Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Speed_dead » 29 zář 2013 14:06

Jelikož mám za C 120GB SSD HDD, chtěl bych programy, jenž to neumožňují instalaci jinam, než na C, přesunout na druhý disk. Našel jsem i program, jenž by toto měl zjednodušit - Junction Link Magic. Jelikož jsem nedávno ani netušil, že tato funkce existuje, nevím, jak ji bezpečně použít. Jedná se mě především o to, zda lze fyzicky přesunout adresář přeinstalovaného programu a pak Win podstrčit, že je adresář na druhém disku má považovat za adresář na původním disku, či toto lze udělat jen dopředu a až pak program nainstalovat. Pokud by šlo přesunout adresář programu, jenž je již nainstalován (což bych dost uvítal), jak krok po kroku postupovat, aby program byl funkční i po přesunu na druhý disk.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

Reklama
Trongix
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1442
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Trongix » 29 zář 2013 14:18

Není to zbytečné? :) Nevěřím že to pak bude korektně fungovat a hlavne když je v programu slovo Magic :D

Odesláno z mého C6603

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Speed_dead » 29 zář 2013 14:26

Vzor příkazu, jak se píše do příkazové jsem sice našel, ale ne napsané tak, abych ho pochopil natolik, abych ho bez obav použil - je to imho docela silný nástroj, jenž pokud jsem ho pochopil špatně, mohu udělat velké škody. Což pochopitelně nechci. Pokud znáš jiný program, nebo zvládneš napsat (jak pro blbýho) co mám napsat do příkazového řádku, tak sem s tím. Navíc stále nevím, zda lze či nelze takto přesouvat již nainstalované programy.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10922
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod zeus » 01 říj 2013 15:06

Ano, lze i presouvat jiz nainstalovane.
Ve Win7 mas vestaveny prikaz mklink, takze netreba pouzivat externi program.
A klidne jsi to mohl resit v puvodnim tematu.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Speed_dead » 01 říj 2013 18:52

Řešit v původním tématu jsem to mohl, ale zase by se tam podíval jen ten, kde řeší danou sekci, což by silně snížilo možnost, že mě někdo poradí.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Pic » 01 říj 2013 20:57

Pleteš si pojmy. V jednotlivých sekcích jsou uvedeni moderátoři a ne jen oni řeší problémy, spíše více odpovídají za pořádek ap. Jen v sekci HiJackThis jsou určení odborníci na verbež všeho druhu, kteří mohou radit. To proto, aby se předešlo chybným radam, které mohou poškodit systém.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Myloš » 01 říj 2013 21:23

Junction Link Magic jsem používal dřív. V současné době používám rozšíření, které funguje přes kontextové menu při prostém přetahování myší. K tomuto účelu jsem si nainstaloval Link Shell Extension a neznám nic snazšího. Junction Link Magic není špatný, ale tohle je výrazně jednodušší.
Navíc budeš moct vytvářet i hardlinky, případně od Visty výše i skutečné symlinky.
Sám jsem se s těmito odkazy seznámil před mnoha lety pod Linuxem (tuším Redhat 5) a s přechodem na NTFS bez nich nedám ani ránu.

K druhé části tvé otázky – takhle to samozřejmě nainstalovat můžeš, nevidím zádrhel, ale připadá mi to jako drbání se pravou nohou za levým uchem. Proč prostě ty programy nenainstaluješ jinam přímo?

Jo aha!
Teď jsem se podíval pozorněji a koukám, že ty programy už máš nainstalované – tak to pak jo; nevidím jediný důvod, proč by to nemělo chodit.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Speed_dead » 02 říj 2013 17:32

To Pix: Sám se do témat HiJackThis nedívám, jelikož to neumím.Nečekal bych, že tam bude někdo řešit něco jinýho, než viry. Proto jsem očekával, že se tak chovají i ostatní.

Myloš: Programy jdou přeinstalovat, ale jde o jeden k Atmelu, co mě kamarád celý večer nastavaval a o programy, co musí být na C, jinak odmítají chodit. Třeba takový data aplikací, se vytrvale cpou na C. Přitom ale nechci zasahovat do registrů. Tento způsob se mě líbí. Junction Link Magic jsem si nainstaloval a funguje. Jak jsem už tuším někde psal, mám Win7 64bit ultimate.

To all:
Když mám data fyzicky na druhém HDD, jak zjistím reálnou zaplněnost disků? Teď mě to ukazuje, že na C 70Gb dat a přitom, když ručně odečtu data, jenž tam fyzicky nejsou, tak jsem na 20Gb. HDD, kde data fyzicky jsou se ukazuje zaplněnost správně.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Myloš » 02 říj 2013 19:18

Jestli se ti symlinky (junction pointy) zalíbily, vyzkoušej mnou výše odkazovaný Link Shell Extension. Třeba hardlinky jsou taky naprosto úžasný vynález – můžeš mít tytéž soubory fyzicky v několika adresářích (= složkách) – plnohodnotně, žádný z nich není odvozený od jiného – soubor je na více místech, ale stále je to tentýž soubor. Hodí se to například při zařazování hudby nebo fotek podle více kategorií do různých adresářů.
Taky to využívám třeba k tomu, když si dělám výběry muziky do přenosného přehrávače – vytáhnu si všechna alba, která chci, jako hardlinky na jedno místo (naklonuji), pak je všechny zkopíruju a zase smažu; při tom hádám ani nedochází k další fragmentaci disku, protože pevné odkazy (hardlinky) nejsou kopírováním – jen se v daných adresářích vytvoří informace o tom, že tam ty soubory jsou.

Reálnou zaplněnost snadno – pravým myšítkem na vlastnosti disku a uvidíš, kolik je ještě volného místa.
Krom toho i ve vlastnostech adresáře uvidíš jeho fyzickou velikost, junction pointy se při kalkulaci nezohledňují.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Speed_dead » 04 říj 2013 08:34

Reálnou zaplněnost snadno – pravým myšítkem na vlastnosti disku a uvidíš, kolik je ještě volného místa.
Krom toho i ve vlastnostech adresáře uvidíš jeho fyzickou velikost, junction pointy se při kalkulaci nezohledňují.


Mě právě přijde, že zohledňuje - viz velikost adresářů s bez prolinku.

HDD1.jpg
S linkem

HDD2.jpg
Bez linku
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Myloš » 04 říj 2013 08:48

Jo takhle – ty chceš vědět, kolik zabírá adresář místa včetně přilinkovaných souborů? Tak to je jiná – Použij Total Commander. Ten to počítá všechno sakumprásk dohromady.
Pokud nevíš, jak to v něm spočítat, stačí mezerník na zvoleném adresáři, případně pro podrobnější výpis CTRL+Q.

Ve skutečnosti to, že připočítává i linky, považuji za chybu; přičítá totiž něco, co tam ve skutečnosti není. Také (při podrobném výpisu) tvrdí, že je to „skutečná velikost (dle využitých clusterů) na zdrojovém disku“, což ve skutečnosti není, protože přilinkované soubory se na zdrojovém disku nenacházejí – ve skutečnosti je to jako přičítat velikost souborů, na které odkazuje zástupce (junction je vlastně zástupce, akorát že to není odkaz souborem *.lnk, nýbrž odkaz na úrovni filesystému).
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak správně a bezpečně použít ntfs junction

Příspěvekod Myloš » 04 říj 2013 11:33

OPRAVA
Aha – špatně jsem četl; takže ty máš pocit, že ti Windows ukazují velikost včetně linků; hmm, to mě zaráží, protože mně ne:
Junction.jpg
Vpravo fyzický adresář FLAC o velikosti 921 MB, vlevo adresář, který obsahuje jednobajtový soubor + přilinkovaný adresář FLAC
Jak vidíš, tak Windows mi počítají jen fyzicky přítomná data, Junction vůbec neberou v potaz (na rozdíl od Total Commanderu, viz výše).
Je ale možné, že se tvoje Windows chovají jinak – já mám Ixpéčka a ty, předpokládám, Sedmičky nebo Osmičky.

Každopádně ale můžeš udělat to, co jsem ti navrhoval výše – podívat se na vlastnosti disku. Nikoli na vlastnosti „složky Cé“ (něco takového mi Ixpéčka vůbec nenabízejí), nýbrž ve vlastnostech samotného disku – já tam jdu přes „Tento počítač“ a vyberu „(C:) Místní disk“:
vlastnosti_disku.jpg
Vlastnosti disku – informace o skutečně obsazeném/volném prostoru

Případně se můžeš podívat do Správy disků; pokud nevíš kudy (je víc způsobů), tak například takhle:
StartSpustit → napiš diskmgmt.msc + ENTER.
Tam uvidíš obsazení disku na vodorovném grafu i číselnými údaji, případně můžeš na ten který disk kliknout pravým myšítkem a podívat se na jeho vlastnosti.

Tak snad už je to dobře. Dej vědět, jestli se ti podařilo zjistit, cos potřeboval.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Win10 sa nenačítal správne Příloha(y)
    od 28nitro28 » 25 zář 2023 10:12 » v Windows 11, 10, 8...
    24
    3940
    od 28nitro28 Zobrazit poslední příspěvek
    28 zář 2023 06:18
  • Správne nastavenie Serveru + Nextcloudu Příloha(y)
    od mimi973 » 26 úno 2024 15:40 » v Administrace sítě
    0
    905
    od mimi973 Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 15:40

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů