SSD - Transcend 370S vs BX100

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

-lukas-
Level 2
Level 2
Příspěvky: 209
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD - Transcend 370S vs BX100

Příspěvekod -lukas- » 03 črc 2015 19:09

richchie: pokud má jít o články navozující pocit nebezpečí a odrazovat od koupi SSD tak to překonává radu abych si koupil 120GB SSD když chci 250GB.
1) spolehlivost SSD je větší než u plotnových disků, stačí se podívat na nějaká čísla, klidně jen z obchodů.
2) znovu říkám, mám ho na systém.
3) zálohy si dělám i teď, s SSD je budu dělat taky.
4) první článek je PR ;) takže je to reklama, ta problematika je trošku širší než popisuje článek, je víc typů řadičů, je víc typů šifrování a prostě kdo se bojí o data, musí dělat zálohy, plotnový disk není záruka záchrany dat v případě havárie, stačí aby hlavičky "štrejchli" povrch a je taky po datech.
5) druhý článek je blog, osobní názor pana Davida Ježka, kterému vadí lživý marketing, který je ale stejný u plotnových disků co se rychlostí a životnosti týče, např. plotnové disky udávaji MTBF kolem 500 000 - 1 000 000 hodin, přesto disky, které mají najeto 30-40 tisíc jsou značně staré a očekává se jejich smrt. To není ani desetina MTBF. Dále mu vadí ceny, hold NAND jsou zatím stále drahé, proti magnetické plotně. Jenže ta rychlost je skutečně jinde, to není lež, přístupová doba místo desítek a stovek až tisíce ms(milisekund) u ploten, je skutečně ve stovkách až tisíci us(mikrosekund) u SSD, tedy o tři řády lepší, rychlosti na kterých záleží jako je zápis menšich bloků dat je také podstatně rychlejší, sekvenční hodnoty jsou pro systémový disk nepodstatné a jsou to jen hodnoty na benchmark, hodnoty IOPs udávané výrobci jsou pro QD32, který se moc často nevyskytuje, to je vše pravda, ale zároveň je SSD skutečně rychlejší než HDD.

Reklama
richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8735
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD - Transcend 370S vs BX100

Příspěvekod richchie » 03 črc 2015 20:25

Ne od odrazení koupě.Je to o tom,že jak je psáno-co se má rychle pokazit tak to také stihne.Dneska už bude úplně jedno co koupíš.Kvalitní řadič a slušná rychlost čtení.Pokud vydrží těch pět let tak do té doby už tady budou nástupci ssd bez jejich potíží a za stejnou cenu.Jen nechápu,proč všichni na systém takové velikosti.U mě na OS a všechny programy bohatě stačí 60GB,protože nepřelezu přes 40,ale ve zbytku bude asi cca.5TB.Sice o ssd také přemýšlím,ale mám OS na raptoru a ten po sedmi letech stále ukazuje,že je teprve v půlce životnosti a na druhou stranu je mě úplně jedno,že systém startuje asi minutu a půl no a těch pár programů co trochu zrychlí tak to je pokud někdo profi střihá-kreslí a pod. věci a i na render stejně další disky.Je to jen o tom co využiješ.Stejně nemáš nikde zaručeno,že netrefíš na špatný kousek,který vydrží třeba týden.No a ještě jeden-
http://diit.cz/clanek/256gb-ssd-letos-klesnou-na-70-dolaru-rika-apacer

-lukas-
Level 2
Level 2
Příspěvky: 209
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD - Transcend 370S vs BX100

Příspěvekod -lukas- » 03 črc 2015 21:14

Já to chápu, dneska nic nesmí vydržet, jenže SSD zatím není nutnost a reputaci si teprve buduje, proto ty 3 - 5 nebo i 10leté záruky, jasně některé plotnové to mají taky, ale u SSD mají zatím 3 roky i ty nejlevnější a to u klasických není. Navíc SSD, které nezačalo zrovna dobře v mainstreamu diky sandforce řadičum, které ničili disky, má jěště co dohánět i když obliba dost roste.

Co se velikosti týče, už jsem to psal, poloviční kapacita mi ušetří 700,- (cca 25%) navíc ale i přijdu o dost výkonu, jelikož je méně paměťových čipů, tedy menší paralelní výkon, větší opotřebení buňek atd. Ten příplatek do budoucna za to prostě stojí. Navíc se může stát, že mi výkon navíc nepřijde tak podstatný a SSD skončí v NB, kde je teď 500GB@7200RPM, míň než 250GB bych tam nesnesl, ale ze začátku bude v desktopu, a do NB by mohl časem příjít nějaký mSATA a to pětikilo by tam i zůstalo.

Tenhle článek jsem četl už někdy v lednu jak vyšel, vzhledem k tomu, jak to teď bude a nebude s eurem a naší korunou, tak pochybuju, že by SSD nějak zásadně zlevnili dřív než před vánoci. A konkrétně BX100 stála v lednu 3000, teď je za 2500, takže cena jde dolů postupně tak nějak normálně. Naopak Samsungy nezlevnili u nás skoro vůbec, ceny disků ve světě jsem sledoval a nechápu třeba, že disky které se jinde prodávají za stejnou cenu (v dolarech) u nás mají klidně 500kč rozdíl. A těch 70 dolarů bude bez daní a autorských poplatků a dalších nesmyslů, tedy se to k těm 70 dolarům už přiblížilo. Samozřejmě může se stát, že za měsíc bude stejný disk stát o 250-300kč míň, počkal bych jen v případě, že by takové disky byly už ohlášeny, otestovány a čekalo se na to až přijdou do prodeje, pak bych měsíc klidně počkal, ale o ničem nevím.

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8735
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD - Transcend 370S vs BX100

Příspěvekod richchie » 04 črc 2015 08:09

Já to chápu, dneska nic nesmí vydržet, jenže SSD zatím není nutnost a reputaci si teprve buduje, proto ty 3 - 5 nebo i 10leté záruky, jasně některé plotnové to mají taky, ale u SSD mají zatím 3 roky i ty nejlevnější a to u klasických není.---U klasických není?Na raptotora jsem měl pětiletou záruku a na ostatní WD tři roky a zatím všechny bez problémů no a seagate-vykazují chyby od samého začátku a záruka dvouletá(zatím ještě naštěstí drží) no jestli se povede-http://www.cnews.cz/clanky/nram-z-nanotrubic-rychla-nahrada-nand-s-neomezenou-zivotnosti-na-obzorutak si moc lidí na ssd ani nevzpomene.

-lukas-
Level 2
Level 2
Příspěvky: 209
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD - Transcend 370S vs BX100

Příspěvekod -lukas- » 05 črc 2015 19:12

Koukám, že rád čteš nadpisy technických článků, čti také jejich obsah, "Příprava na produkci prvních 1Gb čipů NRAM má údajně začít někdy za rok a půl, což by znamenalo výrobu až někdy v roce 2017–2018." Nyní máme polovinu roku 2015, takže co, čekat dva až tři roky na miniaturní čipy? Dnešní SSD používají 128Gb čipy (MLC), za ty dva až tři roky budou běžné 256-512Gb MLC, takže mi dovol tě označit za snílka ohledně dokonalé, nesmrtelné, ultrarychlé a ultralevné náhrady, za 10 let možná.


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů