VDSL a domácí síť Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Tom1989
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

VDSL a domácí síť

Příspěvekod Tom1989 » 01 dub 2015 22:36

Zdravím

Chtěl bych požádat o radu, jaký zvolit modem-router na technologii VDSL (20 Mb/s). Comtrend nebo Zyxel od poskytovatele bych dal asi jako nejzažší možnost. Cenová relace je cca do 6 000,- .Uvítal bych 5Ghz, gigabit, IPv6 a to, co by měl umět výkonnější s výhledem do budoucna VDSL modem/router.

V domácnosti je ještě jeden problém, a to televize s UHD, na které se plánuje sledování některých ukázek, možná i dokumentů ( nevím co přesně je dnes v UHD ) , právě v této kvalitě. Televize je od routeru na tak na nešikovném místě, že natáhnout kabel bude problém. To jsem plánoval, že bych vyřešil powerlinou. ( Protože při této kvalitě zobrazení nejspíš kabel bude nutností, vzhledem i k samotné technologii VDSL )

Doporučíte mi, jaký zvolit ten modem-router a jak připojit tu televizi do sítě, aby byla možnost sledovat to UHD ?

Tatu situaci neřeším já, ale můj známí. Ale to není úplně podstatné.

Děkuji za každou radu

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 02 dub 2015 13:11

Pleteš několik věcí dohromady.
UHD je rozlišení obrazovky a nemá nic společného s routerem.
Pokud chceš mít jistotu, že síť zvládne jakýkoli datový tok (i do budoucna), pak zvol Gb LAN. WiFi jasně obě pásma. Přehrávat můžeš buď z PV, NASu, nebo flashky v routeru, pak by měl mít USB port - ideálně 3.0. Chceš-li na něj připojit síťovou tiskárnu, pak bude muset mít porty dva. Atd. atd.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Tom1989
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod Tom1989 » 02 dub 2015 14:43

Právě jsem slyšel, že stream v UHD rozlišení rovnou z aplikace v Tv (Zapomněl jsem zmínit, že stream je přímo z Tv aplikace, ne z NASu či flashky), je dosti náročný na připojení a proto bych raději volil v ''nejhorším'' případě powerline. Protože kabel natáhnout asi bude problém. A stream přes wifi nevím jestli by VDSL utáhlo bez sekání.
Mě se líbí varianta modem-routeru, který jsi tu kdysi představoval ITCrowd. De facto splňuje, co by měl moderní router dnes umět i s výhledem do budoucna. Jedno USB v našem případě by bylo i dostačující

ASUS DSL-AC68U

http://www.czc.cz/asus-dsl-ac68u/158229 ... _DSL_AC68U

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 02 dub 2015 15:03

Tos šáhl na vyšší třídu, proti tomu nic nemám. Otázkou je, jak se bude chovat VDSL, pokud chceš brát stream "zvenku". V interní síti nebude problém.
Co se týče TV, pak kabel, popřípadě powerline. WiFi nedoporučuji, protože abys opravdu využil co umí router, musela by to umět i WiFi karta (a to určitě neumí), navíc, pokud bys měl připojeno více zařízení, mohly by nastat komplikace - to ovšem záleží na místních podmínkách. každopádně ti nějakou dobu vydrží, i když budeš rozšiřovat síť.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Tom1989
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod Tom1989 » 04 dub 2015 20:21

ITCrowd díky za odezvu. Ve finále jsem zjistil, že tam ten člověk, kterému to budu realizovat, tak tam nemá jen drát ze zdi, ale má to i s ''jen'' VDSL modemem. Za něj by stačilo píchnout router. Vybral jsem Archer C8, u které jsem spatřil, že více méně má to, čím by také měl moderní rouer disponovat.
S tím přichází jeden mini dotaz, zda-li v konfiguraci WAN mám dát dynamickou ip nebo PPPoE..? Už jsem pročetl pár diskuzí, ale nározy jsou více méně takové a makové, že nevím. Na první pohled mi to přišlo i jedno jestli dát dynamickou nebo PPPoE

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 04 dub 2015 20:26

Pokud má modem VDSL, pak si myslím, že ten modem bude mít v sobě i router. Tedy postačí switch. Dva routery za sebou je blbost.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Tom1989
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod Tom1989 » 04 dub 2015 20:45

Právě že je to jen modem, bez routeru. Ted jsem si s ním volal a že prý za tím modemem v minulosti nějakou věc s anténkou připojenou měl (usoudil jsem, že to mohl být jedině router ) .Rozumí tomu taky jak kůň kafi. Než se člověk dopátrá skutečné podstaty, dá to zabrat.
I když mi to přijde taky trochu divný, že by ti poskytovatel dal jen modem bez routeru. Ale asi to v jeho případě bude tak. Ostatně já jsem dostal od UPC taky jen jejich modem a zato sem píchnul svůj router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 04 dub 2015 20:52

Asi by bylo nejlepší, kdyby ti řekl přesný typ a výrobce toho modemu. Snad umí přečíst co je na něm napsáno, popřípadě na štítku. Osobně pochybuji o tom, že by VDSL modem existoval samostatně.
Krabička s anténkou mohl být klidně AP, popřípadě router jako switch.
UPC je úplně jiná technologie.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Tom1989
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod Tom1989 » 04 dub 2015 22:27

Souhlasím. Zjistím co je to vůbec za zařízení a dám vědět. Také mi přijde divný, že by to byl jen modem bez routeru. To by v tom jinak nebyl háček

Tom1989
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod Tom1989 » 05 dub 2015 10:42

Tak je tam nakonec tenhle krasavec, modem router Zyxel P-870HN https://www.alza.cz/zyxel-p-870hn-d285240.htm#popis
Myslím tedy, že mám dvě možnosti. Vymněnit tenhle model za toho asuse DSL-AC68U, nastavit na parametry VDSL ručně od začátku a v podstatě hotovo. A nebo za tohle píchnout toho Archera C8 a udělat z toho router jako switch (pokud jsem to dobře pochopil, že by ten Zyxel v tomhle případě byl nakonec jen modem bez wifi a Archer by dělal bezdrát+LANku, de facto funkci klasického routeru ). Tak jako tak bude třeba ten 5Ghz, AC + ty GLAN, USB. Ale tyhle parametry má jak Archer, tak ten Asus.
Co bys prosim spíš doporučil z hlediska složitosti nastavení nebo ve finále pak z pohledu funkčnosti. Peníze by problém být neměl.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 05 dub 2015 15:14

Jak zapojit router jako switch najdeš zde: viewtopic.php?p=979776#p979776
To by to mělo pomoci s ujasněním oč jde (např. že i na Zyxelu pojede WiFi).
Co se týče oné sítě viděl bych to asi takto:
Nejprve natáhnout kabel k TV a zjistit, jak je na tom ten Zyxel. Ono zde záleží hlavně na tom, jak rychlou má linku. Až pak se rozhodnout co dál.
Pokud by Zyxel nestíhal, pak ho nahradit asusem, nebo archerem. Ze zyxela pak můžeš udělat AP 2,4GHz.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Tom1989
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: VDSL a domácí síť  Vyřešeno

Příspěvekod Tom1989 » 08 dub 2015 21:54

Díky za poradu. Nakonec se to vyřešilo tím asusem. Tím se určitě nic nezkazí. Vzhledem, že to půjdu instalovat až příští týden, tak můžu zamknout téma. Telku nakonec propojím buďto kabelem a nebo v nejhorším powerline. Co se dá připojit na pevno, tak to připoj


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr VDSL modemu
    od cervcek » 11 čer 2023 07:16 » v Sítě - hardware
    7
    1522
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    13 čer 2023 09:39
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1501
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    1127
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • NT pro běžné domácí použití. Jde sehnat do cca 15 000Kč?
    od elfin52 » 12 led 2024 22:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    746
    od elfin52 Zobrazit poslední příspěvek
    12 led 2024 22:00
  • Jakou tiskárnu pro domácí občasný tisk
    od Miranda6 » 23 úno 2024 12:43 » v Problémy s hardwarem
    15
    1128
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    25 úno 2024 15:26

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů