Nevíte o nějakém servise/osobě, která by řešila "akutní" případy s přístupem k náhradním komponentům?

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Antrophy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nevíte o nějakém servise/osobě, která by řešila "akutní" případy s přístupem k náhradním komponentům?

Příspěvekod Antrophy » 22 dub 2023 20:07

Dobrý den,

nedávno jsem se rozhodl si upgradovat PC kvůli práci, a tak jsem si koupil AMD Ryzen 9 7950X. Kvůli tomu jsem musel vyměnit většinu komponentů v PC (koupit DDR5, koupil jsem základní desku MSI Tomahawk B650 a nový zdroj).

Za svůj život jsem složil asi 4-5 počítačů a vždy bez problémů (nepočítaje začátky s domáčkáváním RAMek). Bohužel nyní začali problémy, které asi nejsem schopen sám vyřešit (jsem, nicméně jediný způsob je postupně objednávat alternativy z alzy a zkoušet je měnit, jestli to náhodou neopraví problémy, které mám).

Zkoušel jsem kontaktovat Alzu, že bych zajel až do Prahy do Holešovic a zaplatil si technika, aby to se mnou prolítnul, diagnostikoval chybu a případně mi i nahradil případný vadný komponent. Problém je, že na infolince (i v komentářích) odpovídali, že servisní práce jsou jen pro služby - instalace OS, zálohy atd. Takže mám smůlu. Zároveň se mi tak drahý PC nechce nechávat v nějakém místním servisu, kterému až moc nevěřím, takže ideálně kdybych u toho mohl být, jakmile by se to zkoušelo. Poté mě napadlo CZC, těm bych to i nechal, jenže mám pocit, že ti nedělají diagnostický servis pro "cizí" počítače.

Jsem ochoten dojet klidně až do Prahy, ale kdyby bylo něco poblíž mého bydliště (Trutnov), tak tím lépe. Zároveň to ale potřebuji co nejdříve, jelikož každý den strávený opravnou PC nemohu pracovat efektivně. Nemusí to být ani servis, třeba i osoba, za kterou bych mohl přijet, abychom se na to koukli a zkusili povyměňovat, co se dá. Zaplatím.

Nyní k problému:

Dostavěl jsem PC, pustil ho a nic nenajelo, na základní desce svítily LEDky pro CPU (červeně) a pro DRAM (oranžově). Trvalo to delší dobu to najetí (to jsem zjistil, že je kvůli tomu, že se ty DDR5 Ramky "učej?" při prvním startu a následný by to mělo být rychlejší a rychlejší). Takže při prvním spuštění minutu trvalo, než jsem se dostal k POSTu.

Problém byl, že kdykoliv jsem PC restartoval/vypnul, tak se tento čas nezkracoval, bylo to pořád minutu. Zároveň mi freezovali i aplikace ve Windowsu ("Neodpovídá ve Winu atd.). Tak jsem vyhodil ty ramky a zkoušel jednotlivé sloty s jednou ramkou. DIMM1 a DIMM 3 mrtvý.

Tak jsem hledal na internetu a našel jsem hodně lidí, co mají podobný problém s tou základní deskou, ale každý to vyřešil jinak, a tak jsem doobjednávala komponenty, abych přišel na to, čím to je. S tím, že bych ty komponenty poté poslal zpět do alzy. Nicméně je to docela zdlouhavý proces, jelikož jsem nechtěl koupit alternativy od všeho a jedu postupně.

Nyní mám problém takový, že když zmáčknu restart ve windowsu, tak windows se vypne, ale PC stále běží (jen prostě na monitorech najede "No Signal". To samé se děje, pokud ve windowsu zvolím Shutdown. Windows se vypne, ale když se má PC vypnout, tak jen zhasnou monitory a PC běží dál, takže musím na tvrdo vypnout PC.

Zkoušel jsem vyměnit baterku v základovce (to pro někoho fungovalo), předtím jsem mohl resetovávat CMOS kolikrát jsem chtěl, ale nepomohlo. Koupil jsem nový kit ramek, co jsou podporovaný pro danou desku - taky nepomohlo a stejné problémy. V pondělí mi má přijít nová základní deska (od ASRock X670). A pokud ani to nepomůže, tak budu muset reklamovat procesor. Aktualizoval jsem BIOS na nejnovější verzi. Nainstaloval AMD chipsety a všechny drivery. Reinstaloval jsem windows po aktualizaci biosu. Nic.

Zkoušel jsem přijít na tyto problémy na LinusTechTips foru: https://linustechtips.com/topic/1502146 ... -crashing/ kde to vypadá, že consensus je, že CPU je vadný.

Proto jsem se chtěl zeptat, zda nevíte o nějakém servisu, který by měl přístup k několika komponentům, které by mohli zkusit vyměnit, aby přišli na to, kde je problém a potenciálně to i opravily. Nemusí to být nutně ani servis, pokud je někdo ochoten s tím vypomoci osobně, byl bych rád, jelikož jsem do toho věnoval již hodně času a už ztrácím naději. :D Jak říkám, pokud by byla možnost to vyřešit během jednoho dne, tak tím lépe. Každopádně nechci nechávat místním "noname" servisům v okolí takto drahý stroj bez dohledu.

Moc děkuji za případná doporučení a ochotu!

Reklama
Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nevíte o nějakém servise/osobě, která by řešila "akutní" případy s přístupem k náhradním komponentům?

Příspěvekod Karrex » 22 dub 2023 20:22

K těm místním servisům.
Neznámý servis, kde to dělá pár lidí, které to většinou baví bude lepší varianta, než to házet to Alzy nebo CZC.
Vystavení protokolu, co si vlastně přebírají, je nutnost.

Pro tvůj pocit si můžeš vyfotit štítky se SN od věcí. Nebo jestli máš ještě krabice, když je to nové, tak ani možná nemusíš.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
Antrophy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nevíte o nějakém servise/osobě, která by řešila "akutní" případy s přístupem k náhradním komponentům?

Příspěvekod Antrophy » 22 dub 2023 20:38

Jo, to možná máte pravdu s těmi místními servisy. Zároveň by taky mohli mít čas na to to udělat rychleji, popřípadě i za příplatek. Pokusím se nějaký v okolí kontaktovat a zeptat se na vytížení. Děkuji!


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 hostů