Probíjení pc

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Odpovědět
petricek
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 11 zář 2021 08:28

Probíjení pc

Příspěvek od petricek »

Zdravim,
potřeboval bych poradit. Dneska byl u nás pán který čistil koberec, nebyl jsem doma a nevím jak blízko pc ho čistil ale myslim si že celkem blízko jelikož koberec je vedle něj vlhkej. Teď k tomu problému, když zapnu pc a dotknu se usb nebo jacku tak to dává takové malé rány(něco jak když sáhnete na el. plot u koní), to stejný když zapojim nabíječku do usb tak na konci taky probíjí. Zkoušel jsem i jinou prodlužku a furt stejný. Teď nevím co mám dělat a potřeboval bych poradit.
Naposledy upravil(a) petricek dne 11 zář 2021 09:57, celkem upraveno 1 x.
Uziv00

Re: Probíjení pc

Příspěvek od Uziv00 »

Vítej na PC-HELP!
Zkus stát na stejném koberci a dotknout se kolíku v zásuvce - to je uzemění. Pokud rány zjistíš i tam, je to na elektrikáře.
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1442
Registrován: 03 bře 2018 22:00
Bydliště: Soukromý byt
Kontaktovat uživatele:

Re: Probíjení pc

Příspěvek od pcmaker »

Zkus jiný napájecí kabel k PC. Pravděpodobně máš přerušený kontakt na kostru (ochranný vodič). Ve zdroji PC jsou X/Y kondenzátory z fáze a nuláku na kostru. Pokud se přeruší spojení Ochranného vodiče z PC na Středový kolík v zásuvce, tak to může kopat. Většinou bývá problém v prodlužovačce, ale ten jsi vyloučil.
Uziv00

Re: Probíjení pc

Příspěvek od Uziv00 »

"Ve zdroji PC jsou X/Y kondenzátory z fáze a nuláku na kostru. Pokud se přeruší spojení Ochranného vodiče z PC na Středový kolík v zásuvce, tak to může kopat."
Nesmysl. Kondenzátory tam jsou u zdrojů, které obsahují odrušovací tlumivky, a jsou tam pro kompenzaci indukčnosti tlumivek (tudíž u některých nejsou). Jejich hodnota je 4,7nF, reaktance cca 680Kohm => proud 0,3 mA. Což je daleko pod hodnotou vybavovacího proudu chrániče a pod prahem vnímání proudu. Navíc při odpojení ochranného vodiče co "přiteče" z fáze, "odteče" do nuláku, tedy to kopat nemůže v žádném případě, leda by byl kondenzátor proražen, a to by byl pořádný kopanec.
Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6447
Registrován: 24 kvě 2005 11:01
Bydliště: Domažlice

Re: Probíjení pc

Příspěvek od karlos »

Tak to já bych pro změnu sázel na statiku... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)
Uziv00

Re: Probíjení pc

Příspěvek od Uziv00 »

Já právě ne, a to z tohoto důvodu: "tak to dává takové malé rány(něco jak když sáhnete na el. plot u koní)". Takto se statika nechová, ta dá jen jednu šlupku.
Odpovědět

Zpět na „Vše ostatní (hw)“