Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu

Příspěvekod remkren » 30 pro 2023 17:19

Zdravím a prosím o obecnou radu přístupu na tentýž server z lokální sítě i zvenčí z internetu v aplikaci na notebooku, který používám jak doma, tak zvenčí.
Na notebooku mám aplikaci videopřehrávače pro mou domácí databázi filmů, kterou mám na Synology NAS. Na NASu mám spuštěný WebDAV server a v aplikaci zadanou příslušnou adresu serveru, takže aplikace streamuje filmy z mého NASu. Vše funguje jak má zvenčí na mou veřejnou IPadresu a zevnitř doma na mou lokální adresu serveru. Problém je, že je to dvojí připojení - jednou adresa z venku když jsem mimo domov a podruhé doma na vnitřní síti. Takže všechno je dvakrát (odkaz na film a metadata) a vždycky samozřejmě funguje jen jedna část podle toho jestli se připojuju zvenčí nebo zevnitř.

Můj dotaz je obecnější. Jak zařídit, abych u různých aplikací, které potřebují adresu domácího serveru na NASu mohl bez problémů a přepínání fungovat na notebooku ať už se připojím zvenčí nebo zevnitř?
Týká se to více aplikací (webová kamera hlídání domu, správa synology NAS, atd) prostě všude tam, kde je nějaká aplikace, která potřebuje připojení přes IP adresu a už mě nebaví pořád přepínat adresu třeba na mobilu, když na kameru, která mi snímá zahradu se chci podívat jednou z domu a podruhé se chci podívat z práce (musím se vždycky na jednom připojení, které momentálně nefunguje, odhlásit a na druhém, které v dané chvíli funguje přihlásit).

Reklama
Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu

Příspěvekod Microsheep » 30 pro 2023 18:03

Koupíš si veřejnou doménu, A DNS záznam namíříš na svojí veřejnou IP.
V lokální síti namíříš svůj DNS server s totožnou doménou na lokální adresu.
Zařízení bude překládám v tvojí lokální síti záznamy lokální, jakmile vyjde ven bude překládat stejný záznam po adrese veřejné.

Řešení je vícero např. (NAT loopback, Harpin NAT) - kdy naopak adresa je vždy nastavená veřejná a router/firewall jí směruje správně lokálně ale museli by poté splňovat další podmínky. Nebo naopak VPN (doporučené), kdy adresa je stále lokální, rovněž vyžaduje další konfiguraci.

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu

Příspěvekod remkren » 30 pro 2023 19:04

Microsheep píše:Koupíš si veřejnou doménu, A DNS záznam namíříš na svojí veřejnou IP.
V lokální síti namíříš svůj DNS server s totožnou doménou na lokální adresu.
Zařízení bude překládám v tvojí lokální síti záznamy lokální, jakmile vyjde ven bude překládat stejný záznam po adrese veřejné..


Veřejnou doménu mám a DNS namířen na veřejnou doménu taktéž. Problém je: "V lokální síti namíříš svůj DNS server s totožnou doménou na lokální adresu." To absolutně netuším jak udělat.

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu

Příspěvekod Microsheep » 30 pro 2023 19:14

Základ pro konfiguraci A záznamu na DNS server je mít DNS server. Většinou využíváš DNS poskytovatele nebo máš např. vlastní na routeru/firewallu.
a) buď takovou konfiguraci umožňuje tvůj router/firewall
b) udělat si DNS server jiný - klidně na tom Synology NAS, Raspberry, cokoliv dalšího.

Pokud by s tím byl problém a přistupuješ k NASu pouze z notebooku, šlo by např. udělat skript, který by kontroloval, jestli si v lokální síti (dle IP GW, SSID, MAC NASu whatever) a pokud ano DNS záznamy v hosts by přepsal na lokální adresu a by zjistil, že nejsi doma, přepsal by na veřejné. Je to dost nehezké, ale funkční a nemusíš konfigurovat další zařízení.

Opět třeba můžu doporučit rovnou nakonfigurovat VPN.

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu

Příspěvekod remkren » 30 pro 2023 22:55

Používám DNS server na tom mém Synology NASu. Doménu pro mou veřejnou IP adresu jsem tam nastavil - to jsem ještě zvládl, tuším, že pro tu lokální adresu, aby fungovala na stejné doméně se musí nějak nastavit na DNS serveru nějaký reverzní PTR záznam ale to je pro mne už vyšší divčí :eh: .
Pokud by mne někdo odkázal na přesný postup, jak se to nastavuje na Synology DNS serveru, byl bych rád. :idea:

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu

Příspěvekod Microsheep » 31 pro 2023 08:29

Doménu pro mou veřejnou IP adresu jsem tam nastavil -

Špatně a žádný PTR nepotřebuješ, jen se trochu zamyslet a číst.

Na lokálním DNS serveru (Synology) musí být IP adresa lokální.
Např. mujdomov.cz míří na IP 10.0.0.50

Na verejných DNS (wedos,forpsi, ...) , ale musí A záznam mujdomov.cz mířit na IP 123.123.123.123

Snad ti příklad trochu pomůže.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    884
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1718
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Přístup k flask app (spuštěné na VM - linux) z internetu (prohlížeče) Příloha(y)
    od d-pozz » 08 říj 2023 20:31 » v Internet a internetové prohlížeče
    34
    7957
    od d-pozz Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 16:41
  • Záhada internetové sítě Příloha(y)
    od Foidza » 03 říj 2023 15:22 » v Internet a internetové prohlížeče
    7
    3969
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 07:57
  • Výpadky připojení celé sítě Příloha(y)
    od Karrex » 21 kvě 2023 00:13 » v Vše ostatní (inet)
    6
    2708
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 10:25

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů