AiO Silverstone TD02 SLIM - zkušenosti

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

AiO Silverstone TD02 SLIM - zkušenosti

Příspěvekod FlanK3r » 24 lis 2015 15:16

jelikož jako nadšenec často měním různě sestavy a leckteré jsem už lenivý i rozebírat, je nutnost disponovat vícero chladiči. Jenže pokud máte X platforem, dva či tři chladiče vám už nepostačují (výmluva ohledně mé lenosti :-D ) a je třeba pořídit další. FM2+ okupuje Noctua, AM3+ AIO od AMD (licencovaný Antec H2O 920), LGA2011v3 zabírá Swiftech H220 a na 1150/1151 sloužil doposud obstojný Gelid Tranquillo. Nuže, zajímalo mě, jak si pomůžu s chladičem AIO, který je pro mě ideálem co do nulové udržby. Zvolil jsem Silverstone TD02 v provedení SLIM.


Obrázek
Samotná krabice je jako každá jiná, na druhou stranu to v ní nebylo tak na sílu napěchované jako třeba u Swiftechu, kde jsem nedokázal krabici podruhé uzavřít bez velké odporové vůle horního víka.

Obrázek
Z boku vidíme samotné rozměry radiátoru i samotného bloku. Radiátor jsme přeměřoval a údaje sedí. Má rozměry 273x120x22mm (délka, šířka, tlouštka). Ventilátory jsou velmi tenké 120tky uzpůsobené na tišší chod a s možností napojení řízení PWM, konkrétně mají tlouštku pouhých 15mm!

Instalace celého zařízení je snadná a i začátečníkům zabere nejvýše 20 minut. Manuál by však mohl být lehce přehlednější (alespoň tam není jasné značení šroubků). V praxi však je celý systém vyřešen skvěle a jeden backplate postačí pro všechny platformy jako jsou AM2/AM2+/AM3/AM3+, FM1/FM2/FM2+, LGA775, LGA1156/1155/1150/1151 a LGA2011/2011v3. Toto z mého pohledu chválím.

Obrázek
Malou výtku mám k materiálu backplate. Jedná se totiž o tvrzený plast. Ten by mohl časem "prasknout" či jeden jeho rožek. Bylo by lepší dodat kovový. Těch pár korun navíc by si zákazník dokázal připlatit.

Obrázek
Obrázek
Silverstone si nechal záležet i na designu. Líbí se mi samotný kryt pumpy i decentní modré podsvícení na logu SIlverstonu - "vločce" - při pracující pumpě. Dobré jsou i samotné gumové hadičky, mají délku okolo 30cm, což je asi takový ten standard allinonů, ale jsou skvěle ohebné. Starší Silverstony a nebo ještě například dosloužilý Corsair H100 používal jiný typ hadic a ty nebyly příliš komfortní na nějaké pokusy při instalaci v uzavřené case. Možnosti rozšíření okruhu a napojení dalšího zařízení tu chybí. To bych ale osobně čekal až u vyšších allinonů, které mají specifické a výkonnější pumpy jako např od EK nebo Swiftech.

Testovací sestavu tvořila platforma postavená na Skylaku. Základní deska Asus Maximus VIII Hero, grafická karta spíše tak na ozdobu GTX980Ti Poseidon, 2x 4 GB Corsair Vengeance 3200 MHz XMP DDR4, SSD disk Intel a zdroj letitý Corsair AX1200. Operační systém Windows 7.
Deska Maximus VIII disponuje i speciálním konektorem pro napojení a řízení pumpy, SIlverstone pak dodává i pwm Y propojku na ventilátory. Celý systém jsem musel kvůli opření radiátoru pootočit :).

Obrázek
-sestava s AIO

Testovací metodika stručně
Porovnával jsem teploty Silverstone TD02 SLIM vůči Gelid Tranquillo na pevné frekvenci procesoru 4500 MHz spolu s 4500MHz cache frekvence. Napětí pro procesor bylo manuálně nastaveno na 1.3V a LLC na level 5, který dokázal toto napětí držet v rámci setin i v těžké zátěži. Teploty jsem porovnával dle programu Coretemp v renderu Cinebench a poté 30 minut stability testu v AIDA64. Poté jsem zkusil kam mě chladič pustí pro maximální Cinebench. V obou případech byly pokojové teploty kolem 20 stupňů Celsia.

Výsledky testu 4500 MHz 1.3V

Gelid Tranquillo -teploty Cinebench 60,59,50,51
Obrázek

Gelid Tranquillo - teploty AIDA 30min stress test 68,67,63,62
Obrázek

Silverstone TD02 SLim - teploty Cinebench 55,55,46,49
Obrázek

Silverstone TD02 SLim - teploty AIDA 30min stress test 66,65,63,59
Obrázek

Můžeme vidět, že teploty jader jsou přibližně o 2 až 5 stupínku nižší. Není to až tak moc, ale musíme si uvědomit, že Skylake má VID velmi blízko 1.3V (1.25-1.285V) a větší rozdíly uvidíme až s vyšším napětím. Já to odzkoušel jednoduše. Gelid Tranquillo mě pro Cinebench nepustil již na 4.8 GHz. Silverstone ano a dokonce se mi podařilo docílit i 4900 MHz s napětím 1.48V.

Obrázek
Obrázek

Závěr
V praxi při normálním stavu se celek jeví i velmi tichý. Překvapila mě pumpa. Naprosto nesrovnatelné s Corsair H100, která u Corsairu chrčela a vydávala pazvuky téměř pořád. Samotné ventilátory jsou dost tiché, až pokud běží na maximum, tak je slyšet aerodynamický zvuk skrze proudění vzduchu žebrováním radiátoru. Tento allinone nebude bortit výkonové tabulky jako třeba by byl případ Swiftechu H240-X nebo i slušného Corsair H110iGT, ale bude se hodit tam, kde lépe vynikne v bočnici líbivý a čistý vzhled tohoto allinonu a ideálně do sestav s LGA115x nebo FM2+, které nejsou u procesorů tak náročné na chlazení jako třeba procesory FX a nebo cokoliv do LGA2011 (nebo holt musíte nahradit původní tenké ventilátory nějakými vysokoprůtokovými). Zároveň bude jistější nějaký decentní profil taktování a zachování tichého chodu celku na úkor hlučnosti. Chladič lze pořídit cca za 2900 Kč s daní, což je méně než třeba Corsair, NZXT a CM produkty, ale více než třeba Enermax ELC-LMR240-BS. Samotná cena se odvíjí asi od konceptu tohoto SLIMu.


+snadná instalace
+integrace všech socketů do jednoho backplate
+líbivý vzhled
+propojka pwm pro ventilátory
+slim tiché ventilátory na nižší otáčky
+poměrně tichý chod pumpy
+ohebnost hadic
-materiál backplatu (mohl být kov)
-ne příliš přesvědčivý výkon vůči třeba highend vzduchu

Dodatečně přidáno po 4 hodinách 42 minutách 52 vteřinách:
Kdo je více na video a je lenivý číst, pak unboxing a montáž+test je zde:

https://www.youtube.com/watch?v=-fgotqYkCE4

http://youtu.be/4DBLub9OD64
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů