořádku a bez trhání (a to i v pásmu 2,4 GHz).

Přesto, že se cena může zdát vysoká, domnívám se, že tomu tak není, srovnatelné routery stojí zhruba stejně. Musíme si uvědomit, že v ceně dostáváme další funkce, které u routerů obvyklé rozhodně nejsou. Připojením externího disku navíc získáte síťové úložiště s DLNA a FTP. K tomu si přičtěte vysokou rychlost a vysílání na obou pásmech WiFi. Pokud uvažujete o vysoké rychlosti připojení (někteří provideři nabízí i 120 Mbps), rovnou zauvažujte i o tomto routeru. Jen upozorňuji, že až díky němu zjistíte úzká místa vaší donedávna vychvalované gigabitové sítě, nestěžujte si.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod guest » 14 dub 2014 14:30

Dobrá práce! Pěkně i blbuvzdorně popsáno! :thumbup:

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod FlanK3r » 26 dub 2014 10:05

Přesně tak, konečně začnu chápat i já routery a zjištuju, že to enní až taková nuda :D
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod ITCrowd » 26 dub 2014 12:13

Hehe - sítě tozhodně nuda nejsou :D Abych řekl pravdu, občas narazím na něco, co taky nechápu :lol:
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod Wordstar14 » 29 dub 2014 19:16

Na tej wifi karte su najzaujimavejsie tie anteny. Nebyva zvykom, ze si vyrobca uvedomi, ze anteny je nutne dat do miesta s najlepsim signalom. Ma ta wifi karta aj nejaku utilitu ? Ak ano, mohol by si nascreenovat ako vyzera a co sa tam da nastavovat ?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod ITCrowd » 29 dub 2014 19:21

Už ji nemám, byla mi jen zapůjčena. Záleží na tom, co si představuješ pod pojmem utilita. Z dodaného programu se dozvíš, na jaké rychlosti spojení běží.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod Wordstar14 » 29 dub 2014 20:01

Volakedy bolo zvykom, ci skor mozno aj pravidlom, ze vyrobca dodaval k wifi karte utilitu pomocou ktorej bolo mozne monitorovat rozne parametre ako napriklad priepustnost linky, alebo hodnoty suvisiace so signalom (sila signalu, kvalita signalu, sumove hodnoty) a dost casto tiez rozne statistiky o vyradenych/vynecvhanych/nedorucenych ramcoch. Tieto veci su samozrejme bezne malo zaujimave, ale pre ludi zvyknutych patrat po pricinach slabeho vykonu wifi byvaju nepostradatelne.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod ITCrowd » 29 dub 2014 20:19

Mno. Propustnost linky je dána rychlostí na které je spojení navázáno. Síla signálu zobrazená pomocí 1-5 čárek má stejnou vypovídací hodnotu jako dlouhodobá předpověď počasí. Kvalita signálu??? Šumové hodnoty jsou při digitálním přenosu nulové. Statistiky o vynechaných rámcích si můžeš nechat pomocí Wiresharku.
Ale je klidně možné, že dodaný soft tohle umí. Jen je to běžnému uživateli k ničemu. Chceš-li po něčem pátrat, pak stejně použiješ odpovídající SW.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod Wordstar14 » 29 dub 2014 20:57

Mozno si uz davno, alebo este vobec nieco take nevidel. Wiresharkom je tazke a povedal by som aj nemozne zistovat kvalitu linky, alebo "frame error". Sum je stale pritomny aj ked sa jedna o digitalnu komunikaciu. Existuje nieco ako minimalna rozpoznatelna uroven, kde sum hra tu najdolezitejsiu ulohu. Mozem ti pripadne ukazat nieco co som programoval k Ralink wifi kartam. Su tam zachytene hodnoty signalu a niektore dalsie dolezite parametre bezdratovej linky ako napriklad chybovost PER (paket error). To len pre predstavu, co mam na mysli. Pravdepodobne ti to aj tak nic nepovie.
Přílohy
Sigstat.png

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod ITCrowd » 29 dub 2014 22:15

ITCrowd píše:Chceš-li po něčem pátrat, pak stejně použiješ odpovídající SW.

Čili přesně to, co jsem psal.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod Wordstar14 » 30 dub 2014 16:09

No ved preto som sa slusne opytal ci ta karta ma utilitu, ktora by to vedela.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-AC68U

Příspěvekod ITCrowd » 30 dub 2014 18:13

Ono je taky otázkou co a jak vlastně měřit. Například šum - já postaru tvrdím, že anténa nešumí a šumí to, co signál zesiluje. Pokud by se bralo pozadí jako šum, pak by záleželo na konkrétním místě. Např. u mě, kde je v okolí asi 14 WiFi sítí je pozadí vyšší, než na samotě, kde není WiFi žádná. Ale pak by se to dalo spíše definovat jako rušení.
Síla signálu - jak je definováno 100% a jak 0%. A jak je definován práh, kdy lze ještě na WiFi pracovat?
Kvalita signálu - tam to lze poměrně slušně definovat např. tím, jak přesně "chodí" vektory při QAM modulaci. Ale jsme zase u těch %. 100% je zde jasno - všechny body sedí. 0% nesedí žádný bod, nebo některé body sedí, ale už se sítí nelze pracovat?
Katra jednoznačně určité věci sleduje, protože jak jsem pssal výše, snaží se s routerem "dohodnout" co nejvyšší rychlost. Skutečnou dohodnutou rychlost pak zobrazí. Což si myslím, že obyčejnému uživateli postačuje.
Aby bylo vůbec možno provádět nějaká měření, pak by musel být nějaký referenční přístroj, se kterým by bylo možno porovnávat. A samozřejmě měřák, který by neudával procenta, ale přímo hodnoty. A obávám se, že to v domácích podmínkách nedám. A nebudu sem psát něco, za co nemůžu dát ruku do ohně.
Nicméně, pokud bys nabídl standardizovaný postup porovnávání routerů, byly by možné srovnávací testy a určitě by to bylo k něčemu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Seznámení s routerem ASUS RT-AX59U Příloha(y)
    od ITCrowd » 27 bře 2023 15:55 » v Sítě - hardware
    2
    7967
    od Cecilec Zobrazit poslední příspěvek
    28 dub 2023 19:58
  • Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli
    od Fanda_ » 25 led 2024 20:47 » v Administrace sítě
    4
    1206
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    29 led 2024 16:39
  • Asus DSL-AC68U parametre linky
    od denoo9 » 05 bře 2024 00:15 » v Administrace sítě
    1
    630
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    05 bře 2024 16:32
  • Rychlost portu za routerem RT-AX58U Příloha(y)
    od Miikeshek » 04 úno 2024 11:29 » v Administrace sítě
    15
    2335
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 08:40
  • ASUS ROG RT-AC5300
    od SirKooky » 26 črc 2023 23:49 » v Sítě - hardware
    0
    1776
    od SirKooky Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 23:49

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů