Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Herda
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 357
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod Herda » 28 úno 2016 20:36

Když jsem zapojil vypnutý notebook LAN-kabelem do routeru jako obvykle, tak jsem zpozorněl, že pokud je současně zapojen napájecí adaptér, tak také svítí na routeru ikonka daného LAN portu. Tak by mě zajímalo, co to má být. Dioda svítí a asi každé 2 s je vidět slabé probliknutí.
Notebook Dell Latitude E5470.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53645
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod petr22 » 28 úno 2016 20:41

Standardni komunikace po siti, tohle dela kazdy pocitac.

Nezapomen ze zakladni deska pocitace je stale napajena, takze i sitovy adapter komunikuje - proto take funguje treba probuzeni po siti.

Uživatelský avatar
Herda
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 357
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod Herda » 29 úno 2016 10:29

Já to rozhodně nepovažuji za standartní. A co tedy komunikuje, když OS neběží? Kde se to dá nastavit, vidět, upravit parametry?

_vcn
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2420
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod _vcn » 29 úno 2016 12:42

Uživatel petr22 to podle mě vysvětlil dostatečně. Prostě síťová karta musí být pro funkčnost služeb, jako Wake on Lan (probuzení po síti), aktivní i při vypnutém PC.
Wake on Lan můžeš deaktivovat v BIOSu toho notebooku. To však nezaručuje deaktivaci té síťové karty. Záleží na dostupných nastavení v BIOSu.
PC: AMD Vishera FX-6300|GA-970A-DS3|8 GB RAM|ASUS STRIX GTX 950 2G|Transcend SSD370S 256 GB & ST Bar. 7200.14 1TB|Seasonic SS-500ET-T3|W10 Pro 64b÷

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53645
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod petr22 » 29 úno 2016 12:46

Je to standardni - jen se podivej zezadu na libovolny vypnuty pocitac, zapojeny do site. Bylo to tak pred 20 lety, je to tak i dnes.

Jen ty sis toho vsiml az ted, pokud nechces aby pocitac komunikoval po siti vubec tak odpoj sitovy kabel nebo vytahni napajeni/baterii.

Co na tom chces videt? Po siti chodi miliardy paketu, nektere z nich sitova karta zpracovava i kdyz je pocitac vypnuty.

Co komunikuje - sitova karta. Ta k tomu OS nepotrebuje.

Uživatelský avatar
Herda
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 357
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod Herda » 29 úno 2016 21:54

Wake on LAN, omlouvám jsem, to jsem uplně přehlédl. Ovšem mě zaráží, že na při ntb na baterky dioada nesvítí a Wake on lan by nefungovalo podle této logiky - ověřím si to.
A mohu se pro kompletnost zeptat, co přesně určuje, že se na routeru rozsvití dioda daného portu? Zasunutý kabel z jednoho konce asi ne (i když nějaká utilita dokázala to rozpoznat podle kapacitní odezvy), případně, když na druhém konci zapojen do socketu? Jsou tam mezi jednotlivými piny nějaké kilohomové rezisotry? Nebo když přijme jediný paket?

A mě by zajímalo, jaké pakety tedy karta zpracovává, zda i nějaké odesílá a který čip to řídí a co umí a jak jde třeba naprogramovat.


Pak je tu druhá nevysvětlená věc - to občasné probliknutí, to je podle mě známka komunikace.

A to třetice, spíš jen řečnická otázka: neměla by svítit i dioda u lan konektoru na notebooku také? Případně na síťových kartách obecně?

_vcn
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2420
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod _vcn » 01 bře 2016 21:04

Na baterii nesvítí, protože by se z baterie odebíral proud a docházelo by k nechtěnému vybíjení baterie.
Na routeru se dioda rozsvítí, když router (resp. switch v něm) detekuje, že je připojen k nějakému aktivnímu síťovému rozhraní.

Ano, k výměně informací může docházet, protože minimálně ta síťovka v ntb naslouchá a může reagovat na speciální pakety (jako Magic packet apod).
Navíc se po síti mohou posílat broadcastové zprávy (protokol ARP, DHCP, ...) které se posílají všem aktivním síťovým rozhraním v jedné síti.

Síťovou komunikaci řídí Ethernetový řadič, který provádí činnost síťového rozhraní v ntb.
PC: AMD Vishera FX-6300|GA-970A-DS3|8 GB RAM|ASUS STRIX GTX 950 2G|Transcend SSD370S 256 GB & ST Bar. 7200.14 1TB|Seasonic SS-500ET-T3|W10 Pro 64b÷

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23607
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypnutý notebook a aktivita v sítí(jen na AC)

Příspěvekod ITCrowd » 01 bře 2016 21:58

A mohu se pro kompletnost zeptat, co přesně určuje, že se na routeru rozsvití dioda daného portu? Zasunutý kabel z jednoho konce asi ne (i když nějaká utilita dokázala to rozpoznat podle kapacitní odezvy), případně, když na druhém konci zapojen do socketu? Jsou tam mezi jednotlivými piny nějaké kilohomové rezisotry? Nebo když přijme jediný paket?

Zjednodušeně řečeno - nejde o komunikaci router - síťovka (router komunikuje na třetí vrstvě a vypnutá síťovka nemá IP adresu), nýbrž o komunikaci switch - síťovka.
Dioda portu se rozsvítí podle toho, co switch umí. V pricipu asi takto - nerozsvítí se, pokud port není "živý". Jsou switche, kde se kontrolka portu nerozsvítí, dokud na něm není aktivní síťovka - tzn. pod OS s IP adresou (případně žádající o IP), jsou switche, které detekují MAC => indikují, že port je obsazen. Vazby odporové, nebo jiné zde opravdu nejsou.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Připojení k síti Eduroam
    od adobereader » 23 kvě 2023 22:30 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1456
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 08:40
  • v nouzovém režimu se sítí nejde internet
    od DeNNI85 » 08 pro 2023 11:14 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1803
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    11 pro 2023 10:55
  • Notebook 2v1
    od lokhy » 25 kvě 2023 19:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    865
    od lokhy Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 19:40
  • Notebook do 10.000
    od klimA. » 31 črc 2023 14:30 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1593
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 srp 2023 15:32
  • Notebook ± 25 000 Kč
    od Bulhy » 23 srp 2023 17:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1671
    od Bulhy Zobrazit poslední příspěvek
    27 srp 2023 16:22

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů