Výběr komponent PC (> 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše) = uzavřeno * recenze, testy, zkušenosti ...

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Výběr komponent PC (> 50 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vše) = uzavřeno * recenze, testy, zkušenosti ...

Příspěvekod X » 11 čer 2016 00:03

Protože mi můj "stolní" PC definitivně chcípl, rozhodl jsem se nechat si sestavit nový "stolní" PC. Protože jsem původně chtěl kupovat PC až s uvolněním kurzu koruny, je to pro mně neočekávaný výdaj a tak se pokusím vyhrabat nějaké finance a aby jich bylo více, předpokládám uskutečnění (zaplacení) objednávky příští měsíc: 15.7.2016 (v nejhorším případě 15.8.2016 - ale k tomu doufám nedojde). Částka asi ± 30 000 Kč, ale důležitější než částka je pro mě dobrý výběr komponent.



Zatím se bude jednat o nekompletní PC s nezbytnými součástmi, jen aby to jelo a další budu časem dokupovat. Nebudeme řešit OS (ten budu mít Windows 7 64bit edici s nejvyššími schopnostmi, nejspíš Ultimate - musím ještě prozkoumat co je k mání a rozdíly) a tedy ani finance na OS! Některé díly také použiji z chcíplého PC:

- multimediálnímonitor(křížený s TV) Samsung SyncMaster 69 cm (27") TA550 (LED, FullHD, PIP)
► Zobrazit spoiler

-caseChieftec BigTower Bravo Series BA-01B-B-B >>> http://www.chieftec.eu/en/chassis/big-t ... b-b-b.html
► Zobrazit spoiler

-vypalovací mechanikaPlextor BLU-Ray SATA

- je otázka, zda půjde použítzdrojSeasonic asi 500 W (později upřesním), je sice asi 1 - 2 roky starý (výměna po spálení původního 410 W Chieftec), ale možná je problematický. Po výměně totiž v zimním období, kde na stanovišti case může být odhadem 10 - 20°C (podkrovní půdička) jsem měl problémy se starty PC, dokud jsem na case ze začátku provozu nehodil deku, nenastartoval. Také byl slyšet silněji ventilátor (zdroje? nevím, nesnažil jsem se o lokalizaci, třeba to bylo něco jiného). Nejspíš stejně novou sestavu neutáhne???

-různé periférie: USB huby, čtečku karet (SD, microSD, ...), klávesnice, myši (no i když myši moc nevydrží - u jedné zlobí stisk levého myšítka a u druhé přestal jít klik prostředního tlačítka)

-reprosoustavu zatím využiji Creative Desktop Theater 5.1 Cambridge SoundWorks Dolby Digital s řídícím externím panelem: Creative Multi Speaker Surround (CMSS), později koupím lepší a tuto dám ke staršímu PC, přece jen jsou 17 let staré (1999) a zadní repra vypadávají (jestli za to nemůže zvukovka či ovladače, protože z integrované to jelo, ale zase je to jen integrovaná zvukovka a ne samostatná karta)
► Zobrazit spoiler

- co počítám, takzvukovou kartuCreative SoundBlaster Live! Platinum (+ přídavná extra karta) použít nepůjde, protože deska už nebude mít PCI slot, takže toto hodím rovnou do starého PC a zatím budu používat integrovanou zvukovku na základní desce, než koupím později novou zvukovou kartu

- pokusím se také přehodit do nového PCdisketovou mechaniku, kterou mám (snad) stále funkční, jde jen o to, zda nové desky mají pro toto nějaký vhodný konektor :lol:

- dále je otázka zda má cenu přehazovat (dočasně, než koupím lepší) stařičkougrafickou kartuAsus nVidia GeForce 6800 GT(?) Platinum(?), nebo zda je výkonnější integrovaná karta v zamýšleném novém procesoru? Navíc tato grafika může být možným zdrojem problémů ... musel jsem na grafice snižovat takty, jinak krátce po startu Win černá obrazovka, PC vypadal, že jel dál ... poslední půl rok byl možný provoz PC jen v nouzovém režimu (menší rozlišení, zhruba ReadyHD), i když 100% jistotu o vadné grafice nemám, vypadá to tak



Stručné shrnutí problémů nyní zdechlého stařičkého PC - třeba to bude k něčemu dobré, například nepřesunutí problematických částíUž procesor byl špatný, ale ve své době nejlepší volba pro výkonný počítač: žravý sálající teplo a na svou žravost nevýkonný Intel Pentium 4 Prescott 3 GHz. Bydlím na kopci a kvůli bleskům a zkušenostem (za měsíc spálený dial-up modem Robotics 56K za 5 000 Kč bez DPH, rok 1999) mám skoro na všem bleskojistky: telefonní kabel (ADSL), TV kabel, sat kabel, elektrika, LAN, ... přesto tu párkrát šlehne blesk tak blízko, že si v ten moment myslíte, že je po vás ... jednou mi takto a myslím že PC byl vypnutý, projel blesk bleskojistkou jak máslem, dokonce to v něm nevzalo ani pojistku a odpálil mi na základní desce integrovanou síťovku, je též otázka, zda to nevzalo na ní ještě něco jiného a zda postupem času tímto zásahem nedegradovala. Později se spálil / odešel zdroj (ten také často vezme nebo poškodí něco sebou) 410 W Chieftec (žravost Prescottu nezná mezí), dostal jsem Seasonic 500(?) W. Od té doby problémy v zimním období (u case na podkrovní půdičce odhadem asi 10-20°C), vyšší hluk ventilátoru (nedetekoval jsem který, zda u zdroje či jinde) a start PC jen s dekou přes case (chvíli po startu jsem samozřejmě sundával). Dlouhé a problematické starty po celý rok, při startu deska(?) nenacházela zařízení a větve s mechanikami a harddisky, start se musel opakovat několikrát, než vše naběhlo. Později jsem musel snižovat takty grafiky, jinak obrazovka černala. Poslední půl rok možný start pouze do nouzového režimu, odejití novějšího harddisku Samsung Spinpoint F1 1 TB 7200 ot., před pár dny odešel starší harddisk Maxtor 300 GB serverového typu (s větší vydrží, hm). Je pravda, že oba disky už nějakou dobu hlásily různé problémy. Takže PC je kaput. Co ani nebudu přendávat (vylepšovat) do staršího PC a rovnou vyhodím je procesor (Prescott) a desku (Asus P5AD2-E Premium) ...



Vlastnosti, podmínky, zaměření, charakteristiky nového PC (případně se ptejte, pokud na něco zapomenu):

- ± 30 000 Kč, důležitější je ale kvalita a výkonost komponent nového PC

- objednávka (zaplacení) s největší pravděpodobností zhruba za měsíc, tedy 15.7.2016

- toto bude první etapa sestavení "stolního" PC, tedy minimální konfigurace dílů, aby to jelo, další budu dokupovat časem

- zaměření PC: všeobecné, po dalším rozšíření konfigurace o grafickou kartu (nVidia GTX 1070 / 1080) i na hry, nevěnuji se profesionálně CAD aplikacím a podobně, takže (nejnovější) hry jsou asi nejnáročnější aplikace

- nezáleží mi na hlučnosti, case bude mimo obytnou místnost ve vedlejší podkrovní půdičce, tedy zvýšená prašnost (vnitřek case čistím zhruba za půl roku), periferie v obytné místnosti, průvlak skrz zed (umělohmotná trubka) pro veškeré kabely, utěsněné zmačkanými papíry = absolutní bezhlučnost v obytné místnosti

- přetaktovávat budu pouze ve studenějším období (podzim, zima, jaro), místnost s case na jihu, v létě tepleji; nutno větrat 2 okny a tedy průvanem, v zimě teploty asi 10-20°C, přetaktovávat budu spíš automatikou (třeba deskou), případně něco jednoduchého, tedy příliš se v tom hrabat nebudu

- možné využití PC jako "serveru" pro domácnost, 2patrový rodinný domek, na Gigabitové LANce v jiné místnosti zatím 3 NASy s 12 TB kapacitou, starší PC, tablet, mobily, hodinky, PS2

- vzduchové chlazení, vodní se mi jeví jako pro mě zbytečná investice, prašnost "serverovny", moje praktická nešikovnost pro laborování s hardwarem v case

- sestavit PC si nechám v s největší pravděpodobností v místní odborné IT firmě, s kterou jsem v tomto směru velmi spokojen, provede i zahořování atd (testy stability po sestavení v zátěži) - pokud provedu koupi komponent jinde - což je docela možné - vyjde mě to odhadem na ± 1 000 Kč

- odkazy na mé tipy komponent dám z CZC (přehlednost, dobré filtry), nakoupím ale dle výhodnosti, do které počítám i stálost firmy na trhu (pro případnou reklamaci), solidnost, spolehlivost, ...

- kupuji vždy velmi výkonnou sestavu s výhledem na budoucnost, tedy aby relativně vydržela 7-10 let, samozřejmě časem i něco upgraduji, hry hraji obvykle když mám novou grafickou kartu a pár roku později, jinak se později spokojím se staršími hrami a především na PC pracuji

- nemám žádný zájem o SLI řešení, i když vybírám výkonnou sestavu, snažím se o určitou přiměřenost a vícenásobné grafiky (SLI) jsou u mě už za čárou ...



Takže potřebuji (případně doplňte): procesor (chladič na procesor), desku, paměti, úložiště (harddisk / harddisk s cache SSD / SSD), zdroj(?) > viz výše:

- nějaké tipy mám, případně co se mi líbí, docela dost jsem toho za pár dní přečetl, přesto mi nějaké otázky vrtají hlavou a v něčem se vůbec neorientuji, proto vás prosím o vaše rady, informace a zkušenosti, dost mi pomohli i recenze a videa od FlanK3r i třeba na CZC ...

Procesor

Zde mám už svůj tip, ale ani další diskuzi se nebráním, třeba o platformě 2011. Přesto mi nyní vychází v současné době nejlepší kandidát i na hry a případně i největší výkon na jedno jádro. Dále dávám přednost K řešení nejen k možnému taktování (u mě asi jen na 4,5 GHz - snad nebudu mít smůlu na kousek), ale především už kvůli vyšší frekvenci v základu oproti neK řešení. Snad mi ten výkon zase na pár let vystačí - s jistou nadsázkou bude tento kousek 100x rychlejší oproti mému dosavadnímu šneku.

Co mě ale naprosto dostalo, s tím pamětovým řadičem si dělají srandu nebo to snad chápu špatně? Oni opravdu omezují maximální kapacitu RAM na pouhých 64 GB??? To je vtip? 64bit OS umí adresovat opravdu velké množství RAM, ano MS uměle u některých verzí z obchodních účelů tuto hodnotu také velmi snižuje, ale ... kam jako za ty roky s tímto procesorem budu upgradovat paměť? Další podivnost jsem slyšel v místním Autocontu, prý si u nich ještě nikdo nebral 32 GB RAM! To myslím na budoucnost jenom já? :lol: Je pravda že už někdy v roce 1994-1996 jsem měl v počítači Sam Coupé 1,5 MB RAM, zatímco PCčkáři vystačili s 512 - 640 KB a výjimečně měl někdo 1 MB a v roce 1999 jsem do svého prvního PC kupoval (za asi 5 000 Kč bez DPH) 64 MB RAM, zatímco ostatní jeli na 16 MB a výjimečně pár lidí na 32 MB, ale vždy jsem měl možnost na desce upgradovat RAMku ... kam budu upgradovat teď, díky omezenému Intelu???

■ Intel Core i7-6700K >>> https://www.czc.cz/intel-core-i7-6700k/176320/produkt

Chladič na procesor

V tomhle se vůbec neorientuji, na Prescottu jsem měl původně dodaný Intelovský a nějak výrazně taktovat tento žhavý a žravý procesor nemělo valný smysl. Něco málo jsem početl, ale stále nevím, zde máte pole k radění zcela volné ...

(Základní / Mateřská) Deska

Zde váhám mezi mými 2 kandidáty, více jsem nakloněn Asusce, srovnával jsem jejich vlastnosti a stejně mě to nikam nenavedlo. U Asusky se mi líbí funkce pro jednoduché automatické přetaktovávání, spousty funkcí a dodávaný externí panel, zkoukl jsem videa odFlanK3ra stejně si nejsem jistý, jestli ten externí panel se nechá dát i na stůl (například) a ne pouze na předek case - ale řekl bych že ano. A čím je to připojené a jak je dlouhý kabel? Potřebuji aspoň metr, ale radši o něco více, přece jen mám case za zdí. O Gigabytkách už jsem také slyšel chválu, ale moc o nich nevím (co všechno dovedou) a trochu se mi příčí ta současná vyšší cena proti Asusce. Případně navrhněte vlastní kandidáty, ale mám rád opravdu našlapané desky.

■ ASUS MAXIMUS VIII EXTREME - Intel Z170 >>> https://www.czc.cz/asus-maximus-viii-ex ... 24/produkt

■ GIGABYTE Z170X-Gaming G1 - Intel Z170 >>> https://www.czc.cz/gigabyte-z170x-gamin ... 30/produkt

Paměť

Zde mám pár nejasností. U procesoru je psáno, že podporuje u DDR4 takt až 2133 MHz. Kdysi se šachovalo pokud dobře pamatuji s dvojnásobky, tady to ale vypadá, že je to přímo podporovaný takt. Koupit nyní lze až 3000 MHz. Navíc se u procesoru píše, že podporuje voltáž pamětí pouze 1,35 a 1,2 V. Ve vícero recenzích a pokud se nemýlím tak iFlank3rkdesi píše, že: paměťový řadič je silný * utáhne silnější voltáž * při taktování lze až na 3666(?). Takže nyní v tom mám zmatek. Mám brát DDR4 s taktem 2133 MHz, nebo mám navzdory doporučení Intelu vzít s taktem 3000 MHz??? Navíc i u těch s taktem 3000 MHz píšou, že jsou vhodné pro platformu 1151. Co je tedy lepší a nehrozí nějaká zrada?

Za paměti u nového PC dávám vždy zhruba 5 000 Kč, také se snažím hledět do budoucnosti (no s omezením na 64 GB u pamětového řadiče procesoru, nevím nevím!) a proto beru vždy více než je v tom času obvyklé. U velikosti RAMky je ztráta času se mnou diskutovat, že je to zatím zbytečné ...

Varianta, pokud je možné vzít takt 3000 MHz i přes doporučení Intelu na pouhých 2133 MHz:
■ Kingston HyperX Predator 32GB (2x16GB) DDR4 3000 >>> https://www.czc.cz/kingston-hyperx-pred ... 94/produkt

Varianta, pokud je nutné vzít pouze Intelem doporučený takt 2133 MHz, mám tu 2 varianty s velikostí a cenou, samozřejmě mě láká ta vyšší (a kam já chudák budu později upgradovat?), ale zatím si nechávám i tu menší rezervní:
■ Kingston HyperX Fury Black 64GB (4x16GB) DDR4 2133 >>> https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury ... 03/produkt
■ Kingston HyperX Fury Black 32GB (2x16GB) DDR4 2133 >>> https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury ... 52/produkt

Úložiště (harddisk / harddisk s cache SSD / SSD)

Nejdříve jsem chtěl znovu vzít 1 TB harddisk (větší kapacitu nepotřebuji, stejně všechno cpu na NASy), ale protože mi v tomto odešli 2 harddisky (1 TB a 300 GB), ve starém mám podezřelý i když stále funkční (80 GB), předtím mi odešel také (20 GB) a ten předtím také (asi 8 GB) a navíc mi odešli vždy do 2 měsíců 2 externí, tak se nyní nejspíš rozhodnu zcela jinak ...

Sice tento také jednou odejde, ale protože vše zálohuji na optická média (BLU-Ray, DVD, CD) Plextorkou a ještě cpu pro snadnou práci na NASy, rozhodl jsem se občas dělat obraz (pro obnovení) a jít rovnou do SSD. 500 GB mi stačí na vše a pokuď někoho zarazí, že tento je 3buňkový, tak dělali porovnání 1buňkového s 2buňkovým a nezjistili mezi nimi rozdíl. U všech se zvyšuje úmrtnost především s časem. Myslím, že nebudu ani připlácet za Pro, kde slibují delší záruku a výdrž. Často to je jen o štěstí, stejně to jednou chcípne, stejně jako harddisky. Mimochodem obecně u harddisků píšou životnost 5-10let a u SSD obecně o 2-10 letech. Tak uvidíme ... mimochodem, také tady nadneseně zrychlím 100x :lol:

■ Samsung SSD 850 EVO - 500GB, Basic >>> https://www.czc.cz/samsung-ssd-850-evo- ... 61/produkt

Zdroj - možná, viz výše

Nemám potuchy ... co doporučíte a bude (asi) nutný? Kdo si nepřečetl pořádně hořejšek tak znovu upozorňuji, že grafiku nejspíš v této fázi budu používat integrovanou (stejně jako zvukovku), ale později dokoupím buď nVidia GTX 1070 či 1080 (řekneme že by vydali verze Ti či i Titan a 1080 spadla cenově třeba na 15 000 Kč)
Naposledy upravil(a) X dne 08 říj 2016 16:04, celkem upraveno 5 x.

Reklama
vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod vuLva » 11 čer 2016 11:39

Ahoj,

pěknej rozbor :-)

Podle toho co zde uvádíš by bylo asi nejlepší postavit komplet nový PC. Viděl bych to zhruba takhle:

FD Define R5 + 6x Arctic F14
- kvalítní prostorná a dobře chlazená skříň s prachovými filtry (pokud to budeš mít někde na půdě kde je zvýšená prašnost)

Corsair RM650X
- 10 let záruka u výrobce (7 let Alfa), kvalitní osazení, Gold certifikace, semi-pasivní chod

i5-6600K (OC 4,5GHz) + Noctua NH-U12S
- na tvojí zmíněnou práci plně dostačující procesor, i7-6700K by byla celkem overkill, ale pokud na ni trváš může být.

Pokud budeš mít štěstí na kus, tak budeš moct provozovat celoročně OC 4x 4,5GHz. S rozumným napětím se to v pohodě uchladit.

ASRock Z170 Extreme4
- dostatek fází pro OC, Intel síť, kvalitní zvuková karta a celkově povedená deska.

16GB Kingston HyperX Fury, DDR4, 2133MHz nebo Corsair Vengeance LPX, DDR4, 3000MHz
- není třeba tam dávat zbytečně 32GB. Bohatě bude stačit 16GB paměti. Kdyby náhodou nějakým způsobem paměť nestačila, vždycky se může dokoupit. Rozdíl mezi 2133MHz a 3000MHz je jen pár fps v některých hrát. Někde bude rozdíl i nula. Je na tobě jestli ti ten příplatek za to stojí.

Kingston KC400
- kvalitní SSD disk, kterej něco vydrží. 512GB pro tebe bude ideal.

Pár poznámek ke komponentům z tvojí předchozí sestavy. Blu-Ray mechaniku můžeš použít. Zvuková karta do slotu nebude třeba. Na tvoje repro bude stačit integrovaná na desce. Disketovka je dneska pase. Tu nV GeForce 6800 GT bych nechal spát. Předpokládám, že to bude ještě na AGP slot. Zatím ti bude stačit integrovaná v procesoru. Něco málo se na tom dá zahrát => http://www.cnews.cz/recenze/intel-hd-530-bezna-integrovana-grafika-skylake-testy-her-videa. V další vlně se koupí pořádná grafická karta např. GTX 1070/1080/Ti nebo nějakej Radeon.

Zvážil bych ještě přechod na Windows 10 Pro. Licence se dá koupit buď z aukra nebo ebay do 300,-.

Tady ti hodím dva návrhy na sestavy s i5 a i7.

i5-6600K - https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3AYL0137NW012VMJ013C1W011QZV063EWZ01357Y011Y8801
i7-6700K - https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3AYL0137NW012VMJ01357X011Y88013C1W011QZV063EWZ01

Oproti tvému předchozímu PC s Intel Pentium 4 Prescott bude tohle dělo! (taky jsem ho míval :-) )
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

Uživatelský avatar
StrakerCZ
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1429
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod StrakerCZ » 12 čer 2016 12:03

Volil bych spíše Xeon E3 1230v5, jde bez problému nataktovat, až na 4,5 Ghz . Což překoná i7-6700K. Ram se dá taktovat, takže je jedno, které zvolíš. Tak velké SSD ničemu nepomůže navíc se devastuje při velkém objemu dat, na hry docela nepoužitelné. Spíše bych volil menší velikost SSD a k tomu SSHD pro hry a data. desku bych dal ASRock Z170 Extreme4, za zbytek koupil grafickou kartu a nebo jel na dané Intel® HD Graphics P530 a další měsíc koupil pořádnou grafiku.
Procesor: I3 6100
Zakladní deska: ASROCK Z170 PRO4
Chlazení: NOCTUA NH-D15S
SSD: Kingston HyperX Savage SSD 120GB
HDD : 500GB Seagate
GPU: Zatím není.
RAM: Kingston HyperX Fury Black 8GB DDR4
ZROJ: EVGA 430W
CASE : In-Win 805C GOLD, zlatá

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod Karrex » 12 čer 2016 12:14

Což překoná 6700k? A v čem jako? Taktem? Tak nataktuju i7 na 4.6 a jsem zase výš? To je logika jak prase...

SSD na hry není vůbec žádný problém.

RAM v žádném případě nenataktuješ z 2133 na 3000. Většinou to lze za normálních podmínek tak o 100-300MHz (opravdu extrémně dobré kousky).
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

souky5
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1124
Registrován: leden 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod souky5 » 12 čer 2016 12:35

to bych se stebou hádal ja mám paměti z jejich orig. 1666Mhz na 2K. no problema :)

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod Karrex » 12 čer 2016 12:39

Já se bavím o těch Fury (dražší pro normální použití nemají smysl).
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod vuLva » 12 čer 2016 14:52

StrakerCZ: Na ten Xeon potřebuješ desku s chipsetem C236. Nesmysl to brát. Proč je velké SSD k ničemu co to plácáš? Psal, že má NAS stačí trochu číst. SSHD je jen marketing.

Podle mého názoru si připlácet za "rychlejší" paměti se moc nevyplatí pokud nebudeš hrát benchmarky.
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

Uživatelský avatar
StrakerCZ
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1429
Registrován: únor 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod StrakerCZ » 12 čer 2016 17:41

Tak muže vzít třeba https://www.czc.cz/asus-e3-pro-gaming-v ... 28/produkt . Xeon je levnější a zvládne 4.6Ghz při 1.35V .
i7 tohle udělá jen na 4.4Ghz, navíc stojí pomale 10 tisic. To je logika. SSHD není marketing je mnohem rychlejší než klasický HDD. SSD nezvládna častý zapis dat. Zbylo by mu někdo i na grafiku, lepší než použivat nějakou integrovanou grafiku ( PC za 30K a použivat integrovanou kartu :lol: )
Procesor: I3 6100
Zakladní deska: ASROCK Z170 PRO4
Chlazení: NOCTUA NH-D15S
SSD: Kingston HyperX Savage SSD 120GB
HDD : 500GB Seagate
GPU: Zatím není.
RAM: Kingston HyperX Fury Black 8GB DDR4
ZROJ: EVGA 430W
CASE : In-Win 805C GOLD, zlatá

vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod vuLva » 12 čer 2016 17:49

Cetl jsi to cely? :roll:
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod Michael850 » 12 čer 2016 19:25

To StrakerCZ: Obávám se, že pod i7 6700K ovšem sežene lepší desku a nebude limitován jen na chipset C200.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod X » 07 črc 2016 16:12

vuLva: ano, komplet nový PC to bude, tedy i s komponenty co ještě půjdou využít. Tvoje navrhovaná case je jen midi (střední velikost), to je pro mě malé, vždy jsem měl big tower (největší), prostor v baráku je, dobře se větrá a ani technici si nestěžují při instalaci komponent PC na stísněný prostor, navíc se mi do ní vše v pohodě vejde, když třeba udělají obrovskou grafiku, nemusím přemýšlet zda ji do ní nacpu. Je opravdu mohutná a těžká, sotva ji nesu, takže solidní plechy. Díval jsem se, něco jako prachový filtr je pouze v přední dolní části, ale vypadá to, že by filtry dopředu šli přidat, u tvé navrhované jsou také jenom vpředu, jestli dobře vidím. Takže se do case stejně ve vypnutém stavu dostane prach. Zkusím dořešení prachových filtrů domluvit s technikem, jen velmi nerad bych se této case vzdával, je perfektní: vnější rozměry: 53,5 cm šířka x 20,2 cm hloubka x 64,8 cm výška. Vnitřní u desky (zhruba): 35 cm šířka x 36,2 cm výška. 6 pozic na mechaniky, 2 pozice na disketovky, modulární stavba vnitřní části.

Zdroj se mi líbí (přečetl jsem dost recenzí na různé značky a typy), ale asi ještě přitlačím a vezmu vyšší certifikaci 80 Plus Platinum, hodně doporučované jsou Seasonic, ale z nich mám už trochu obavy, abych zase na case nemusel házet deku :lol: (viz nahoře), i když možná je v tom nevinně ... V této staré sestavě mám: Seasonic SS-520GB Active PFC F3, 80 Plus Bronze, 520 W (po spálení Chieftecu asi 420 W).

Procesor rozhodně Intel Core i7 6700K, kupuji PC jen jednou za čas (7 - 10 let), takže mě nevábí pouze i5 6600K, chci si to zase pořádně užít + pročítal jsem recenze na chladiče a Noctua se mi také zalíbila, zase vezmu ale vyšší kousek, jen doufám, že se to tam nacpe, Noctua v parametrech kompatibility sice píše bez problému pro moje komponenty, ale uvidíme co praxe a technik ... Procesor hodlám v případě potřeby nejen taktovat, ale případně i podtaktovávat, vzhledem k mým potřebám a teplotě "serverovny".

Tebou navržená deska je výborná, já si ale přece jen připlatím za luxus a líbí se mi "zdarma" přidávaný taktovací panel, snažím se o vyrovnanou sestavu, když už v rámci možností relativně špičkový (4 jádrový) procesor, tak už to chce také vyrovnané další komponenty. Uvidíme, jestli se v mé desce nešprajcne chladič procesoru s "nadstavbami" desky, i když možná jsou odendávací. Uvidíme také, co chladič procesoru versus grafika (v pozdější fázi) - případně jde chladič otočit.

Paměti asi vezmu střední cestu, tedy ne drahé supertaktovací (výkon to moc neovlivní), ale ani ne doporučené s taktem 2133 MHz, sáhnu po Kingston 3000 MHz, trochu nám ale podražili. Nejspíš to vypadá (cena kolem 5 000 Kč) na 32 GB (2x16 - abych mohl za nějaké léta upgradnout na maximálně možných 64 GB). Podle toho co jsem četl, vyšší takt než doporučených 2133 MHz nebude dělat problémy, pokud se to (paměti) šprajcne s chladičem procesoru, lze druhý ventilátor chladiče vystrčit trochu výš.

Jak lze poznat z jiného vlákna, nakonec jsem se rozhodl jít do výkonnějších SSD než těch SATA (± 500 / ± 500 MB/s seq), bohužel také dražších, kvůli tomu a vyšší třídě zdroje a chladiče se cena sestavy v 1. fázi (bez grafiky, zvukovky a nových repráků) vyšplhá z ± 30 000 Kč na zhruba 45 000 Kč.

Použiji nakonec nejen Plextor BLU-Ray, ale k nenáročnému čtení i šmejd LG DVD mechaniku. Zatím integrovaná zvukovka z desky asi na repro postačí, zda neodpadne nějaká funkce netuším, ty jsou propojeni 1x digital a 2x analog, dokonce byla nutná nejen klasická Creative SoundBlaster Live!, ale rovnou Platinum = přídavná karta ke zvukovce. Ale zatím si vystačím, než dokoupím zvukovou kartu (v současném výběru na trhu vidím zatím pěkný zmatek, copak má lepší parametry externí?). Grafiku pokoušet nebudu, ale nebyla do AGP ale PCI-e, nejspíš by s ní byli jen problémy, viz nahoře. Do Radeona s největší pravděpodobností nepůjdu, stejně jako se vyhýbám AMD. Do case vrazím i disketovou mechaniku (z chcíplého PC - dokonce se mi párkrát podařilo ve velmi teplém počasí najet i na tomto počítači s tím podezřelým hardem, je to ale vždy otázka štěstí), především pro emulační účely (Sam Coupé, ...).

Windows 10 vůbec nepřichází v úvahu, nikdy na něčem takovém nepojedu. Win 8.1 musím přetrpět na dotykovém tabletu, je to ale hnusné a hrozné. Win 7 64bit Enterprise či Ultimate vypadá obstojně, ale také si budu zvykat a krotit :lol:

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o pomoc (rady) s výběrem komponent do nového "stolního" PC (± 30 000 Kč, výkon, hlučnost nedůležitá, hry a vš

Příspěvekod X » 07 črc 2016 16:43

StrakerCZ: zvažoval jsem samozřejmě i nějaký i7 či Xeon do 2011v3, ale ne kvůli šetření (ale stejně, většinou když se ušetří na procesoru, tak se při taktování připlatí za elektriku), ale výkonu. Co přichází do úvahy, tak je třeba nějaký 6core Intel Core i7-5820K nebo novější 6core Intel Core i7-6800K. Cena ještě relativně ujde (kolem 12 000 Kč), ale jak se znám, koupil bych nějakou hypersuperdesku za 17 000 Kč a trochu více by se mi to prodražilo. Navíc už ten výkon na určitý software co používám je trochu pro mě nepotřebný a myslím, že Intel Core i7 6700K je pro mě více než dobrý. Trochu mě leká i TDP 140 W, po zkušenostech se žravým a planoucím Intel Pentium 4 Prescott 3 GHz - ale na sušení prádla dobrý :lol: U Skylake desek 1151 už to také není tak osekané proti dřívějšku a 2011v3. Takže si myslím, že je pro mě 6700K dobrá volba ...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů