domácí router

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

šusplech
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

domácí router

Příspěvekod šusplech » 10 srp 2015 15:36

Dobrý den,

potřebuji radu od někoho kdo se pohybuje často mezi těmito zařízeními +-3-5tis korun

Hledám domácí (small bussines) router, něco výkonějšího a stabilnějšího jako centrální prvek přes, který se budou ostatní zařízení připojovat do internetu.
Postačí jeden wan port, alespoň 2x lan port, napajení je vcelku jedno (trafo, poe).
Chci ho používat ke konfiguraci všeho v síti, tzn. dhpc server atd..., VLANy výhodou, stabilní ISP firewall a stabilita provozu okolo 99.99%.
Dále potřebuji VPN server alepoň pro 10 současných spojení. Chci tuto VPN používat i jako "proxy" server, tzn. po připojení odkudkoli půjde veškerá komunikace na tento router a pak teprve do intenetu.

Doufám, že již někdo řešil podobnou věc.

Zatím zvažuji nějakého TPlinka, který je levnější a nebo Cisco (které by mě mělo "přežít").

Děkuji

Reklama
Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: domácí router

Příspěvekod x-rated » 10 srp 2015 18:35

jestli to má mít nějakou hustodémonsky krutopřísnou konfiguraci, tak nějakej mikrotik
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

šusplech
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: domácí router

Příspěvekod šusplech » 10 srp 2015 20:09

Žádná hustodémonsky krutopřísná konfigurace, pouze pro mě běžné věci.

Jinak ty požadavky co jsem vyjmenoval, mimo stability a vlan, umí router za 500-700 korun. Pouze potřebuji praktickou zkušenost s dražšími tplinky a levným ciscem. Např. vyplatí se dražší tplink nebo začne taky po roce padat jako levnější modely. Co cisco, četl jsem, že levnější cisca jsou linksys s jiným logem a s linksysem také nemám dobré zkušenosti.

Co by si od mikrotiku doporučil?

Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: domácí router

Příspěvekod x-rated » 10 srp 2015 20:47

já s mikrotikem osobní zkušenosti nemám, ale všichni na něj pějou chválu :smile:
router za 500 - 700 neexistuje nebo o žádnym nevim, nejlevnější, co znám, je wr1043nd za cca 1300
já sem spokojenej s asusem, aktuální modely mají dost možností nastavování a výkon taky super 8)
šusplech píše:četl jsem, že levnější cisca jsou linksys s jiným logem

linksys je belkin s jinym logem, ale jestli je lepší nebo horší, to netušim :smile:
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

šusplech
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: domácí router

Příspěvekod šusplech » 10 srp 2015 21:48

Jaký model Asusu máš, popř. kolikrát ročně zamrzne, jen tak pro představu? Používáš originál firmware nebo nějaký otevřený?

Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: domácí router

Příspěvekod x-rated » 11 srp 2015 00:04

já mám přes tři roky starýho veterána - první verzi rt-n56u
nezamrzá nikdy, ale taky nikdy nejede dýl jak pár měsíců v kuse kvůli průběžný aktualizaci fw
stejně tak tam nemám žádný extra nastavení, jenom nějaký drobnosti na wifi, dns a ipv6
internet ale zvládá v klidu, ve vedlejší místnosti přes wifi na 2,4 GHz kolem 100/100, po kabelu naplno :smile:
Obrázek
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí router

Příspěvekod ITCrowd » 11 srp 2015 00:12

Mě běží tenhle linksys od roku 2004: http://www.sbohempevnalinko.cz/eshop-vo ... ys-rt31p2/ Vypíná se jen při výpadku proudu.
Nicméně je to linksys ala cisco. Dnes už linksys nemá s ciscem nic společného.
Co se týče routeru na small bussines, pak jednoznačně cisco, popřípadě zde doporučovaný mikrotik. Možnosti konfigurace jsou totiž obrovské.
Jinak asus může též doporučit, už jsem jeden nasadil a zatím ... bez komplikací.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

šusplech
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: domácí router

Příspěvekod šusplech » 11 srp 2015 21:21

Tak jsem ještě brouzdal a hledal a našel:

http://www.mikrotik.cz/RouterBoardy/RB8 ... vc-L5.html
za 3400 i s krytem, zdroj někde najdu.

Hodně převyšuje moje požadavky, ale s ohledem na cenu konkurence je to jasná volba.

Co na ro říkáte?

Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: domácí router

Příspěvekod x-rated » 12 srp 2015 00:38

už to tady padlo několikrát, mikrotik je dost oblíbenej a má spoustu možností nastavení, výkonu má taky na rozdávání, takže asi neni co řešit
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

šusplech
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: domácí router

Příspěvekod šusplech » 12 srp 2015 21:18

No koukám, že tady mají všichni stejné zkušenosti jako já: někdo někdy říkal nebo někam psal, že je mikrotik s ciscem fajn.
I přesto děkuji.

Pročítal jsem pár dní manuály, datasheety apod. a nakonec jsem se rozhodl pro mikrotik rb450g.
V případě, že někdo hledáte vysokou stabilitu, bezpečnou bránu do internetu, současně nepadající vpn a příznivou cenu, zvažte tento model.

Pokud si za měsíc nebo dva vzpomenu, mohu vám popsat zkušenosti s provozem.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí router

Příspěvekod ITCrowd » 12 srp 2015 23:47

Řeknu ti to asi takhle - v práci používáme jen cisca. Ale to je cenou úplně jinde, nejlevnější co máme od cisca stálo cca 30.000,-. S mikrotikem nemám osobně žádné zkušenosti, ale vypadá to dobře, tak to zkus. levnější variantu asi těžko dáš (s odpovídajícími možnostmi nastavení).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů