Odchází pevný disk?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Ithi
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Odchází pevný disk?

Příspěvekod Ithi » 24 kvě 2016 14:27

Zdravím,
mám podezření na problém s HDD na notebooku Asus N71Jq. Asi před rokem dosloužil druhý disk, teď se obávám nutnosti výměny toho prvního, na kterém je OS. Nejsem schopna identifikovat konkrétní problém, ale instinkt mi říká, že není vše v pořádku. Crystal Disk Info mé podezření potvrdil, ale jelikož nejsem příliš počítačově gramotná, v logu se nevyznám. HDD se vesele točí už více než 6 let.
Je třeba urychleně schánět nový disk?

CrystalDiskInfo:
► Zobrazit spoiler

Reklama
Uživatelský avatar
Dolpi
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 908
Registrován: červenec 15
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod Dolpi » 24 kvě 2016 14:57

Popiš nám, jak se hdd chová.
CPU: AMD Ryzen 5 5600x, Cooling: NZXT Kraken x63, 2x NZXT Aer RGB 2 120mm, MB: Asus ROG Strix B550 - A Gaming, RAM: 4x Corsair Vengeance RGB PRO 8GB, GPU: Gigabyte Vision RTX 3060Ti, Storage: Samsung SSD 980 250GB, Samsung SSD 980 1TB, PSU: Asus ROG Strix W650, Case: NZXT H510i

LupeCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod LupeCZ » 24 kvě 2016 15:02

Ahoj
Vychází z HDD nějaké zvuky?
Např. pískání, praskání?
A nebo jak jinak se HDD chová?

Uživatelský avatar
socirel
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3334
Registrován: září 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod socirel » 24 kvě 2016 15:40

Něco na něm bude, otestuj ho ještě s hd tune.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod atari » 24 kvě 2016 16:00

Pokud je ten disk vadný, tak hrozí nebezpečí, že při klonování OS na nový disk nastane nějaká chyba, která se může projevit všelijak v budoucnu. Takže co nejdříve udělat klon (čistá nová instalace je však lepší).

Uživatelský avatar
Ithi
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod Ithi » 24 kvě 2016 22:13

Nevím, jestli to dělá disk, každopádně poslední dobou párkrát došlo ke krátkému zamrznutí, které bylo doprovázené takovým tichým zaškrábáním. Jinak škrábavý zvuk se občas ozývá i když je notebook v klidu, naopak při vyšší zátěži jsem ho neslyšela. (Ne, není to větrák.)


socirel píše:Něco na něm bude, otestuj ho ještě s hd tune.

Mám jen tohle, Health Status mi to odmítá ukázat.

HD Tune: ST9500325AS Error Scan
Scanned data : 476749 MB
Damaged Blocks : 0.0 %
Elapsed Time : 170:02

HD Tune: ST9500325AS Benchmark
Transfer Rate Minimum : 2.7 MB/sec
Transfer Rate Maximum : 77.6 MB/sec
Transfer Rate Average : 56.1 MB/sec
Access Time : 20.6 ms
Burst Rate : 63.3 MB/sec
CPU Usage : -1.0%


atari píše:Pokud je ten disk vadný, tak hrozí nebezpečí, že při klonování OS na nový disk nastane nějaká chyba, která se může projevit všelijak v budoucnu. Takže co nejdříve udělat klon (čistá nová instalace je však lepší).

Čistou instalaci jsem udělat chtěla, ale nevím, jak legálně získat Win7 ISO. Mám jen product key, oficiální stránky MS nedovolují stažení pro zařízení s předinstalovaným OS. Chápu, že to lze obejít stažením z jiných zdrojů, jak je to pak ale s legalitou celého systému?
Ještě prosím o objasnění: Klon = bitová kopie systému ? (Omluvte mou elementární neznalost, podobné věci řeším poprvé a jsem úplně mimo.)

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10920
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod zeus » 24 kvě 2016 22:19

Ithi píše:Klon = bitová kopie systému ?

De facto ano.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod Grander » 24 kvě 2016 22:35

Chápu, že to lze obejít stažením z jiných zdrojů, jak je to pak ale s legalitou celého systému?


Myslím, že by to nemělo představovat problém. Stáhni si to z jiných zdrojů, a ověř si SHA součet zda odpovídá tomu co je uvedený na serverech Microsoftu, abys měla jistotu že do toho není přidané nějaké svinstvo.

Uživatelský avatar
Ithi
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod Ithi » 25 kvě 2016 13:26

Mohu ještě poprosit o doporučení nejvhodnější náhrady mého starého HDD?
Ani nevím, který disk se tam vejde :roll:
Co třeba tento: https://www.czc.cz/wd-black-lplx-500gb/164218/produkt - Jen nevím, jestli těmi 7200 otáčkami oproti současným 5400 ten notebook příliš nezatížím. Neovlivní to příliš negativně teploty?
Nebo mám raději volit: https://www.czc.cz/wd-black-bpkx-500gb/132299/produkt ?
Edit: Netuším, proč hledám automaticky jen WD, mám nepodložený dojem, že jejich disky jsou spolehlivé. Klidně doporučte cokoliv jiného, hlavně ať tam pasuje, je relativně rychlý a nějaký rok zase vydrží. :D Díky.

Uživatelský avatar
socirel
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3334
Registrován: září 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod socirel » 25 kvě 2016 13:39

Koupil bych ssd, pokud nepotřebuješ vyšší kapacitu. Horší modely 240 gb začínají na 1600 kč https://www.czc.cz/kingston-now-uv400-2 ... 51/produkt výdrž je uváděna minimálně 50 TB, což je běžně tak 5 let používání, nebo pak lepší model s trvanlivějšími čipy https://www.czc.cz/adata-premier-pro-sp ... 35/produkt nebo https://www.czc.cz/intel-ssd-535-series ... 40/produkt nebo https://www.czc.cz/kingston-hyperx-sava ... 58/produkt
Máš tedy ntb s 2 disky ? Ten druhý je v pořádku, ne ? Na os bych každopádně vzal ssd.

Uživatelský avatar
Ithi
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod Ithi » 25 kvě 2016 18:11

socirel píše:Máš tedy ntb s 2 disky ? Ten druhý je v pořádku, ne ? Na os bych každopádně vzal ssd.

Ano, mám dva. Každý s 500gb. Vím, že většina uživatelů tady z fóra doporučuje mít systém radši na SSD než na HDD. Trochu mi u nich obecně vadí poměr kapacita x cena oproti klasickým HDD, ale budu pořizovat ještě externí HDD, takže volného místa bude dostatek. Díky za tipy, asi zvolím ten Intel (protože Intel 8) ).
___
Momentálně jsem stáhla Win7 SP1 (snad v čisté verzi) a pokouším se o tvorbu bootovací flashky. Pro jistotu si ale na ten externí disk ještě udělám kopii systému abych měla backup, kdyby ta nová instalace náhodou z nějakého důvodu selhala. Nejradši bych to přenesla rovnou na ten SSD, ale nejsem moc technik a vůůůbec nevím, jak to zapojit a propojit.

Pokud bych si udělala kopii systému a nechtěla na nový disk přenášet moc virtuálního bordelu, stačilo by použít např. CCleaner a pomocí nástroje "Čistič disku" vyčistit celý disk a vymazat z něj všechny data? Tak zůstane jen OS a nějaké drobnosti?

Uživatelský avatar
socirel
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3334
Registrován: září 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odchází pevný disk?

Příspěvekod socirel » 25 kvě 2016 19:43

Jasně data co potřebuješ přenést, zbytečnosti pryč (možná i uvedení do továrního nastavení, nevím jak to u tebe funguje). A pokud chceš klonovat, tak třeba s Acronisem.. Tohle by mohlo pomoct http://www.cnews.cz/navody/krok-po-krok ... -kingstonu Ale upřímně je podle mě nejjednodušší zformátovat disk vyměnit a provést čistou instalaci z bootovací flashky.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • pevný disk Příloha(y)
    od Terka05 » 23 kvě 2023 05:47 » v Problémy s hardwarem
    31
    2710
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 18:30
  • Asi odchází SSD? Příloha(y)
    od MoA285 » 21 dub 2024 15:41 » v Problémy s hardwarem
    14
    1161
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    21 dub 2024 20:30
  • o2 pevný internet ´´jaky modem´´?
    od Fantousek » 02 srp 2023 21:31 » v Sítě - hardware
    3
    1600
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 srp 2023 14:20
  • Nový disk (HDD, SSD) do PC, cca 2 000 Kč
    od mandak1 » 20 čer 2023 08:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    825
    od mandak1 Zobrazit poslední příspěvek
    20 čer 2023 09:35
  • Nový Disk
    od Lebedil » 28 říj 2023 08:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    832
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 09:51

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů