RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
AleRx8
člen HW spec týmu
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2267
Registrován: duben 09
Bydliště: Mutěnice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách

Příspěvekod AleRx8 » 23 kvě 2016 20:38

Čau lidi,

je tomu již pár let, co jsem denně přispíval do tohoto fóra. Jak se ukázalo, z orientace v HW dokáže člověk vyskočit velmi rychle :smile: Snažím se tedy něco dohnat, protože si v létě budu stavět nový PC, který mne bude doprovázet na VŠ. A tak jsem si přišel o radu sem, chtěl bych si totiž před nákupem ujasnit jednu důležitou věc.
Úvodem bych rád poznamenal, že jsem si chtěl počkat na AMD Zen. Bohužel to vypadá, že první kousky nepřijdou dříve než na konci roku, a to už budu PC potřebovat. Tím pádem asi nedobrovolně skončím se Skylakem nebo Kaby Lakem. Vybírání komponent pro mě vždycky bylo o velkých kompromisech, a tak se snažím ušetřit, kde se dá, aby zbylo třeba více na grafiku... Asi jste někdy byli studentem, tak to znáte :smile:
Věc, která mě napadla nedávno, je základní deska. Když něco kupuji, mám z toho takovou radost, že si hledám informace rok dopředu :smile: Tak mému zraku neuniklo, že se vyšší frekvence RAM velmi pozitivně odrážejí na dosažených FPS ve hrách. Konkrétně mluvím o testu Digital Foundry, kde hlavně v mém milovaném třetím Witcherovi znamenal rozdíl mezi klasickými 2133MHz DDR4 a 3000MHz DD4 v některých chvílích i přes 20 fps, což je pro mě opravdu alarmující zjištění.

Tím pádem jsem předpokládal, že budu muset jít do chipsetu Z170, což je cenová kategorie 3000+. Nedávno jsem ale našel článek, který říká, že pomocí technologie XMP od Intelu jdou RAMky na vyšších frekvencích provozovat i na entry level deskách. Bohužel je tento příspěvek jediným výstřelem do prázdna. Přeci jen mi přijde, že kdyby něco takového opravdu bez problémů fungovalo, byl by toho plný internet. Právě vyšší frekvence RAMek je totiž jedinou věcí, kterou od nové MB požaduji. Stačí mi dva sloty na RAM, jeden na grafiku, tři SATy, čtyři USB, možná M2 slot. Nehodlám nikdy taktovat, nebudu využívat žádných brutálních zvukových karet, taky je mi jedno, jakou má deska barvu. Nehodlám ani streamovat a takové ty věci, co dělá dnešní mládež místo kouření a chlastání. Suma sumárum, výbavou mi stačí i ty nejzákladnější 1151 desky. Pokud bych mohl dva litry ušetřit a vrazit je do grafiky, bylo by to pro mě velice příjemné.
Co se týče předběžných specifikací, pojede v tom i5 6500 nebo něco obdobného (nejlepší poměr cena/výkon,) prozatím 8 giga RAMek, Polaris nebo GTX 1060 a dva disky, nic složitého nebo těžkého na uchlazení.
Rád bych se tedy zeptal, co o tom všem soudí zdejší odborníci? Dají se RAMky o frekvenci 3000 MHz provozovat v plném výkonu na lowend deskách? A jen tak mimochodem, vyplatí se dle vás počkat na ZENy? PC chci kupovat těsně před nástupem do školy, tzn. na začátku září, ale možná bych pár týdnů zvládl vydržet. Díky za názory :-)

Reklama
Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách

Příspěvekod Michael850 » 23 kvě 2016 21:03

Ahoj,
no jelikož je vesměs vždy konečný výsledek na úrovni chyby měření, tak bych za tu cenu ty OC RAM moc neřešil http://www.tomshardware.com/reviews/dom ... 010-3.html.
Jestli čekat na AMD Zen je na tobě, ale podle mého názoru se nevyplatí čekat, pokud to není vyloženě "za rohem" (maximálně měsíc), ne půl roku. Stejně to s největší pravděpodobností nebude výkonnější ve hrách než Intel a levnější to taky nebude, ale neříkám, že to odsuzuji a netěším se na to. Ono takhle čekat, to můžeš čekat do nekonečna, protože bude furt něco, počkáš na jedno a jak na to přijde, zjistíš, že vlastně můžeš rovnou čekat na to další... S takovou než si něco koupíš, tak to ti dřív začnou na hlavu padat trakaře.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
AleRx8
člen HW spec týmu
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2267
Registrován: duben 09
Bydliště: Mutěnice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách

Příspěvekod AleRx8 » 23 kvě 2016 21:58

Díky za rychlou odpověď, a taky jisté otevření očí :-)
Vypadá to tedy, že jsem se zbytečně upnul na jeden test/hru. Co se teď dívám na ostatní testy, tak z rychlých RAMek opravdu benefitovat lze, třeba u toho Witchera FPS rozhodně nejsou zanedbatelné, ale většinu her to nijak neovlivňuje, programy už vůbec ne. Celkově u her, které hodlám brát v potaz, na RAMkách celkem záleží. Na druhou stranu mi se sestavou, kterou mám +- vymyšlenou, asi nebude ta výkonnostní mezera dělat problémy mezi plynulostí a neplynulostí. Přeci jen se slušnou i5 a grafikou na úrovni GTX 970 by snad mělo ve FHD jet vše bez problémů na max, případně s vypnutými okluzemi a podobnými ptákovinami. Refreshe konzolí by na tom stejně měly být parametrově hůře, takže i nepodařené porty by měly být hratelné.
Tím pádem tedy ušetřím dva litry na RAMkách a desce, které zase můžou jít do grafiky, což stejně v konečném důsledku přinese více snímků než paměti.

Jasný, vím, o čem mluvíš. To už je taková moje degenerace :-) Velká část mého PC je ještě někdy z roku 2008, pár upgradů sice přišlo, ale nic drastického. Kupování nového PC je pro mě obřad, protože mi opět bude muset vydržet alespoň pět let, proto se pořád snažím trefit ten zlatý střed. Nečekám, že Zen přinese nějakou revoluci, nicméně konkurence je potřebná, reakce Intelu alespoň malým zlevněním se dá čekat. Minimálně asi počkám na Kaby Lake, nárůst výkonu sice bude minimální, ale měly by snad vyjít do října, což by mi mělo tak akorát vyjít. Nebo by to mohlo znamenat alespoň maličké zlevnění Skylaku, což je taky fajn.

Jinak téma je pořád otevřené, těším se na případné další reakce :-)

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách

Příspěvekod Michael850 » 24 kvě 2016 01:49

Mno 10. června má vyjít GTX 1070 za 12K s výkonem o cosi větším než 980Ti za 18K, takže GTX 970 už je celkem pass, takže Kabylake neKabylake, stejně bych počkal minimálně na to, vyplatí se to.

Dodatečně přidáno po 33 minutách 7 vteřinách:
Jinak díky Kabylake nečekám moc velké zlevnění, když i Haswell stojí stejně jak Skylake, jen velký nával nových desek na soc. 1151, takže se něco pohne maximálně tu, což by konečně ke konečně definitivnímu "doražení" Haswellu mohlo stačit, ale podle mě už Skylake není proti Haswellu ani tak drahý už teď, má zajímavější nabídku a spíš to už vyjde tak na stejno. A pokud Skylake oproti Haswellu v minulosti uměl zaujmout maximálně jen iGPU, možná DDR4 pokud jsi je potřeboval a drahými deskami (takže se zůstávalo směle u "starého dobrého" Haswellu, ač 2 generace starší, na jiném soc. a jiná výroba), tak Kabylake nepřinese většině uživatelům už vůbec nic, bude se to zas spíš kupovat "jen pro dobrý pocit" z nejnovější generace. Takže bych si s tím hlavu nelámal, pokud by něco mělo něco přinést, tak to bude ten Zen a to bude spíš jen donucení Intelu zase zlevnit, jelikož je AMD už několik let za Intelem (co se výkonu ve hrách týče), tak změna se asi moc nedá očekávat, jen se zmenší ta výkonnostní "díra" mezi Vishera a Intel procesory, u kterých výrobce s výkonem moc nehýbe, jen se to nenápadně vše zdražuje.
U těch procesrů jsme holt nějak uvízli na mrtvém bodě a je to škoda, protože v high endu by už bylo dobré mít na ty hry něco výkonnějšího, protože ty nejvýkonnější grafiky už ty procesory kapánek limitují, ale není to nic, co by vyloženě změnilo konečný výkon a Haswell-E výkon ve hrách moc nepřidá, akorát je velmi drahý. "Odrbat" se to dá jedině vyšším rozlišením než je fullHD a snížením nároků na procesor, protože nová GTX 1070 by si s QHD už měla poradit docela rozumě a GTX 1080 jakbysmet a to tu ještě nemáme 1080Ti - Pascal opravdu přinesl úctyhodný nával výkonu oproti Maxwellu. Ale vyšší rozlišení jsou stejně zas náklady navíc a hrát s 1080 na fullHD je docela o ničem, to můžeš zůstat u GTX 1070 a i tak budeš mít výkonu až nad hlavu.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
AleRx8
člen HW spec týmu
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2267
Registrován: duben 09
Bydliště: Mutěnice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách

Příspěvekod AleRx8 » 24 kvě 2016 08:21

Jistě, nové Pascaly vypadají na skvělé grafiky, bohužel jsou pořád nad mým limitem. Kdyby se cena pohybovala pod devíti, tak už bych o tom možná uvažoval, ale tohle je pro mě pořád moc. Ten výkonnostní boost je super, to jo, ale mně je to celkem k ničemu. Jak jsem psal v úvodním postu, čekám na Polarisy vs případná GTX 1060 (Ti,) to by pro mě měl být ten zlatý střed, na FHD ideální. Pamatuju si, když jsem jako novou kupoval HD 3870, to byla parádní karta za těch pět litrů, co tehdy stála. O něco horší, než 8800GT, nicméně nikdy s ní nebyl problém. Teď čekám na něco podobného. Asi ne tak levného, protože ceny se u GK trochu zvýšily, nicméně karta za nějakých 6-7 s výkonem okolo GTX 970, to je pro mě ideál.

S Kaby Lakem máš pravdu, doufal jsem v to zlevnění i u Haswell X Skylake, přesně, jak říkáš... Nic nepřišlo, nakonec se Skylaky v relativně krátkém časovém rozptylu staly výhodnější. iGPU je pro mě zbytečnost, jen věc, na které můžu jet, když se mi pokazí hlavní grafika :-) A věřím, že nejsem sám. Proto se mi líbí ta politika Zenů, že se na grafiku vykašlali. A fakt se mi nelíbí politika Intelu. Kámoš s i5 2500k nedávno hleděl do grafů, a zjistil, že pro něj upgrade pořád nemá moc smysl. Výkon už prostě tak neroste, protože tlak konkurence je žalostný. Vím, že Zen to sám od sebe nespraví, ale věci by se mohly alespoň trochu dát do pohybu. Vždyť tohle je smutný, u grafik přijde každoročně přes 30% výkonu navíc, u procesorů je to v rámci odchylky měření... Ale ceny pořád stoupají.

Já se právě do 4K zatím nechystám, jednak zase věc finanční, protože na opravdové 4K hraní jsou to astronomické částky... Ale taky mi připadá, že grafiky budou potřebovat ještě jednu generaci, aby to bylo těch opravdových 60 FPS. Minimálně GTX 1080 se ve většině testů pořád plácá někde okolo, spíše pod 40 FPS, což mi tedy jako ultimátní 4K karta, jak je prezentována, nepřijde. V SLI by to už mohlo stačit, ale to už je zase jiný příběh.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách

Příspěvekod Michael850 » 24 kvě 2016 10:49

GTX 1060Ti se asi v nejbližších dnech nedočkáš, ale Polaris by už měl někdy teď vydat nějaký ten mainstream tuším R9 480, což by ti mohlo tak nějak vyhovovat.
Mezi Skylakem a Haswellem je rozdíl tak 3% na stejném taktu, což pro nikoho není moc pádný důvod na to, aby na to upgradoval a vyvalil několik tisíc za samotný nový procesor, novou desku; asi i DDR4, protože Skylake s DDR3 nedává moc smysl a možná i OS, pokud jsou Widle OEM. Jak říkám, pokud čekat, tak jedině na Zen a čekat, jak se to dál vyvrbí, když bude náhle pro modely Intelu nějaký konkurenceschopný produkt. Na nějaký pokrok Kabylaku oproti Skylaku může věřit jen opravdu velký optimista.
Na 4K to ještě asi není úplně to "pravé ořechové", ale na QHD to už je použitelné. Ale pokud budeš mít "jen" na R9 480, tak to nemá cenu řešit coby kdyby...
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
AleRx8
člen HW spec týmu
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2267
Registrován: duben 09
Bydliště: Mutěnice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách

Příspěvekod AleRx8 » 24 kvě 2016 13:23

Jo, na Computexu by měli dle všeho vydat R9 480 a R9 470, mezi nimi bych se měl rozhodovat - pokud tedy NVidia poté nepřispěchá s konkurencí. Ale je tak všeobecně známo, že se u zelených v tomto sektoru v nejbližším čtvrt roce nic zajímavého nechystá, asi tedy skončím s Polarisem. Nebo třeba nějakou zlevněnou kartou minulé generace, bude zajímavé to sledovat.
Jasný, po procesorové stránce plně souhlasím, tam se prostě nic neděje.
Na vyšší rozlišení už je stejně potřeba kupovat lepší monitor, to stejně neplánuju. Já tedy do tohohle sektoru nemířím, ale opravdu mě baví to dění pozorovat. Teď jen nějak vydržet ten týden do Computexu, pak už budu mít jasno :-)

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM vyšší frekvence v budgetových 1151 deskách  Vyřešeno

Příspěvekod Michael850 » 24 kvě 2016 15:02

Tak GTX 960(Ti) osobně očekávám tak cca. 1/4 roku po uvedení GTX 1070, takže to určitě nebude hned. Podle mě se na nVidii nevyplatí čekat, když už teď za krátkou dobu vyjde její konkurence v podobě R9 480. Ostatně jak píšeš sám.
To chápu, že se do takových orgií asi neženeš, když kotvíš ve "zlaté střední cestě". Počkej tedy na uvedení Polarise příp. jestli to vydržíš, tak na AMD Zen a pak se rozhodni.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nejde nastavit vyšší rychlost spojení než 100/100 (Mbps) Příloha(y)
    od Kubista33a » 24 kvě 2023 12:06 » v Sítě - hardware
    8
    1761
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 22:55
  • Frekvence RAM
    od fabikp » 26 bře 2024 15:36 » v Taktování a další úpravy PC
    7
    2655
    od fabikp Zobrazit poslední příspěvek
    28 bře 2024 19:17
  • Špatná frekvence ram Příloha(y)
    od zik9 » 24 pro 2023 21:33 » v Problémy s hardwarem
    14
    1848
    od zik9 Zobrazit poslední příspěvek
    26 pro 2023 14:06
  • Taktovaci frekvence gpu Příloha(y)
    od Dav98786 » 26 kvě 2023 10:39 » v Taktování a další úpravy PC
    2
    2579
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    26 kvě 2023 12:00
  • Bluescreen po taktování frekvence RAM
    od brajza » 22 kvě 2023 10:24 » v Problémy s hardwarem
    3
    1247
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    22 kvě 2023 14:45

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 20 hostů