převod pixelů na milimetry Vyřešeno

Tvorba grafiky, grafické programy a vše o nich…

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: převod pixelů na milimetry

Příspěvekod Myloš » 23 pro 2008 15:26

tanatos: To je snad jasné. Zatímco centimetr je vždycky stejně dlouhý, 1 stupeň celsia je konkrétní a za všech okolností stejná teplota, pixel není konstantní veličina a jeho velikost – jakožto na daném zařízené nejmenšího zobrazitelného bodu – je odvislá od vztahu rozlišení (a rozměrů – monitoru, resp. papíru) daného zařízení.

Reklama
ivanek
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: březen 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: převod pixelů na milimetry

Příspěvekod ivanek » 16 bře 2012 15:40

Kolik má jeden centimetr pixelů? Hledání odpovědi na tuto otázku mě zavedlo až sem a já jsem zde našel spíše chybné názory, nyní už odpověď znám, tak Vás můžu opravit:

Trocha teorie: Především jak někdo psal o rozlišení monitorů, tak hlavní je vědět, že pixel je nejmenší adresovatelný element zobrazovacího zařízení (obrazovka), čili velikost pixelu (pixel = obrazový bod) pro zobrazovací zařízení nelze jednoznačně stanovit, protože záleží na kvalitě tohoto zařízení. Názorný příklad: nevím jak kdo se v tomto orientuje, tak stručně: každá barva se skládá ze tří složek (červená (red=R), zelená (green=G), modrá(blue=B)), o barevném modelu RGB ste jistě slyšeli, stejně tak každý pixel se skládá ze tří subpixelů reprezentující tyto barvy, tyto subpixely jsou natolik malé, že díky nedokonalostem našeho oka nám splývají do jednoho celku, což je zmiňovaný pixel. Na dnešním klasickém monitoru (takový na který se asi teď díváte a který mám i já) když se podívám zblízka tak rozpoznám jeden pixel, ale subpixely už ne. Uvádí se, že na dnešních monitorech má pixel velikost necelých 0.3mm. Kdežto pokud máte možnost podívat se na starou televizi (řekněme starou 20let) tak já tam vidím i ty subpixely, čili na těchto starých televizích je pixel (obrazový bod) odhadem asi 3xvětší, čili má asi 0.9cm, dále pokud máte možnost prozkoumat obří lcd monitory (např na hokejových stadiónech) tak ty mají velikost pixelu v řádech několika centimentů.
Ale pozor jak někdo psal že když změní rozlišení monitoru, tak že změní délku pixelu, tak to změní pouze u sebe u grafickém adaptéru, který na více pixelů na obrazovce bude posílat stejnou barvu, tím nám tyto pixely splynou a vytvoří jakokdyby jeden vetší, ovšem obrazovka má pořád stejně pixelů.

Praxe: Velikost pixelu tedy závisí na kvalitě zobrazovacího zařízení, ale pokud pracujete s grafikou tak jakousi představu o velikosti pixelu potřebujete, prote se uvádí, že jeden palec má 72 pixelů (72 je maximální velikost písma v MS Wordu, nebo alespoň minimálně do verze z roku 2007 bývala). Tedy další převody: 1palec = 2.54cm a 1cm=0.39palce; čili jeden cm má 28px a 1px = 0.0352778cm, 1px = 0.0138889palce atd...

Důvěryhodnost těchto tvrzení: Čerpal jsem především z Wikipedie (http://en.wikipedia.org/wiki/Pixel), ze znalostí ze studia na Fakultě Informačních technologií VUT v Brně, zmíněné hodnoty mi vypočítal grafický program Adobe Fireworks CS5.

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: převod pixelů na milimetry

Příspěvekod Myloš » 16 bře 2012 16:44

Subpixely sice okem asi opravdu nepoznáme, ale můžeme je někdy vnímat na vyhlazeném písmu (celar type) podle barviček na hraně.
Máš samořejmě pravdu v tom, že se při změně rozlišení LCD nemění velikost pixelu, že jde vzhledem k jeho „anatomii“ samozřejmě jen o přepočet.

Krásně můžu rozdílnost velikosti pixelů demonstrovat na svých monitorech – mám teď dva, každý jinak velký a s jiným rozlišením. Když přetáhnu nějaké okno tak, aby byla na každém z nich vidět jedna část, je to myslím jasné.

ruzne_velike_pixely.jpg

Vidíte to jak na písmenech, tak i na pravítku okna GIMPu.

Pokud počítám velikost pixelu na uvedených monitorech, tak (měřeno s mírnou nepřesností krejčovským metrem):
23″ Dell má na šířku 512 mm a 2048 px → 512 ÷ 2048 = 0,25 mm
15″ Philips má na šířku 308 mm a 1024 px → 308 ÷ 1024 = 0,3 mm
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: převod pixelů na milimetry

Příspěvekod karlos » 16 bře 2012 17:02

Děkujeme za vyřešení tématu... přes tři roky starého... Memphisto zatím stihl dostudovat...
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
memphisto
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 21113
Registrován: září 06
Bydliště: Zlín - České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: převod pixelů na milimetry

Příspěvekod memphisto » 16 bře 2012 19:26

Memphisto už i pracuje a tohle už nepotřebuje :-)
PRAVIDLA PC-HELP.CZ, PRAVIDLA sekce HijackThis, HijackThis návod, Memtest, CCleaner
Logy z programu HijackThis neposílejte prosím přes SZ, ale vkládejte je do patřičné sekce. Děkuji

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: převod pixelů na milimetry

Příspěvekod Myloš » 16 bře 2012 21:01

Ale fotečka se mi povedla, ne? ;-)
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
memphisto
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 21113
Registrován: září 06
Bydliště: Zlín - České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: převod pixelů na milimetry

Příspěvekod memphisto » 16 bře 2012 22:11

Rozhodně ;-)
PRAVIDLA PC-HELP.CZ, PRAVIDLA sekce HijackThis, HijackThis návod, Memtest, CCleaner
Logy z programu HijackThis neposílejte prosím přes SZ, ale vkládejte je do patřičné sekce. Děkuji


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • TV vs monitor - rozložení pixelů Příloha(y)
    od Arha » 23 úno 2024 14:15 » v Vše ostatní (hw)
    1
    574
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 14:25
  • Převod DVD do mkv, avi...
    od petrmet » 24 lis 2023 14:12 » v Multimédia (filmy, hudba, CDs/DVDs)
    23
    5134
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    25 lis 2023 19:59
  • Převod formatovaného textu na normalní.
    od BigSandy » 26 kvě 2023 07:27 » v Vše ostatní (sw)
    3
    1779
    od BigSandy Zobrazit poslední příspěvek
    26 kvě 2023 09:49

Zpět na “Design a grafické editory”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti