provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru  Vyřešeno

Příspěvekod remkren » 09 črc 2014 07:50

Jde na vícediskovém síťovém úložišti NAS provozovat jednotlivé disky odděleně? Například na čtyřdiskovém NAS Synology DS414 bych chtěl jeden ze 4 disků provozovat samostatně, zasunout ho jen pro zálohování a vždycky po vytvoření zálohy šuplík s diskem vytáhnout. Půjde to to?

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod ITCrowd » 09 črc 2014 08:23

A proč bys to měl dělat?
Jinak to samozřejmě půjde - tedy nevím jak na synology, ale na QNAPu rozhodně ano. Pochopitelně, že ten disk musíš mít ve správě jako samostatný disk. Taky záleží na tom jak synology firmware dokáže znovu načíst data.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod remkren » 09 črc 2014 08:30

Proč bych to měl dělat? No proto, co jsem napsal - abych měl zálohu archivovanou mimo hardware. Samozřejmě, že by šel použít externí disk přes USB, ale moje řešení by mělo 2 výhody:
1) Ušetřím za externí disk (eventuelně za dokovací stanici pro disk)
2) Těch disků záloh můžu mít víc a strčit do šuplete můžu zrovna ten, který potřebuju.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod ITCrowd » 09 črc 2014 08:53

No, podle mě je to blbost.
1. Pokud budeš mít disky v RAIDu, pak NAS funguje jako online záloha
2. Když už bych řešil zálohu zvlášť na hard, pak bych ten dik připojil přímo do počítače, provedl zálohu a odpojil ho od zdroje.
Ale kdo chce kam...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod remkren » 09 črc 2014 09:53

1. RAID považovat za zálohu je naprostá blbost a divím se, že odborník na IT, který radí ve fóru může něco takového vůbec zmiňovat. Záloha by měla být oddělena od hardware a skladována ideálně i v jiné budově (např u mne v práci). RAID je zabezpečení pro případ havárie disku, ale ne pro případ živelné pohromy, zhroucení hardware (přepětí, blesk apod.)
2. Připojení do počítače je ideální, ale to bych si musel pořizovat šuple nebo dokovací stanici pro disk, tak proč nepoužít šuple v NASu. A vyndávat jednou za 14 dní case s počítačem, co mám zabudovaný v nábytku nebo nechat z caseu trčet dráty abych mohl zazálohovat je trošku nešikovné ne?

Data jsou dost cenná protože je to fotoarchiv mé ženy, která se věnuje poloprofesionálně fotografii a grafice. Je to archiv za posledních zhruba 12 let a k celému archivu potřebuje mít online přístup, proto ho bude mít na NASu.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod ITCrowd » 09 črc 2014 10:41

ad 1) Muhehe :lol: Kuře učí orly lítat. Běž za dveře a naliskej si. Na RAIDu jede všechno. Pokud jsou nutné strategické zálohy, pak je doporučována pásková záloha. Rozmístění po budovách je na tobě. Přepětí a blesk se v profesionální sféře neřeší, protože je vše za online UPS. Případná povodeň - tedy zaplavení vodou neznamená ztrátu dat z HDD a většinou ani poškození HW - viz. např. popovodňové akce Mironetu. Naopak "záloha" na externí disk je cesta do pekel - stačí se jen podívat na tohle fórum.
ad 2) Zabudovat počítač do nábytku může jen ... Pokud jsou data tak cenná, pak může manželka investovat do patřičné UPS a mít NAS v RAIDu. A zcela určitě by mohla koupit šuplík. Jinak klidně můžeš pálit DVD, ta by mohla 10 let vydržet.
Mno a máš-li nějaké pochybnosti, zajdi se podívat někam, kde se provozuje zařízení se spolehlivostí pěti devítek. Nic jiného než RAIDy tam nenajdeš.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod remkren » 09 črc 2014 11:46

No budu reagovat už jen naposledy, protože jsem pravděpodobně šlápl na ješitné kuří oko "odborníka":
1) Na tom, že RAID se nerovná záloha trvám a odborník by to měl vědět.
2) Nejsem firma, abych si pořizoval páskovou zálohovací jednotku (to už bychom byli někde jinde).
3) Chytnul ses pouze blesku a přepětí v profesionální sféře. Nejsem doma v profesionální sféře, byť ochranu proti přepětí a blesku mám, ale ani to není někdy stoprocentní. V závorce jsi vynechal "apod", to znamená vše od požáru až po docela obyčejnou krádež celého NASu, což v zabezpečených budovách profesionální sféry serveroven nehrozí.
4) UPS je snad samozřejmostí, ale UPSka neuhasí požár ani nechytne zloděje.
5) Pokud by byla data jen na tom jednom "zálohovacím disku" tak ano, je to cesta do pekel. Ale pokud budou data na NASu a pravidelně zálohována ještě na externí disk, který bude rozumně skladován, tak je mizivá pravděpodobnost, že vyhoříme zrovna v okamžiku, kdy ten externí disk odejde.
6) Netuším co je idiotského na tom, když mám počítač vedle stolu v polici tak, aby kabely nebyly vidět a nechce se mi ho každých 14 dní vyndávat, protože jsem uživatel počítače a ne hardwareový geek, který se v něm vrtá každý druhý den.
7) Radit pálit zálohu na DVD je asi tak stejná rada, jako že RAID je záloha. Jednak zálohovat na standardní DVD může jenom sebevrah s životností nejistých 10 let. Když tak DVD M-Disc, ale i tak by to při současném stavu archivu zhruba 1,5 TB bylo skoro 400 kusů DVD. Z toho důvodu čekám na blue-ray M-disc s kapacitou 25 respektive 50 GB, kde už by takový archiv mělo smysl na tato média vypálit při počtu 30 až 60 disků.
8) Doporučení investovat do šuplíku je jediná rozumná rada, kterou jsem tady slyšel. Chtěl jsem využít šuplík v NASu, ale asi bude fakt lepší investovat do šuplíku v compu.
9) Pochybnosti nemám, protože takové "mnohadevítkové zařízení" se vyskytuje za dveřmi asi 20m od mého pracovního stolu v zaměstnání s "UPS" v suterénu , která zabírá zhruba dvě místnosti pro napájení než naběhnou dva obrovské diesel agregáty. Takže v tomhle opravdu poučení nepotřebuju, protože mé dotazy směřují na domácí zabezpečení za rozumný peníz a ze stodoly vedle našeho baráku rozhodně nebudu budovat serverovnu se zabezpečením bezchybného provozu s XY devítkami.

V počítačové branži se lehce orientuju, ale nejsem hardwareář, proto se ptám. Nicméně jako "kuře - nováček ve fóru" nežeru každý názor jenom proto, že ho napíše někdo, kdo má pod jménem 8 hvězdiček. Jsem ale vděčný za jakoukoli rozumnou radu zkušenějších.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod ITCrowd » 09 črc 2014 12:58

Hm, to se nám to rozrostlo. Od výměny disku až po požáry a zloděje...
Zatím si jen obhajuješ své - dle mě naprosto mylné a nesmyslné - řešení. Budiž. Pokud to tedy se zálohou kryjící všechna tebou popsaná nebezpečí myslíš vážně, pak RAID na NAS, diskový šuplík na PC a zaplať si prostor na internetu např: http://technet.idnes.cz/programy-zdarma ... ftware_dvr
Kromě toho ti doporučuji přečíst oddíl "3.3 Zálohování" v článcích a návodech.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: provozování hardwarově oddělených disků na NAS serveru

Příspěvekod remkren » 09 črc 2014 14:50

Děkuji a uzavírám.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Správne nastavenie Serveru + Nextcloudu Příloha(y)
    od mimi973 » 26 úno 2024 15:40 » v Administrace sítě
    0
    622
    od mimi973 Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 15:40
  • info Asus - 18.5.2023 výpadek serveru při aktualizaci firmware
    od FlanK3r » 19 kvě 2023 09:56 » v Sítě - hardware
    0
    1649
    od FlanK3r Zobrazit poslední příspěvek
    19 kvě 2023 09:56
  • 100% využitie disku Příloha(y)
    od krakenus600 » 10 zář 2023 19:47 » v Vše ostatní (sw)
    9
    2657
    od krakenus600 Zobrazit poslední příspěvek
    11 zář 2023 11:26
  • Pomoc s výběrem SSD disku
    od eli125 » 25 dub 2023 12:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    1177
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    25 dub 2023 15:07
  • Více OS na jednom disku
    od fafejt » 18 dub 2023 23:54 » v Windows 11, 10, 8...
    7
    1475
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    19 dub 2023 09:10

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti