Zasíťování domu

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

$Iceman$
Level 2
Level 2
Příspěvky: 168
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zasíťování domu

Příspěvekod $Iceman$ » 20 črc 2014 15:42

Dobrý den,

mám otázku ohledně zasíťování mého domu. Počítačům rozumím celkem na vysoké úrovni, avšak se sítěmi si nepotykám. Docela dost jsem Googlil, pročítal různé články, fóra a Wikipedii a je toho tolik, že jsem z toho totálně jelen.
Dům mi připojoval na internet včetně vytvoření Wifi sítě můj provider. Myslím si ovšem, že je to velký amatér a dělal zbytečné věci navíc, protože se mu stále nedařilo vše nastavit, když to před pár lety nastavoval a dokonce si myslím, že mě i trochu natáhl. Doba pokročila a aktuální Wifi síť mi nestačí. Nemluvím o rychlosti, která je za peníze, které platím už tak velmi pomalá, ale mluvím o dosahu sítě po domě. Zkrátka řečeno nevystačí mi po celém domě, pouze na dvě patra, do zbylého patra nedosáhne a o zahradě ani nemluvím. Chtěl bych signál rozšířit.
Mám na střeše anténu, odkud mám internet veden na půdu do routeru(?), odkud je kabelem veden do třetího patra, kde je Wifi router a z něj vede kabel do stolního PC a je v něm vytvořená také zmíněná Wifi síť.
Chtěl bych si zaprvé připojit ještě tiskárnu do mé sítě (tak, abych mohl na do tiskárny posílat soubory k tisku klidně z notebooku z pohodlí obýváku) a případně i nějaké úložiště a chtěl bych si hlavně rozšířit dosah signálu i do prvního patra a po zahradě.
1) Stačí klasicky připojit LAN kabelem tiskárnu do Wifirouteru ve třetím patře, aby tiskárna fungovala tak, jak jsem popisoval?
2) Jak rozšířit signál? Nejdříve jsem myslel repeaterem, ale slyším na ně jen pomluvy z důvodu dalšího zpomalení internetu a to už si při mé rychlosti dovolit nemohu. Slyšel jsem něco i o dalším wifi routeru v režimu bridge, či i o klasickém Wifi routeru, který postavím tam, kde je ještě signál dostatečný.
Mohli byste mi prosím poradit a osvětlit možnosti toho rozšíření signálu? Budu vděčný za každou radu.

PS: Další nevýhodou je, že můj provider dodává routery šmejdy, musel bych si ho sehnat sám a provider mi nechce dát přístupové údaje do routeru, abych si ho mohl sám nastavit.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23610
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod ITCrowd » 20 črc 2014 15:58

Po celém domě LAN, v každém patře AP - případně další pod střechou u zahrady. Síťovou tiskárnu kdekoli na LAN. Úložiště kdekoli na LAN. Problémy s tvým providerem zde nevyřešíme.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod d1amond » 20 črc 2014 16:03

1) Provider Ti musí sdělit přístupové údaje pro přístup k Internetu - buď má DHCP v nastavení WAN a nebo statickou IP, kterou bys měl mít uvedenou ve smlouvě. Rozhodně Ti nesmí bránit v nastavení routeru (zabezpečení Wifi musí být v Tvé režii). Provider si chrání pouze to, co je za routerem.
2) Signál zesílíš buď silnější anténou - router musí mít odjímatelnou anténu a nebo si prostě připojíš kabelem další router (v režimu bridge) k tomu stávajícímu a natáhneš si ho kam potřebuješ (ano, třeba pod altán na zahradě).

Routery ale spojuješ vždy kabelem.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

$Iceman$
Level 2
Level 2
Příspěvky: 168
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod $Iceman$ » 20 črc 2014 16:05

To zde bohžel nemám možnost natáhnout si kabel kam potřebuji. Potřeboval bych signál někde, kde je dostupný "chytat" a rozšiřovat. Údajně to jde buď tím repeaterem nebo bridgem, či klasickým APčkem. Vůbec ale nevím, co je lepší. A důležité je to, že to potřebuji vzduchem, vést kabel není možné. Nevíte?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53672
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod petr22 » 20 črc 2014 16:09

Stejne je potreba ty wifi zarizeni propojit kabelem.

Sit po dome se obvykle taha kabelazi, wifi je pouze nouzovka pro prenosna zarizeni.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23610
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod ITCrowd » 20 črc 2014 16:11

Repeater ti vždy sníží rychlost na polovinu. Takže víceméně k ničemu. Nemůžeš-li tahat kabel (mohl bys mít gigabit síť), pak ti doporučím powerline.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

$Iceman$
Level 2
Level 2
Příspěvky: 168
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod $Iceman$ » 20 črc 2014 16:13

Jak říkám, zde kabeláž opravdu není možná. Musí se to udělat bez kabelů, ale pouze vzduchem. Vím na 100%, že tím repeaterem to jde, ale ten je velmi ztrátový. Pátral jsem dál a údajně to jde i klasickým wifi routerem v režimu bridge, který signál přijme a ještě ho dál rozšíří. Ale to už nevím tak podrobně, tak se na to ptám. Je to opravdu nějak tak možné?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53672
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod petr22 » 20 črc 2014 16:15

Kdyz to udelas vzduchem, tak si to jeste vic zpomalis. Navic zablokujes prenosove pasmo siroko daleko na vic kanalech.

Prece aspon ten ethernet po elektricke siti jit pouzit musi.

V cem je problem s tahanim kabelu? To je standardni reseni a jedine funkcni reseni, dela se to tak vzdycky.

$Iceman$
Level 2
Level 2
Příspěvky: 168
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod $Iceman$ » 20 črc 2014 16:16

Jak myslíš použít ethernet po elektrické síti?
Naposledy upravil(a) $Iceman$ dne 20 črc 2014 16:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23610
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod ITCrowd » 20 črc 2014 16:16

Router v režimu bridge nešíří wifi, ale slouží k propojení LAN. Viz.: http://www.jiljiklen.com/linux/dd-wrt.html
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23610
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod ITCrowd » 20 črc 2014 16:17

$Iceman$ píše:Jak myslíš použít ethertnet po elektrické síti?

to je ten powerline. Zeptej se strejdy googla.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53672
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasíťování domu

Příspěvekod petr22 » 20 črc 2014 16:19

Powerline

http://www.alza.cz/zyxel-pla-4205-twin-pack-d350560.htm

Nakoupis adaptery do elektricke zasuvky (2 a vice kusu), nastrkas o do zasuvek tak kde potrebujes, do adapteru pak normalne zapojis sitovy kabel ke koncovemu zarizeni. Nemusis tak tahat zadne dalsi kabely, pouzijes stavajici elektricke rozvody po baraku.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Zasíťování sklepního bytu Příloha(y)
    od Gerete » 28 říj 2023 17:58 » v Sítě - hardware
    0
    1454
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 17:58
  • obyč. spolehlivý router domů
    od souky5 » 08 lis 2023 18:23 » v Sítě - hardware
    3
    1506
    od souky5 Zobrazit poslední příspěvek
    08 lis 2023 20:15
  • Jak rozšířit WIFI do horního patra domu
    od MachrCZ » 02 říj 2023 15:50 » v Sítě - hardware
    13
    5270
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 22:03

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů