Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

ponik
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 677
Registrován: květen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod ponik » 17 bře 2015 21:25

čau,

Kvůli vlezlému sousedovi mám na routeru MAC filter režimu "permit only". Když jsem dnes do sítě přidával další PC narazil jsem na problém, adaptér Realtek RTL8188 má po každém spuštění PC jinou MAC adresu. Věděl by někdo jak tento adaptér nastavit tak aby MAC adresu neměnil?

Předem dík za každou radu.

Reklama
dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod dvorakj » 17 bře 2015 21:52

a vlezly soused zna tvoje heslo do site?
MAC adresa sitove karty se rozhodne samovolne nemeni, bud tam mas nejaky bordel v kompu, nebo ses spatne vyjadril

ponik
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 677
Registrován: květen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod ponik » 18 bře 2015 13:27

Soused heslo nezná ale jak už jsem zjistil tak je dost šikovnej na to aby ho obešel. S MAC filterem mam klid to už je asi nad jeho schopnoti. Bohužel nevím kdo to je takže mi nezbývá než mít MAC filter. MAC adresa se měnit může. Na starších kartách byla daná pevně ale novější kousky jí měnit umí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/MAC_adresa píše:MAC adresa (z anglického „Media Access Control“) je jedinečný identifikátor síťového zařízení, který používají různé protokoly druhé (spojové) vrstvy OSI. Je přiřazována síťové kartě NIC bezprostředně při její výrobě (u starších karet je přímo uložena do EEPROM paměti) a proto se jí také někdy říká fyzická adresa, nicméně ji lze dnes u moderních karet dodatečně změnit.

U adresy výše zmíněného adaptéru se mění poslední dvě cifry a to asi od 00 až do FF zcela náhodně a udělat v routeru 255 záznamů ve whitelistu prostě nemůžu. Pomoc prosím.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod petr22 » 18 bře 2015 13:47

MAC adresa se v zadnem pripade nesmi menit automaticky - takove zarizeni by bylo v siti zcela nepouzitelne.

Jedina moznost, jak zaridit aby se MAC sama menila je, ze to meni nejaky program - anonymizer nebo nejaky malware. Sama od sebe se v zadnem pripade zmenit nemuze ani to nemuze delat sama sitova karta nebo jeji ovladac.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod dvorakj » 18 bře 2015 13:51

zkus tohle
https://social.technet.microsoft.com/Fo ... windows7cs
jinak si dej zabezpeceni WPA2, to ti nikdo neprolomi, kontrola MAC adresy je blbost, ktera jen komplikuje nastaveni.
kdyz se soused dostane na tvou wifi, dostane se i na tvuj router a i na tvou vnitrni sit, takze ti tam mohl udelat cokoliv

ponik
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 677
Registrován: květen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod ponik » 18 bře 2015 15:30

petr22:
MAC adresa se mění při spuštění PC takže se do sítě hlásí pokaždý jako jiný zařízení, ale jinak nevidím problém ve funkčnosti sítě. Kdybych nemusel používat MAC filter tak to neřeším. Teď mám MAC filter dočasně vypnutý abych mohl na internet (spoléhám na to, že to vyřeším dřív než si všimne že MAC filter není) a síť běží bez problémů. PC který tu řeším byl donedávna připojený v této síti přes kabel a na LAN adaptéru byla MAC adresa pořád stejná. Dělá to jenom ten wifi.

dvorakj:
Návod z linku zkusím. Změnu biosu bych nechal až jako krajní řešení, ale jiný ovladač skusím a po RR sem doplním jak to dopadlo. V nastavení síťovky jsem bohužel nastavení MAC adresy nenašel. To bylo první co jsem hledal.
Zabezpečení WPA2 používám, ale i přes to jsem měl pár nevítaných přístupů. Když jsem zjistil že se mi někdo vrtal v síti tak jsem zresetoval i modem i router do továrního nastavení a pak všechno nastavoval znova, tentokrát i s MAC filtrem. Od té doby mám klid.

--- Doplnění předchozího příspěvku (18 Bře 2015 16:02) ---

Tak jsem zkusil jiný ovladač z webu Realteku a narazil jsem na zajímavost RTL8188EU tam není, zkusil jsem RTL8188 s jinou koncovkou, doufajíce že to bude univerzální balík, ale s jiným ovladačem adaptér nefungoval vůbec. Kupovat přes eBay levný čínský adaptér asi nebyl tak dobrý nápad jak se mi zprvu zdálo :D

Pořád doufám, že se najde někdo s řešením. PC bude na wifi jen pár týdnů, nechce se mi kvůli tomu kupovat další adaptér.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod dvorakj » 18 bře 2015 16:25

no je divne, ze pres WPA2 se ti tam nekdo dostane, ten tvuj soused musi byt velky borec:)
nicmene, nastaveni MAC je zde, posilam.
pozadej jeste o kontrolu v HJT sekci zde na foru. a projed si to nejakym antimalwarem, neco tam mozna je a soused mozna vubec neni soused:)
Přílohy
Screenshot (2).png

_vcn
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2420
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod _vcn » 18 bře 2015 16:31

WPA2 je prolomitelné, pokud je použito šifrování TKIP, které je zastarelé. Navíc při použití protokolu 802.11n snižuje nejvyšší teoretickou propustnost sítě.

S AES šifrováním (resp. CCMP) není možné, aby bylo heslo jen tak prolomeno. Rozhodně by to trvalo fakt hodně dlouho :).
PC: AMD Vishera FX-6300|GA-970A-DS3|8 GB RAM|ASUS STRIX GTX 950 2G|Transcend SSD370S 256 GB & ST Bar. 7200.14 1TB|Seasonic SS-500ET-T3|W10 Pro 64b÷

ponik
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 677
Registrován: květen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod ponik » 18 bře 2015 17:25

Dvorakj:
Tohle nastaveni MAC můj adapter nemá.
To, že by se nemuselo jednat o souseda, ale o nějakou špínu v mým kompu mi nepřijde moc pravděpodobný, ale preventivku HJT si radši udělám. O sousedovi vím ze záznamů DHCP kde jsem viděl připojení mě neznámého zařízení. Prohlížel jsem to po tom co mi začala rapidně kolísat rychlost internetu. V záznamech DHCP se vypisuje jméno počítače MAC adresa a přidělená ip adresa. Když jsem v tomhle záznamu viděl počítač "HP-něco" už si to nepamatuju přesně, předpokládal jsem, že to je vlezlej soused co nějak zjistil moje heslo. Po tom co jsem MAC adresu tohohle počítače hodil do blacklistu jsem ho viděl po nějaké době znovu s jinou MAC. Proto jsem přešel na "permit only" a pak už byl klid.

_vcn:
Nevím už jaké šifrování jsem v té době měl nastavené. K prolomení došlo na jiném routeru než teď používám, ale bylo tam WPA2.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod dvorakj » 19 bře 2015 16:15

zrus to filtrovani mac, je to na nic. zahesluj to pres wpa2 a mas 99,9% klid.
ta sitovka je divna. jakou ma na sobe vytistenou MAC adresu? melo by to tam byt na stitku. shoduje se s tim, co vidis, kdyz se s ni pripojis na router?

ponik
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 677
Registrován: květen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod ponik » 19 bře 2015 21:19

Jak jsem již psal o pár řádek výš. WPA2 se neosvědčilo. Ano ta síťovka je divná, proto jsem zakládal tohle téma :D MAC na sobě vytištěnou nemá. Byla bez obalu, jenom v igelitové obálce se štítkem China post. V logu DHCP vidím svůj PC pod několika MAC adresami. A všechny mají stejný tvar XX:XX:XX:XX:XX:YY kde XX je neměnné a YY se mění v rozsahu asi od 00 do FF.

Rád bych se vrátil k původnímu problému a to je ten, že můj nový WiFi adaptér má s každým zapnutím jinou MAC adresu.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Realtek RTL8188 - dynamická MAC adresa

Příspěvekod ITCrowd » 19 bře 2015 22:12

Něco najdeš zde: http://pisarovic.cz/blog/vse/zmena-mac- ... i-adapteru
Jinak doporučuji tohle: http://technitium.com/tmac/
Pokud by fungoval ten zápis v registru, pak si můžeš vytvořit skript, který změní MAC v registru a resetne kartu. Hlavní je ale to, že takhle by se síťovka opravdu chovat neměla. Dporučuji nabootovat nějaký live linux a vyzkoušet kartu v něm. Pokud by se chovala stejně, pak je to prostě čínský s..t. Pokud bude v linuchu vše OK, pak máš ve woknech havěť.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti