Teorie Rubikovy kostky + exonixů

Místo pro témata a příspěvky spadající MIMO počítačovou problematiku (tedy např. sport, zdraví, vtipy, škola...). Témata z této sekce se NEZOBRAZUJÍ v TOPxx na hlavní straně fóra.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 02 črc 2009 20:54

Zdá se vám Rubikova kostka (= Rubik´s Cube) těžká? Nebojte, jsou ještě těžší hlavolamy :lol:

Megaminx (= Dodecahedron = dvanáctistěn), ten mám doma, už před řádkou let jsem ho sehnal v Jihlavě, jeho skládání dá samozřejmě více práce a déle to trvá ...
Obrázek




Gigaminx
Obrázek



Teraminx
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) X dne 12 črc 2013 00:43, celkem upraveno 3 x.

Reklama
Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9497
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod mmmartin » 02 črc 2009 21:04

Kdysi jsem musel kvůli jakési prověrce absolvovat psychotesty a tam mi vyšlo - kromě jiného - že mám sníženou schopnost prostorové orientace. Projevuje se to například tím, že mám problém s chozením podle mapy (bloudění s mapou v ruce mi jde mnohem lépe!), hlavolamy typu Rubikova kostka považuji za neřešitelné a tiše jsem záviděl svým - dnes už odrostlým - dětem, jak jim to s kostkou jde. Takže toto téma - nic pro mně. Škoda!!
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod El Diablo » 02 črc 2009 21:10

Já ji vždy rozebral a složil, v podstatě mi to zůstalo dodnes... :lol: Nejlepší bylo když sem ji schválně složil špatně a dal složit nejlepšímu přeborníkovi ve třídě.... no nedokázal to... :lol:
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 02 črc 2009 21:20

El Diablo: Jasně, nejdou například prohodit (POUZE!) 2 středové kostky, 2 hranové kostky, 2 rohové kostky, otočit 1 hranová či rohová kostka. K tomu se ještě dostaneme. Taky mám zajímavý článek Rubikova kostka a nekonečno ... :D Je vidět, že ten kluk byl jen praktik a žádný teoretik ... Jednou jsem si hrál s kostkou když jsme byli na dovolené, bylo to ve vlaku kdesi u Šumperka v začínající éře kostky. Spolucestující mě požádali, jestli bych jim kostku nesložil. U konce jsem narazil právě na problém, že se jim kostka musela rozsypat a bez prohození kostek (kostiček) nešla složit. Tak jsem jim to vysvětlil a s jejich svolením jsem ten problém u konce vyřešil ručně, protože to jinak opravdu nejde :lol:

P.S.: To že se středové kostky také otáčí na normální kostce nepoznáme, jen na superkostce: na takové, kde se musí skládat (otáčet) i středové kostky.
Jedna z podob superkostky
Obrázek

P.P.S: Rozebírání kostky je dobré na SpeedCubing (rychlostní skládání kostky) :lol: Kostka se totiž musí rozebrat a buď povolit šroubky pod středovými kostkami, nebo namazat mýdlem - aby šla lehko točit. Ale pokuď povolíte šroubky moc, bude se vám kostka často rozpadávat :lol:
Naposledy upravil(a) X dne 07 črc 2009 11:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 03 črc 2009 16:47

Nikomu se nepovedlo vymyslet algoritmus (postup) na vytvoření H (ze složené kostky) aspoň na 2 protilehlých stěnách kostky? Ale je to přece tak prosté, stačí si chvíli hrát s kostkou ...

Opozitní H:
Obrázek H²Vp²H²Vp² zkráceně: (H²Vp²)2 - lze také: D²Vp²D²Vp² - neboli: (D²Vp²)2
( ObrázekObrázek )2

A jakže se vrátíme zpátky do složené kostky? Použijeme inverzi a uvedený algoritmus invertujeme, to je provádět algoritmus pozpátku (odzadu), kde je ², tam jí ponecháme, kde je znak tahu, tam přidáme ´, kde je ´, tam ho odstraníme, takže: Vp²H²Vp²H². Některé algoritmy jsou vratné prostým vykonáním ještě jednou. H²Vp²H²Vp² je jedním z nich. Když si kostku natočíte do jiné osy (na stěny před sebou kde není H), jistě už sami zvládnete vytvořit H na všech stěnách kostky i se vrátit zpět do složené kostky. Pokud místo: H²Vp²H²Vp² provedete: D²Vp²D²Vp² - nic se nezmění. Háčkový algoritmus je jeden z mých základních, ale pamatuji si ho takhle:

Opozitní H:
Obrázek L²Vh²L²Vh² - zkráceným zápisem: (L²Vh²)2
( ObrázekObrázek )2

Když budete experimentovat (hrát si), přijděte na spousty kombinací:

Dipozitní tečka/O s pruhem/I:
Obrázek L²Vh²L²
ObrázekObrázekObrázek

Další můj základní algoritmus (pomocí základních algoritmů a jejich kombinací vytvářím spousty vzorů, nemusím si pamatovat moc algoritmů, trvá to déle, ale kombinováním získáte přehršel vzorů. Samozřejmě za pomocí dalších fíglů, například konjugací, ale to si necháme na později.

Opozitní vlaštovka/šipka:
Obrázek H²P²H²P²H²P² nebo by se to dalo zapsat takto: (H²P²)3
( ObrázekObrázek )3

Další zkoumání nechám na vás ... pokračujeme článkem a začneme se učit skládat kostku:

Obrázek
Naposledy upravil(a) X dne 11 črc 2009 23:50, celkem upraveno 8 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 04 črc 2009 17:32

Tak jak pokračuje vaše hraní se složenou kostkou? Vytvořili jste nějaké zajímavé vzory/obrazce? Kdo zatím nemá složenou kostku a neumí to, musí buď počkat a zkusit později, nebo použít simulátory Rubikovy kostky. Jdeme si zaexperimentovat :D Vezmeme složenou kostku a zkusíme na horní stěně dvojitím otáčením krajními vrstvami do U: L²Č²P² a ještě jednou zopakujeme totéž: L²Č²P² - copak nám to vzniklo? :D

Dipozitní pruhy/I:
Obrázek L²Č²P²L²Č²P² zkráceně: (L²Č²P²)2
( ObrázekObrázekObrázek )2

Pokud z tohoto vzoru vyjdeme (nesmíme otočit celou kostkou, prostě z hořejší pozice!) a doplníme tah Vp² (už jsem mluvil o kombinování), copak nám vznikne? :D

Dipozitní pruhy/I:
Obrázek z minulé pozice: Vp² - ze složené kostky: (L²Č²P²)2 Vp²
( ObrázekObrázekObrázek )2 Obrázek

Zase přidáme tah, tentokrát Vč² :D

Opozitní šachovnice:
Obrázek z minulé pozice: Vč² - ze složené kostky: (L²Č²P²)2 Vp² Vč²
( ObrázekObrázekObrázek )2 Obrázek Obrázek

Takových kombinací je neuvěřitelně mnoho, někdy si ukážeme, jak vysoká čísla kolem Rubikovy kostky lítají, ve článku Rubikova kostka a nekonečno. A vám nezbývá nic jiného, než vzít kostku a hrát si. Ty z vás, kdo ještě neumí skládat Rubikovu kostku nebo ji zase zapomněli skládat, pokračují dalším článkem. Protože ale tento mi byl donesen bez konce (byl ustřižen chybně), konec návodu (jenom v tomhle článečku) dopíšu sám. A protože se mi zdá tento postup zbytečně složitý, tak ho zjednoduším. Proč byste se měli učit 5 algoritmů kvůli umístění (složení) jednoho rohu v první vrstvě, když trochu jiným postupem vám budou stačit 2 algoritmy (vlastně je to jen jeden, druhý je k němu zrcadlově obrácený na druhou stranu od hrany). Takže konec článku v červeném rámečku si můžete přečíst, ale budeme postupovat trochu odlišně!

Obrázek

Dokončení článku, text v červeném rámečku neberte na zřetel!

Složte celou 2. vrstvu bez jedné hranové kostky. Potom již dříve popsaným postupem umístěte poslední roh do 1. vrstvy pomocí "průduchu" ve 2. vrstvě, to je přes tu nesloženou hranovou kostku v 2. vrstvě. Nyní nám zbývá složit poslední nesloženou hranovou kostku v 2. vrstvě. Pokud se náhodou stane, a my tuto poslední hranovou kostku 2. vrstvy máme na místě, ale špatně otočenou, vyhodíme jí z 2. vrstvy do 3. vrstvy a znovu složíme vypadlý roh z 1. vrstvy (dáváme pozor, aby nám zase poslední nesložená hranová kostka nevlezla do 2. vrstvy špatně natočená, nechme jí klidně ve 3. vrstvě).

Nyní nám zbývá jen složit poslední hranovou kostku 2. vrstvy. Můžou nastat jen 2 situace (šedá barva = nesložené kostky):

Obrázek DLDL´D´Č´D´Č
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Obrázek D´P´D´PDČDČ´
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Takže nyní již máme složenou celou 1. a 2. vrstvu, příště se pustíme do 3.
Naposledy upravil(a) X dne 12 črc 2013 01:09, celkem upraveno 9 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 05 črc 2009 13:37

Další experimenty se složenou kostkou. Nezapomínejte promýšlet a kombinovat vzory/obrazce do sebe, přidávejte Háčka, vlaštovky/šipky, ...

Plummerovy tečky/O:
Obrázek Vp´Vh´VpVh
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Dipozitní tečky/O:
Obrázek Vp´Vh²VpVh²
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Tripozitní šachovnice:
Obrázek Vp²Vh²Vč²
ObrázekObrázekObrázek

Pokračujeme článkem ...

Obrázek

Oprava z článku - Hry s kostkou 13:
Obrázek

Takže po tomhle díle by jste měli umět složit kostku. Měl by někdo zájem o "blbuvzdornější" a lehčí návod na skládání Rubikovy kostky? Zpracoval bych tam více obrázků a tahy nepsal zápisem, ale nakreslil obrázky přímo do kostky. Pokud ano, napište ...
Naposledy upravil(a) X dne 13 črc 2009 16:35, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 06 črc 2009 20:07

Blue Spirit píše:P.S. Dnes jsem byl kupovat nějaký věci pro novýho kocoura, ale na kostku jsem zapoměl.

Doufám, že kocour nežere kostku :lol:

Doplnil jsem za 1. článek: Hry s kostkou (1) grafické znázornění: Goljanův zápis tahů, kde jsem doplnil i další, které ještě neznáte (elementární). Proto nastudujte, nebo příkladně vytisknete a budeme pokračovat. Hned si ukážeme, jak elementární tahy využít:

Plummerovy tečky/O:
Obrázek (Vp´h)4
( ObrázekObrázek )4

Nám je již tento vzor/obrazec známý, ale ukázali jsme si využití elementárních tahů ke šťourání postupů ze složené Rubikovy kostky. A budeme v tom pokračovat hned následujícími algoritmy (postupy).

Dipozitní úhlopříčky:
Obrázek (L´P´h)6
( ObrázekObrázekObrázek )6

Dipozitní Z:
Obrázek k minulému obrazci přidáme: Vh² - ze složené kostky je to takto: (L´P´h)6 Vh²
( ObrázekObrázekObrázek )6 Obrázek

Následující vzor také známe, ale toto je jiný postup:

Opozitní šachovnice:
Obrázek (P²h)12
( ObrázekObrázek )12

Christmanovy pruhy/I:
Obrázek D²Z²Vh²Č²H´D´
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) X dne 13 črc 2009 17:13, celkem upraveno 10 x.

Uživatelský avatar
alenka_v_říši_divů
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3201
Registrován: únor 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod alenka_v_říši_divů » 06 črc 2009 20:09

Už vím..co bych si vzal na pustej ostrov... :lol: když sleduju,co všechno se s ní dá provozovat....

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 07 črc 2009 00:16

Historická vložka, archívní dokumenty :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Mistrovství, díl 1:
Obrázek

Mistrovství, díl 2:
Obrázek

Mistrovství, díl 3:
Obrázek

Mistrovství, díl 4:
Obrázek

Mistrovství, díl 5:
Obrázek

Mistrovství, díl 6:
Obrázek

Mistrovství, díl 7:
Obrázek

Mistrovství, díl 8:
Obrázek

Mistrovství, díl 9:
Obrázek
Naposledy upravil(a) X dne 12 črc 2009 13:07, celkem upraveno 8 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 07 črc 2009 21:49

Za článek: Hry s kostkou 1 - přidáno další grafické znázornění: blokové tahy. Takže mrknete, prostudujte, případně vytisknete.

Za článek: Hry s kostkou 5 - přidána oprava návodu skládání 3. vrstvy, z článku: Hry s kostkou 13 ...

Rubikova kostka a exonixy na Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Combination_puzzles

A nyní se vrhneme na další vzory/obrazce ...

Christmanovy kříže:
Obrázek H₂´H²P²Vh²Vč²L²Vč²D´
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Christmanovy parníky (4x) a pruhy / I (2x) - had, zvláštní druh (had = obtáčí se kolem celé kostky, můžeme po něm jet prstem):
Obrázek D₂´Vč²D₂²D´Č²Vh²Č²
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Christmanova H:
Obrázek D²Vp²DVč²L²Vč²P²H
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) X dne 12 črc 2013 17:17, celkem upraveno 9 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Teorie Rubikovy kostky (+ občas další Exonixy)

Příspěvekod X » 08 črc 2009 13:32

Plummerovy kříže:
Obrázek Č´Vp²ČZVp²Č´HVp²H´D´Vp²HVp²
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Plummerovy šachovnice:
Obrázek Z´Vp²ČZVp²Č´HVp²H´D´Vp²HVč²Vp´VčVp´
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Plummerovy kostky:
Obrázek Č´H´ZH²Z´HPH²P´ČZDČ´D²ČD´L´D²LZ´
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) X dne 12 črc 2013 19:05, celkem upraveno 6 x.


Zpět na “Vše ostatní (Off topic)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů