Programování bat

Místo pro témata a příspěvky spadající MIMO počítačovou problematiku (tedy např. sport, zdraví, vtipy, škola...). Témata z této sekce se NEZOBRAZUJÍ v TOPxx na hlavní straně fóra.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování bat

Příspěvekod ITCrowd » 09 kvě 2013 16:10

1. především se nauč česky
2. pro výuku programování je Karel nejlepší
3. Prohledej si témata na tomto fóru. Tipů pro začínající programátory je tu víc než dost.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
StyvekDrtic
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování bat

Příspěvekod StyvekDrtic » 09 kvě 2013 17:58

Já osobně jsem se spoustu příkazů naučil z této stránky (pokud ti jde spíš o to CMD)
http://ss64.com/nt/
Je to tam super vysvětlený, pokud ti nevadí angličtina tak je to bezva :smile:
PC-help je jako lednička. Chodíš tam každejch 10 minut a vždy tam něco najděš. :D

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování bat

Příspěvekod faraon » 09 kvě 2013 18:43

Tak tohle vezmu radši na pokračování, je toho trochu víc.

l0ading píše:No jde mi o to hlavne se naucit programovat, a nevedel jsem, kde zacit, tak jsem myslel, ze batch bude dobrej zacatek. Jak vidim, asi ne proto se teda ptam jak, mam zacit, ale neco, v cem se naucim aspon, neco, nic proti, ale ten Karel mi prijde na nic.

Jestli chceš vymýšlet skutečné programy, tak Karel je dobrý způsob jak snadno a zábavně zvládnout úplné začátky. Sám o sobě je opravdu úplně na nic, ale uznej sám že spíš budeš rozumět tomuhle:

Kód: Vybrat vše

DOKUD NENÍ ZEĎ
  KROK
KONEC

než tomuhle:

Kód: Vybrat vše

while(!dead(meat))
  hit(&head);

Karel je především zábavná hra, která tě při řešení celkem jednoduchých logických problémů naučí základy strukturovaného programování, jak rozdělit problém na menší části, jak vytvářet vlastní příkazy, jak používat větvení a různé druhy cyklů. Odbornými výrazy algoritmizace, dekompozice, strukturování, rekurze... Přitom k němu není na začátku potřeba nic jiného než umět celou abecedu a trochu myslet.
A s tímhle je pak mnohem snazší začít s nějakým výukovým jazykem, jako je třeba Pascal, protože ty úplné základy už máš v paži a můžeš se víc věnovat důležitým věcem, což jsou třeba datové typy. Je tolik různých způsobů jak uložit jedno jediné číslo v počítači, že ti z toho půjde hlava kolem, a každý z nich se hodí na něco jiného!

l0ading píše:A jinak, kdyby preci byl ten batch dobrej pro me, tak novejsi proto, ze kdyz jsem se dival na starsi "bat tutorialy" tak tam byly prikazy, ktery jeli jen ve win XP (mozna i starsi), ale v win7 i podle komentu co jsem cetl nejeli.

Batch files, neboli česky dávkové soubory, jsou vlastně jen seznam příkazů DOSu, v pořadí v jakém se mají provést. Ty příkazy můžou být dvojího druhu. Buď interní, ty provede program CMD, to je ten který si s tebou v tom příkazovém řádku povídá, nebo externí, což jsou prostě další programy, které zadáním jejich názvu spouštíš.
Používalo se to například když jsi potřeboval být při spuštění hry v určitém adresáři, dal se tak třeba spustit program umístěný úplně jinde:

Kód: Vybrat vše

@echo off
C:
cd /hry/super/tahle/data1
/hry/super/program/start.exe
cd /hry/super/tahle/data2
/hry/super/program/start.exe

Tohle by ti spustilo stejný program dvakrát za sebou, nejdřív v adresáři data1 a pak v data2, takže by se ti třeba zobrazily dvě různě uložené mise jedné hry, rozehrané na jiném místě.
Stejně tak by sis mohl třeba vyrobit skript pro automatické zálohování, kopírování, nebo cokoliv jiného, co se pomocí těch dosových příkazů dá udělat. Je také možné v dávce i větvení podle výsledku programu nebo volby uživatele, volání jiných dávkových souborů, nebo jednoduché cykly, ale do programovacího jazyka to má ještě dost daleko, a do programování také. Tohle není způsob jak se naučit programovat, jenom jak si usnadnit práci kterou musíš dělat často ručně.
Pokud chceš vědět čím je tvůj systém vybavený, použij v CMD příkaz help, pro podrobnější nápovědu s názvem žádaného příkazu, třeba help dir. Také to jde dir /?.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Akrej
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2999
Registrován: červen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování bat

Příspěvekod Akrej » 09 kvě 2013 19:27

ja o jednom programu vim nevim jestli funguje na win7 ale na xpečkach funguje jenom tet nevim nazev musim se zeptat bratrance kteri v tom děla
"Nejsem nerozumný. Jen nemám ten samý rozum jako vy."
Diogénes ze Sinopé
-------------------------------------
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“
Jan Werich
--------------------------------------
Snažím se psát bez chyb
-------------------------

_Ondra10_
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 118
Registrován: září 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Programování bat

Příspěvekod _Ondra10_ » 10 kvě 2013 08:03

No tak se rozhodni chces se nejdriv naucit jednoduchy jazyk ktery toho moc neumi, nebo se rovnou pustit do složitějšího který umí více věcí? pokud ten jednoduší tak batch nebo HTML/JavaScript, pokud chceš složitější tak určitě začínej s C potom C++ a potom třeba Java. :D


Co tě nezabije to tě přizabije.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (Off topic)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů