Test AMD A4 4000 aneb jak si vede levný PC

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Test AMD A4 4000 aneb jak si vede levný PC

Příspěvekod Marfy » 02 úno 2014 12:51

A4 4000.jpg
A4 4000.jpg (16 KiB) Zobrazeno 7833 x

Tento malý test se bude týkat zejména procesoru AMD A4 X2 4000 ,který jsem vybral záměrně,protože testů tohoto procesoru je jako šafránu.
Pro tento účel jsem sestavil velmi levný PC,abych zkusil co tak levný počítač dokáže.Cena celého počítače nepřesáhla částku 5500,-kč.Což za nový PC s moderními komponenty není vůbec špatná cena.Oproti starším bazarovým PC získáte dvouletou záruku.U desky dokonce tříletou.

Podívejme se tedy na parametry testovaného CPU :
AMD A4 X2 4000 je dvoujádrový procesor vyráběný 32nm procesem s frekvencí 3,0Ghz.Obsahuje funkci Turbo,která zvedne takt až na 3,2Ghz.Patice je FM2.
Má modelové značení Richland a je typu APU ,což znamená procesor a integrovanou grafiku v jednom.V tomhle případě se jedná o grafiku HD 7480
TDP procesoru je 65W.Teploty s boxovaným chladičem se drží v zátěži do 66°C.V nečinnosti je to kolem 42°C.Více údajů nám přiblíží program CPU-Z.Viz.obrázek níže.

CPU-Z.jpg

Ostatní kompenenty byly použity tyhle :
Deska Gigabyte GA-F2A55M-DS2
Paměť Corsair 2GB DDR3 1333Mhz
Disk W.D.Blue 500GB
Skříň EuroCase 5412 se 400W zdrojem

AMD A4 05.jpg

Procesor je dodáván v krabici s chladičem na kterém je nanesena pasta.Chladič není nějak velký,ale na tenhle skromný procesor dostačuje.

box FM2.JPG

Pro otestování jsem použil operační systém Windows 7 Home 32.bitů.Ovladače instalovány z dodaného CD k desce.
A teď k samotnému testování.
Subjektivě se dá říct,že všechny nově složené PC se chovají stejně.Po prvním spuštění Windows nepoznáte,jaký je tam použitý procesor,paměť či grafika.Najede to zhruba stejně rychle a i celková odezva systému je téměr stejná s levným dualcore i špičkovým quadcore procesorem.
Výkon AMD A4 4000 je pro běžné potřeby plně dostačující.Jeho výkon je podobný jako u jiných levných dvoujádrových CPU.Například jako Athlonu II X2 260.
Na běžné surfování po internetu,pouštění filmů,písniček a běžné kancelářské práce prakticky nic víc nepotřebujete.I ty použité 2GB operační paměti nejsou nějakou brzdou,byť jim integrovaná grafika ještě 512MB ukousne.
Mne však zajímal spíše výkon integrované grafiky.Je vůbec možné ji použít na hraní her ?
Kupodivu ano.Ovšem musíte se smířit se staršími tituly a nižším rozlišení a nastavení detailů.Použil jsem starý LCD monitor s rozlišením 1024x768.Na tomto rozlišení jsem testoval všechny uvedené hry.
Jak si vedl Radeon HD 7480 v testech ukážu níže.
Začal jsem relativně starší hrou BIOSHOCK .Tahle střílečka s prvky RPG byla představena v roce 2007
Nastavení je vidět z tohoto obrázku :

Bioshock nastavení.jpg

Pro měření FPS jsem použil program FRAPS.Tahle starší hra nepředstavuje pro tento levný počítač žádný problém.Frekvence snímků se pohybovala mezi 35-39 FPS.
Takže se dá říct,že i na větších monitorech by hra mohla běžet na slušných hodnotách FPS.

Bioshock screen.jpg

Další testovanou hrou byla populární hra FAR CRY 2 .Je to akční hra z prostředí Afriky byla uvedena v roce 2008.V době svého uvedení patřila k nejnáročnějším titulům.
Nastavení rozlišení a detailů je opět na obrázku níže:

benchmark FC2 nastavení.jpg

Testoval jsem integrovaným benchmarkem ze hry.Na střední detaily test proběhl hladce.FPS v tomto testu bylo kolem 25 FPS.Ovšem ve hře to bylo plynulejších 28 FPS
benchmark FC2 medium.jpg

Pokud by někdo toužil po vyšších snímkových frekvencích-musel by snížit detaily na LOW.Výsledek by pak byl plynulých 48 FPS.

bencmark FC2 low.jpg

Po nastavení rozlišení 1680x1050 se hra ještě dala hrát i na medium,ale musel se vypnout Antialiasing.
benchmark FC2 1610.jpg

Jako další v pořadí jsem vybral populární hru MAFIA II.Hra vyšla v roce 2010 a je u nás velmi populární,neboť je od českých vývojářů.
Tady už jsem měl obavy,jestli hru vůbec spustím.Proto jsem po instalaci šel do menu a dal vše na nejmenší hodnoty.Spustil jsem hru a ta normálně naběhla.Spustil jsem příběh a v levém horním rohu jsem sledoval hodnoutu FPS.Ta byla mezi 25-30FPS.takže hra je na tomto levném PC skutečně hratelná.Nastevení v obrázku níže :

Mafia II nastavení.jpg

Poté jsem spustil i integrovaný benchmark :

Mafia II benchmark.jpg

Ukázal sice hodnotu pod 25FPS což není optimální,ale jak jsem psal - hra běžela plynuleji.To je způsobeno jednak tím,že benchmark je náročnější a jednak zapnutým frapsem.
Mafia II.jpg

Ovšem v rozlišení 1680x1050 už byla hra nehratelná :
Mafia 2 1610.jpg


Následující hru jsem vybral z kategorie závodních.Jedná se o Need For Speed Most Wanted 2012 což je remake populární závodní série Need for Speed.
NfS 2012.jpg

V nastavení jsem už musel jít striktně na LOW a i tak byla hra místy s viditelným cuknutím.Ono taky hodnta FPS se pohybovala mezi 20-23FPS.Ovšem hrát se to relativně dá.
Zkoušel jsem i podobnou hru Next Car Game,kde byl výsledek obdobný.20-23 FPS je na hranici hratelnosti.
Next Car Game screen.jpg

Přemýšlel jsem jakou populární hru bych ještě zkusil rozjet a padl mi do oka nový Assasin's Creed IV Black Flag.Tahle hodně hraná hra vyšla v roce 2013 a je hodně náročná jak na procesor,tak na výkon grafiky.Ani jsem nedoufal,že bych se dostal do menu,ovšem opět překvapení.Hra se normálně spustila.Dal jsem vše na nejnižšší,tak jako na obrázku níže :

AC4 nastavení.jpg

Hra se s viditelným cukáním rozjela.Ovšem FPS je řádově kolem 18 FPS,takže při hraní už jsou docela slušné lagy.Ovšem dá se to taky hrát.Nicméně takové hraní bych si raději odpustil.Hra totiž nevypadá už graficky vůbec hezky.
AC4 screen.jpg


V dalších testech a pokračování tohoto článku budu nadále pokračovat.
Přílohy
DSCF4039.JPG
DSCF4039.JPG (83.71 KiB) Zobrazeno 8086 x
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Levný notebook na hry
    od darkmarek » 08 zář 2023 16:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1420
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    10 zář 2023 09:55
  • Phishingovy utok aneb email odesilatele Příloha(y)
    od drobino » 15 pro 2023 08:22 » v Vše ostatní (sw)
    14
    1684
    od 28nitro28 Zobrazit poslední příspěvek
    17 pro 2023 20:12
  • Pracovní stanice i9 9900, 48GB DDR4,RTX 4000 8GB,SSD+8TB HDD
    od DeNNI85 » 25 črc 2023 10:10 » v P: Hardware
    3
    2377
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    20 srp 2023 18:41
  • Test pamětí Příloha(y)
    od Zakk » 14 čer 2023 20:12 » v Problémy s hardwarem
    6
    2238
    od Zakk Zobrazit poslední příspěvek
    19 čer 2023 21:35
  • AnTuTu test S23 ultra Příloha(y)
    od 28nitro28 » 02 led 2024 19:21 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    2
    1050
    od 28nitro28 Zobrazit poslední příspěvek
    04 led 2024 13:12

Zpět na “Hardware články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti