Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod ITCrowd » 27 kvě 2016 09:50

Jak si mnozí z vás všimli, mrkvosoft začal přitvzovat, co se týče aktualizace na windows 10. Můj osobní názor je, že nechápu, proč bych místo Win 7 ultimate, za které jsem zaplatil nemalou částku, měl dostat nějaký degradovaný systém ve věčné beta verzi, kolidující s většinou aplikací, které používám.
Donedávna stačilo odstranit aktualizaci KB3035583 - postupy zde:
http://www.chip.cz/novinky/jak-se-zbavi ... grade-w10/
http://www.fosfor.cz/tips/jak-odstranit-gwx.php

Za poslední dobu jsem se však setkal s tím, že uživatelé hlásí že se jim Win10 nainstalovaly samy. Nevěřil jsem až do té doby, než jsem zjistil, že i na mém PC odinstalovaná a skrytá aktualizace KB3035583 už zase žije, a co víc, win10 je připravena k instalaci! A navíc je zatržena ve volitelných!
W10upg.png
W10upgv.png


Uvedené chování mrkvosoftu mě mírně řečeno štve, a protože pátrání po všech možných aktualizacích není zrovna jednoduché, rozhodl jsem se je napsat, snad se vám to bude hodit. Seznam zlých aktualizací budu postupně aktualizovat tak, jak je budu objevovat.

1. etapa - ukončení procesu GWX, odinstalace aktualizace KB3035583, smazání souborů v adresáři C:/Windows/System32/GWX. Zde vám napoví odkazy uvedené na začátku příspěvku.

2. etapa - odinstalace aktualizací:
KB3135445
KB3123862
KB2952664
KB3014460
KB2990214
Chcete-li si práci poněkud usnadnit a otravuje vás vyhledávání v nainstalovaných aktualizacích, pak můžete použít příkazový řádek:
Wusa.png


3. etapa - restart PC. Po restartu přejít do ovládacích panelů - Windows Update a zde zadat vyhledání aktualizací. A u všech zmíněných aktualizací nastavit "Skrýt aktualizaci"

4. etapa - Změnit nastavení aktualizací v systému:
AktualizaceNast.png


Snad vám tohle téma pomůže a hodně štěstí v boji proti Win10. Té bude aktualizováno v závislosti na zjištění dalších "aktualizací".
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
Cleric
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2424
Registrován: červen 12
Bydliště: Kolín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod Cleric » 27 kvě 2016 10:06

Děkuji za super návod a upozornění. Určitě se toto bude hodit.

W10 jsem měl chvilku v PC a za sebe mohu říci že nikdy více mi tam nesmí.
Fractal D. Meshify C TG MB MSI MAG B550 TOMAHAWK CPU AMD Ryzen 5 5600X GPU Radeon Sapphire RX6600 XT RAM G.SKill Aegis 16GB HDD SSD M.2 ADATA XPG Gammix S11 1TB HDD 2 TB PSU Be quiet! 11 550W AOC C24G1 144Hz Mobil Apple iPhone 13Pro 256GB Tablet Samsung Galaxy Tab S7

behavioralista
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1359
Registrován: únor 14
Bydliště: Jižní Morava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod behavioralista » 27 kvě 2016 10:10

No a když už jsme u toho,jak dlouho se ještě budu muset bránit aktualizaci na W10?Teďka někdy už by měl bezplatný přechod končit.
Jsem chytl těžkou paranoiu a bojím se instalovat každou vydanou aktualizaci abych náhodou za hodinu nepřišel a tam Windows 10. :D

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod ITCrowd » 27 kvě 2016 10:20

Možnost desítek zdarma končí tuším v srpnu. Pak bych z logiky věci předpokládal, že tyto aktualizace skončí.
V případě nastavení aktualizací (4. etapa) je třeba provádět aktualizace ručně - nicméně výhoda je, že je lze zkontrolovat, a pokud tam visí některá ze zmíněných aktualizací, či dokonce přímo instalace Win10, lze ji jednoduše zatžítkem zrušit a skrýt.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Akrej
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2999
Registrován: červen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod Akrej » 27 kvě 2016 10:39

I love Windows 10 :inlove:
"Nejsem nerozumný. Jen nemám ten samý rozum jako vy."
Diogénes ze Sinopé
-------------------------------------
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“
Jan Werich
--------------------------------------
Snažím se psát bez chyb
-------------------------

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod vlazy » 27 kvě 2016 11:53

Příliš nechápu jak se může Windows 10 nainstalovat sám bez toho aby to šlo dostatečně včas stopnout a zastavit (zrušit instalaci). Samozřejmě za předpokladu, že je počítač pod kontrolou a uživatel sleduje co se děje. Pokud od zapnutého počítače někdo odejde a nechá ho delší dobu bez dohledu a to ještě i připojený k internetu tak se pak asi není čemu divit co za změny se v nepřítomnosti možná provedly. To, že by se ten Windows 10 nainstaloval nějak skrytě a po restartu se už spustily hotové Windows 10 mi připadá málo pravděpodobné i když bych ani to zcela nevyloučil.
Mne také Microsoft dost často (někdy i několikrát denně) obtěžoval s upgrade na Windows 10 a snažil se mi nynější Windows 7 asi upgradovat. Musel jsem to vždy zrušit aby k upgrade nedošlo. Nyní už delší dobu mne to už tolik neobtěžuje a to upgrade se mi snaží spouštět jen občas asi tak 1 - 2x za týden což je pro mne mnohem lépe snesitelné.
I když to nemohu nijak potvrdit tak mi připadá, že ta intenzita obtěžování s upgrade na Windows 10 se snížila po zakázání časovače pro probouzení v možnostech pro napájení. To jsem provedl v souvislosti se zde řešeným samovolným probouzením počítače z režimu spánku.
Upgradovat na Windows 10 mám v úmyslu, ale nelíbí se mi, že Microsoft se mi snaží vnutit to upgrade a určit kdy bych měl upgradovat. Kdy co mám provést si rád určují sám a nemám rád když se to někdo snaží určit za mne. Patřím mezi lidi kteří většinu činnosti odkládají na poslední chvíli.

Uživatelský avatar
akem
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4440
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod akem » 27 kvě 2016 11:57

ještě rada pro ty kterým se sám W10 nainstaluje, málo lidí to ví, ale je možnost do 1 měsíce od instalace vrátit zpět na systém ze kterého se upgradovalo. Nastavení -> Obnova systému -> a návrat ke starší verzi systému ... je to ale možné jen po dobu jednoho měsíce po instalaci desítek.
Říkám co si myslím a myslím si co chci...

ASUS ROG G751JT-T7009H / i7-4710HQ 2.5Ghz / 8GB / 256 GB SSD + 1TB HDD / GeForce GTX 970M
Apple MacBook Air M1

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod Ltb » 27 kvě 2016 12:07

Super, moc děkuji za návod - zařadíme do PC-HELP článků a návodů :-)

Že se systém nainstaluje sám, taky bych tomu nevěřil, kdyby se tato věc včera nestala mojí ženě na jejím laptopu. Surfovala na internetu a šup, rázem tam byla příprava upgradu na Win10 (bez možnosti storna) a po cca 30 min. instalace Win 10. Dle mého názoru nehorázná drzost ze strany Microsoftu :evil: Systém půjde obratem pryč.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10890
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod zeus » 27 kvě 2016 13:07

Prijde mi snazsi pouzit GWX Control panel, ale jinak pekna prace :thumbup:
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9595
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod Karrex » 27 kvě 2016 14:09

Skvělé! :thumbup:

Nebudu začínat flame, mě návody na odstranění pomohly a zcela je podporuju. "Desítky" bych třeba aspoň zvážil, kdyby nebylo těchto samoinstalací, nutnosti MS účtu a ještě k tomu Windows zdarma. Vidím za tím něco víc a nevěřím jím ani Vítejte na úvodní obrazovce (pokud tam ještě něco takového je :-D ).
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28575
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod Martab » 27 kvě 2016 14:13

Moc pěkný návod, názorný a při dnešní "MS propagaci" i dost užitečný.

Off Topic
Nedá mi to, protože na tyto věci jsme alergický.

Vlazy, nebyls to náhodou ty, kdo řešil "chcou se mi nainstalovat samy, co s tím"?
viewtopic.php?f=46&t=171890
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Andrew98
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2516
Registrován: duben 11
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak se ubránit vlezlé aktualizaci na Win 10

Příspěvekod Andrew98 » 27 kvě 2016 15:04

Také jsem nevěřil, že se W10 instalují samy. Ale před týdnem mi zavolala babička se zděšením, že asi něco pokazila, protože se ji jen tak vypnul počítač, začal se aktualizovat a teď neví co má dál dělat. Očekával jsem cokoli, ale to že po příchodu uvidím W10 opravdu ne.
Intel Xeon E3-1231v3 + SilentiumPC Fera 2
ASUS B85-PRO GAMER
Sapphire R9 270X Toxic Boost
Kingston HyperX Savage 16GB CL9 1600Mhz
Seasonic SS-620GM2 Evo 620W
Intel 520 120 GB + Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB
iiyama ProLite X2483HSU-B1


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti