Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Příspěvekod Noob123 » 02 úno 2016 12:11

Zdravím,

o svět počítačů a věcí kolem nich se celkem dost zajímám, ale o síťových připojeních toho moc nevím. Respektive jsem schopen síť tak nějak nastavit - zapojit LAN kabel do WAN portu na Routeru (případně kabel dle potřeby zkrátit a krimpovacími kleštěmi nasadit koncovku), následně nastavit router a samotnou síť a pak maximálně rozšířit domácí síť o další AP... :smile: Neumím si proto odpovědět na několik otázek, které už si kladu několik měsíců, a na internetu jsem nebyl schopen nalézt odpovědi. Proto jsem se rozhodl obrátit na toto fórum. :-)

PS: Budu se snažit popsat mé problémy co nejjasněji, a proto bude text asi dost dlouhý... :-)

Můj router: Air Router UBNT - 150 Mb/s, 802.11 n, integrovaná anténa

viz. https://dl.ubnt.com/guides/AirRouter/AirRouter_User_Guide.pdf

Rychlost připojení: 20 - 25 Mb/s

Vzdálenost od routeru: cca 11 metrů (přes 3 slabé panelákové stěny)

[b]Otázky:


1) Doma máme rychlost od providera v ideálním případě cca 20 - 25 Mb/s. Touto rychlostí běží internet v obýváku, kde je router umístěn a také v přilehlých místnostech. V mém pokoji který je v nejzazším místě od routeru vzdálen cca 11 metrů, rychlost internetu ale dost často kolísá - v ideálním případě se pohybuje mezi 10 - 16 Mb/s, ale dost často klesá i pod hranici 9 Mb/s (přitom v tu stejnou chvíli je v obýváku 25 Mb/s a nikdo kromě mě není připojen). A to je přesně to, co nechápu.

Dokázal bych to pochopit, kdyby byla tato rychlost (10 Mb/s) v tomto místě pro router maximální - tedy s mým routerem by v těchto místech nikdy nemohla být rychlost větší něž 10 Mb/s. Ona ale mnohdy překračuje 15 Mb/s a dokonce několikrát (na několik hodin) byla prakticky totožná jako v místnosti s routerem (25 Mb/s), navíc mám v pokoji většinou plný signál (případně o 1 čárku méně) - tedy pokud mohu tomu ,,Windowsovskému měřiči" věřit...

Takže fakt nevím, čím je toto způsobeno. Respektive si nemyslím, že by to bylo nějakým rušením způsobené routery sousedů (V mém pokoji chytám 6 signálů od routerů a všechny mají signál pod 2 čárky, což dle mě není nic tak strašného - znám byty kde je kolem 20 Wi-Fi signálů a vše běží bleskově i na ,,n-kovém routeru, kde se budou sítě logicky přebíjet". Takže, že by to bylo routerem?

Ale pokud je to kvůli pásmům (jak mi někdo napsal), nevyřešil by situaci 5GHz router? Vím totiž, že má mnohem více pásem a vzájemně se tak s ostatními routery určitě nebude rušit. Bojím se ale zase horšího signálu (vyšší frekvence = horší propustnost přes překážky) a tedy aby nakonec nebyla rychlost ještě horší... :-)

2) Moje druhá otázka souvisí s tou první, nerozumím totiž úplně tomu jak to má být s tím poklesem rychlosti internetu se zvyšující se vzdálenosti. Respektive mám 2 teorie jak to funguje a nevím, která je správná? :D

Zeptám se proto takhle: Řekněme, že mám router, který zvládá reálně rychlost 300 Mb/s a mé připojení od povidera má stabilní rychlost 100 Mb/s. A já se připojím k tomuto routeru ve vzdálené místnosti, kde rychlost musí klesnout o 50 %. A teď přichází otázka: Bude v této místnosti rychlost mého připojení 50 Mb/s nebo stále 100 Mb/s, jelikož router podporuje až 300 Mb/s a v této místnosti rychlosti spadne o polovinu = 150 Mb/s což je ale stále ještě více než rychlost mého připojení a proto se reálná rychlost nezmění???

Ještě dodám, že se mi zdá logičtější moje 2. vysvětlení - reálná rychlost v mém případě zůstane stejná, protože přece router/AP neposílá signál rychlostí jakou máte od vašeho providera, ale svojí maximální rychlostí. U n-kových routerů tedy typicky 300 Mb/s, a proto se vzdáleností klesá pouze ,,rychlost routeru" a reálná rychlost internetu zůstává stejná až do té doby, než ,,rychlost routeru" v daném místě klesne pod rychlost vašeho připojení. Nebo snad ne? :D

Předem díky za odpovědi... :smile:
Naposledy upravil(a) Noob123 dne 02 bře 2017 21:30, celkem upraveno 3 x.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Příspěvekod petr22 » 02 úno 2016 12:19

"Respektive si nemyslím, že by to bylo nějakým rušením způsobené routery sousedů"

Podle me je to prave ona pricina - krome siti ktere jsou videt muze v okoli existovat mnoho siti, ktere zkratka ve vyhledavaci videt nejsou.

Osobne bych zacal tim, ze vyzkousim prehodit wifi router na jiny kanal.

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Příspěvekod Noob123 » 02 úno 2016 12:36

petr22 píše:"Respektive si nemyslím, že by to bylo nějakým rušením způsobené routery sousedů"

Podle me je to prave ona pricina - krome siti ktere jsou videt muze v okoli existovat mnoho siti, ktere zkratka ve vyhledavaci videt nejsou.

Osobne bych zacal tim, ze vyzkousim prehodit wifi router na jiny kanal.


Díky za odpověď, vyzkouším to - mimochodem, nevíš náhodou odpověď na mou 2. otázku a na to, jestli by situaci nevyřešil 5 GHz router?

Protože vím, že tam je mnohem více pásem, a vzájemně se tak routery určitě nebudou rušit, ale zase se obávám horšího signálu (vyšší frekvence = horší propustnost přes překážky), a tedy aby nakonec nebyla rychlost ještě horší... :-)

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Příspěvekod Pic » 02 úno 2016 13:42

K pochopení rychlosti přenosu dat je nutné si uvědomit, že data jsou přenášena v paketech (balíčcích) a ne spojitě, jako třeba rozhlasový, či televizní signál. Součástí každého paketu je kontrola, zda byl doručen nepoškozený. Pokud tedy paket dorazí do PC poškozený, je vyžádáno jeho opakování a tím se právě prodlouží čas (rychlost) přenosu dat. Právě WIFi v pásmu 2,4 je hojně využíváno a tím je dána značná možnost vzájemným rušením a to nejen signály WiFi, ale i dalšími zařízeními. Tolik jen obecně a polopaticky pro pochopení některých problémů s WiFi. Ostatní vlivy jsou úmyslně pominul, tak mne nekamenujte.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Příspěvekod Noob123 » 02 úno 2016 13:46

Hm, vzpomínám si, že jsem o tom něco četl, ale pořádně jsem to nechápal - teď je to alespoň trochu jasnější. Díky... :-)
Naposledy upravil(a) Noob123 dne 02 úno 2016 15:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Příspěvekod Pic » 02 úno 2016 13:57

Proč mne cituješ, když bezprostředně mi odpovídáš. Jinak další je problém šíření signálů v paneláku díky použitým stavebním materiálům. Ale to ti moc nepomůže.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pokles rychlosti připojení se zvyšující se vzdáleností od routeru

Příspěvekod Noob123 » 02 úno 2016 15:03

To mi vážně jako moc nepomůže... :-D Jinak už jsem vymazal tu citaci - jsem zvyklý to dělat vždy, protože se nejčastěji pohybuji na XDA a tam než dopíšu příspěvěk, jich může přibýt 10 dalších...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problém s rychlosti wifi
    od Mladkov204 » 20 led 2024 19:37 » v Sítě - hardware
    5
    891
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 led 2024 20:07
  • Problém s rychlostí internetu v RD
    od David79 » 17 zář 2023 16:51 » v Sítě - hardware
    7
    3830
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    28 zář 2023 09:53
  • Reálná ztráta rychlosti přes WIFI
    od Micmen » 10 říj 2023 09:49 » v Sítě - hardware
    3
    2551
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 říj 2023 10:24
  • Přejmenovaní routeru Příloha(y)
    od Dolpi » 07 úno 2024 19:46 » v Administrace sítě
    2
    691
    od Dolpi Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 15:30
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1511
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů