Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

BonoX
Level 1
Level 1
Příspěvky: 54
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod BonoX » 22 črc 2016 09:20

Zdravím,

rád bych Vás požádal o radu ohledně vysokých teplot CPU a GPU v malé zátěži. V návaznosti na to budu upgradovat PC.
Moje současná sestava kupovaná na podzim 2014 dle rad tady na foru:
https://www.czc.cz/ffiktq8i24h219kgc6upfubcie/seznam
MoB: GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3
CPU: Intel Core i7-4790K
GPU: MSI GTX 970 GAMING 4G
RAM: Kingston HyperX Fury Black 8GB
PSU: Seasonic S12II-620
HDD: Seagate SV35.5 - 1TB
SSD: Crucial M550 - 128GB
ROM: Samsung SH-224DB Black Bulk
FAN: Noctua NH-U9B SE2
CAS: Fractal Design Define R4 Black Pearl Win
OpS: Windows 8.1

Teploty sleduji přes AIDA 64 na druhém monitoru přímo při práci a v těchto letních měsících jsou následovné:
A) Bez zátěže:
CPU Usage: 11% | CPU: 46 °C | CORE 1-4: 48-50 °C | GPU Usage: 5% | GPU: 50 °C (vypnuté ventilátory)
B) Sledování videa 1080p 60fps na youtube:
CPU Usage: 18% | CPU: 49 °C | CORE 1-4: 50-53 °C | GPU Usage: 11% | GPU: 50-52 °C (vypnuté ventilátory)
C) Sledování livestreamu 1080p 30 fps (Zdroj) na twitch.tv
CPU Usage: 28% | CPU: 56 °C | CORE 1-4: 58-60 °C | GPU Usage: 17% | GPU: 55-59 °C (vypnuté ventilátory)
D) WoW Legion 1080p detaily High/Ultra (Shadows High a Liquid Good):
CPU Usage: 36-38% | CPU: 58 °C | CORE 1-4: 60-65 °C | GPU Usage: 28-30% | GPU: 58-62 °C (vypnuté / zapnuté 60+°C vent.) | FPS: 38-75 (75 lock)
E) TC: The Division 1080p detaily High (Shadows Low):
CPU Usage: 58% | CPU: 66 °C | CORE 1-4: 69-73 °C | GPU Usage: 68-75% | GPU: 62-68 °C (zapnuté ventilátory 60+°C) | FPS: 60 (lock)
D) Benchmark test CPU
CPU Usage: 100% | CPU: 76-80 °C | CORE 1-4: max 80 °C | GPU Usage: 65-70% | GPU: 60-65 °C (zapnuté ventilátory 60+°C)

Je mi jasné, že teploty jsou vysoké. Dříve jsem streamoval na twitch s 1080p a měl jsem na CPU 70°C max, spíš 67°C. Chápu taky, že v létě můžou být rozdíly oproti jiným měsícům, mám v pokoji tak cca 23-25°C.

Rád bych se zeptal na pár otázek:
1.) Jaký software byste mi mohli doporučit na diagnostiku a zjištění, co je může být špatně se zátěží či teplotami, jeslti něco takového je (např, který software vytěžuje aktálně grafiku atd). Potřebuji najít příčiny vysokých teplot v poměrně malé zátěži.
2.) Pokud to nepůjde vyřešit softwarově nastavením/omezením některých běžících aplikací, rád bych se zeptal, jaký upgrade na lepší chlazení celého PC mi můžete doporučit. Mám v casu standartně jeden ventilátor ve předu a jeden vzadu.
3.) V sobotu se chystám přejít na Win10 a s tím spojím také údržbu PC. Hodlám přepastovat procesor, na GPU si netroufnu. Bude mi na odstranění pasty stačit normální alkohol koupený v lékárně 90%+, nebo to musí být přímo Iso Propyl Alkohol 99% jak všude čtu. A při nanášení pasty doporučujete nanést např proužek/y pasty a rozetřít nebo doprostřed udělat kopeček a přitlačit na to chlazení, aby se pasta sama rozprostřela?

Díky za Váš čas a jakékoliv rady.

Reklama
python.p
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 696
Registrován: leden 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod python.p » 22 črc 2016 09:30

Jak poměrné malé zátěži?

OCCT + Kombustor a potom sem dej teploty.

Hlavně jak máš řešené chlazení? Máš přetočený CPU? Škoda že se radíš tady, protože NH-U9B SE2 nemá ambice chladit přetočenou i7ku ... Skříňové ventilátory máš nějaké? Asi ne že...

BonoX
Level 1
Level 1
Příspěvky: 54
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod BonoX » 22 črc 2016 10:23

Zdravím,

díky za rychlou reakci. Momentálně nejsem u svého PC, takže vyzkouším odpoledne a dám sem výsledek.

Tou malou zátěží jsem myslel vše pod cca 35%. Např když mi jede jen prohlížeč a mám zmíněných 11% CPU Usage, Core 1 jede na 50°C, co jsem se bavil se spoluhráči, mají teploty podstatně nižší. I při hraní.

Pokud "přetočený" je myšleno přetaktovaný, tak jsem vůbec nic netaktoval. Vše je základně tak, jak jsem PC sestavil. V casu mám přední ventilátor i zadní ventilátor od Fractalu, které jsem dostal při koupi. Všechny jedou přes nastavený regulátor rychlostí otáček a jedou na maximum momentálně přes léto.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod Martab » 22 črc 2016 10:43

Dřív jsi měl teploty v pohodě? Čistil jsi někdy PC os prachu? je dost možné, že za ten rok a něco se na chladiči vytvořil pěkný koberec a to pak nepomůže nic krom jeho odstranění...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

BonoX
Level 1
Level 1
Příspěvky: 54
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod BonoX » 22 črc 2016 10:49

Zdravím Martabe,

díky za reakci. Dříve jsem tak vysoké teploty neměl. Hned bych si toho všiml, protože to dost často sleduji na AIDA OSD na druhém monitoru. PC je vevnitř krásně čisté díky prachovým filtrům z Fractal casu. Čistím to nepravidelně cca každý měsíc. Vevnitř není skoro ani smítko, jen u ventilátorů menší povlak, který vždy odstraním. Až teď po cca roku a půl se mi na grafice z horní části udělal takový ten "zašedlý" povlak ale úplně minimální, žádné smítka. Ten nevím, jak odstranit. V casu jsem s prachem nikdy neměl problém a to jsem ho alespoň dvakrát rozebral celý i na zadní straně casu, kde je upevnění MoB, abych zkontroloval, jeslti není prach na kabelech.

python.p
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 696
Registrován: leden 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod python.p » 22 črc 2016 10:52

6x AC F14 a na CPU aspoň SPC Grandis + 2x nebo pokud chceš OC tak klidně 3x ACF12.

Více ticha NH-U12, optimálně NH-D14 + OC + 6x NF-P14r 900.

Zapojit do vláčků a řídit pomocí SpeedFanu dle teplot GPU a CPU.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod Martab » 22 črc 2016 11:04

Pokud ty teploty v minulosti byly OK, tak není jediný důvod, proč by neměly být teď, tedy jako první bych zkusil vyfoukat prach stlačeným vzduchem ze všech chladičů a větráků. Pokud nepomůže, přepastovat. Pokud nepomůže ani to, tak se pustit do přestavby chlazení. Ono jeden in a jeden out větrák je spíš takové minimum, ale stačí to (výkonově, ale je o hlučnější).
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

python.p
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 696
Registrován: leden 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod python.p » 22 črc 2016 11:16

Pasta jen tak nevyschne, to se spíš pohlo s chladičem při manipulaci, to je možné.

BTW.: Ty děláš s videem?

BonoX
Level 1
Level 1
Příspěvky: 54
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod BonoX » 22 črc 2016 11:32

Díky za rady pánové.

@Martab: Jakmile příjdu domů, zkontroluju všechny ventilátory, případně je profouknu.

@python.p: nenapadlo mě, že bo to mohlo mít mechanický důvod. S PC manipuluju pouze když jej čistím a dávám na stůl, ale je pravda, že ten ventilátor něco váží no. Díky za tip na chlazení.
EDIT: Ano, občas dělám s videem nebo streamuju WoW/Division, ale v poslední době velmi sporadicky.

Ještě bych se rád zeptal na to odstranění pasty, kdyby k tomu došlo. Nerad bych poškodil CPU. Je tedy nutné použít pouze Iso Propyl Alkohol 99% jak jsem slyšel, nebo stačí koupit v lékárně 90%+ Alkohol? Rád bych měl všechno nachystané na sobotní údržbu a reinstal na Win10.

Jak jsem řekl, momentálně nejsem u PC, ale určitě tady dám konkrétní odpovědi, jakmile budu doma.
Naposledy upravil(a) BonoX dne 22 črc 2016 11:36, celkem upraveno 1 x.

python.p
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 696
Registrován: leden 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod python.p » 22 črc 2016 11:35

Tak když budeš v lékarně vem IPA. Je to jistota, a strach mít nemusíš. Pokud nejseš levej tak je to v pohodě a strach mít nemusíš, ale jak říkám po roce by pasta měla být v pohodě.

BonoX
Level 1
Level 1
Příspěvky: 54
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod BonoX » 25 srp 2016 09:11

Zdravím,

znovu píši. Omlouvám se, že jsem dál nepsal, ale vůbec jsem nestíhal (dovolená, práce apod). Rád bych tento topic obnovil.

Stáhl jsem si OCCT + Kombustor. Díval jsem se, jak se OCCT používá. Četl jsem si různé návody. Všude ale píší, že to může poškodit počítač přehřátím v individuálních případech. Když mám problémy s teplotou, nevím, jestli je moudré to zkoušet, případně, stačí kratší test? Nerad bych si poškodil HW.

Případně, není nějaký software, který by zaznamenával do grafu teploty při používání PC třeba x hodin a na konci bych si jen ty teploty zpětně vyjel? Nemyslím při vytvoření umělé zátěže, ale při běžném používání. Chápu, že to není asi relevantní z hlediska přetaktování a kontroly stability, ale já potřebuju nejdříve vědět, jestli problém existuje a není to jen např. špatné nastavení otáček ventilátorů dle zátěže v nějakém softwaru apod. Vše mám totiž defaultně. Nemůžu si dovolit spouštět xy hodinový test s full zátěží a doufat, že se mi PC neupeče, když vím, že je zde nějaký problém s teplotami. Přecejen ty komponenty nejsou sice nejnovější, ale pořád jsou dost drahé.

Díky moc za rady.

PS: Koupil jsem pár ventilátorů a v sobotu je nainstaluji do skříně + stlačený vzduch na profouknutí. Teplota ve skříni mi ale nepříjde vysoká, pouze na jednotlivých jádrech CPU.

Uživatelský avatar
iDkcz
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2533
Registrován: červenec 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vysoké teploty CPU a GPU v malé zátěži a patřičný upgrade PC

Příspěvekod iDkcz » 25 srp 2016 10:21

O poškození HW vlivem vysokých teplot se bat nemusíš,PC se dříve vypne ci zamrzne, než aby se upekl.

Jsou nejak komponenty, konkrétně chladiče v zátěži horké i na dotek, aby si na nich neudržel ruku ? Problém muže byt i v teplotním čidlu.
Acer Predator G5-793 ( i7 6700HQ, GTX1060 6GB )


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Vysoké teploty procesoru Příloha(y)
    od filipo88 » 08 pro 2023 18:04 » v Problémy s hardwarem
    1
    789
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    08 pro 2023 19:29
  • Při zátěži na GPU se počítač vypne
    od pepik12 » 29 kvě 2023 21:25 » v Problémy s hardwarem
    2
    895
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    30 kvě 2023 07:54
  • Moc vysoké vytížení GPU
    od FerdaFerda » 09 úno 2024 21:11 » v Hry
    4
    1090
    od Kminek Zobrazit poslední příspěvek
    10 úno 2024 18:35
  • Teploty CPU
    od StoneRxCz » 05 říj 2023 12:46 » v Problémy s hardwarem
    12
    4417
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    07 říj 2023 15:36
  • Teploty při hraní na stolním pc Příloha(y)
    od Headshother420 » 04 dub 2023 11:31 » v Problémy s hardwarem
    2
    826
    od Headshother420 Zobrazit poslední příspěvek
    04 dub 2023 11:49

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů