Teplota ve skříni a chlazení

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Nikd0
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: září 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Nikd0 » 08 zář 2011 19:12

Ahoj,
plánuji si sestavit počítač podle mě, vlastní komponenty ve vlastní krabici s vlastnoručně vytvořeným chlazením, a zajímalo by mě

1) jaká je pro součástky ideální teplota ve skříni 8) mohl bych to dostat na teplotu vody která bude protékat chlazením (tj pokojová teplota, případně i nižší podle toho kam dám zásobník), ale někde jsem četl že pevným diskům dělá nejlépe teplota kolem 30-35°C (takže bych je buď dal ven, nebo k nim nepřidával chlazení)....

2) jak bych mohl spočítat kolik tepla je potřeba odvádět ze komponent jako CPU a GPU, jaký by byl potřeba průtok při určité teplotě vody :smile:

3) jakou kapacitu by musel mít zásobník, aby ho nebylo potřeba nijak chladit (odhadem)

Předem díky za názory :bigups:

Reklama
Uživatelský avatar
iDkcz
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2533
Registrován: červenec 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod iDkcz » 08 zář 2011 20:05

Vysvětli mi jen ze zvědavosti pojem " Vlastní komponenty " :)
Acer Predator G5-793 ( i7 6700HQ, GTX1060 6GB )

Nikd0
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: září 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Nikd0 » 08 zář 2011 20:15

iDkcz píše:Vysvětli mi jen ze zvědavosti pojem " Vlastní komponenty " :)


Tím jsem měl na mysli součásti, které si sám vyberu, žádné připravené komplety. Snad jsi nemyslel že si chci z nějaký kondíků a mikroprocesorů postavit třeba zvukovku :lol:
Naposledy upravil(a) Nikd0 dne 08 zář 2011 20:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tux
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9620
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod tux » 08 zář 2011 20:16

No pokud bude mít vlastnosručně vytvořený vodní chlazení tak to asi bude mít i vlastnoručně vyrobený komponenty :-D
K věci, nechci ti to rozmlouvat ale vodníkem asi nebudeš chladit Pentium 4 ale něco dražšího, pochybuju že si to dáš atestovat takže pokud ti to něco udělá tak máš po PC. Jinak nevim jak si to chceš vyrobit, jestli chceš vykuchat auto a vzít si z něj pumpu od ostřikovačů a radiátor z topení, to bych pochopil ale vodní bloky si asi nevyrobíš :-D

1) Čím nižší, tím lepší, disky tak do 40°C, GK do 100°C, CPU do 70°C (všechno burn)
3) Musíš to chladit.
Naposledy upravil(a) tux dne 08 zář 2011 20:18, celkem upraveno 1 x.
Just Fucking Google It!

Uživatelský avatar
iDkcz
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2533
Registrován: červenec 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod iDkcz » 08 zář 2011 20:17

Tím jsem měl na mysli součásti, které si sám vyberu, žádné připravené komplety. Snad jsi nemyslel že si chci z nějaký kondíků a mikroprocesorů postavit třeba zvukovku :lol:


Budeš se divit, ale myslel jsem si to, i když to zní jako blbost, vyznělo mi to tak :D
Acer Predator G5-793 ( i7 6700HQ, GTX1060 6GB )

Nikd0
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: září 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Nikd0 » 08 zář 2011 20:25

petaq píše:No pokud bude mít vlastnosručně vytvořený vodní chlazení tak to asi bude mít i vlastnoručně vyrobený komponenty :-D
K věci, nechci ti to rozmlouvat ale vodníkem asi nebudeš chladit Pentium 4 ale něco dražšího, pochybuju že si to dáš atestovat takže pokud ti to něco udělá tak máš po PC. Jinak nevim jak si to chceš vyrobit, jestli chceš vykuchat auto a vzít si z něj pumpu od ostřikovačů a radiátor z topení, to bych pochopil ale vodní bloky si asi nevyrobíš :-D

1) Čím nižší, tím lepší, disky tak do 40°C, GK do 100°C, CPU do 70°C (všechno burn)
3) Musíš to chladit.


Moje vize je mít komp jakkdyby v kovové krabice, do které by nešel vzduch (=> nedostal se dovnitř prach, nic), s vývody na všechny potřebné konektory, napájení a chladící okruh(y) a u toho by byla nádrž s vodou. Doufal jsem, že bych tam dostal dostatečné množství vody, aby se nemusela chladit, aby se nikdy moc neohřála, nebo v druhém případě s pasivním nebo aktivním chladičem.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Pic » 08 zář 2011 21:00

Něco jiného je myslet, a něco jiného to realizovat, aby to bylo funkční. Jdeš na to dost naivně, slušně řečeno.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Martab » 09 zář 2011 06:32

Pokud by jsi to chtěl chl chladit pasivně tak leda snad s něčím takovým: http://interlink.tsbohemia.cz/chladic-c ... 63201.html
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
tux
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9620
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod tux » 09 zář 2011 07:26

To je ale vodní chlazení.
Co tohle? :-D
shsu11.jpg

shsu3.jpg
Just Fucking Google It!

Uživatelský avatar
Banner
Level 1
Level 1
Příspěvky: 55
Registrován: srpen 10
Bydliště: Trinec
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Banner » 09 zář 2011 09:04

Scythe Susanoo :D
Mas problem? RTFM! Mas vetsi problem? UTFG! Mas nejvetsi problem? Zeptej se na foru :)

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Marfy » 09 zář 2011 09:32

Záleží na konkrétní komponentě a jejím výkonu.Výkonější procesor,grafika či disk budou hřát více jak jejich slabší varianty.Obecně jako dobré lze považovat tyto teploty :
CPU- do 50°C
Grafika - do 60°C
Disk - do 40°C
Chipset - do 65°C
Další věcí je hluk.Jde uchladit komponenty i o 20°C níže,ale potřebuješ výkonné chlazení s výkonným ventilátorem.To platí i u vodního chlazení.Voda proudí přes radiátor a ten se musí chladit ventilátorem.Navíc k tomuto hluku musíš přičíst zvuk čerpadla,protože ta voda musí kolovat.Navíc to nesmí být zavdušněné,protože pak bys ještě slyšel bublání vzduchu v systému.Podle mne to není dobrý nápad.Dnes se dají už koupit skutečně kvalitní i tiché vzduchové chladiče na všechny komponenty což na jejich uchlazení bohatě stačí.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Nikd0
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: září 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teplota ve skříni a chlazení

Příspěvekod Nikd0 » 09 zář 2011 13:28

Martab píše:Pokud by jsi to chtěl chl chladit pasivně tak leda snad s něčím takovým: http://interlink.tsbohemia.cz/chladic-c ... 63201.html


Ano, v případě nutnosti bych něco takového připojil, ale viděl jsem i chlazení, kde je vetší nádrž (kolem 5l) a voda si nikdy všechna neohřeje a další chlazení není potřeba, takže vyzkouším napřed takto. :-)

Ale nejvíce bych potřeboval poradit s otázkou 2. Jak zjistit jaký je potřeba průtok? Dokázal b mi někdo poradit jak to spočítat? :idea:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Přední větrák ve skříni Příloha(y)
    od petrmet » 11 čer 2023 18:56 » v Vše ostatní (hw)
    14
    1338
    od petrmet Zobrazit poslední příspěvek
    11 čer 2023 22:50
  • Aio chlazení
    od Krolino » 08 úno 2024 09:13 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    1068
    od Krolino Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 16:42
  • Vodní chlazeni
    od fishus » 18 bře 2024 20:13 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    791
    od fishus Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 21:01
  • Nejlepší 60mm větrák pro chlazení košů s hdd
    od Ondras66 » 27 čer 2023 00:31 » v Vše ostatní (hw)
    12
    2280
    od Ondras66 Zobrazit poslední příspěvek
    19 črc 2023 20:01
  • vysoka teplota CPU Příloha(y)
    od symetrala » 02 pro 2023 13:05 » v Vše ostatní (hw)
    8
    1359
    od symetrala Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 16:54

Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 hostů