SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
tux
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9620
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod tux » 03 črc 2011 21:10

Hoj, existuje nějakej program kterej by mi optimalizoval počítač na co nejnižší spotřebu tím, že by třeba nechal bežet jen jedno jádro, jeden RAM modul, vypnul všechny disky kromě primárního, nastavil klasický zobrazení win (win2k), atd...
PC někdy používám jenom jako mp3 přehrávač, nebo když stahuju přes noc nějaký velký soubory a ten PC potom zbytečně žere tak by se hodilo pár Kč ušetřit.
Nechci milion programů s tím že každej bude umět něco, nejlepší by byl jenom jeden kterej by to všechno optimalizoval.
Just Fucking Google It!

Reklama
Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod Pic » 03 črc 2011 21:16

Tak to si nech zajít chuť!
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Honza522
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 764
Registrován: květen 11
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod Honza522 » 03 črc 2011 21:21

To opravdu nejde..

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod faraon » 03 črc 2011 21:54

Kdysi dávno šlo přímo v systému nastavit že se disky mají vypnout po určité době nečinnosti, ale protože vydrží jen omezený počet rozběhů (udávalo se asi 50000), tak se to nesmí přehnat. Ale aby to fungovalo, musíš vypnout indexování a všechny ty windowsí kraviny, které ti na ně hrabou každých pět sekund.
Procesory u notebooků se dají dynamicky podtaktovat podle zátěže, některé desktopové by to snad už měly umět také. Otázka ovladače a řízení spotřeby.
Ale na přehrávání hudby by se spíš vyplatilo do empétrojky zapíchnout repráky od počítače a pouštět to přímo, a na stahování nějaký nízkopříkonový stroječek, třeba s procesorem ARM, který žere pár wattů a může být v provozu celoročně, třeba i jako malý domácí server.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Peťa
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod Peťa » 03 črc 2011 21:57

Petaq je teda asi moc náročný :-D podle mě ale dobrá myšlenka... mohly byste tedy doporučit nějaký program, který umí aspoň něco? Hlavní cíl by mělo být zvýšit výdrž baterie (třeba když jsem ve škole a jsem na netu :-D ).

Uživatelský avatar
tux
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9620
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod tux » 03 črc 2011 22:11

faraon: No já vim že by to bylo lepší ale kupovat si HTPC kvůli tomu že si občas něco stáhnu nechci, to by se mi asi těma ušetřenejma penězma za elektriku nevrátilo.
A s tím přehráváním hudby jsem to nemyslel zase takhle, já mam zaplej PC skoro celej den (v noci ne) a když nic nedělám tak jenom nechám zaplou hudbu a dělám třeba něco jinýho, pak zase přiběhnu k PC si zahrát nějakou hru atd..

A to podtaktování (Cool'n'Quiet), to mám taky (momentálně vyplý protože to pokaždý zapomenu zapnout :D) ale běžej všechny jádra, lepší by bylo jen jedno.
Ještě dotaz, pokud vypne monitor, je aktivní grafická karta? Nebo jede v idle?
Naposledy upravil(a) tux dne 03 črc 2011 22:38, celkem upraveno 1 x.
Just Fucking Google It!

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod X » 03 črc 2011 22:12

Software ne, ale hardware ano ...

Obrázek

Uživatelský avatar
Peťa
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod Peťa » 03 črc 2011 22:30

A porč takový program není?

Uživatelský avatar
tux
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9620
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod tux » 03 črc 2011 22:35

Komu by se to chtělo dělat :D Pokud někdo chce tak může začít... xD
Just Fucking Google It!

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SW pro optimalizaci PC na co nejmenší spotřebu

Příspěvekod faraon » 04 črc 2011 07:58

petaq: HTPC je zbytečně žravá mrcha, měl jsem na mysli spíš něco takového s příkonem menším než nabíječka telefonu.
Jinak všechno ostatní by mělo být obsažené přímo v systému, takže záleží jen na nastavení, akorát nevím jak s tím vypínáním jader, kdysi jsem četl že to někde zkoušejí ale nevím jestli to současné procesory (a hlavně operační systémy) jsou schopné podporovat.
Podívej se co všechno je možné nastavit v řízení spotřeby a vlastnostech zobrazení, hodně toho nabízely už W98, tak dneska snad nebude takový problém. I když říká se že pokrok není vždy cesta kupředu.

S tím programem to máš tak, jako kdybys například chtěl speciální program na otevírání a zavírání DVD mechaniky. V Linuxu napíšu eject a otevře se, eject -t jí zase zavře. Když zadám ještě /dev/hdc tak mi místo ní jezdí CDčko :wink: Můžu je i nechat tančit:
eject /dev/hdd;eject /dev/hdc;eject -t /dev/hdd;eject -t /dev/hdc
Tak na co by pro tohle někdo vymýšlel program? V Windowsu se prý něco podobného dá udělat v Excelu :lol:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 6 hostů