Kritická teplota, nechci uvařit CPU Vyřešeno

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

stenliiik
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Kritická teplota, nechci uvařit CPU  Vyřešeno

Příspěvekod stenliiik » 06 lis 2014 21:56

Obrázek

Zdravím všechny PC fajnšmekry :) vím, že se to tu už několikrát řešilo, ale zajímalo by mě jaké teploty jsou na hraně, tudíž kam až můžu zajít... Jako při taktování nemám problém se dostat na 74-76°C u jader, CPU má tak cca 54°C (to ale moc nesleduju). V biosu nemám možnost nastavit teplotu při jaké se má PC vypnout a jaká je přednastavená nevím deska ASUS M2N-SLI. Paměti mám Corsair XMS2 CM2X2048-6400C5... ty by měli i taktování zvládnout jsou s vlastním chlazením, ale o to nejde to jen pro lidi, kteří odepisují mimo téma....
PS: Těch 75 se mi zdá dost, ale když si vzpomenu na klasickej AMD Athlon 1.3GhZ tak mi to jako tolik zase nepříjde.


Ano google umím používat.
Ano teploty jádra a CPU jako celku rozlišuju.
Ano jsem závislí na taktování.
Ano otačky regulovat umím.


Děkuju moc za odpovědi... :)

Reklama
Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kritická teplota, nechci uvařit CPU

Příspěvekod Adys301 » 06 lis 2014 21:58

*taktuju a zvýšily se mi teploty, jak je to možné?*

Teploty jsou přijatelné. Byl bys tak laskav a řekl, jaký máš vlastně chladič a kdy jsi ho čistil?

stenliiik
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kritická teplota, nechci uvařit CPU

Příspěvekod stenliiik » 06 lis 2014 22:20

Já vím, že taktováním jdou teploty nahoru, proto se ptám kolik je maximální teplota abych to neuvařil...chladič mám bezejmenej, doma sestrojenej. Nebo spíš takhle kolik bys řekl že pro chod PC je ještě dobrá teplota, když u 75 píšeš že je to přijatelný. Jinak díky moc za odpověď. A na momentální taktování viz. screen se nedívej to mám na silent a vypnutý všechny ostatní ventilátory, tyhle teploty mám při vyšším taktu.

Uživatelský avatar
wattmetr
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5744
Registrován: duben 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Kritická teplota, nechci uvařit CPU

Příspěvekod wattmetr » 06 lis 2014 22:28

Ptáš se na něco, na co se nedá striktně odpovědět. Mohu Ti jen říci, že provozuji 3 prakticky stejné CPU jako Ty a všechny běží do 60°C. Ale zátěž je v průměru minimální a když se mi už také podařilo CPU "pořádně" zatížit, vnitřní ochrana omezila výkon a nic jako upečení se nekonalo.
Ale jestli chceš vědět, zda při 82°C na CPU PC poběží a při 83°C se z cpu zakouří a bude po něm, tak si pořiď věšteckou kouli a zkus ji přemluvit, aby Ti to řekla :lol:
Trvalý BAN za trolling a dlouhodobé nerespektování pravidel fóra, duplicitní účty tohoto uživatele: satam, peyrac10, wattmetr, gracia (vydávání se za ženu), jamesbond, jamesbond1...

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kritická teplota, nechci uvařit CPU

Příspěvekod ITCrowd » 06 lis 2014 22:39

Ptáš se na něco, na co se nedá striktně odpovědět. Mohu Ti jen říci, že provozuji 3 prakticky stejné CPU jako Ty a všechny běží do 60°C. Ale zátěž je v průměru minimální a když se mi už také podařilo CPU "pořádně" zatížit, vnitřní ochrana omezila výkon a nic jako upečení se nekonalo.
Ale jestli chceš vědět, zda při 82°C na CPU PC poběží a při 83°C se z cpu zakouří a bude po něm, tak si pořiď věšteckou kouli a zkus ji přemluvit, aby Ti to řekla :lol:

Tato odpověď má nulovou informační hodnotu. Není v ní vůbec nic, nač se tazatel ptal.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
wattmetr
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5744
Registrován: duben 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Kritická teplota, nechci uvařit CPU

Příspěvekod wattmetr » 06 lis 2014 22:43

Ptáš se na něco, na co se nedá striktně odpovědět. Mohu Ti jen říci, že provozuji 3 prakticky stejné CPU jako Ty a všechny běží do 60°C. Ale zátěž je v průměru minimální a když se mi už také podařilo CPU "pořádně" zatížit, vnitřní ochrana omezila výkon a nic jako upečení se nekonalo.
Ale jestli chceš vědět, zda při 82°C na CPU PC poběží a při 83°C se z cpu zakouří a bude po něm, tak si pořiď věšteckou kouli a zkus ji přemluvit, aby Ti to řekla

Tato odpověď má nulovou informační hodnotu. Není v ní vůbec nic, nač se tazatel ptal.


Tato odpověď rovněž. Takže jsme na tom stejně.
Trvalý BAN za trolling a dlouhodobé nerespektování pravidel fóra, duplicitní účty tohoto uživatele: satam, peyrac10, wattmetr, gracia (vydávání se za ženu), jamesbond, jamesbond1...

Uživatelský avatar
MiliNess
člen BSOD týmu
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9112
Registrován: říjen 09
Bydliště: Cheb
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kritická teplota, nechci uvařit CPU

Příspěvekod MiliNess » 06 lis 2014 23:54

Všechny dnešní CPU (AMD i Intel) obsahují dva hlídací tepelné obvody.
První obvod - CPU Throttling Circuit v případě dosažení určité hraniční teploty Tjunction, která se kus od kusu liší, generuje na systémové sběrnici signál PROCHOT#,
což má za následek aktivaci tzv. throttlingu (přiškrcení CPU), čímž se sníží jeho teplota.
Druhý obvod - CPU Thermal trip Circuit v případě dosažení teploty Tjunction max., která se také kus od kusu liší, generuje na systémové sběrnici signál THERMTRIP#,
Platform Controller Hub (Intel) nebo South Bridge (AMD) pak zajistí okamžité vypnutí systému.
Jelikož ani procesory z jednoho waferu nejsou všechny stejné, ty dva obvody se ve fabrice kalibrují dle parametrů konkrétního CPU.

Z toho tedy vyplývá, že o procesor nemusíš mít obavy a maximální teplota, která by ho poškodila, tě nemusí zajímat, jelikož jí nikdy nedosáhneš (nebudeš-li používat letlampu).
Na druhou stranu, pokud nezajistíš řádné chlazení, bude ti taktování k ničemu, jelikož bude docházet ke škrcení CPU a výkon ti drasticky poklesne.
Poměrně často to vidívám u chronických taktovačů, kteří netuší, co se vlastně děje.

tudíž kam až můžu zajít...

To záleží jen na tvé počítačové fantazii a zvrhlosti.

když si vzpomenu na klasickej AMD Athlon 1.3GhZ tak mi to jako tolik zase nepříjde

AMD Athlon 1.3 GHz = 0.18 micronová technologie, 37 milionů tranzistorů, Vcore 1,7V
AMD Athlon 64 X2 4800+ = 0.065 micronová technologie, 221 milionů tranzistorů, Vcore 1.375V
To je asi jako srovnávat plynový sporák v kuchyni s kempingovým lihovým vařičem.

V biosu nemám možnost nastavit teplotu při jaké se má PC vypnout a jaká je přednastavená nevím deska ASUS M2N-SLI

Viz. výše. Záleží to na konkrétním nastavení CPU Thermal trip obvodu, což nikdo není.

Paměti mám Corsair XMS2 CM2X2048-6400C5... ty by měli i taktování zvládnout jsou s vlastním chlazením

To, že to paměti zvládnou teplotně, ještě neznamená, že to musí zvládnout frekvenčně

Dobře taktovat == mít detailní znalosti HW uvnitř počítače. Je to jako s přečipováváním řídících jednotek automobilů.
Každý amatér umí zvýšit přívod paliva, zvednou výkon, spotřebu a zničit motor. Jen pár gurmánů ale umí nastavit poměry tak, že
zvedne výkon a zároveň nezlikviduje motor.
-každý má svou pravdu a ta se nemusí vždycky shodovat s tvou vlastní
-naše problémy jsou pouze v naší hlavě
-okolní svět není ani dobrý ani špatný, je mu zcela lhostejné, jestli existuješ
-nejdůležitější v životě je láska. Všechno ostatní jsou zbytečnosti

stenliiik
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kritická teplota, nechci uvařit CPU

Příspěvekod stenliiik » 07 lis 2014 18:38

Tak toto je opravdu výborná odpověď, děkuju mnohokrát...mimoto dík o tvou starost s tím že to ram nemusí zvládnout frekvenčně. :-) Toho jsem si vědom a pc po taktování podrobuju zátěžovým a výkonostním testům a s tím že každý je od výroby jiný to jsem věděl, ale ještě jednou musím poděkovat za objasnění, že každý CPU je kalibrováno zvlášť... :) Opravdu dík, protože se mi podařilo ho dát i na 3.5 což je o 1Ghz víc než uvádí výrobce, tudíž z toho usuzuju, že se jedná o povedený kousek... :))


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Kritická chyba Kernel Příloha(y)
    od Domoo27 » 07 úno 2024 00:58 » v Problémy s hardwarem
    9
    1489
    od Domoo27 Zobrazit poslední příspěvek
    12 úno 2024 23:54
  • vysoka teplota CPU Příloha(y)
    od symetrala » 02 pro 2023 13:05 » v Vše ostatní (hw)
    8
    1326
    od symetrala Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 16:54
  • PC se vypne (CPU teplota?) Příloha(y)
    od ThereZ » 05 bře 2024 19:59 » v Problémy s hardwarem
    35
    2659
    od ThereZ Zobrazit poslední příspěvek
    09 bře 2024 11:13
  • Teplota CPU - Vysoká nebo optimální ?
    od rg999 » 18 zář 2023 19:34 » v Problémy s hardwarem
    4
    2128
    od rg999 Zobrazit poslední příspěvek
    19 zář 2023 11:11
  • vysoka teplota procesoru Ryzen 9 3900X Příloha(y)
    od pelekardo » 20 říj 2023 16:22 » v Problémy s hardwarem
    28
    3283
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    24 říj 2023 23:33

Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti