rychlost připojení vs realita

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

becza4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 129
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

rychlost připojení vs realita

Příspěvekod becza4 » 13 črc 2016 11:05

Dobrý den,
mám dosti zvláštně se chovající připojení, ale v podstatě nevím jak diagnostikovat, co se doopravdy děje.
Připojení mám 300Mbit/30Mbit, optický kabel až do modemu.
Pokud měřím rychlost připojení s například německým serverem (bydlím v Madridu), mám ping 55, ztahování a upload mi to měří přibližně to co máme objednané.
1) Pokud ale chci třeba kouknout na nějaké videa na FB, tak ty vypadají, že se načítají velmi pomalu, takže se kousají. (youtube je o dost lepší)
2) To samé se nám děje s nějakými českými servery například se serialy online a podobně, ale tam tuším, že routování mezi španělskem a čr nebude jednoduché a může to být zdroj problému.
3) Hraju jednu onlinovku pro starší a pokročilé ale jeto bohužel dost závislé na pingu. Provozovatelé herního serveru jsou pěkný machos, a nemyslím, že by server byl nějak super odladěný.
Na druhou stranu, server je v německu a zatímco kluci z Rumunska hrajou s pingem 50, mě skáče mezi 50-400 s tím, že jsem většinou spíš blíž k těm 400.

Prosím o Váš názor, případně o radu, jak:
a) diagnostikovat, zda je problém připojení na mojí straně nebo na straně serveru,
b) Dá se nějak ovlivnit routování (například nastavit pevnou cestu mezi serverem a a mým modemem?) ... mám dynamickou IP
c) Není možné, že by byl problém (třeba ty videa na FB nebo ty seriály online) někde jinde než jen v připojení?


Prosím napište mi Váš názor, případně co by se dalo vyskoušet sledovat/změřit, a pokud by se Vám zdálo, že dle toho co říkám, stojí připojení ve španělsku zaprd, tak i to mi pomůže ..... neočekávat od toho zbytečně moc.
AMD Ryzen 5 5500 3,6 GHz, ASRock B550 Phantom Gaming 4,Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz SanDisk SSD PLUS 480GB, Sapphire Pulse RX 580 8GB, Gigabyte P650B 650W 80 Plus Bronze

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod X » 13 črc 2016 11:14

Je myslím divné, že na optické připojení používáš modem, obvykle bývá běžné používat síťovku (viz Netbox), či router. Také možná jde degradovat modemrouter na pouhý router(?), teď jen hádám, protože s tímto nemám zkušenosti: bridge mód? Jednou jsem tento mód zkušebně zapnul na svém ADSL připojení a shodil jsem na ústředně "proti"modem :lol:

becza4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 129
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod becza4 » 13 črc 2016 11:21

Obávám se, že jsem aboslutní nevzdělanec v oboru, technici provozovatele tomu říkají router ale vím prd, jestli to ve španělštině neznamená i modem, a musím říct, že si nejsem jistý jaký je rozdíl mezi routrem a modemem. Pokud je modem na optickém kabelu divnost, tak je velice pravděpodobné, že mám doma router a ne modem.
jdu si hned najít popis modem vs router na wiki .....

ok už vím, mám doma samozřejmě router ...... omlouvám se za nepřesnost...
AMD Ryzen 5 5500 3,6 GHz, ASRock B550 Phantom Gaming 4,Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz SanDisk SSD PLUS 480GB, Sapphire Pulse RX 580 8GB, Gigabyte P650B 650W 80 Plus Bronze

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod X » 13 črc 2016 11:26

Modem slouží k připojení (xDSL, kabel, WiFi, ...), router k řízení / rozdělování provozu na síti. Optické připojení stačí "píchnout" do síťovky či routeru ... aspoň to takhle funguje u Netboxu, je ale také možné, že to ostatní připojovatelé mají řešeno jinak, ale připadalo by mi to nadbytečně složité.

Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod x-rated » 13 črc 2016 11:58

moc dobře si nedovedu představit, jak by se dalo optický připojení píchnout do síťovky, která je obvykle metalická, nebo do routeru, kterej má taky jenom RJ45 (mimo mikrotiku a nějakejch dalších výjimek) :shock:
před router se dává konvertor nebo se použije optickej terminál, kterej rozdělí signál na víc portů

a) no jinak proč nezkusit tracert? :smile: pokud by byla někde hodně vysoká odezva, tak právě tam by moh bejt problém :P pokud to ale bude zvězdičkovat, zjistíš prd :D
b) tohle může ovlivnit jenom isp
c) pokud máš zavirovanej komp, tak to vliv mít může :smile:
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod ITCrowd » 13 črc 2016 12:15

Především by měl tazatel dodržovat pravidla a prostudovat podobná témata, kterých je tu hafo. A tam by se dočetl, jak diagnostikovat chybu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

becza4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 129
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod becza4 » 13 črc 2016 13:16

Omlouvám se, asi jsem hlupák ale dle toho co jsem prostudoval jsem našel, nejsme zrovna moc chytrý.
Jako asi základní diagnostiku Pinplotter a tracert, k obojímu mám hned několik dotazů.
Jak z těchto dvou testů vyhodnotit, zda je problém v routování na "vzdálenější" servery?

Tracert: Na jakou IP zkoušet? Třeba IP herního serveru? co mi vlastně tracert řekne? Kde všude byli pakety přesměrovány a s jakým zpožděním? Funguje tahle utilitka i na Win7 a 8?

Pingplotter: zkušet proti herním serveru a proti lokálnímu serveru? Jaký "lokální"server(typ serveru) vybrat? Co mi výsledek řekne?
Chápu, že kolísání pingu proti lokálnímu serveru by znamenalo mizernou stabilitu připojení
.....v případě stabilního pingu proti lokálnímu serveru a kolísavý proti hernímu serveru ... by byl problém toho herního serveru? Chápu to tak správně?

Pokud bych třeba vybral seznam.cz jako server pro test, bude to pro mě relativně vzdálený server, nicméně asi stabilní.
Co by mi řekl výsledem s rozkolísaným pingem ... špatné routování k seznamu.cz nebo kolísavá kvalita připojení

Pokud bude ping s herním serverem kolísavý, jak zjistím, že to je routováním a ne špatným připojením (přetíženým připojením) herního serveru?

je možnost nějak vylepšit routování pro spojením s nějakým konkrétním serverem?
AMD Ryzen 5 5500 3,6 GHz, ASRock B550 Phantom Gaming 4,Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz SanDisk SSD PLUS 480GB, Sapphire Pulse RX 580 8GB, Gigabyte P650B 650W 80 Plus Bronze

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod ITCrowd » 13 črc 2016 16:51

No, něco sis sice přečetl, ale nenastudoval.
Pokud tě trápí ping z herního serveru, pak jejasné že právě tento server se použije pro pingplotter.
Screen dej sem.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod X » 13 črc 2016 17:38

Tak optika jednotlivě až do bytu by byla superdrahá, proto se to většinou řeší (provider) v bytovce či paneláku tak, že posledních "pár" metrů už je 1 Gb/s(?) Lan síť, proto zákazníkům stačí síťovka či router. Mluvím ze zkušenosti s místním providerem, Netboxem.

becza4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 129
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod becza4 » 14 črc 2016 11:14

Omlouvám se, že otravuji, ale jsem těžká lama a tak jsem obratem narazil na pár těžkostí.

S pingplotterem jsme si včera hrál abych věděl jaký výstup sem postnout, a přitom jsem narazil hned na jednu zásadní těžkost. Zjistil jsem že nevím jak zjistit název nebo IP herního serveru. Tipnul jsem si jméno (server má nějaké jméno, tak jsem ho zkusil přez příkaz ping s různými doménami v názvu a s doménou .com jsem se chytnul .... nicméně to neznamená, že ten server je opravdu ten můj ....
Koukal jsem do firewallu ale tam jsem server nenašel v seznamu povolených a musím se přiznat, že jsme ve Win firewallu ani nenašel seznam aktivních připojení.

To co se mi nezdálo je to, že herní server (nějaká in-game utilitka) ukazoval kolísající ping 40-250ms zatímco s pingplotteru mi šli všechny hodnoty kolem 200ms.

Prosím o nějaký tip jak si ověřit, že ta IP je opravdu toho serveru, případně jak zjistit pravou IP/název toho herního serveru.

Předem děkuji

takže, ten server co jsem si našel přes příkaz ping není to co jsme chtěl měřit ... zadal jsem si adresu do vyhledávače a stránka s tímto názvem se mi ukázala jako nějaká doména na prodej za $, takže USA a ping 200 na to parádně sedí..... safra .... prosím teda o radu jak si zjistit IP/název herního serveru.

tak jsem našel příkaz na vyjetí všech připojených IP a spolu se správcem úloh snad bych to měl najít. Večer až budu doma na to mrknu a pokud bude čas si pohrát s Pingplotterem, tak postnu výstup a uvidíme.

Omlouvám se za postupné updaty, nevěděl jsme, zda budu mít v práci čas na tyhle věci kouknout, ale dnešek je nějaký hodně klidný takže pomalu ale jistě postupuju.
Naposledy upravil(a) becza4 dne 14 črc 2016 11:48, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 5 5500 3,6 GHz, ASRock B550 Phantom Gaming 4,Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz SanDisk SSD PLUS 480GB, Sapphire Pulse RX 580 8GB, Gigabyte P650B 650W 80 Plus Bronze

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod Karrex » 14 črc 2016 11:41

A co je to za hru?
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

becza4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 129
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: rychlost připojení vs realita

Příspěvekod becza4 » 14 črc 2016 11:57

hra je Age of Wulin, je to mmo ale pvp je bohužel hodně ping-depending. Už jsem si kvůli tomu pořídil i přípojko 300/30 na optice, ale síť je tady ve španělsku sto let za opicemi, před nedávnem začli společnosti nabízet rychlý přípojka (30/50/150/300Mbit) ale zdá se mi, že páteřní síť na to asi není připravená.
AMD Ryzen 5 5500 3,6 GHz, ASRock B550 Phantom Gaming 4,Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz SanDisk SSD PLUS 480GB, Sapphire Pulse RX 580 8GB, Gigabyte P650B 650W 80 Plus Bronze


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • rychlost USB Příloha(y)
    od Pajoš » 25 říj 2023 09:11 » v Problémy s hardwarem
    13
    2446
    od Pajoš Zobrazit poslední příspěvek
    01 lis 2023 10:43
  • Rychlost WIN10 - po upgrade na SSD nic moc... Příloha(y)
    od Prema844 » 05 led 2024 14:28 » v Problémy s hardwarem
    37
    2655
    od Prema844 Zobrazit poslední příspěvek
    17 led 2024 08:19
  • Rychlost portu za routerem RT-AX58U Příloha(y)
    od Miikeshek » 04 úno 2024 11:29 » v Administrace sítě
    15
    2882
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 08:40
  • Nejde nastavit vyšší rychlost spojení než 100/100 (Mbps) Příloha(y)
    od Kubista33a » 24 kvě 2023 12:06 » v Sítě - hardware
    8
    1589
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 22:55
  • Siemens C70 - připojení k PC
    od pukasinek » 05 zář 2023 17:20 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    5
    1897
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    05 zář 2023 20:05

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů