Asi odchází SSD? Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

MoA285
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: listopad 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Asi odchází SSD?

Příspěvekod MoA285 » 21 dub 2024 15:41

Ahoj,

V poslední době mi Windows často hlásí, že nemá dostatek místa. Taky se začalo dít při updatu grafické karty nebo her se leckdy nepovede a musím restartovat PC. Začal jsem i kontrolovat paměť, protože by neměla být tak plná. Teď tam bylo volné necelé giga a po restartu 14gb. Koukal jsem, že v nedávném příspěvku si někdo stěžoval na problém s hard diskem a chtěli jste po něm screenshot z "crystaldiskinfo" tak přikládám obrázek. Snad to pomůže a urychlí řešení. Jen si nejsem jistý, že to je opravdu SSD, tak prosím jen o potrvzení. Případně tip na nový SSD.

Díky za pomoc.

aECYCi5.png

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53669
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod petr22 » 21 dub 2024 15:52

Tech 1GB a 14GB po restartu je volne misto na systemovem disku?

To se nesmis divit, ze Windows hlasi nedostatek mista.

Aktualizace hry muze klidne potrebovat 50-100 GB volneho mista pro uspesne provedeni.

Pro optimalni funkci SSD by melo byt 30% volneho mista, ty mas 0,5%-5%.

S plnym diskem nelze instalovat aktalizace niceho - aktualizace se musi nekam stahnout, nekam rozbalit
a jeste nainstalovat, takze kazda aktualizace vyzaduje minimalne nekolik GB volneho mista. U her treba
ty desitky GB mista.

MoA285
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: listopad 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod MoA285 » 21 dub 2024 16:32

Já hraju a aktualizuju jen WoW.. a ty aktualizace mi nepřijdou, že zaberou tolik. Když se aktualizuje grafická karta tak to ukazuje taky necelých 500mb. Mám v podstatě stáhnuté jen WoW a Windows. Všechny ostatní soubory dávám na flashku nebo do cloudu. ..ale někam z disku zmizela polovina kapacity, tak hádám, že to bude tím, čím říkáš a opotřebováním? Takže prostě koupit větší SSD?

WoW má 120gb a mám všechno na jednom disku.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53669
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod petr22 » 21 dub 2024 16:46

Opotrebeni SSD se neprojevuje tak, ze se zmensuje velikost disku - neco tam mas ulozeno co nevidis.

Aktualizuje se Windows a vsechny aplikace ktere aktualizuje Windows Update - a to je 10-30 GB samo o sobe.
Jen na to abys nainstaloval novejsi sestaveni Windows musis mit 30 GB volneho mista.

Podivej se jestli neni zapla sluzba Zalohovani Windows - to jsou desitky az stovky GB ve skrytych adresarich.

MoA285
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: listopad 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod MoA285 » 21 dub 2024 16:52

Není to zapnuté.

9QLzD0C.png
9QLzD0C.png (5.14 KiB) Zobrazeno 566 x


Takhle to vypadá po restartu, ale když mám PC zaplé delší dobu. (a běžně ho nevypínám, až poslední dobou na ty restarty) - tzn. uvolní se místo

5JHA8as.png


Tohle se zobrazí, když označím vše na disku a dám vlasnosti.

2m6ZuMI.png


Takže někde je v PC je schovaných 50gb?

Dodatečně přidáno po 12 minutách 38 vteřinách:
Našel jsem tohle

https://answers.microsoft.com/en-us/win ... aa86b32f98

po provedení +6gb

IlxIPDN.png
IlxIPDN.png (8.84 KiB) Zobrazeno 553 x

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53669
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod petr22 » 21 dub 2024 17:30

Vidis velikost pouze tech slozek a souboru, do kterych mas pristup nebo nejsou skryte.

Zapni zobrazeni skrytych souboru a podivej se na disk c: - jake je velikost souboru pagefile.sys v korenovem adresari?

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod Grander » 21 dub 2024 17:36

Máš malej disk a nedostatek volného místa pro korektní fungování OS. Dávat to do souvislosti s tím, že by disk odcházel, je asi jako nedostatek benzinu v autě označovat za poruchu motoru.
Co konkrétně zabírá místo, ti může ukázat třeba utilitka TreeSize. Systémové soubory jako stránkovací soubor atd, mohou dočasně zabírat desítky GB a tak je to v pořádku.

MoA285
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: listopad 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod MoA285 » 21 dub 2024 17:40

12,8gb

Jestli jsem to dobře pochopil, tak to pomáhá RAMkám?

Já vím, že u WoWka už od začátku posledního DLC hlásí memory leaky, což moc netuším co znamená a obzvlášť při craftění v profesích, což já v podstatě na PC dělám v pozadí 10 hodin denně už nějakou dobu a vždy po hodině musím WoWko vypnout a zase zapnout protože celé PC je pak skoro nepoužitelné. Může to s tím mít něco společného?

sPXNPjf.png


Dodatečně přidáno po 3 minutách 22 vteřinách:
Grander píše:Máš malej disk a nedostatek volného místa pro korektní fungování OS. Dávat to do souvislosti s tím, že by disk odcházel, je asi jako nedostatek benzinu v autě označovat za poruchu motoru.
Co konkrétně zabírá místo, ti může ukázat třeba utilitka TreeSize. Systémové soubory jako stránkovací soubor atd, mohou dočasně zabírat desítky GB a tak je to v pořádku.


Takže stačí jenom pořídit větší nádrž? :D

Gerete
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 304
Registrován: leden 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod Gerete » 21 dub 2024 17:51

Můžeš vyzkoušet udělat čistou instalaci Windows a WoWka, ale v každém případě je na tvé dlouhodobé používání PC 250 GB SSD málo.

MoA285
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: listopad 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod MoA285 » 21 dub 2024 18:02

Můžu teda poprosit o doporučení nějakého SSD? Já do toho podle mě moc investovat nemusím. Zvednout to na 500gb by stačilo. Nehraju na tom nic jiného než WoW.. a jinak jsem jen na internetu a koukám na filmy. Moje základní deska je ASRock B460 PRO4 - Intel B460
Vyměnit bych to snad mohl zvládnout sám, ne?

Gerete
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 304
Registrován: leden 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod Gerete » 21 dub 2024 18:16

https://www.czc.cz/lexar-nm790-m-2-1tb/382957/produkt vyšší kapacita má vyšší životnost a větší rychlost.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53669
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asi odchází SSD?

Příspěvekod petr22 » 21 dub 2024 18:32

"u WoWka už od začátku posledního DLC hlásí memory leaky, což moc netuším co znamená"
Presne to to znamena:
"vždy po hodině musím WoWko vypnout a zase zapnout protože celé PC je pak skoro nepoužitelné."

A zaroven to vysvetluje proc ti dojde misto na disku - kvuli virtualni pameti.

Soubor pagefile.sys zabere cele volne misto na disku C:

Krome vetsiho disku to chce i vic RAM.


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů