Vlastní multimediální centrum Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Marena.net
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: leden 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vlastní multimediální centrum  Vyřešeno

Příspěvekod Marena.net » 18 led 2015 21:47

Zdravím,

chtěl bych se Vás poptat na Vaše rady a tipy pro multimediální centrum k televizi. Především mi jde o výběr skříně, která by měla být naležato a měla by mít trochu důstojný design.

Můj plán:
- K tomuto centru připojím přes síť také diskové pole (nebo jen nějaké jednoduché síťové úložiště), takže kapacitu disků moc není třeba řešit
- Výkonnostní strop pro tento stroj by mělo být přehrávání HD videa (na LEDKU o úhlopříčce cca 106 cm), internet a podobné jednoduché věci
- Minimum portů: 1xFastEth, 2xUSB 3.0, HDMI
- rozpočet max. 6-7 tisíc

Dále bych také rád znal Váš názor, jestli tyto požadavky zvládne i Xbox One (či do jaké míry).

Děkuji za odpovědi!

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53620
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod petr22 » 18 led 2015 21:51

Mam osvedcenou tuto skrin:
http://www.alza.cz/silverstone-sst-ml03 ... 227795.htm

Do toho bych dal nejlevnejsi I3ku, do tech 7 tisic by se to mohlo cele vejit.

Vyhoda te skrine je, ze lze pouzit ATX zdroj, mATX desku, jednu kartu plne vysky (ne pouze low profile) a airflow jde udelat ciste nalezato, takze na tom muze stat dalsi pristroj.

Marena.net
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: leden 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod Marena.net » 18 led 2015 22:38

A co grafika? Potřebuji nějakou externí, nebo mi bude stačit integrovaná 4400 od Intelu? Nevím, zda to zvládne velké rozlišení, co bude na té televizi.
Skříň jsem našel cenově o něco drahší: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400891IM1RD2MWD - je i se zdrojem a má více předních panelů.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53620
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod petr22 » 18 led 2015 23:01

Se zdrojem, jenze ne standardnim ATX. Puvodni HTPC jsem zlikvidoval ve chvili, kdyz tenhle pidizdroj odesel potreti.

Full HD rozliseni musi zvladnout i karta ktera ma pouze 8 MB pameti.

Marena.net
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: leden 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod Marena.net » 18 led 2015 23:04

Mno jak se na to dívám, tak multimediální centrum based on windows vyjde docela draho (nebo se pletu?):
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... 7G011O2L01
to s tou grafikou máte pravdu, myslel jsem, že tam může být ještě nějký jiný parametr, než jen vynásobit kýžené rozlišení :oops:
EDIT: I kdybych zvolil skříň výše, stejně bych musel dokoupit zdroj a byl bych nad 8000 Kč
Jako alternativa vychází všemožné krabičky na bázi androidu nebo xbox one. Nějaké zkušenosti?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53620
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod petr22 » 18 led 2015 23:13

Problemem vsech krabicek a Xboxu je nerozsiritelnost - prehraje to jen to, co to podporuje od vyrobce.

Treba video ve formatu H265 nepodporuje zadna krabice, to musi dekodovat primo procesor (coz zadna stavajici krabicka nezvladne).

HTPC je sice vetsi investice, ale je trvalejsiho charakteru - vsechny dily jsou vymenitelne.

Cenove to vychazi takto:
Bedna 2400 Kc
Procesor 2000-3000 Kc
Pamet 1000 Kc
Deska 1000-1500 Kc
Zdroj 1000 Kc

Ruznych krabicek tu mam hodne, zadna z nich neumi vsechno co HTPC (Xbox, Popcorn, BluRay prehravac, DVD rekorder, satelitni prijimac, DVB-T setopbox)

--- Doplnění předchozího příspěvku (18 Led 2015 23:17) ---

Vypada to takhle:
Přílohy
htpc.jpg

Marena.net
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: leden 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod Marena.net » 19 led 2015 00:01

Díky, to dává smysl!
Začíná se mi tu něco rýsovat, ale chtěl bych se zeptat, jak to máte s úložištěm. Chtěl bych sestavit řešení na 2T cloudovém úložišti a GigEth síti. To bych snad mohl pro to centrum použít 64 GB SSD disk a tak bych zredukoval nejslabší článek mého řešení, a tím by byl pevný disk právě v tom multi. centru.
Jak moc by pro mne byl disk v centru tím "úzkým hrdlem", kdybych měl vše na LAN cloudu, v centru prakticky jen systém + nejnutnější software a média bych si ládoval z externího úložiště přes switch po cat5e, síťovku, sběrnici a následně RAM?
Vím, že ani s SSD plně nevyužiju Gigového bandwithu, ale tohle mě napadá jako řešení a nejlepší využití potenciálu tohohle řešení.
Tady je to, co zatím mám:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... TA0118BC01
Ještě k tomu vhodný interní disk, který zapadne do celého řešení viz výše (pokud je v té sestavě cokoliv špatně prosím upozorněte :-) )...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53620
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod petr22 » 19 led 2015 00:09

Do te skrine jde dat vice disku:

Pod mechanikou je pozice na 1x 3,5" disk, na force je videt SATA kabel z disku.
Mezi 3,5" diskem a zdrojem je pozice pro 2,5" disk (tam neni nic)
Vyrezy okolo nichz vede USB3 kabel jsou urceny na montaz ramu pro 1x 2,5" nebo 3,5" disk (kvuli vymene toho disku je to rozebrane).

Na procesoru je nizkoprofilovy chladic Noctua, protoze vodorovne nad chladicem je umisten PCI slot do nejz patri DVB-T tuner.

S gigabitovym ethernetem nebude problem s rychlosti prenosu, nicmene interni disk v HTPC zastane uplne stejnou ulohu.

Na tu Acutake skrin jsem tenkrat taky koukal, nicmene ma naprosto nevhodny rozmer (to Milo je velke presne jako video), pouze USB 2.0 (ta skrin se prodava uz 5 let), navic neni nikde skladem. To Milo jsem vybral asi po 14 dnech koukani na vsechny mozne skrine pro HTPC.

Marena.net
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: leden 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod Marena.net » 19 led 2015 00:18

hmm dobros o te Vasi skrince pouvazuju. A myslim ze SSD 64 GB (nejspis budu muset pouzit 2,5 redukci z mSATA na SATA ci neco jineho) v kombinaci s gig siti a dalsimi vecmi bude stacit. Pristupova doba pro media jako filmy fotky apod by mela byt pres takovou sit dostacujici. To se ale asi jeste nekde poradim...

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod Martab » 19 led 2015 08:45

Záleží jaký OS tam chceš dát, na Windows je 64GB docela šibeniční hodnota, pokud bys využil služeb LINUXu, tak už je to dostatečné.

Ohledně case, osobně bych asi volil tu výše zmíněnou http://www.alza.cz/silverstone-sst-ml03 ... 227795.htm, ale pokud chceš levnější, tak špatná není http://www.czc.cz/silentiumpc-brutus-q3 ... 48/produkt nebo s tlačítky vpředu http://www.czc.cz/silentiumpc-brutus-q3 ... 48/produkt (ale u těchto case je drobný problém s tím, že CPU se se zdrojem "přetahují o vzduch"), popřípadě taky dobře řešená http://www.czc.cz/thermaltake-core-v1-o ... 07/produkt, ale už to nejsou case, které bys postavil na video a podobně a nemají slot na mechaniku. Ohledně CPU, tak i3 je sice dražší, ale stačí prakticky na všechny dnešní úkoly co po HTPC můžeš chtít (osobně bych zvážil verzi i3 s HD4600, není zas o tolik dražší a může se to hodit). Pokud bys chtěl ušetřit, tak je možnost vzít něco na AM1, ale problém nastává v případě kdy něco neumí akcelerovat grafika a musí se zapojit CPU, ty CPU do AM1 jsou sice čtyřjádrové, ale slabé a všechno ještě neumí, takže bys trochu ušetřil, ale zase bys přišel o část funkčnosti, což je dle mého velká škoda... Další možnost by byla FM2+, kde je už dostatečně silné CPU a grafika je daleko nad i3 (v top verzích), tam by se dalo uvažovat třeba o A8-7600, ale zase jsou to CPU, která jsou topivější (u A8 by se dalo přepnout na nižší TDP, ale sníží se tím i trochu výkon) a zrovna topivější CPU do malé case není to pravé ořechové...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Marena.net
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: leden 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod Marena.net » 19 led 2015 09:08

Diky, na ntb mam win 7 a 64GB mi s OS a vsemoznym software staci na logicke jednotce uplne bohate, takze dle toho jsem to bral. Dival jsem se jaky je cca nejvetsi bitrate u fullhd videa s 1020p a je to 20 mbps takze tam by nemel byt problem. druha vec je pristupova doba u toho cloudoveho uloziste, tam se jeste optam u prodejce, protoze toto by me dost zajimalo. Zacinam si ale myslet, ze muj plan je dosazitelny... Komentare jsou vitany!

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní multimediální centrum

Příspěvekod Martab » 19 led 2015 09:19

Tak 64GB jen na OS stačí, otázka je, jestli tam budeš mít jen OS a zbytek tahat ze "servru", ale pokud tam budeš chtít nainstalovat nějaké programy, tak může místo dojít, navíc pokud na disku zbyde jen pár GB volných, tak to není uplně ideální...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů