Výběr komponent PC (> 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše) = uzavřeno * recenze, testy, zkušenosti ...

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► 45 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod X » 08 srp 2016 03:33

Skoro poslední věc, kde jsem ještě váhal byla RAM. Před 3 dny jsem to vyřešil ...

V první fázi, asi po týdnu založení tohoto vlákna jsem zúžil výběr takto: DDR4 (deska), zamítnutí superdrahých vysokopřetaktovatelných RAMek, protože to příliš výkonu nepřinese a potom co jsem zjistil, že lze bez problémů používat i vyšších frekvencí než od Intelu doporučené maximální frekvence: 2133 MHz pro tento procesor(?) či desku(?) - jsem se rozhodl jít střední cestou a použít 3000 MHz. Také jsem nechtěl "zalepit" hned všechny 4 sloty pro RAM na mé budoucí desce (ASUS MAXIMUS VIII EXTREME - Intel Z170 >>> https://www.czc.cz/asus-maximus-viii-ex ... 24/produkt ), a proto optimálně použít 16 GB moduly RAM. Cenová přiměřenost je zhruba: 10 000 Kč procesor / 10 000 Kč deska / 5 000 Kč RAM = z toho v dnešní době vychází 2 moduly RAM, tedy 32 GB RAM a tím tedy možnost v budoucnu upgradovat dalších 32 GB RAM (maximálně možných je 64 GB). Z těchto podmínek se tedy vyfiltroval tento výsledek:

https://www.czc.cz/operacni-pameti/prod ... 20x%2016GB

ADATA XPG Dazzle 32GB (2x16GB) DDR4 3000
Kingston HyperX Predator 32GB (2x16GB) DDR4 3000
Kingston HyperX Predator 32GB (2x16GB) DDR4 3000
Corsair Vengeance LPX Black 32GB (2x16GB) DDR4 3000


Z těchto znám, vždy jsem měl: Kingston (spolehlivé, doživotní záruka = sázka na jistotu). ADATA vlastnosti jako RAM neznám (mám SD a zatím si nemůžu stěžovat, prodejcem v Datartu doporučené před jinými), tyto RAM přidáni až nedávno, ale stejně jsou předražené. Corsair jako paměti také neznám, ale bylo zde řečeno že při výběru 0mezi Kingstonem a Corsairem nemůžu udělat chybu, že jsou poměřitelné. Jen 5 letá záruka vypadala hůře než doživotní u Kingstonu. Když jsem ještě ve filtru vybral lepší časování 15- (oproti 16-), tak se vyfiltrují pouze 2 RAMky:

https://www.czc.cz/operacni-pameti/prod ... 20x%2016GB

Kingston HyperX Predator 32GB (2x16GB) DDR4 3000 (15- 1.35 V)
Corsair Vengeance LPX Black 32GB (2x16GB) DDR4 3000 (15-17-17-35 1.35 V)


Mimochodem, u druhého Kingstonu který vypadl kvůli horšímu časování jsem později (ve 2. fázi výběru před 3 dny) z nějaké recenze zjistil u tohoto typu výšku kolem (přesněji už nepamatuji) 55 mm!

U tohoto výběru jsem přešlapoval až právě do doby před 3 dny. Pak jsem začal porovnávat například i rozměry, u Kingstonu (co zůstal ve výběru) uvádí CZC: 133,35 x 42,2 mm (výška). U Corsairu jsem ale narazil. Rozměry nikde. Tak jsem se poptal na CZC, ale tam to také nikdo nevěděl, ani technici - prý to neuvádí ani výrobce! Tak jsem propátrával Net a asi za 15 minut se mi to přesto podařilo zjistit, i když to bylo trochu schované. Tento údaj (výška) je totiž sice na webu výrobce, ale pouze ve videu!

http://www.corsair.com/en/vengeance-lpx ... m2b3000c15

https://www.youtube.com/watch?v=8wbcW__ASbA

Obrázek

Takže tento typ paměti Corsairu má výšku 31 mm! Super! A proč je tento údaj důležitý? Protože mnou vybraný chladič procesoru: Noctua NH-D15 >>> https://www.czc.cz/noctua-nh-d15/151820/produkt - má zhruba u prvních 2 slotů paměti výšku (pro paměti): 64 mm - ale u druhých 2 slotů paměti výšku (pro paměti): 32 mm. Sice lze v tomto místě na chladiči procesoru dát ventilátor výš a tím umožnit mít vyšší paměti, ale přece jen to bude mít na chlazení (ventilátor výš) určitý vliv. Takže paměti Corsair (tento typ) se pod chladič bez problému vejdou (a trochu budou i tímto chladičem / ventilátorem chlazeni), u Kingstonu (typem co zbyl po druhé filtraci) bych musel 2. ventilátor chladiče procesoru (Noctua NH-D15) zhruba 1 cm zvednout (42,2 mm). Tím se můj výběr podstatně přesunul na stranu Corsair pamětí, navíc nyní mají lepší cenu. A na webu výrobce jsem se dozvěděl, že tyto paměti mají omezenou (Kingston to má zřejmě obdobně) doživotní záruku! Položil jsem tedy na CZC dotaz, proč u nich má Corsair záruku pouze 5 let a výrobce deklaruje omezenou doživotní záruku ... za 2 dny to opravili na (omezenou) doživotní záruku :lol: Takže další bod pro Corsair (srovnání záruk s Kingstonem u CZC).

Obrázek

Samozřejmě obě RAM z výběru jsou vhodné pro vybraný procesor: Intel Core i7-6700K >>> https://www.czc.cz/intel-core-i7-6700k/176320/produkt - tyto procesory podporují pouze operační paměti s pracovní voltáží 1.35V a 1.2V - a mou desku. Snažil jsem se najít nějaký test / recenze - ale nenašel jsem žádný, který by porovnával uvedený Corsair a dokonce ani podobné soupeře. Níže uvedený srovnává: 4× 4 GB kit pro Haswell-E: Avexir Core Series 2666 MHz (15-15-15-35) / Corsair Vengeance LPX 2800 MHz (16-18-18-36) / G.Skill Ripjaws 4 3000 MHz (15-15-15-35) / Kingston HyperX Predator 3000 MHz (15-16-16-39). Recenze vypadá v případě Corsairu (trochu jiný než můj výběr) úpravy parametrů (podtaktování, taktování) docela dobře, ale v porovnání s ostatními moc ne, ale zase nejsou stejných vlastností: jiné takty a tento Corsair má proti mému ještě volnější časování (16-18-18-36), moje volba je na tom lépe ... takže podle recenze (něčeho jiného s odlišnými soupeři) těžko říct, ale asi to tak bude, že ty 2 kandidáti co zůstali ve výběru budou nejspíš porovnatelný ... pro mě tedy lépe vychází Corsair: lepší cena, vyhovující nízký profil (výška), ...

Velký test pamětí DDR4: vybíráme 4× 4GB kit pro Haswell-E >>> http://pctuning.tyden.cz/hardware/proce ... -e?start=1

Pak jsem ještě nalezl recenzi (cizojazyčnou), kde ovšem porovnávali Corsair 2800 MHz přetaktovaný na 3000 MHz s jinými, co ale měli rovnou v základu 3000 MHz, takže také ne moc vypovídající ... Ještě lze sehnat tento Corsair RAM na 3200 MHz (16-18-18-36 1.35V - takže trochu horší časování) za zhruba 5 400 Kč, ale asi zůstanu u 3000 MHz. Má vybraná deska podporuje RAM: až 3866+ MHz při přetaktování.



Z čeho mám ještě trochu obavy u nového počítače, zda bude spolupracovat síťovka na desce s mým modemrouterem (ADSL + WiFi) Netgear, ale snad ano. Současná nechtěla (už si nepamatuji, zda zcela nebo zda jela pouze na 100 Mb/s, Netgear má 1 Gb/s LAN). Musel jsem dokoupit interní (kartu) síťovku (Asus, PCI), to bych do nového PC nenacpal ... ale zase je pravda, že ta deska schytala blesk (velmi blízký - přes bleskojistku, 1 ze dvojic síťovek odpálena) a že mi odešel (po docela dlouhé době, holť ho Prescott uštval) zdroj, ten také mohl napáchat škody.

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► 45 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod X » 09 srp 2016 02:31

Nějaké drobnosti - redukce z 3,5" (hardiskové pozice) na 2,5" pro Intel SSD 750 (2,5") box.

Protože mám starší case (asi 10 let), ale stále vynikající Chieftec BigTower, která má jen 6 (externích) pozic 5,25" pro mechaniky, 2 (externí) pozice 3,5" pro disketovky, 8 (interní) pozice 3,5" pro harddisky a žádné pozice pro 2,5" pro SSD / (2,5") harddisky, budu to řešit redukcí z 3,5" na 2,5". Nakonec jsem zúžil výběr na CZC (vyzvednutí zdarma, pobočka v HB) a T.S.Bohemia (vyzvednutí zdarma na pobočce v Jihlavě nebo poštovné zdarma, jen zhruba 40 Kč za dobírku). A protože v T.S.Bohemia je (zhruba) stejný výběr a ceny jsou ještě o pár korun levnější a navíc už tam stejně beru SSD - podíval jsem se podrobně na nabídku tam (lze sehnat skoro komplet nabídku co jinde, až na pár méně zajímavých kousků) ...

Nakonec jsem jejich nabídku ještě zúžil tím, že jsem se zaměřil na zajímavější kousky: možnost využít redukci pro 2 pozice a méně materiálu redukce zespodu, pro lepší větrání. Já na Intel SSD 750 2,5" boxu do U.2 budu mít možnost přišroubovat SSD buď zespodu, nebo ze stran (z boku). Viz obrázky:

Obrázek

Obrázek



Takže zúžený výběr:

AXAGO RHD-225 bracket >>> https://www.tsbohemia.cz/axago-rhd-225- ... 68549.html
Obrázek

AKASA SSD & HDD adaptér >>> https://www.tsbohemia.cz/akasa-ssd-hdd- ... 98107.html
Obrázek

A ještě sem přidám jednu redukci, pro připevnění zespodu, pokud by někdo potřeboval. Já mám oba dva možné způsoby připevnění, takže tuto redukci nepotřebuji, popravdě není možné využít (samozřejmě, když je upevnění zespodu) připevnit na redukci 2 zařízení 2,5" - tak to já také nepotřebuji, aspoň nyní, ale rád nakupuji věci s přidanou hodnotou a většími možnostmi - a že by tato redukce měla málo materiálu zespodu, o tom se nedá mluvit vůbec, ale nějaký lepší výběr pro toto upevnění jsem nenašel ...

Corsair SSD Mounting Bracket, rámeček pro montáž 2,5" SSD do desktopu >>> https://www.tsbohemia.cz/corsair-ssd-mo ... 52735.html
Obrázek



Zdánlivě by se mohlo zdát, že 2. volba: AKASA SSD & HDD adaptér - je o nepatrnou špetku lepší. Ale jen do prostudování popisků 1. volby: AXAGO RHD-225 bracket - a podrobnějšího prozkoumání obrázku. Totiž:

"Axago RHD-225
Kovový rámeček RHD-225 umožňuje montáž dvou 2.5" pevných nebo SSD disků do jedné 3.5" pozice PC skříně. Lze tak elegantně vyřešit například interní diskové pole v kompaktních počítačích. Pro posílení chlazení disků je rámeček připraven pro montáž dodatečného ventilátoru.

Vlastnosti:
• podpora 2x 2.5" SSD nebo pevných disků do výšky 9.5 mm
• rozměry rámečku a montážní otvory odpovídají standardní 3.5" pozici PC skříně
• rámeček vylisován z ocelového plechu a opatřen černým nástřikem
• na spodní straně rámečku otvory pro montáž 80mm ventilátoru (ventilátor není součástí balení)"

Takže díky tomu, že má připravené otvory zespodu pro možnou montáž 80 mm ventilátoru pro dodatečné chlazení (zespodu redukce, všimněte si otvorů pro ventilátor!), je tato redukce nejzajímavější a vezmu právě tuto! A přidám k tomu - po prostudování produktového seznamu Noctui >>> http://noctua.at/en/products/fan - toto:

Noctua NF-A8 PWM >>> https://www.tsbohemia.cz/noctua-nf-a8-pwm_d215498.html
Obrázek

Noctua v této velikosti (80 mm) nemá nejvýkonější řadu: IndustrialPPC - ale i standardní (hnědobéžová) řada bude stačit, 4pin PWM s maximálními 2200 otáčkami a 55,5 m3 / h - budu mít možnost ventilátorek pro chlazení SSD zcela vypnout, nebo nastavit profil či otáčky od 450 do 2200 ... Samozřejmě když bude stačit ofukování SSD nasáváním vzduchem z venku mimo bednu, nebudu mít důvod zapínat tento 80 mm ventilátorek. SSD bude přímo v cestě nasávanému proudu vzduchu ventilátorem Noctua NF-A14 industrialPPC-3000 PWM >>> https://www.tsbohemia.cz/noctua-nf-a14- ... 16769.html - a nad ním bude stejný. Ovšem také je budu moci volitelně vypínat a tak si vše přizpůsobovat dle potřeb a podmínek (°C) ...

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► 45 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod d1amond » 09 srp 2016 13:28

Mám obavy, že na odpovědi už se tu moc lidí nezmůže, prostě jenom to přečíst je vyčerpávající ;) Rámečky doporučuji, pokud mluvíš o přidané hodnotě, vzít 2 pro 1x2,5". Místa na to máš dost. Do toho Axago se 2 2,5" disky montují dost neohrabaně a s kabelama k nim je to ještě horší (můžu vyfotit, mám to doma s dvěma diskama).
S ventilátorem si hlavu dělat nemusíš, protože
1) materiál skříně samotný teplo odvede
2) skříň je obrovská a s tím jak jí špikuješ ventilátorama, bude jediným zdrojem tepla okolní vzduch
3) SSD samo o sobě produkuje asi takové teplo, jaké odpovídá pokojové teplotě

Takže pokud neplánuješ v PC klimatizaci, ventilátor pod SSD je holý nesmysl.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► 45 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod X » 09 srp 2016 22:54

Ano, jsem si vědom že je to dost podrobné a rozsáhlé, ale nepíšu to jen z důvodu, abych získal zkušenosti a rady, ale aby se případně mohli poučit i lidé co stojí v podobné situaci, vybírají obdobný hardware a rozmýšlejí nad stejnými problémy. Normálně mě hardware až do takové hloubky nezajímá, ale nyní kvůli nové sestavě zhltnu neuvěřitelné množství sálodlouhých recenzí a článků.

Rámeček (pozice) pro SSD mi stačí jeden, přece jen to moje SSD bude z výkonnějších a ne nejlacinější (400 GB, 2200 / 900 MB/s seq, 430 000 / 230 000 IOPS 4 KB rnd, 8624 Kč). Když bych někdy přidával SSD, tak bych to asi řešil do další harddiskové pozice, kvůli dostatku prostoru v case a lepšímu chlazení. S montáží jednoho SSD by problém být neměl, ne? 2 pozice v redukci prostě beru jako výhodu za v podstatě stejné peníze, kterou nejspíš stejně nevyužiji.

Vím že ten ventilátorek pod SSD je skoro zbytečný, ale přece jen tyto SSD jsou výkonnější a u podobného - Samsung SSD SM951 (NVMe), M.2 - 512GB >>> https://www.czc.cz/samsung-ssd-sm951-nv ... 30/produkt - se v recenzích píše, že se zahřívá a to docela dost. Takže ten ventilátorek je spíše pro jistotu, když bude nějaká náročná činnost pro SSD, či by se potil (v létě občas odhadem teplota vzduchu až 35°C). Také budu podle situace některé ventilátory vypínat, takže třeba budu moci vypnout nasávací ventilátory před harddiskovými pozicemi a pokud zjistím vyšší teploty SSD, budu moci zapnout jen ten 80 mm ventilátorek pod SSD - případně takto nastavit automatiku zapínání ventilátorku.



Dnes jsem si byl ujasnit sestavu s technikem a v jedné věci mě nepotěšil. Doporučil mi silnější zdroj, aby nejel k maximu a brzy neodešel. Prý v současné podobě je to bez problémů, ale kdybych si pořídil náročnější grafiku (mluvil jsem o GTX 1070 či 1080 pokud do té doby spadne cena) a v mém případě, kdy si navěšuji spousty harampádí (USB huby, čtečku karet, 5 klávesnic, 5 myší a podobně) a plánuji více ventilátorů, by to prý v budoucnu bylo na hraně. Jsem zatím od každého slyšel, že procesor, grafika je celkem nenáročná, prodejce doporučil 600 W zdroj, tady jsem dostal doporučení na 650 W ... jsem si myslel, že to s 750 W už trochu přeháním, ale chtěl jsem zdroj s Platinum certifikací. No ale budiž, budu se muset podívat na výkonnější kousky (a bohužel jsou s cenou výš, ale co se dá dělat). Montáž se kvůli dovoleným odsouvá z 15.8. na 22.8. (o týden), ale to už vydržím :-)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28587
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► 45 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod Martab » 10 srp 2016 07:52

Tak i7 s GTX 1080 se sestavou si vezmou do 300W, periferie maximálně 100W co tak píšeš, takže okdyby si to jako celek vzalo 500W, tak je to OK. Problém by mohl být už při OC kdy už to by to mohlo jít nad 75% výkonu zdroje. Ale je třeba si uvědomit, že v klidu si ten PC vezme pár W a zase když vezmeš nějaký zbytečně výkonný zdroj tak se v klidu zas dostaneš z pásma kde je nějaká rozumná účinnost zdroje do pásma kde už i Platinum zdroje mají horší účinnost (Platinum má při 20% výkonu 92% účinnost, až Titanium má certifikovaných i 10% výkonu s účinností 90%) A když si vezmeš 1kW zdroj, tak to máš už u Platinum minimálně 200W, což ten PC v klidu mít nebude...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► 45 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod X » 11 srp 2016 00:15

Teď jsem si pohrál s kalkulátorem spotřeby své budoucí sestavy (vím že je to přibližné), nejdřív jsem nastavil bez taktování, bez grafiky, prostě zhruba počáteční minimální stav, hodilo to kolem 300 W ... Pak jsem nastavil jakousi maximální sestavu: přetaktování (nelze jemně přetahovat, takže jsem nechal 4,6 GHz, reálnější by bylo 4,5 GHz a méně a voltáž se mi povedla 1,42 V, vím že třeba 1,45 V už je extrém, ale zase jsem nechal, jinak mi to skočí o hodně méně). RAM: dal jsem stav až jednou upgraduji, tedy 64 GB. Grafiku jsem lehce přetaktoval (teoreticky možná 1080, pokud zlevní), ale přece jen se tak nevyznám a tak nevím, zda jsem spodní 2 volby nepřehnal. Dále jsem teoreticky v budoucnu počítal se dvěma hardy, mechaniky odpovídají, zvukovka bude v budoucnu, teoreticky v budoucnu mohu něco přidat, takže jsem dal imaginární sat kartu. USB zhruba odpovídají, přidal jsem USB 3 co později koupím hub a asi něco připojím ...

Myš, klávesnice - mám 5, jde nastavit jen 4 :lol: Ventilátory, řekneme že je léto a pojedou všechny, navíc se bude potit SSD. Pár dní občas jedu celý den, ale v noci například jen stahuje a podobně. Je možné, že vyšlo tolik a technik měl pravdu? Vím že je to jen odhad a ještě jsem nastavil maximum všeho (pokud to takhle někdy pojede, tak asi ne dlouho), ale stejně ...



Load Wattage: 687 W
Recommended PSU Wattage: 737 W


... a tipy na 850 W zdroje (Corsair a EVGA)

Takže bych měl pro jistotu vzít 850 W (vyjde o 500 Kč víc, což ještě není moc), nebo snad i 1000 W??? (o 1400 Kč více než 750 W)

http://outervision.com/b/7Sikl8

Obrázek



P.S.: znovu opravuji cenu sestavy v titulku vlákna.

P.S.2: a například Asus GTX 1080 má na CZC psáno: 300 W - asi jako maximum, ale někdy se ty maxima můžou sejít a ... když odejde zdroj, často toho sebou vezme více. A pokud bych náhodou za 5 let koupil grafiku, nikdo nyní netuší, kolik bude papat. Doufejme, že v té době bude koruna silná a budeme si moci dovolit za "pakatel" (proti dnešku) jiné grafiky než dnes. Viz >>> http://www.ddworld.cz/aktuality/aktuali ... dou-2.html

vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► > 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod vuLva » 11 srp 2016 05:39

Kalkulator spotreby (pokud myslis ten na Asusu) je na dve veci stejne tak jako udaj na CZC jakej mas pouzit zdroj. Vzdycky to bude nehorazne prestreleny. Nevim co porad vymyslis. Vem kvalitni 650W Seasonic Platinum nebo Corsair HXi. Pokud ti presto neda svedomi, tak muzes priplatit na 750W verzi.
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► > 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod X » 11 srp 2016 07:57

Jak jsem psal, nevymýšlím si to já ale technik, co to bude stavět. Seasonic radši ne, to házení deky na bednu mi stačilo, pro jistotu vezmu jinou značku :lol: Corsair HXi 650 W neexistuje ...

Kalkulátor spotřeby (použil jsem expert mód) >>> http://outervision.com/

vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► > 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod vuLva » 11 srp 2016 08:12

Dobre, zeptam se trochu jinak. Ses si jisty, ze je to kvalitni technik?

Btw. Seasonic P je TOP kvalita.
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► > 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod Karrex » 11 srp 2016 08:20

Sice sem už nechodím, ale mihl jsem se okolo tématu a vidím ten kalkulátor, nedalo mi to a zkusil jsem to taky.

Myslím, že se stačí podívat do mého profilu a pak se podívat, co mi vyšlo...
http://outervision.com/b/ZnI4qS

Kalkulátor k ničemu.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► > 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod X » 11 srp 2016 09:38

Ze širého okolí je nejlepší, a že je tu dost firem a firmiček s IT. Vždy mi sestavil, opravil, zachránil na výbornou. Ale že je potřeba silnější zdroj na to moje všechno harampadí prská vždy. Nemůže ten kalkulátor nadnášet spotřebu o těch 50% co je potřeba pro nejlepší účinnost? Jsem teď znova četl od nějakého experta na zdroje, že je rozdíl trápit zdroj na 80% a zničit ho za 5 let a provoz na 50% a mít zdroj na 10 let.

P.S.: jo a to co má CZC u Asus 1080 = 300 W je myslím přímo od Nvidie, případně Asusu (protože je to nereference). Proč to tedy i oni nadnášej?

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o rady s výběrem komponent do nového PC (± 30 000 ► > 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše)

Příspěvekod X » 12 srp 2016 06:34

Takže už jen naposled se vrátím ke zdrojům, tento příspěvek je zajímavý z toho důvodu, že se mi podařilo najít grafy kvalitnějších zdrojů, jakou mají účinnost od velmi malé zátěže až po maximum svého výkonu, v tomto případě půjde o 850 W zdroje.

Od pár lidí jsem dostal typ, že velmi kvalitní zdroje jsou EVGA, konkrétně EVGA Supernova P2. Takže jsem si našel recenze a opravdu to vypadá na velmi podařené kousky. Dokonce mají přepínač, kterým můžete vypnout EKO mód (aby ventilátor stále běžel, tak jak to potřebuji do své case). Pak už pro mě převažují negativa: dražší, méně konektorů (dle obrázků a specifikací), nemají zcela ploché kabely a pouze 2letá záruka (u výrobce 10 let, tedy v případě reklamace posílat poštou na druhý konec světa?) ... takže jsem se rozhodl zůstat u Corsairu HXi.

V grafech figurují 4 zdroje, není tam zrovna Corsair HXi, ale obdobné Corsairy: RMi a RMx - HXi na tom bude podobně (asi o špetku lépe), ale stejně se všechny 4 výsledky skoro shodují - účinnost:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Takže i při malém odběru není účinnost nějak tragická, navíc si musíme uvědomit, že při malých W jsou vlastně - i při něco menší účinnosti - ztráty malé (málo W, malé ztráty), než u nekvalitních zdrojů při vysokém odběru (ale i u kvalitních: více W, větší ztráty). Takže větší zdroj u mě je asi zbytečný, ale je to možná rezerva do budoucnosti, kdyby posílila koruna a já kupoval za pár let další grafiku, mohla by mít větší odběr - a nebudu muset investovat do dalšího zdroje. Jet na méně W vadit nebude, v podstatě jde jen o peníze. A Corsair HXi 850 W je oproti Corsairu HXi 750 W dražší zhruba o 500 Kč, takže zase ne o tolik. A výš už nejdu (doufám).


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů