Přetaktování počítače

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
jerabina
člen Security týmu
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3647
Registrován: březen 13
Bydliště: Litoměřice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Přetaktování počítače

Příspěvekod jerabina » 31 led 2016 17:00

Hezký večer!

Chtěl bych si přetaktovat počítač. Počítač již mám nějaké 4 roky a výkon již pomalu začíná pokulhávat, záruka již neplatí, takže tedy není důvod proč počítač nepřetaktovat, navíc když byl již před těmi 4 roky skládán s ohledem na taktování, tudíž by vše mělo jít přetaktovat relativně snadno a bez problémů.

Jediný problém, který mám je, že se v tom vůbec nevyznám a absolutně nevím, jestli se to vůbec vyplatí, jaký je maximální dosažitelný výkon a hlavně jak se to vůbec dělá. Jestli přes BIOS nebo jestli by to šlo i přes nějaký více user-friendly software. Nejsem žádný počítačový antitalent, ale tohoto se popravdě bojím. Nechci si rozladit něco, co funguje zatím relativně spolehlivě :D

Moje sestava:
CPU: AMD Phenom II X6 1100T
GPU: AMD Sapphire Radeon HD 6970
RAM: 8GB, Corsair, ale typ přesně nevím.
Základová deska: ASUS Crosshair IV Formula
Zdroj: 850W

Co myslíte?

Děkuji za všechny odpovědi!
Jerabina

//edit: ještě jsem přidal hodnoty z CPU-Z do přílohy.
Přílohy
Mainboard.png
Memory.png
GPU.png
CPU.png
Naposledy upravil(a) jerabina dne 31 led 2016 17:17, celkem upraveno 1 x.
Když nevíš jak dál, přichází na řadu prostudovat manuál!
HJT návod

Pokud neodpovídám do vašich témat v sekci HJT když jsem online, tak je to jen proto, že jsem na mobilu kde je studování logů a psaní skriptů nemožné. Neberte to tedy prosím jako ignoraci.

Reklama
Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod Martab » 31 led 2016 17:14

Ahoj, jaký máš chladič na CPU a zdroj (popřípadě case)?

Z OS se dá AMD taktovat přes AMD OverDrive™, máš odemklý CPU, tedy stačí zvednout násobič a hlídat teploty, popřípadě přidat Vcore. Ale spíš bych to řešil z prostředí BIOSu :-)

Pěkný návod je zde http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... ii-pro-am3
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
jerabina
člen Security týmu
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3647
Registrován: březen 13
Bydliště: Litoměřice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod jerabina » 31 led 2016 17:34

Nahoru jsem vložil ještě obrázky z CPU-Z.

Skříň mám Chieftec Sh-01b-b-b černá
Chladič mám Noctua NH-C 14 + ještě jeden menší také od Noctua ale u něho nevím typ.
Zdroj nějaký 850W, přesný typ ti bohužel nepovím, každopádně utáhnout by to měl ne? Rezerva by tam měla být veliká.

Nataktovat můžu procesor, grafiku i RAMky?
Jaký vliv na výkon by to tak mohlo mít prosím tě?

PS: ta základní deska má na sobě červené tlačítko start, to by nejspíše mělo sloužit ke zvýšení taktu, ale nejsem si jistý. Nemáš s tím zkušenosti?
Když nevíš jak dál, přichází na řadu prostudovat manuál!
HJT návod

Pokud neodpovídám do vašich témat v sekci HJT když jsem online, tak je to jen proto, že jsem na mobilu kde je studování logů a psaní skriptů nemožné. Neberte to tedy prosím jako ignoraci.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod Martab » 31 led 2016 17:50

Ramky bych nechal až na konec, těma ve hrách získáš nejmíň. Začal bych procesorem, Vcore držet do 1,5V a mělo by to být v pohodě, stačí zvyšovat násobič, testovat stabilitu a kontrolovat teploty. Většina AMD Phenomů II X6 1100T by se měla dostat na 4GHz, což už je slušný nárust výkonu. Grafika se dá taky přetaktovat, přes MSI Afterburner (z OS). Tam stejně jako u CPU, zvedat takt jádra, a až se dostaneš na max stabilní takt jádra, dotaktovat VRAM (u grafiky to má smysl, tak se to "nesmí vynechat").

Jinak to "START" by mělo suplovat zapínací tlačítko na case, pro nataktování slouží to OC, funguje to celkem dobře, akorát to sem tam hodí zbytečně vysoké Vcore, tak je možnost ho nechat nataktovat na automatiku a pak to akorát doladit (bavíme se o CPU, grafika se musí taktovat přes ten Afterburner).
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
jerabina
člen Security týmu
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3647
Registrován: březen 13
Bydliště: Litoměřice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod jerabina » 31 led 2016 18:04

Takže když to shrnu:

CPU: taktovat z BIOSu a zvyšovat jen násobič? Násobič funguje tak, že je určitá základní frekvence a finální je výsledkem součinu násobiče + základní frekvence? A vcore myslíš Core Voltage(jak je v CPU-Z) předpokládám. Tyto hodnoty mám hlídat v CPU-Z? A to Core Voltage se bude zvyšovat samo se zvyšováním násobiče nebo ho musím také zvýšit manuálně na 1,5V? A ještě se zeptám ohledně teplot - kolik by tak měly být, aby to bylo stabilní?

GPU: jak poznám, že je stabilní max. takt jádra? A maximální takt VRAM?

A jinak se ještě zeptám, nemá toto přetaktování nějaký vliv na životnost komponentů? Resp. jde mi o to, že tento počítač je již cca. 4 roky starý, tak aby mi nepřestal po měsíci po přetaktování fungovat.
Když nevíš jak dál, přichází na řadu prostudovat manuál!
HJT návod

Pokud neodpovídám do vašich témat v sekci HJT když jsem online, tak je to jen proto, že jsem na mobilu kde je studování logů a psaní skriptů nemožné. Neberte to tedy prosím jako ignoraci.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod Martab » 31 led 2016 18:23

V tom CPU-Z, základní frekvence je ten BUS SPEED (200MHz) a násobič je pak MULTIPLIER (4-18,5x) a výsledná frekvence je jejich násobkem (tedy 200*18,5=3,7GHz), ještě by bylo dobré v BIOSu vypnout turbo, pak se to bude snadněji taktovat. Core Voltage by se do určité míry při nastavení v BIOSu mělo zvyšovat samo, ale asi se nevyhneš manuálnímu nastavení (můžeš se podívat, jestli v BIOSu není náhodou ještě Ofset, zvyšovat jej, je lepší cesta než natvrdo zvyšovat Vcore). Teploty by se měli držet tak do 65°C na jádrech, stabilitu pak testovat v Prime95, nebo OCCT.

GPU: Ve hrách se začnou objevovat artefakty, bude padat ovladač grafiky, tady to je pěkně popsané (sice starší článek, ale to nevadí) http://www.svethardware.cz/pretaktovani ... -z/11923-5

Taktování životnost snižuje, ale pokud se to nepřepískne s Vcore popřípadě se dlouhodobě neprovozuje PC při vysokých teplotách, tak by to neměl být výrazný problém, měl jsem několik přetaktovaných PC "v ruce" které i několik let po docela výrazném OC stále bez problémů fungují. Ale je to furt jen kus křemíku, který může kdykoli odejít...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
jerabina
člen Security týmu
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3647
Registrován: březen 13
Bydliště: Litoměřice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod jerabina » 31 led 2016 18:46

No, je toho dost a moc ti díky za pomoc, každopádně si o tom budu muset nejdříve něco pročíst a projít si BIOS, abych náhodou něco nezmršil :-)
Když nevíš jak dál, přichází na řadu prostudovat manuál!
HJT návod

Pokud neodpovídám do vašich témat v sekci HJT když jsem online, tak je to jen proto, že jsem na mobilu kde je studování logů a psaní skriptů nemožné. Neberte to tedy prosím jako ignoraci.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod Martab » 31 led 2016 18:49

Jasně, chce to klid a projít si to, kdyby cokoli, ozvi se ;)
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přetaktování počítače

Příspěvekod Karrex » 31 led 2016 18:49

Napiš ještě na Flankerovi, ta deska by měla mít dost Tweak funkcí, které by ti měly pomoct dosáhnout lepšího taktu a třeba bude vědět. Aspoň pokud to u těch starších bylo podobně jako u těch dnešních.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • přetaktování intel pentium e5200
    od Mladkov204 » 15 črc 2023 17:28 » v Vše ostatní (hw)
    22
    2360
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 09:16
  • Zamrznutí počítače
    od Balkany123 » 17 črc 2023 13:48 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    4
    2197
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 19:35
  • Upgrade počítače Příloha(y)
    od davez2 » 26 lis 2023 11:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    1921
    od BL!zZard Zobrazit poslední příspěvek
    29 lis 2023 16:16
  • Zapnutí počítače Příloha(y)
    od Bayani » 02 pro 2023 21:07 » v Problémy s hardwarem
    1
    769
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 21:15
  • Herné počítače na Kaufland.sk
    od Kallus » 22 srp 2023 10:29 » v Sítě - hardware
    2
    1315
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 10:40

Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host