Výběr zásuvkové lišty (prodlužovačka)

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr zásuvkové lišty (prodlužovačka)

Příspěvekod faraon » 12 zář 2023 18:45

Hele, možné to je, třeba žárovkám časté rozsvěcení a zhasínání také nedělá dobře ;-)
Ale zajímalo by mě co přesně v těch levných šuntech odešlo, čemu konkrétně to vypínání škodí.

Za sebe musím říct že jediný spotřebič, který mi pravděpodobně zdechnul kvůli odpojování od sítě, byla kdysi hodně dávno CRT televize. A posoudit můžu třeba nabíječky na dílenské baterky, které se používají opravdu denně, tak těch tu mám krabici funkčních, zatímco baterky k nim dávno dosvítily.

Zdroje v počítači mi sice vydrží tak maximálně pět let, ale je fakt že za posledních patnáct roků jsem nekoupil jediný, všechny jsou z elektroodpadu, a když odešly vyhrabal jsem doma jiný vytažený z elektroodpadu a měl další řadu let pokoj.
Což je samozřejmě o důvod víc vypínat do nich elektriku, když nejsem poblíž :lol:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr zásuvkové lišty (prodlužovačka)

Příspěvekod ITCrowd » 12 zář 2023 19:13

petr bude prostě vždycky mlít svou. A to proto, že nemůže pochopit základní souvislosti. Je to jako vysvětlovat štěpnou reakci křovákovi.
Tedy první důvod - degradace součástek:
- elyty - trpí vysycháním. Rychlost vysychání se zvyšuje, pokud jsou pod napětím a s teplotou. Logicky - pokud topím pod hrncem, voda se vypařuje.
- polovodiče - poškození teplotou. Kromě toho přitápějí dalším součástkám (např. elytům).
- trafo - opět teplota. Navíc při dnešních konstrukcí "přitápí" polovodičům, či kondenzátorům.
- rezistory - tam je vliv minimální, až žádný.
- usměrňovací diody - těm jediným proudový ráz vadí. Proto musí být správně dimenzovány, nebo je obvod doplněn ochranou.
Z dob, kdy vznikaly kilowatové zdroje, se do zdrojů implementuje ochrana, která zabraňuje vzniku proudové špičky (inrush current). Kromě toho je třeba správně vyhodnotit, co je vlastně stále pod napětím. Jsou dvě možnosti:
1. Pod napětím je zdroj 5V (pro USB a trvalé napájení periferií) a elyty za usměrňovačem. V tom případě se při zapnutí počítače projeví menší proudový ráz způsobený odběrem nenabitých kondenzátorů na desce.
2. Pod napětím je pouze 5V zdroj. V tom případě se po zapnutí projeví proudový ráz (nabíjí se elyty). Následuje druhý ráz, kdy deska dostala ze zdroje zprávu, že napětí je OK.
Jak jsem psal, bohužel neexistuje žádná seriózní studie. Vždy, když měla vznikat zmizely granty, protože se do toho vložily elektrárenské společnosti. Pro ně je to obrovský byznys. A máme druhý důvod:
Mějme doma PC, TV, STB, 2x nabíječka. Ani jedno s těchto zařízení nebere více než 5W, takže dejme tomu, že dohromady 20W. Vynásobte to milionem domácností. A máte jistých 20 MW v každou denní i noční dobu. Tedy provozujete 5 lokomotiv Taurus na plný výkon. Nebo jinak - 20W, tedy za hodinu 20Wh. Za 1000 hodin je to 20kWh => 20x6 = 120 Kč. 1000 hodin je 41 dní. Za rok tedy zaplatíte zhruba stejně, jako za nový zdroj.
Třetí důvod:
Zařízení nemáte pod kontrolou. Při kvalitě čínských součástek se může stát cokoli. A taky stává - statistiky hasičů mluví jasně. Takže další náklady na pojistku.
Čtvrtý důvod:
Kdo nemáte přídavné jištění, tak úder blesku spolehlivě odrovná připojené zařízení ve standby. Teoreticky můžete zkusit požadovat náhradu po dodavateli energie.
Tolik pro ty, kdo jsou aspoň trochu elektrikáři.
Zjednodušeně - tedy pro neelektrikáře - řečeno: fakt si myslíte, že bude auto jezdící pořád v lepším stavu, než auto, které budete na noc vypínat a garážovat?
Tyto nesmysly jsou pozůstatky z dávných dob, kdy bylo lépe počítače nechat den běžet, než ho 2x denně vypnout, ale to nebylo z důvodu zdroje, ale poruchovosti HDD.

Dodatečně přidáno po 9 minutách 59 vteřinách:
faraon - konkrétní závadu u té CRT TV nevíš? Jinak:
- pokud byla závada v tuneru, zesilovačích, bloku VN - tato se spínají při zapnutí a ve stby jsou vypnuty - tedy to nemohlo mít vliv.
- elyty ve zdroji - došlo by k závadě tak jako tak, jen o něco dříve
- usměrňovací diody, zde by to vliv mít mohlo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr zásuvkové lišty (prodlužovačka)

Příspěvekod faraon » 12 zář 2023 20:02

No, prostě nešla zapnout :lol:
Teda jestli si to po dvaceti letech s něčím nepletu, tak mám pocit že po zapnutí zásuvky se rozsvítila LED vpředu a pomalu zhasla, na ovladač nereagovala. Opravář to měl druhý den hotové, vyměnil nějaký malý čvonč, ale co to bylo už fakt nevím.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • LED pásek světla, prodlužovačka, rozdvojka
    od HelFix » 10 črc 2023 17:25 » v Vše ostatní (hw)
    14
    2032
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    13 črc 2023 17:33
  • Excel - z jedné tabulky automaticky vytvořené jednotlivé listy Příloha(y)
    od yanetta » 09 říj 2023 10:55 » v Kancelářské balíky
    3
    3524
    od elninoslov Zobrazit poslední příspěvek
    10 říj 2023 11:38
  • Výběr SSD Příloha(y)
    od volvo1971 » 01 zář 2023 01:58 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1440
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    01 zář 2023 13:31
  • Výběr MB AM5
    od sasshrek » 03 pro 2023 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    938
    od sasshrek Zobrazit poslední příspěvek
    03 pro 2023 17:07
  • výběr her
    od Mladkov204 » 03 kvě 2023 21:31 » v Hry
    9
    3115
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    15 bře 2024 10:16

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 hostů