Přepětí - 2 týdny starý pc

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

behavioralista
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1359
Registrován: únor 14
Bydliště: Jižní Morava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod behavioralista » 26 srp 2016 13:02

No u nás byla taky podobná veselá příhoda.Hodně často praskali lidem v bytech žárovky.Jednoho dne si to tak pařím,když mi dioda na ovládácí jednotce repro začne svítít jak kdyby do ní šlo 3x více napětí a vypadl přívod elektřiny v celém domě.Pak se zjistilo,že byl komplet upálený ochranný vodič přímo na přívodu do HDS.Jedné sousedce zkapaly komplet všechny spotřebiče,od počítače přes TV až po mikrovlnku,sporák,lednici a pračku,protože je blbá a vše nechávala v zásuvkách.Od té doby vždy po použití vše okamžitě odpojuji ze zásuvek.Nepřetržitě mi tu běží jen kombinovaná lednice jinak nic.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod petr22 » 26 srp 2016 13:06

To ze nekdo necemu nerozumi neni omluva, od toho jsou lidi co tomu rozumi aby jim to vysvetlili. Obycejny blesk dokaze zpusobit prepeti i na vzdalenost 10 km, pricemz na nechranenem rozvodu se poskozeni nestaci divit, co se to vlastne stalo, kdyz u nich zadna bourka nebyla.

Prepetova ochrana ve forme prodluzovacky z hypermarketu ve sleve je samozrejmne vic nez symbolicka a mit v poradku elektroinstalaci povazuji za samozrejmost jak v byte, tak ve vlastni dome aby clovek nedopadl jako moje babicka, ktera mela rozvodnou skrin snad z doby prvni republiky a vyhozene pojistky nahazovala v prizemi drevenou nasadou od kostete, protoze ponekud jiskrily. Kdyz prepetova ochrana, tak nekolikastupnova tak, aby mela smysl - zas tak drahe to neni.

Co se tyce elektroniky, prepeti dokaze pskodit jakekoliv komponenty, mel jsem tu hromadu DVD prehravacu, ve kterych pri bource vyhorela ctecka karet (spalene plasty okolo IC) pricemz zdroj i zakladni deska zustala funkcni.

Spolehnout se na to, ze se nic nemuze stat je samozrejmne nejlevnejsi. Do chvile nez se neco stane.

"Od té doby vždy po použití vše okamžitě odpojuji ze zásuvek."

Nejrychlejsi zpusob, jak znicit napajeci zdroje. Zarizeni, u kterych odejde zdroj protoze paranoidni majitel vypina na noc cele prodluzovacky mi lidi nosi na opravu po desitkach. Vypnuti ze zasuvky umozni zarizeni koupit pecku pri kazdem zapnuti, ne pouze nekolikrat za rok.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod Pic » 26 srp 2016 13:13

Zase hromada spamu, která neřeší problém autora tématu.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

behavioralista
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1359
Registrován: únor 14
Bydliště: Jižní Morava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod behavioralista » 26 srp 2016 13:20

Problém byl už vyřešen,tak proč si nezadiskutovat.

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod karlos » 26 srp 2016 13:38

Problém nebyl vyřešen, nehledě na nesmysly, které zde padly. Především ani třístupňová přepěťová ochrana nepomůže před nepatrným přepětím, jakým je (údajně) 380V, které se v rozvodu objevilo. Třetí stupeň přepěťové ochrany sníží přepětí na max 1,5kV.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Neoriginalnijmeno
nováček
Příspěvky: 15
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod Neoriginalnijmeno » 26 srp 2016 14:49

Vyňal jsem zdroj a nad větrákem byla jakási kapalina na hmat podobná oleji? Příjde dnes Kámoš se zdrojem. Pokud to rozjedu můžu nějak zkontrolovat pc v systému/biosu?? Nechci mít nic poškozené ani nijak zkrácené na životnosti ( mám ho sakra 2 týdny a tenhle měsíc jsm chtěl koupit grafiku...)

Dodatečně přidáno po 4 minutách 8 vteřinách:
Mimochodem můžete mi poradit co na ochranu abych mohl podobné situaci předejít ? Jakou přepěťovou zásuvku apod.? Děkuji na el jsm lajk. A přepětí způsobil člověk na našem baráku nějak se dva proudy setkaly .. říkám že Elektrika není pro mě

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod Pic » 26 srp 2016 20:28

Pak vyžaduj úhradu způsobené škody na něm.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přepětí - 2 týdny starý pc

Příspěvekod vlazy » 26 srp 2016 21:02

Vytahovat všechny el. spotřebiče ze zásuvky po každém použití tak to nevím kolik lidí to tak běžně dělá. Něco jiného je u spotřebičů které se po použití uklízejí např. vysavač, žehlička, kulma, ruční nářadí atp. a u těch které jsou stabilně umístěné na stejném místě. Mnozí mají zásuvky na hůře dostupným místě např. za televizi, nábytkem a příliš si nedovedu představit jak někdo po každé vypíná ze zásuvky např. televizi ke které má ještě settopbox a někde na půdě anténní zesilovač. Kdyby to měl někdo po každé když se chce na televizi na chvíli podívat zapínat do zásuvek a pak zase vše z těch zásuvek vytahovat tak by se toho sledování televize asi nejednomu člověku odnechtělo. Tím netvrdím, že to vypínání ze zásuvky je k ničemu a nemá to žáden význam. Myslím, že bychom to neměli až tolik přehánět. Ono to přepětí může přijít i ve chvíli kdy nějaký spotřebič zrovna používáme.

Pic:
Když si to opraví sám tak asi těžko bude mít od toho nějaký účet za tu opravu a ani potvrzení, že k poškození došlo právě tím přepětím. Záleží co je to za člověk který to způsobil a jestli se s ním dá nějak rozumně dohodnout na náhradě způsobené škody.


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů