Problem při taktování I5 750

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Gooo
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: září 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Problem při taktování I5 750

Příspěvekod Gooo » 19 pro 2014 13:22

Zdravim všechny.
Prosim vás potřebuju poradit, dnes jsem si svuj starší počítač chtěl přetaktovat, ale narazil jsem na problém.
procesor: Intel i5 750
deska: gigabyte P55-UD3
Ram: kingstone 4x2GB 1600mhz

Taktoval jsem už dříve asi dva roky zpět, ale nevim proč se mi BIOS změnil zpět na továrních 2,66 GHz. Tak jsem se do toho pustil opět znovu a návod jsem použil ze stranek http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... t-lga-1156
Všechno jsem udělal, jel jsme podle návodu a nastavil procesor na první takt 3,4 GHz, vše podle návodu atd. Jenže po restartu pc začne zběsile pipat, nespočítám kolikrát, jak samopal. Poté se opět restartuje a BIOS mi zahlásí, že došlo k chybě při přetaktování změněním parametru procesoru a hodí mi to na default nastavení. Zkoušel jsem menší takt atd, ale jak něco změním tak nic nejde.
Chyba možna bude v pamětích mam tam 4 moduly a každy dva jsou trošku odlišny, první dva jsou Kingstone HyperX 1600 MHz Cl8 a druhy dva jsou stejny ale mají časování CL9. Deska mi samozřejmě automaticky dává takty pamětí na 1333MHz.
Ted si dobře nepamatuju, jestli jsem dříve taktoval jenom se dvouma ramkama a nebo jsem tam měl všechny 4. Jestli je možné, že když jsem přidal třeba 2 přídavné ramky o jiném časovaní ale model stejny, tak Bios mohl hodit tovární nastavení?
Jsem docela v koncích, přece už jenom i5 750 je trošku dědeček a docela by se mi hodilo to znovu nahodit alespon na těch 3,4 GHz zpět :)
Předem díky za rady ;)

Reklama
Uživatelský avatar
honza002
Level 1
Level 1
Příspěvky: 76
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod honza002 » 19 pro 2014 13:41

Tak to zkus jen s těma dvěma RAM a uvidíš jestli půjde ne ?
CPU: Intel Core i5-4460 + Gelid Solution Tranquillo
GPU: EVGA GeForce GTX 970 Superclocked 4GB
RAM: Kingston HyperX Fury Blue 8GB (2x4GB)
SSD: Kingston HyperX FURY - 120GB
HDD: Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB
MB: MSI B85-G43 - Intel B85
Zdroj: Fortron RAIDER S 550W
Case: Zalman Z11 Plus
OS: Windows 7 Home Premium 64-bit

Gooo
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: září 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod Gooo » 19 pro 2014 15:29

Tak jsem vyndal ty dvě paměti a zjistil jsem, že podle barev nějak deska to nema rozlišený. Když jsem měl každej pár zapojene ob jedno do bílé pozice a druhej par do modrých tak to šlo, ale jakmile jsem vyhodil modre pozice tak se mi nechtěl počítač rozeběhnout, zase jen pískot. Tak jsem jednu hodil do paru do modré a bíle a jede to. Akorat jakmile zkusim taktovat, navýšit procesor na 3,4Ghz tak zase jen pískot.
Zajímavé je, že když jsme tam nechal pouze jednu pamět, tak se počítač nerozjel a jenom pískal furt dokola. Je možné že paměti mužou fungovat jen v páru a né samostatně?

--- Doplnění předchozího příspěvku (19 Pro 2014 15:40) ---

Tak ted jsem ty paměti zapojil v parech pěkně zasebou všechny a běží to. Tak zkusim ještě podle návodu nastavit pocesor. Ale ted nevim, jestli tohle nemuže dělat třeba špatný nastavení voltáže. Řídil jsem se postupem, ale nejsem si jist jestli to je přesně jak to má bejt ?

--- Doplnění předchozího příspěvku (19 Pro 2014 15:43) ---

A ještě v CPU-Z jsem si všiml, že jeden par pamětí má funkci XMP na 1600 MHz a ty druhý to nemaj (jsou to taky 1600MHz paměti) a jsou nastraveny automaticky na 1333MHz a tim pádem asi i ty s tim XMP. Myslim, že v BIOSu mam XMP zakázaný teda.

--- Doplnění předchozího příspěvku (19 Pro 2014 15:48) ---

Tak nic, taktování po správnym zapojení paměti nejde. Nastavim větší násobič na 160 = 3,2GHz a nic. Nefunguje, stále zapípá hrozně a hodí to BIOS do továrního nastavení.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod Pic » 19 pro 2014 16:34

Nejspíše je jedna z pamětí vadna. Nech v PC vždy jen jednu a zkus zda PC naběhne. S tou s níž nenaběhne je nejspíše vadná.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
trodas
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 121
Registrován: říjen 14
Bydliště: Přerov
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod trodas » 19 pro 2014 17:01

...nebo není vadná, jen nezvládá vyšší rychlost práce s ní, což nepochybně po overclocku i jen CPU nastává. Takže asi rozumější ramky. Jinak i5 750 se taktuje výborně, i mé první experimenty s box chladičem ukázaly, že 3,8GHz není problém:
http://valid.canardpc.com/kut8p6

:-)

Možná že pomůže malinko zvednout Vcore? Protože i5 750 má sice základní takt slabých 2,66GHz, ale v turbu jde na 3,2GHz, což už musí být vadná deska nebo chlazení, že to nechce dávat při nastavení natvrdo této hodnoty taktu...
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway

Gooo
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: září 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod Gooo » 20 pro 2014 13:17

Odpoledne to zkusim, ale vypadá to, že ty paměti samostatně nechtějí pracovat. Když tam nechám pouze jednu co jsem včera vysledoval, tak nejedou, až když zapojim vždycky aspon jeden park sobě stejných pamětí, tak PC naskočí. Jinak po zapojení všech, normálně v BIOSu naskočej paměti a fungujou bez problemu. Zkoušel jsem taktovat i jenom s jednim parem vždy a taky nic nejede, ponechal jsem tam ty starší na kterejch jsem taktoval dříve a taky nic, prostě se nerozjede. Odpoledne zkusim si pohrat s tim napětím.

--- Doplnění předchozího příspěvku (20 Pro 2014 17:48) ---

Tak už jsem nejspíš problem našel. Tak jsem udělal update Biosu, hodil default uplně a jel odznova dostal jsme se teda v pohodě na 3,4 GHz. Ale nechal jsem zapojen jen jeden par ram pamětí a vše funguje. Tak jsem zkusil přehodit paměti za ty druhe a při načítání windowsu mi to hodilo Blue screen a dole nějaky načítání pamětí do 100 a hodil se reset a takhle pořad dokola. Tak jsem dal tam zpět ty stary dvě paměti a jede to.
Myslíte, že jsou paměti vadne nebo jim třeba nevyhovuje šasování 7-7-7-20? když jsou to CL9.
Těm starším Cl 8 to neva a jeodu krásně.

--- Doplnění předchozího příspěvku (20 Pro 2014 19:22) ---

Tak ted jsem zkoušel dát všechny paměti do slotu a jedou, ale jakmile začnu taktovat, uložim a pustim tak mi při načítání windowsu hodí modrou smrt, nějaky zase načítání fyzický pamětí a musim dat restart. Na Deafult nastavení jedou. Tak už fakt nevim v čem je problem.

Uživatelský avatar
trodas
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 121
Registrován: říjen 14
Bydliště: Přerov
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod trodas » 20 pro 2014 22:00

V ramkách. Musíš mít CL9 nastavení, když máš CL9 ramky...
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway

Gooo
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: září 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod Gooo » 23 pro 2014 19:35

Tak byl ot problem v časování. Dal jsem tam šasování 8-8-8-24 a jede to krásně stabilně na 3,8GHz :)

Uživatelský avatar
trodas
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 121
Registrován: říjen 14
Bydliště: Přerov
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Problem při taktování I5 750

Příspěvekod trodas » 24 pro 2014 00:50

CO jsem říkal... :) Tak gratuluji :)
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Taktování GPU
    od honziiik09 » 13 kvě 2023 10:32 » v Taktování a další úpravy PC
    9
    2490
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    27 črc 2023 09:25
  • Taktování RAM Příloha(y)
    od Torrman » 08 pro 2023 22:58 » v Taktování a další úpravy PC
    8
    1999
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    09 pro 2023 19:36
  • Ryzen 5 3600 taktování
    od matesfox » 07 říj 2023 14:55 » v Taktování a další úpravy PC
    18
    6914
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    12 říj 2023 22:15
  • Bluescreen po taktování frekvence RAM
    od brajza » 22 kvě 2023 10:24 » v Problémy s hardwarem
    3
    980
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    22 kvě 2023 14:45
  • Vir? - CMD problém Příloha(y)
    od glajdowicz » 09 lis 2023 15:49 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    1593
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    09 lis 2023 21:09

Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti