Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
mar00m
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 359
Registrován: únor 11
Bydliště: Slezina u Hulína
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod mar00m » 22 čer 2011 19:00

Zdravím, mám problém se svým jednoduchým DOS využívajícím operačním systémem.
Mám problémy s načtením licence a tím, že systém nelze z Boot diskety na pc nabootovat....
Download souboru zde: http://www.ulozto.cz/9460134/sdos-imiver-zip


Každopádně děkuji za všechny rady... Doufám, že mi někdo pomůže...

Poznámka: Programy v OS jako KILLER, nebo DOSKEY jsou v Autoexec.bat vyřazeny (vypnuty).
Obsahuje hlavně: IO.sys, Command.com, Config.sys a Autoexec.bat
Díky Autoexec.bat se spouští login.bat, kde se provede společně s password.bat a USERConfig.bat přihlášení uživatele do systému...
Naposledy upravil(a) mar00m dne 23 črc 2011 11:05, celkem upraveno 1 x.
Momentálně pracuji na 'homemade' kalkulačce, pokud máte nějaké rady a tipy ohledně zásobníkového programu v C++ či AVR ATMEGA2560 tak je rád uvítám.

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod faraon » 23 čer 2011 02:10

A jak jsi vytvořil tu bootovací disketu? Jestli jsi na ní ty soubory jen nakopíroval, tak se z ní bootovat nedá, musel bys jí připravit příkazem SYS nebo FORMAT spuštěným z běžícího systému.
Leda bys měl funkční záchrannou disketu od W98SE, nejlépe v anglické verzi, a na ní ty chybějící soubory dokopíroval, aspoň bys mohl binárně porovnat jestli ty obsažené programy nejsou "upravené" nějakým virem :wink:
Zkus pohledat na netu a stáhnout obraz té záchranné diskety, možná že by se ještě našel i na stránkách M$.

P.S. Ten login je zábavný, fakt dílo H4CK3Ra :lol:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
mar00m
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 359
Registrován: únor 11
Bydliště: Slezina u Hulína
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod mar00m » 23 čer 2011 12:15

Login, ten tam je jenom tak... Pak to dokoumám..... :smile:
Ale chápej, že když to bude přes celou obrazovku, tak to nijak heslo nezjístíš.... Musíš ho prostě zadat, nebo systém vypnout... :P
Zkusil jsem formátovat jako spouštěcí disketu MS-DOS, ale jaksi nejede :mad:

A nebyl by nějaký odkaz na ten obraz? Nikde ho neumím najít...
Momentálně pracuji na 'homemade' kalkulačce, pokud máte nějaké rady a tipy ohledně zásobníkového programu v C++ či AVR ATMEGA2560 tak je rád uvítám.


Uživatelský avatar
mar00m
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 359
Registrován: únor 11
Bydliště: Slezina u Hulína
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod mar00m » 23 čer 2011 14:44

Už jsem něco z těch otrhaných plátů DOSu a Win95 složil, kukněte:

Link: http://www.ulozto.cz/9467315/sdos-imiver2-zip

Díky za rady... Ještě to ale musím dokončit, takže zkoušejte a pište co mám přidat/ubrat. I kritikujte :D

--- Doplnění předchozího příspěvku (23 Čer 2011 15:00) ---

Jo, a chci se zeptat jak spustit v COMMAND.COM programy? Např shutdown.exe?
V CMDéčku to je START
ale v COMMANDu nevím, poraďte...

A ještě náhradu za SET /P Něco=
Naposledy upravil(a) mar00m dne 23 črc 2011 11:04, celkem upraveno 1 x.
Momentálně pracuji na 'homemade' kalkulačce, pokud máte nějaké rady a tipy ohledně zásobníkového programu v C++ či AVR ATMEGA2560 tak je rád uvítám.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod faraon » 23 čer 2011 18:11

Program v DOSu (a každém textově orientovaném operačním systému) spustíš prostě tak, že napíšeš a odentruješ jeho jméno, například příkaz edit spustí textový editor. Můžeš mu zadat parametr, třeba edit userconfig.bat ti otevře soubor s těmi hesly a uživatelskými jmény a můžeš ho upravovat. Pokud si chceš něco jen vypsat na obrazovku, udělá se to příkazem type help.txt Samozřejmě musíš zadat název soboru který se má ukázat.
Start je windowsí program, kterému se zadal název libovolného souboru, třeba obrázku, a on ho podle přípony otevřel v asociovaném programu, ale ten pod holým DOSem nechodí. Podobně i příkaz shutdown, ten se navíc vyskytoval až v XPčkách, W9x se z příkazové řádky vypínaly příkazem win /z.
Větší problém je s dlouhými názvy soborů, protože v DOS režimu funguje jen klasické 8.3 a dlouhé názvy chodí jen pokud je command spuštěný pod Windowsem.

Na velikosti písmen v názvech nezáleží, DOS je case insensitive, na rozdíl od unixových systémů, které napodoboval. Základní příkazy, jako dir, cd, copy, del nebo type jsou interní, zabudované přímo v tom commandu, ostatní jsou externí, tedy programy s příslušným názvem. Každý program se vlastně může použít jako příkaz!
Při zadání příkazu DOS (přesněji ten command.com) nejprve prohledá aktuální adresář a když ho nenajde, prohledává postupně adresáře v proměnné PATH. Když tam někde program s daným názvem najde, spustí ho, jinak napíše chybové hlášení. Pokud je program jinde, smůla.
Pokud zadáš jen název bez přípony, zkouší myslím v pořadí 1) .bat 2) .exe 3) .com Díky tomu se jako program můžou spouštět i dávkové (batch) soubory se sekvencí příkazů pro command. Toho že se první spustí .bat využívaly i některé historické viry, prostě si udělaly třeba program.bat ve kterém byla zadaná cesta k viru a teprve ten si, potom co se uvelebil v paměti, spustil pravý program.com. Takové viry se daly velmi snadno odstranit, protože nenakazily žádný program :smile: A také měly smysl jen dokud se příkazy zadávaly ručně, s příchodem Norton Commanderu se už moc nechytaly, měly šanci akorát u dávkových souborů, kde se příkazy zadávaly (z lenosti) bez přípon.

Příkazem set se nastavují systémové proměnné, když třeba budeš mít DOS v nějakém adresáři, tak abys mohl externí příkazy spouštět z libovolného místa disku, musíš zadat set PATH=a:\dos Abys to nemusel provádět při každém spuštění systému, dáš ten příkaz do autoexec.bat v kořenovém adresáři, a všechno co je v něm se při startu udělá automaticky. Podobně prompt $p$g zapne zobrazování cesty ve výzvě, jinak je tam jen písmeno disku.

Máš tam i volání toho loginu, takže počítám že by stačilo ve správnou chvíli Ctrl+C nebo při bootu podržet F8 a dát krok po kroku, a tomu heslu se můžeš vysmát. Ono podobně fungovalo i "zabezpečení heslem" ve W9x, tam stačilo kliknout na [Zrušit] a normálně to naběhlo. Tak vypadá bezpečnost podle představ Microsoftu :lol:
Podobné ptákovinky jsem vymýšlel před dvaceti lety v BASICu na osmibitovém Didaktiku:

Kód: Vybrat vše

10 FOR i=1 TO 3
20 INPUT "Zadej heslo: ",h$
30 IF h$="okurka" THEN GOTO 70
40 NEXT i
50 PRINT "Vodprejskni hajzle!"
60 GOTO 60
70 PRINT "Uhodl jsi na ";i;". pokus."


Ty bootovací diskety najdeš bez problémů, stačí trochu zagooglit, třeba tady: http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
nebo tady: http://freepctech.com/index.php/downloa ... boot-disks
Akorát je otázka jak je to s legálností, sice si nemyslím že by tohle dneska někdo řešil, ale měl bys na používání toho DOSu mít platnou licenci Windows 98. Možná by bylo lepší použít FreeDOS nebo něco podobného:
základní verze http://www.slunecnice.cz/sw/freedos/
plná verze http://www.freedos.org/freedos/files/
Kdysi jsem sice někde četl že použití pro výukové účely je volné, ale nevím jestli je to pravda a jak je to dneska, podle zákona to vypadá tak že můžeš vlastnit kopii jakéhokoliv softwaru, ale nemáš právo ho spustit :blush:

Co máš přidat nebo ubrat? DOS potřebuje pro svůj běh jen tři soubory v kořenovém adresáři, IO.SYS, MSDOS.SYS a COMMAND.COM, všechno ostatní je navíc. Mohl bys začít tím že si připravíš takhle holý systém a k němu budeš přidávat. Pro pohodlí bych to nahodil do nějakého staršího kompu na harddisk, je to mnohem spolehlivější a rychlejší než disketa.

A ještě pomůcka, kompletní nápověda ke každému příkazu se ti zobrazí pomocí parametru /? Například všechny možnosti formátování disku zjistíš příkazem format /? Právě kvůli tomu že v DOSu 1.0 použili znak / pro identifikaci parametrů (místo - jako v Unixu), museli později, když se ve DOSu 2.0 začaly používat adresáře (původně je DOS vůbec neuměl) jako jejich oddělovač dát \. Kvůli zpětné kompatibilitě.
Také se dají používat unixové znaky pro přesměrování > >> < | ale fungují trochu omezeněji.
Ale i tak se dají třeba vytvářet textové soubory takhle: copy con psani.txt A na konci zmáčkneš Ctrl+Z pro ukončení vkládání, to je pozůstatek po osmibitovém systému CP/M pro procesor I8080, z poloviny sedmdesátých let, ve Windowsu trčí dodnes.

Seznam interních příkazů commandu je tady:
break, lfnfor, chcp, chdir, cd, cls, copy, ctty, date, del, erase, dir, exit, mkdir, md, path, prompt, rmdir, rd, rename, ren, set, time, type, ver, verify, vol, call, rem, pause, echo, lock, unlock, goto, shift, if, for, loadhigh
Některé z nich se dají použít jen v dávkových souborech, jiné nemusí v holém DOSu fungovat.

Původně, když jsem zahlédl název toho tvého dotazu, jsem myslel že se pokoušíš naprogramovat operační systém sám. Jako úplné minimum stačí pět služeb: čtení znaku z klávesnice, zobrazení znaku na obrazovku, čtení dat ze souboru, uložení dat do souboru, načtení programu do paměti a spuštění :wink:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
mar00m
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 359
Registrován: únor 11
Bydliště: Slezina u Hulína
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod mar00m » 23 čer 2011 18:24

Kdysi jsem sice někde četl že použití pro výukové účely je volné, ale nevím jestli je to pravda a jak je to dneska, podle zákona to vypadá tak že můžeš vlastnit kopii jakéhokoliv softwaru, ale nemáš právo ho spustit

Neboj se: Licenci na Win95 mám takže se nemám o co bát. Já ale Nepoužívám Win95 ani MS-DOS. Já to tam nikde nenapsal :smile: Takže maj smůlu!

A k tý ptákovině: nejsi sám, já měl zase robota, kterej ti chodil po obrazovce na IQ 151 :)))))

Já tam MS-DOS.sys a IO.sys nemám. Používám jen COMMAND.COM a Config.sys, takže todle není ani zdaleka MS-DOS, ale je mu podobný. Základy vychází z MS-DOS 6.22 a MS-DOS 7.11
Naposledy upravil(a) mar00m dne 23 čer 2011 18:34, celkem upraveno 1 x.
Momentálně pracuji na 'homemade' kalkulačce, pokud máte nějaké rady a tipy ohledně zásobníkového programu v C++ či AVR ATMEGA2560 tak je rád uvítám.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod faraon » 23 čer 2011 18:33

Máš na té disketě MS-DOS 7.1 který je součástí W98, takže smůlu bys měl ty. Schválně si otevři command.com v editoru a nech si vyhledat řetězec version nebo copyright.
Navíc veškeré datové soubory vytvořené pomocí nelegálního softwaru jsou také nelegální :roll: Ale jestli máš originál instalačku (ne OEM) je to v pohodě.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
mar00m
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 359
Registrován: únor 11
Bydliště: Slezina u Hulína
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod mar00m » 23 čer 2011 18:37

Žádná fráze s Copyrightem ani Version tam není. Jsou tam jen záznamy na errory a pár integrovaných příkazů..

Oj tak jsem se zplet, dal jsem edit, pak zobrazit a kouká tady na mě: COPYRIGHT BY MICROSOFT!!!!!!!!!!!!!!!! :nervous: :nervous:

--- Doplnění předchozího příspěvku (23 Čer 2011 18:39) ---

A ty nelegální soubory... Pokud vím tak Win7 a PSPad editor legální sou ne?
Momentálně pracuji na 'homemade' kalkulačce, pokud máte nějaké rady a tipy ohledně zásobníkového programu v C++ či AVR ATMEGA2560 tak je rád uvítám.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod faraon » 23 čer 2011 18:50

Tak to jsi moc nehledal :lol:
Byty 2066 až 2087 obsahují text MS-DOS 7.1 [Version %1], je to tam dokonce několikrát.
Na 13381 až 13403 je Microsoft (R) MS-DOS 7.1 a hned za tím
od 13409 do 13446 máš (C)Copyright Microsoft Corp 1981-1999.

Jen mě tak napadlo, všechny věci z té diskety by ti měly fungovat v DOSBoxu, akorát se tam nedá měnit nastavení systému.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
mar00m
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 359
Registrován: únor 11
Bydliště: Slezina u Hulína
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod mar00m » 23 čer 2011 18:53

otázka: ten příkaz na vypnutí: win /z
Potřebuje podpůrný program? kde ho najdu ve Win7 (C:\users\%username%\APPDATA\NECO... nebo C:\Windows\system32\NECO...)

--- Doplnění předchozího příspěvku (23 Čer 2011 18:56) ---

Jo, a Neco jsem nasel cesta: C:\Windows\System32\Win.com, je to ono?
A jak se provádí restart?
Momentálně pracuji na 'homemade' kalkulačce, pokud máte nějaké rady a tipy ohledně zásobníkového programu v C++ či AVR ATMEGA2560 tak je rád uvítám.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s jednoduchým operačním systémem

Příspěvekod faraon » 23 čer 2011 19:00

Staré verze Windows se spouštěly příkazem win, šlo to i v těch osmadevadesátkách, tam se v MSDOS.SYS dalo nastavit BootGUI=0 aby se nespouštěly automaticky, a počítač naběhl jen do DOSu. Pak se dal tím win spustit Windows, pokud jsi ho chtěl. Zkus si v tom souboru změnit Logo=1 a koukej co se stane při bootu :wink: Program win na té disketě pochopitelně není, musel bys ho nahradit nějakým jiným programem, který si přes port hrábne na ovládání zdroje a zhasne ho.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Kontrola nad počítačovým systémem
    od 123456xx » 11 čer 2023 11:14 » v Vše ostatní (sw)
    4
    1320
    od faraon Zobrazit poslední příspěvek
    11 čer 2023 16:07
  • Pomoc se sestavením PC 45-50K
    od Kvp2 » 03 lis 2023 23:27 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    22
    2667
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    12 lis 2023 20:39
  • pomoc z vyberom grafiky
    od mandes » 12 úno 2024 14:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    855
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    13 úno 2024 18:00
  • Pomoc s bricknutým telefonem
    od TakovejTypek5 » 05 bře 2024 14:29 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    24
    2330
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 20:16
  • Pomoc s výběrem Linuxu
    od Luis » 02 pro 2023 14:33 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    5
    4232
    od KubaCZE Zobrazit poslední příspěvek
    20 úno 2024 11:05

Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů