problém s W10 při bootování

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

munkunstrap
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

problém s W10 při bootování

Příspěvekod munkunstrap » 31 bře 2023 11:43

Ne každý je bedna přes IT, žel i nás laiky postihne tu a tam (a samozřejmě častěji, nějaký PC problém) a tak prosím o schovívavost a trpělivost pokusím se popsat co se mi děje, jak jen umím

Nevím zda to má souvislost, ale zmíním, kdy nastal problém. Mám licenci W10 s účtem u Microsoftu, a pod jiný účet XBOXu , který jsem nikdy dřív nevyužil, koupil a nainstaloval hru a doporučený Launcher speciálně pro spouštění oné hry (Minecraft) . Vše dobré, ikdyž se mě systém několikrát psal jestli nechci sjednotit účty. Nechtěl jsem a vše se i tak tvářilo v pořádku až do vypnutí a následného zapnutí PC ( také mi instalací mohlo docela dobře dojít volné místa na disku C).

Při dalším zapnutí PC mi místo přihlašovací obrazovky vyběhlo bíle na černém: Operační systém nebyl nalezen, odpojte všechny nesystémové disky a zkuste to znovu, pro restart stiskněte Ctrl+Alt+Del. Nebo tak něco.

Čekal jsem, že mi asi odešel disk, v Biosu vidět byl a měl přiřazenou bootovací prioritu. I tak jsem odpojil ostatní a stáhl instalačku na jiném PC W10 na flešku. Když jsem změnil bootovací prioritu na ní, zkoušel jsem pomocí ní opravit svůj OS. Nástroj automatické opravy nepomohl. Začal jsem se tedy pídit po všemocných internetových radách.

Zkusil jsem zaklínadlo

bootrec/fixmbr nic ( prý to ale asi ani nepomůže protože nekamarádí s UEFI či co)
bootrec/fixboot tvrdil, že přístup odepřen.
našel jsem tedy radu sfc/scannow /nt60 sys (ano jen matně vím co to vlastně dělá, být tam rada skočte z okna, tak kdoví..)

fixboot pak už zafungoval- ALE - stále nejde spouštět windows ze systémového disku, ale nabíhá sám jakoby se nechumelilo jen z flešky (když vrátím prioritu disku stále píše své úvodní operační systém nenalezen. Naproti tomu, s fleškou s W10 sice windows nabíhá sám jakoby bez problémů, a vidím všechny své soubory a složky, ale hádám, že se změnily cesty k adresářům, protože například všechny hry včetně toho minecraftu knihovny hlásí jako nenainstalované.

( zálohy ani dřívější bitové kopie "samozřejmě" nemám, ikdyž už napříště už jsem poučen)

Jak z tohoto stavu mohu prosím docílit, aby opět byl nacházen můj OS na disku C, a nemusel vše přeinstalovávat?
Děkuji, za rady jiné než hodit do sběrného dvora HW tyčící se mezi židlí a klávesnicí. Budu rád, za rychlou pomoc neboť je dcera už nešťastná, protože všichni ze školky už mají v Minecraftu farmu a ona jen domek bez zahrádky. Jde tedy o nejvyšší prioritu. :) Děkuji.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: problém s W10 při bootování

Příspěvekod ITCrowd » 31 bře 2023 12:26

Viděl bych klíč v tomto: "I tak jsem odpojil ostatní " => že je v PC více disků => zavaděč může být na libovolném disku, tedyy nejen na disku C:.
bootrec apod platilo kdysi dnes už ne. A pravděpodobně sis definitivně zničil možnost na záchranu.
Dál k tomu nemám nic, protože jestli byl zavaděč na jiném disku, pak už neexistuje cesta.
Jestliže ne, nabootuj z instalačního media, proklikej se na opravu a zvol opravu zavaděče. Pokud projde, mohl bys nabootovat. Pokud ne, nevidím jiné řešení, než novou instalaci. A pokud se pro ni rozhodneš, pak nezapomeň před instalací odpojit všechny disky kromě systémového.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10922
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: problém s W10 při bootování

Příspěvekod zeus » 31 bře 2023 12:28

Vitej na PC-Help!
Pro zacatek nam sem dodej obrazek toho, jak to vypada ve Spravci disku.
Jediny postacujici prikaz ve tvem pripade byl
bcdboot spravne_pismeno:\Windows
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

munkunstrap
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: problém s W10 při bootování

Příspěvekod munkunstrap » 31 bře 2023 14:29

Díky za rychlou odezvu a rady!
Večer dodám screen. Jak tak koukám ,nechtíc jsem se zařadil k populárnímu zástupu iniciativních hlupců s přístupem k internetu :D
EDIT:
Dodatečně přidáno po 7 hodinách 52 minutách 59 vteřinách:
Obrázek

120 GB SSD mám na OS ; 1 TB SSD na data a 7,5GB je tedy Flashdisk, nevím jestli stojí za zmínku, že po opětovném připojení toho 1TB disku volné místo na C: toho menšího z SSD vzrostlo cca o 7 GB.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC zamrzne při bootovani win
    od Robie. » 14 úno 2024 17:23 » v Problémy s hardwarem
    2
    710
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    14 úno 2024 19:46
  • Problem s fps Příloha(y)
    od Shokata88 » 02 úno 2024 00:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1341
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:32
  • Vir? - CMD problém Příloha(y)
    od glajdowicz » 09 lis 2023 15:49 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    1745
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    09 lis 2023 21:09
  • USB HDD - problém Příloha(y)
    od andrej71 » 13 pro 2023 13:29 » v Problémy s hardwarem
    17
    2269
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 17:30
  • Problém z biosem Příloha(y)
    od Antharian » 16 bře 2024 02:27 » v Vše ostatní (sw)
    5
    527
    od Antharian Zobrazit poslední příspěvek
    16 bře 2024 08:24

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 hostů