Tajemství Modré jeskyně, aneb Asus Blue Cave

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Odpovědět
Uziv00

Tajemství Modré jeskyně, aneb Asus Blue Cave

Příspěvek od Uziv00 »

pohled.jpg
Občas se mi dostane do rukou nějaký zajímavý kousek, ale něco takového se hned tak nevidí :-) Bylo by škoda o něm nenapsat pár řádků.
V krabici dostanete vlastní router, kabel RJ45, napájecí zdroj a stručného průvodce nastavením. Jedním z jazyků, jak už jsme u Asusu zvyklí je i čeština.
Už na první pohled je jasné, že se designeři vyřádili :-) Tvar routeru je opravdu nezvyklý. Ona "jeskyně" je navíc světelná, jas lze regulovat. A to je také vše, co z přední strany uvidítě, veškeré další ovládací prvky a přípojné porty jsou na straně zadní.
Zadní strana
Zadní strana
Všimněte si vtipného rozmístění větracích otvorů s různou velikostí :-) Dále zde najdete vše potřebné k připojení a ovládání - Vypínač, napájecí konektor, resetovací tlačítko, USB 3.0 port, 4 porty LAN, WAN port a tlačítko WPS.
Sestavení
Sestavení
Zajímavé je i celkové sestavení a umístění antén. Občas jsem i dotazován na procesor routeru, tedy vězte že v tomto bije dvoujádrové srdce procesoru GRX350. A další ještě pro ovládání wifi sítí.
Pro ty, kdo chtějí mít nad routerem stálou kontrolu je k dispozici SW pro systémy android a iOS.

Vlastní nastavení bez pokročilejších požadavků je opět velmi jednoduché. Postačí se připojit k LAN portu a do prohlížeče zadat IP adresu 192.168.1.1, případně http://router.asus.com.
Úvodní stránka
Úvodní stránka
Zde se můžete řídit průvodcem, který si vyžádá hesla k routeru a wifi sítím a router lze hned provozovat. Případně přejdete do nabídky manuálního nastavení a router si nastavit ručně. Na toto nastavení se podíváme blíže.
Mapa sítě
Mapa sítě
Mapa sítě zobrazuje přehledně stav internetu, připojené porty LAN, připojená USB zařízení a také stav systému v reálném čase. Monitoruje zatížení procesorů i obsazení paměti.
Hostovaná síť umožňuje zřídit až tři sítě v pásmu 2,4 GHz a tři v pásmu 5 GHz.
AiProtection týká se bezpečnosti. Zde Asus spolupracuje s firmou TrendMicro. Podrobněji bylo popsáno zde: viewtopic.php?f=41&t=194563
Manažer dopravy - zde se skrývá funkce QoS. Tu můžete provozovat buď v tradičním režimu, nebo jako omezovač šířky pásma. Požaduje zadání parametrů vašeho připojení. Pak si můžete uživatelsky nastavit prioritní připojení pro vaše důležité pakety. A to jak pro internetové služby, tak pro online hry. Seznam her je opravdu obsáhlý.
Uživatelské nastavení QoS
Uživatelské nastavení QoS


USB port nabízí opravdu široké možnosti využití:
AiDisk - vytvoření vlastního úložiště
Servers Center - vytvoří DLNA server, Samba server (sdílení v sítích windows)
Připojením obyčejné USB tiskárny ji změníte na síťovou tiskárnu.
Můžete připojit i "klíčenku" s datovou SIM operátora. Router lze potom nastavit tak, že v případě výpadku WAN portu přesměruje síť na datové připojení přes "klíčenku".
Automatizace záloh pomocí Time Machine
Download Master slouží ke stahování souborů. Nemusí vám tedy přes noc běžet silný počítač, router udělá práci za něj.
Možnosti USB portu
Možnosti USB portu

AiCloud Přejete si vlastní cloud úložiště? Ani to není problém. Jak na nastavení jsem popsal zde: viewtopic.php?f=41&t=185051
Alexa router spolupracuje s osobním asistentem Alexa. Váš router tedy můžete ovládat hlasem. Zatím jen v angličtině :-)
Alexa
Alexa
Seznam příkazů pro router
Seznam příkazů pro router

IFTTT je platforma, která propojuje aplikace, služby a zařízení pomocí oznámení “if this, then that”- „jestli se stane tohle, pak udělej tamto“. Těmto jednoduchým podmíněným oznámením se říká “Applety” a tyto Applety provedou jakýkoliv Vámi zadaný úkol prostřednictvím konkrétní podmínky. Jak na to najdete zde: https://www.asus.com/cz/support/FAQ/1033394/

Další novinkou je možnost eliminace rušení WiFi portem USB 3.0. Zařízení USB 3.0 používají frekvenci 2,5 GHz, což je blízko frekvenci 2,4 GHz, na které funguje WiFi. Asus myslel i na tohle, proto nabízí v nastavení možnost omezení tohoto rušení.
Omezení rušení portem USB 3.0
Omezení rušení portem USB 3.0


Často dotazovaná vlastnost u routerů je i monitoring navštívených internetových stránek. Pro tento router to není žádný problém.
Webová historie
Webová historie


Testy - v mezích svých možností jsem router otestoval. WAN port připojen do gigabitové sítě, zdroj stolní PC s SSD diskem. Druhý počítač byl notebook s SSD diskem a PC se síťovou kartou AC68, opět s SSD. "Měření" berte orientačně, těžko se mi v domácích podmínkách podaří vždy splnit stejné, natož ideální podmínky. Zvláště pak, když v okolí mám na dvacet WiFi sítí v pásmu 2,4 GHz (v pásmu 5 GHz jen jednu). Pro úplnost dodávám, že měření "A" je 1m od routeru, "B" 3m od routeru přes zeď, "C" 8m od routeru přes tři zdi. K měření rychlosti USB je použit flash disk Voyager GT USB 3.0. Rychlosti zde uvedené jsou reálné rychlosti kopírování souboru ukázané totalcommanderem. Pro pořádek dodávám, že při měření bylo omezení rušení USB portem vypnuto a v portu nebylo připojeno žádné zařízení.
Rychlosti
Rychlosti
rychlosti.png (10.28 KiB) Zobrazeno 8222 x

A pro představu jak vypadá WiFi okolí panelákového bytu:
WiFi v okolí
WiFi v okolí


Co říci závěrem? Jedná se o skutečně povedený kousek disponujícími pokročilými funkcemi přesahující běžné routery. Možnost ovládání mobilním telefonem, široké možnosti využití USB portu, rodičovská kontrola, log připojených zařízení, log navštívených www stránek, ovládání hlasem pomocí Amazon Alexa, nastavení reakcí pomocí IFTTT, atd. Nemluvě o zcela specifickém designu. Rok záruky navíc. To vše za cenu 6.499,- (czc), což pro ty, kdo funkce využijí rozhodně není přemrštěná cena.
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Příspěvky: 6795
Registrován: 28 úno 2003 23:53
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Tajemství Modré jeskyně, aneb Asus Blue Cave

Příspěvek od Ltb »

Publikovano :bigups: :bigups:

VELKE diky za dalsi super recenzi :bigups:
Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Příspěvky: 28663
Registrován: 02 bře 2011 06:49

Re: Tajemství Modré jeskyně, aneb Asus Blue Cave

Příspěvek od Martab »

Velmi zajímavý router a jako vždy pěkná recenze. Jen píšeš že je tam dvoujádrová CPU a na screenu z nastavení jsou jádra 3. Co jsem hledal tak GRX350 by měl být dvoujádro, tedy jedná se o nějaký "BUG", nebo je tam zobrazené vytížení ještě něčeho?
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU
Uziv00

Re: Tajemství Modré jeskyně, aneb Asus Blue Cave

Příspěvek od Uziv00 »

Hledal jsem to i na stránkách asusu, ale moc jsem to nepobral. Domnívám se, že ono třetí jádro je jádro procesoru, který se věnuje WiFi. Ale ruku do ohně za to nedám.
Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Příspěvky: 28663
Registrován: 02 bře 2011 06:49

Re: Tajemství Modré jeskyně, aneb Asus Blue Cave

Příspěvek od Martab »

To zní celkem rozumně. Každopádně ať je to jak chce, důležitý je výkon, a toho je zřejmě dostatek :-)
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Recenze Asus ProArt LC360
    od KingGustavo » » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1 Odpovědi
    6078 Zobrazení
    Poslední příspěvek od petr22
  • Jak posunu obrazovku u Win 11, notebook Asus
    od gumak » » v Windows 11, 10, 8...
    11 Odpovědi
    7874 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Martab
  • Uživ. recenze ASUS RT-BE88U - Wi-Fi 7
    od winycz » » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3 Odpovědi
    7198 Zobrazení
    Poslední příspěvek od mmmartin
  • ASUS TUF Gaming AMD Radeon RX 7800 XT OC
    od michalkoo10 » » v P: Hardware
    0 Odpovědi
    6654 Zobrazení
    Poslední příspěvek od michalkoo10
  • P: Grafická karta Asus ROG Strix GTX 1070
    od Rewqa » » v P: Hardware
    1 Odpovědi
    13372 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Rewqa

Zpět na „Sítě - hardware“