Motůrek z HDD

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Motůrek z HDD

Příspěvekod Pic » 13 bře 2011 17:09

Je fascinující, že lidé bez elementárních znalostí se pokouší experimentovat v elektronice. Naštěstí v tomto případě se pracuje s nízkým napětím, takže o život jde jen součástkám, nebo dílům PC, pokud jsou používány.
Jinak, žádná z tebou zvolených metod k rozběhnutí motorku nepovede, protože o tom nic nevíš a když nevím, tak si alespoň něco o tom přečtu a pak teprve konám.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Reklama
Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3214
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Motůrek z HDD

Příspěvekod Speed_dead » 13 bře 2011 17:32

Tak jsem to zkoušel s tím trafem a stalo se akorát to, že motor sebou jen cukl jakoby se chtěl točit ale dál nic

Však jsem ti psal, že se stejnosměrným napětím se to jen pohne. Proto jsem psal, že pokud těch drátů bude víc jak dva, že to bude problém. Nebude stačit jen připojit napětí.


Otázka ale je, pojede to bez připijení IDE kabelu

Podle mě ne. Jelikož ten integráč, co řídí pohyb motoku, tak přijímá signály z IDE kabelu.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

Uživatelský avatar
Funstorm007
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2016
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Motůrek z HDD

Příspěvekod Funstorm007 » 13 bře 2011 17:46

Tak jsem to zkoušel. Za prvé to furt pískalo a zadruhé motůrek se rozbíhal tak každých 15 vteřin na 2 vteřiny. Jinak, já jsem toho přečetl až až jenže co stránka to jná informace a to je pak těžký se v tom nějak zorientovat a navíc když se tomu nějak moc nevěnuju. Proto píšu sem...

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Motůrek z HDD

Příspěvekod El Diablo » 13 bře 2011 17:46

Disk se roztočí i bez datového kabelu... Nejspíš je poškozená elektronika.
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
Funstorm007
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2016
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Motůrek z HDD

Příspěvekod Funstorm007 » 13 bře 2011 17:52

Tak, nemožné to není páč ještě před tím PC disk nerozpoznal... S tim už ale vůbc nic neudělam ne...

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Motůrek z HDD

Příspěvekod karlos » 13 bře 2011 18:56

Jinak, já jsem toho přečetl až až jenže co stránka to jná informace a to je pak těžký se v tom nějak zorientovat a navíc když se tomu nějak moc nevěnuju.

Hoď to za hlavu. Těžko můžeš chápat věci, které se běžně studují řadu let na středních a vysokých školách. Pokud mermomocí trváš na vybastlení ventilátoru, pak věz, že ti to stejně nebude fungovat. Třeba proto, že motor nebude mít dostatečnou sílu, aby roztočil těžké lopatky a spálí se vinutí, to jsi ostatně možná již spálil svým stupidním experimentem s připojením SS napětí, aniž bys třeba jen tušil, jak vysoké má být a to i přes to, že ti bylo několikrát porazeno, že to je třífázový krokový motor. Další důvod nefunkčnosti bude v rozběhu motoru, který s těžkou zátěží nemůžeš roztočit hned na 5400 otáček, ale musí se rozebíhat z nuly. A nakonec zapomeň na plné otáčky, tedy 5400 za minutu. Nevíš totiž kolik stupňů má jeden krok motoru. U jednofázových to bývá zpravidla 1.8°. Na jednu otočku je tak potřeba v režimu Ful step 200 impulsů. Abys tedy dosáhl kýžené rychlosti otáček, musel bys motor ládovat frekvencí 108kHz, což při vší úctě doma, na koleně a s tvými znalostmi elektroniky, nezvládneš ani ve smyku... :wink:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
Funstorm007
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2016
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Motůrek z HDD

Příspěvekod Funstorm007 » 13 bře 2011 20:04

Dík za podporu no... :D Ale jo, máš pravdu, já jsem se jen poptal kdyby náhodou. Možná se na to vyprdnu a možná ne...


Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů