exFAT – jaké máte zkušenosti s tímto filesystémem?

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

exFAT – jaké máte zkušenosti s tímto filesystémem?

Příspěvekod Myloš » 15 zář 2011 08:42

Svého času mě zaujal filesystém exFAT. Zdál se řešit problémy s FAT32 (soubory >4GB), umožňuje hodně velké (až 32 MB) clustery (výhoda pro velké soubory – zejména video) a je jednodušší než NTFS, oproti němuž v mých soukromých testech v některých ohledech dosahuje vyšších rychlostí.
Oproti NTFS pak má ještě výhodu v přístupových právech – podobně jako u FAT32 nelze u souborů nastavit vlastnická práva, což u přenosných zařízení považuji za výhodu – měl jsem flashku naformátovanou NTFS a na cizím počítači na ni nebylo možné kvůli přístupovým právům zapisovat.

Systém exFAT byl navržen pro externí média (flashky, SDHC) s tím, že nativní podporu má sice až počínaje Vistou s SP1, ale pro XP existuje oficiální aktualizace. Pod XP sice prý nedosahuje takových výsledků, ale i tak jsem to vyzkoušel.

První zkušenosti jednoznačně mluvily pro, ale stalo se, že flashka ani ne po půlroce zkolabovala – z 16GB exFAT pártyšny se stalo 4GB nepřidělené místo, na němž nebylo možné vytvořit novou pártyšnu a formátovat.
Řeklo by se, že šlo o vadný kus (od začátku se neobvykle moc zahřívala, a to i s FAT32 nebo NTFS); dost možná. Vyreklamoval jsem zpátky peníze.

Včera jsem zjistil, že nemůžu zapisovat na externí disk. Unlocker nic nenašel, ale nesmazal data ani po restartu. Na druhém počítači totéž.
Vyházel jsem z něj data a naformátoval (znovu exFAT), pustil kopírování a vypnul monitor. Zapomněl jsem na drobnůstku – disk byl připojený k rozbočovači v monitoru, takže jsem vypnutím kopírování přerušil. Když jsem monitor zapnul a chtěl pokračovat, situace se opakovala; vyměknul jsem a formátuju ho NTFS.

Řeklo by se náhody, shody okolností – z těchto dvou případů opravdu nelze vyvodit jednoznačné závěry, ale…

Takže na závěr moje původní otázka: máte nějaké větší zkušenosti s používáním exFAT?
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti