stavba počítačové sítě, wifi AP a ADSL modem/router

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

KubaKolacek
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

stavba počítačové sítě, wifi AP a ADSL modem/router

Příspěvekod KubaKolacek » 03 dub 2015 18:58

Zdravím,
budu si doma budovat domácí síť.Vše chci řešit bezdrátově a jediný druh dostupného internetového připojení je ADSL od O2 nebo mikrovlnná síť. Jelikož už mám stávající připojení od O2 bych šel do ADSL. Vybral jsem si ADSL router ASUS DSL-AC68U. WiFi u něj nepotřebuji a připojení by měl zvládat obstojně.Důležitý parametr je zde podpora OpenVPN serveru na routeru. Tady začíná dotaz číslo jedna.Mám zvolit tento modem i router v jednom nebo zvolit nějaký modem a na to napojit ethernetový router? Pak tu jsou wifi AP. Ty budou připojeny ethernetovými kabely CAT6 k routeru.Chci vytvořit rozsáhlou síť proto jsem zvolil access pointy Unifi aby si předávali klienta a nedocházelo k výpadkům, možnost vytvořit více SSID a jednotné řízení z jednoho zařízení. Konkrétně 2x Ubiquiti UniFi AP a 2x UBIQUITI Outdoor + . Tady mám více otázek:

1) 2,4 GHz nebo dual band 2,4GHz/5GHz verze? Jaké jsou výhody/nevýhody? Stojí to za to?
2) AP jsou napájeny pomocí PoE. Stačí to normálně připojit k routeru a ten napájení i přenos zvládne?
3) 4 AP zaplní všechny 4 Gbit porty na routeru, pokud chci přidat musím použít hub/switch, jde to vůbec takhle rozšířit?
4) Popřípadě jaké zde vidíte nedostatky apod.?

Předem děkuji za jakékoliv odpovědi/připomínky :)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: stavba počítačové sítě, wifi AP a ADSL modem/router

Příspěvekod ITCrowd » 03 dub 2015 20:03

Vítej na PC-HELP!
Dotaz číslo jedna v textu - potřebuješ-li VPN, pak musí být asus router jako první na internetu, tedy ne až za modemem.
ad 1) Záleží na místních podmínkách. 5GHz je rychlejší, ale má menší průnik materiály
ad 2) Ne. Pokud se nepletu asus PoE na portech nemá. Budeš muset pro každý AP mít PoE injektor, nebo koupit switch s PoE.
ad 3) ano
ad 4) Vše řešit bezdrátově je neuvěřitelná pitomost.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

KubaKolacek
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: stavba počítačové sítě, wifi AP a ADSL modem/router

Příspěvekod KubaKolacek » 03 dub 2015 22:57

Z textu, rozumím děkuji..
1) Takže zvolím dual band (2.4/5)
2) Takže není moc výhodné vzít tento router a připojit za ním switch s PoE. Ale stejně se po nějakém switchi/injektoru budu muset podívat.
3) k tomu tedy nic nemám
4) v síti nebude kromě routeru a AP žádný jiný pevný prvek, převážně zde budou notebooky,mobily a jiná další přenosná zařízení.Stolní PC žádné možná v budoucnosti se na router napojí NAS, ale zatím není potřeba. A pak je tu tiskárna která má též jen wifi připojení. Toť vše k tomu, že chci vše bzdrátově, když jiná "pohodlná" možnost neexistuje.

Mockrát děkuji za odpověď. A jinou připomínku ke zvolenému HW nemáte?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Stavba PC, co vydrží 10 let
    od Maso-X » 17 led 2024 11:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    29
    2618
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 led 2024 00:51
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2283
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Modem O2
    od slanecek » 11 srp 2023 22:07 » v Administrace sítě
    3
    2602
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    12 srp 2023 20:14
  • Modem ZTE H267A a bonding.
    od kasy » 02 led 2024 13:47 » v Sítě - hardware
    2
    836
    od kasy Zobrazit poslední příspěvek
    02 led 2024 15:18
  • o2 pevný internet ´´jaky modem´´?
    od Fantousek » 02 srp 2023 21:31 » v Sítě - hardware
    3
    1557
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 srp 2023 14:20

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů