Externí HDD

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

rmlcek
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Externí HDD

Příspěvekod rmlcek » 28 lis 2014 19:57

Zdravím,
chci si koupit externí disk. Můj požadavek je paměť 1 TB, ostatní technické věci jdou trochu mimo mě, co se týče porovnání s ostatními. Můžete mě nějaký poradit za rozumnou cenu? Děkuji

PS: HDD má sloužit hlavně k archívu videí.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod ITCrowd » 28 lis 2014 20:34

Externí HDD, byť je to často uváděno, nikdy neslouží k archívu (záloze) - snad jen v tom případě, že identické kopie jsou i na HDD. Toto fórum se jen hemží poruchami externích disků. Kup si interní a poté, co provedeš archivaci, jej odpoj z napájení. V případě potřeby jej připojíš. Jinak samozřejmě existují sofistikovanější metody.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

rmlcek
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod rmlcek » 28 lis 2014 20:41

Díky za radu a můžeš mě doporučit nebo někdo jiný interní?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod ITCrowd » 28 lis 2014 20:46

Začneme tím - co máš za počítač?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

rmlcek
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod rmlcek » 28 lis 2014 20:53

Když tak přemýšlím, tak je to blbé řešení. Já používám NT a vše mám na něm, první bych to musel hodit na nějaký disk a přetáhnout do PC. To není zrovna pohodlné řešení :(

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod ITCrowd » 28 lis 2014 20:58

Pokud máš ntb, pak interní disk nepadá v úvahu. Tedy klidně si kup externí, ale soubory co budeš mít na externím, nemaž z interního.
A v tom případě se budeš muset podívat po 2,5 externím disku (3,5 by USB z ntb neutáhlo) - ledaže bys akceptoval přídavné napájení. I tak budeš možná potřebovat tzv. "Y kabel". Osobně ti nedoporučím nic, protože externí disky ze zásady nepoužívám, ani nevlastním. Ale někdo z hardwerářů se tě určitě ujme.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod Myloš » 28 lis 2014 21:33

Ad externí/interní — já všechny disky, které používám jako externí, připojuji pomocí redukce přes USB, ale jsou to všechno bez výjimky klasické interní disky, které jsem vyndal z počítače, když jsem kupoval větší. Nepoužívám je (až na jeden notebookový) pro přenos souborů, ale na zálohy.
Pokud bys chtěl jen jeden disk na zálohy, pak si asi kup externí, s ohledem na cenu/kapacitu a fakt, že ho nebudeš nikam nosit, doporučuji 3,5″. Kdybys měl ale v plánu v budoucnosti rozšířit sbírku zálohovacích externích disků, zkus pouvažovat o mém řešení – vyjde nepoměrně levněji.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod petr22 » 28 lis 2014 22:08

Archivace a zalohovani jsou technicky dve veci.
Zalohovani = vytvoreni druhe zalozni kopie pro pripad kdyby se s prvni kopii neco stalo
Archivace = data jsou presunuta do archivu, takze existuje jedina kopie ktera nezabira mista na primarnim ulozisti

Problem je v tom, ze zadne jine lepsi reseni na doma nez je externi harddisk jeste nikdo nevymyslel. Harddisk se samozrejmne muze porouchat, takze neni vhodny k uchovani jedine kopie dat (tzn k archivaci). Mnohem bezpecnejsi je pouzivat vice disku k zalohovani.

Naprostou vetsinu problemu s externim diskem zpusobi primo uzivatel - tim, ze s diskem za provozu manipuluje nebo ho odpoji pri zapisu.

Idealni reseni je koupit dva identicke disky - napr. 2x jedplotnovy 1 TB Seagate SV35 disk a dat ho kazdy do samostatne krabice. Na tyto disku pak na stridacku provadet zalohu vsech dat. Tak je riziko selhani hardware minimalizovano.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod ITCrowd » 28 lis 2014 22:22

Problem je v tom, ze zadne jine lepsi reseni na doma nez je externi harddisk jeste nikdo nevymyslel.
- to je samozřejmě blbost. Už asi 10 let mám sí´tové úložiště s disky v raidu.
Naprostou vetsinu problemu s externim diskem zpusobi primo uzivatel
- to je taky blbost. Poruchu disku lze způsobit, ale i když se k němu chováš v souladu s návodem výrobce, stejně se může pokazit (a taky se pokazí).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod Myloš » 28 lis 2014 22:41

Zvláštní – za těch víc jak 20 let, co mám svůj počítač, mi pod rukama prošlo hodně disků, ale žádný z nich neodešel hardwarovým selháním. Za poruchy jsem si mohl vždy sám – jeden (40MB) jsem odpálil, když jsem ho připojoval za běhu PC (286), druhý je na pochodu, protože jsem ho před časem za chodu trochu přimáčkl (disk vyndaný z NB používám přes redukci jako externí) a zrasil mu nějaké sektory, ale že by mi odešel disk sám od sebe, to fakt nikdy (i když vím, že i to se stává).
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod ITCrowd » 29 lis 2014 13:29

To je opravdu zvláštní :D
Nicméně o ničem to nevypovídá. Konkrétně na mých počítačích byl pouze jeden disk, který se odporoučel - a to zcela bez varování a bez smart výstrahy.
Mé zkušenosti se opírají o disková pole. Tam jsou disky v provozu 24/7 (a jsou to speciální disky pro to určené), mají stálou teplotu a vlhkost, provozují se naprosto v souladu s pokyny výrobce a stejně odchází.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Externí HDD

Příspěvekod petr22 » 29 lis 2014 13:43

Sitove uloziste s disky v raidu neni nic jineho, nez externi disk. Pouze je drazsi.

Pokud ale povazujes disky v raidu (pokud tomu legracnimu linuxovemu softwarovemu raidu vubec muzeme rikat raid) za bezpecnejsi, tak moje zkusenosti ukazuji pravy opak.

Externi diskove pole se dokaze pokazit takovym zpusobem, ze z toho ani specializovana firma nezachrani vubec nic. Uz jsem videl selhani elektroniky kdy po restartu zarizeni byly na discich videt pouze nesmysly, nezachranilo se z toho nic. Selhani dvou disku najednou kvuli vade zdroje - taktez data pryc. Usmazeni elektroniky vsech disku v poli - taktez data pryc. Zatim nejzahadnejsim pripadem bylo komplet vytuhnuti diskoveho pole po pouhem smazani uzivatele (!!!) v rozhrani pro sitovy pristuj, vedoci ke ztrate vsech dat.

Skoro si troufam tvrdit, ze kdykoliv nekodo koho znam porizoval sitove uloziste tak to skoncilo zachranovanim dat s vetsim ci mensim uspechem. Nejvetsi uspech je pochopitelne u dvou disku v mirroru, pokud neni poskozena elektronika pole.

Z uplne obycejneho jednoplotnoveho disku je moznost zachranit data prakticky vzdy, ale precejenom je lepsi je porizovat ve vice kusech. Narozdil od RAIDu kde je to prakticky nemozne.

Osobne bych koupil 2x externi krabici na 3,5" disk a do toho 2x Seagate SV35 o kapacite 1 TB. Bude to stat do 5000 Kc, tedy stejne jako sitove uloziste ktere je navic bez disku, tudiz ve finale by bylo cca 5x drazsi. Navic disk lze kdykoliv vyndat a pouzit jinde.

Vse pochopitelne zavisi na tom, jak moc si uzivatel ceni sva data - ty 4-5 tisic povazuji za castku kterou je vetsina lidi ochotna do zalohovani investovat.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaký externí ssd disk
    od Dizzy66 » 01 srp 2023 22:25 » v Vše ostatní (hw)
    5
    1495
    od pazdrat Zobrazit poslední příspěvek
    04 srp 2023 11:53
  • HDD externí box ICY BOX IB-366StU3+B sám vypíná Příloha(y)
    od beuma » 07 led 2024 13:56 » v Problémy s hardwarem
    3
    632
    od beuma Zobrazit poslední příspěvek
    10 led 2024 19:27
  • Přechod na Mac - jaký externí disk
    od Gudernatsch » 24 bře 2024 18:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    691
    od Gudernatsch Zobrazit poslední příspěvek
    24 bře 2024 18:34
  • Extérní SSD disk nejdou vidět soubory
    od Dexolus » 13 pro 2023 16:18 » v Problémy s hardwarem
    4
    1071
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 07:58
  • "externí" disk se po zapojení nezapne
    od Grander » 17 lis 2023 11:49 » v Problémy s hardwarem
    0
    1227
    od Grander Zobrazit poslední příspěvek
    17 lis 2023 11:49

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 hostů