Zasíťování sklepního bytu

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Gerete
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 302
Registrován: leden 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zasíťování sklepního bytu

Příspěvekod Gerete » 28 říj 2023 17:58

Přeji krásný víkend,

přišel jsem si o radu ohledně zasíťování sklepního bytu.

Internet DSL Bonding až 250/25 Mbit/s. S tím, že sousední dům dosahuje na tuhle rychlost.

Už jsou natažené 4 kabely ve stěnách. Jejich vyústění je viz obrázek červená tečka. Začínají ve skříni na chodbě ve skříni (na obrázku znázorněná modrá čára).

Uhelna je budoucí pracovna - připojen bude počítač, možná televize a asi AP?.
Domácí dílna je budoucí obývák a kuchyně - připojen bude AP a televize.
Sklad ovoce je budoucí ložnice - tady bude zásuvka zatím neobsazená možná AP? - později v budoucnu možná televize
Sušárna je budoucí místnost pro zvířátka - nejspíš žádné připojené zařízení. Zásuvka z preventivních důvodů.

Ty 4 kabely jsou už nataženy. Další přidat by bylo rozbít zeď.
Natažený kabel je Cat 6a.

O co mi jde.

Bude potřeba ještě vyrobit zásuvky.
https://www.suntech.cz/instalacni-krabi ... 25411.html
https://www.alza.cz/ctnet-keystone-ftp- ... 548080.htm
Něco takového bude stačit?

Terminátor budenejednodušší nechat natáhnotu až do té technické skříně, nebo někde vyústit dřív a ještě dotáhnout LAN do kříně?

Dále bych bych potřeboval poradit s výběrem ohledně routeru. Asi by stačil i nějakou router bez switche - když jsou jenom 4 zásuvky a vypnout WiFi. Vím, že se tu dost doporučuje Asus. Osobně jsem zažil jenom modemy dodávané od UPC a O2. Občas někdo chtěl nastavit nejčastěji TP-Link, ale větší osobní zkušenosti s nimi nemám, tak si nechám poradit.

Dále rada s výběrem AP a jejich počet. Na WiFi budou pravidelně snad jenom mobilní telefony (2) a notebooky (1-2). Nejvíc času na se na tom bude trávit asi v obývacím pokoji (viz plánek Domácí dílna), v pracovně (viz plánek Uhelna) a v ložnici (viz plánek Sklad ovoce). Nabízí se proto umístit WiFi AP do obývacího pokoje (Domácí dílny) a pracovny (Uhelny). Nevím co s ložnicí, kde je odhadované použití jenom telefony. Je tam, ale tlustá stěna. Tak nevím jestli koupit jenom 2 a otestovat připadně dokoupit třetí, nebo koupit rovnou 3.
Díval jsem se na Deko M4, ale nechám si poradit. Osobní zkušenost s nimi nemám.

Snad to nebude matoucí. Kdyby byl problém, tak ještě upravím ty názvy přímo v plánku.

Ještě dodatek, že je mezi sousedními domy mezera, kde projede auto a v horních patrech domu není žádná WiFi ani Internet. V budoucnu určitě bude. Takže rušení by neměl být problém.

1.jpg

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nový router do bytu
    od Jirin » 25 říj 2023 03:12 » v Sítě - hardware
    3
    2002
    od Jirin Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 20:49
  • Výběr routeru a AP do panelového bytu 3+1 Příloha(y)
    od Janos42 » 22 srp 2023 10:08 » v Sítě - hardware
    4
    1650
    od Janos42 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 11:54

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 hostů