Co je to "bitová hloubka zvuku"? Vyřešeno

...

Moderátor: Mods_senior

Superior
Level 3
Level 3
Příspěvky: 497
Registrován: srpen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod Superior » 20 bře 2011 13:08

Dobrý den,
zajímalo by mě, co je to "bitová hloubka zvuku". V nastavení PotPlayeru je doporučeno 16 bitů. Kterou možnost mám zvolit a jaký je to rozdíl?

Pozn.: Jestli to hraje roli, tak používám reproduktory v monitoru (2 x 7 Watů) nebo sluchátka.

Reklama
Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9505
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod mmmartin » 20 bře 2011 13:20

Bitová hloubka zvuku udává, kolika bity je původní analogový signál kódován. Konkrétně u záznamu na CD je bitová hloubka zvuku 16, tj. každý vzorek původního analogového signálu je kódován šestnácti bity. Pokud ti tedy stačí zvuková kvalita CD, stačí zvolit bitovou hloubku 16. Pokud zvolíš větší, bude záznam kvalitnější, ale za cenu úměrného zvětšení velikosti souboru, do kterého je analogový zvuk zakódovaný. Při poslechu přes reproduktory v monitoru ale toto zvýšení kvality určitě nepoznáš.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Uživatelský avatar
34regulus
Level 2
Level 2
Příspěvky: 242
Registrován: únor 09
Bydliště: Praha 2 Nové Město
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod 34regulus » 20 bře 2011 13:21

Takže za prvé : termín bitová hloubka zvuku je nesmysl :o ( zřejmě vzniklý "otrockým " překladem z angličtiny) - já bych mluvil spíše o kvalitě zvuku :oops:

a druhé : tímto číslem se popisuje kolika bity je popsán zvuk :listen: .Konkrétně to popisuje jakým číslem se každý vzorek zvuku popisuje 8bitový zvuk znamená 2na osmou úrovní ( mezi tichem a kraválem ) včetně popisu frekvence ! 16bitový zvuk už znamená 2 na 16 - což už je cca 65000 úrovní! Jenže !! Jenže pokud se nastaví nějaká kvalita ( tzv bitrate) - např 44kb\sec ( 44 kilobitů za vteřinu - mimochodem datový tok na CD) většinou je tam už i nastavena ta tvoje " bitová hloubka zvuku"
Doufám že tohle vysvětlení postačí - já ani sám dohromady lepší nedám !! 8)
[Sejdeme se v nekonečnu! :-)

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8727
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod richchie » 20 bře 2011 13:25

A pokud máš kvalitní železo tak to jde i takhle.
1.png

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod Pic » 20 bře 2011 13:26

Ta určuje, jaké množství informací se použije k definici jednoho vzorku a je určena počtem bitů. Čím větší bitová hloubka, tím lepší dynamika zvuku, méně šumu a kvalitnější reprodukce. Například při 8-bitovém kódování převodník rozliší pouze 256 napěťových úrovní hlasitosti, což není zrovna moc. U kódování 16-bitového jich je již 65535 (216). I tak není přenos zcela věrný a existují tendence bitovou hloubku zvyšovat. To samozřejmě platí i o vzorkovací frekvenci.
Chceš-li se dovědět více - zadej do Google "bitová hloubka zvuku"
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Superior
Level 3
Level 3
Příspěvky: 497
Registrován: srpen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod Superior » 20 bře 2011 14:08

Jo, díky. Google mi něco našel, ale moc tomu pořád nerozumím. kolik tam mám teda nastavit?

Uživatelský avatar
jaro3
člen Security týmu
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 43061
Registrován: červen 07
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod jaro3 » 20 bře 2011 14:42

Pokud chceš mít co nejkvalitnější zvuk , tak vyber 24 bit. hloubku. Tedy pokud ji Tvoje zvuková karta podporuje....a vzorkovací kmitočet , to samé , jestli zvukovka podporuje.Většinou se nastavuje 24bit/48kHz.
Lepší karty mají podporu pro nahrávání 24/96kHz.

obvykle stačí i 16bit/44,1kHz , CD Audio formát..

zatím nejlepší zvuk podává tzv. formát DVD Audio ( 24bit/192kHz).
Při práci s programy HJT, ComboFix,MbAM, SDFix aj. zavřete všechny ostatní aplikace a prohlížeče!
Neposílejte logy do soukromých zpráv.Po dobu mé nepřítomnosti mě zastupuje memphisto , Žbeky a Orcus.
Pokud budete spokojeni , můžete podpořit naše forum:Podpora fóra

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8727
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod richchie » 20 bře 2011 15:29

Nějak takhle.
2.png

Superior
Level 3
Level 3
Příspěvky: 497
Registrován: srpen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod Superior » 20 bře 2011 16:03

Jo, ve Windowsu (7) to mám nastavené na MAX., ale zajímá mě to v PotPlayeru... Zvuková karta: Realtek High Definition Audio

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?  Vyřešeno

Příspěvekod Myloš » 20 bře 2011 16:07

34regulus píše:…termín bitová hloubka zvuku je nesmysl :o ( zřejmě vzniklý "otrockým " překladem z angličtiny) - já bych mluvil spíše o kvalitě zvuku :oops:
Mě termín „bitová hloubka“ (bit depth) nepohoršuje; vím, co tím chtěl básník říci – počet bitů na jeden vzorek (u zvuku; v grafice je to počet bitů na jeden pixel). Oproti tomu pod výrazem „kvalita zvuku“ si představím kvalitu zvuku. Zvuk může být nekvalitní z mnoha důvodů, nízká bitová hloubka je jen jedním z nich.
Mimochodem k tomu otrockému překladu – vzhledem k tomu, že slovo depth také znamená výšku, tloušťku, sytost, intenzitu, hlubinu, důkladnost nebo upřímnost, vychází mi z toho ta bitová hloubka ještě docela dobře. ;-)


34regulus píše:…pokud se nastaví nějaká kvalita ( tzv bitrate) - např 44kb\sec ( 44 kilobitů za vteřinu - mimochodem datový tok na CD)…

44 kb/s není bitrate CD. To si pleteš se vzorkovací frekvencí 44.1 kHz.
44 kb/s je hodně málo – i u mp3 se za minimum pro hudbu považuje 128 kb/s, maximum tohoto formátu je pak 320 kb/s
Klasické CD má (ve stereu při 16 bitech a 44,1 kHz) bitrate ca. 1 400 kb/s. Dá se to spočítat:
16 (bitů) × 2 (kanály) × 44100 (Hz) = 1411200 ÷ 1024 (bity → kilobity) = 1378,125 kb/s
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8727
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod richchie » 20 bře 2011 16:11

Nech to na šestnácti. Integrovaná karta stejně víc umět nebude.
Naposledy upravil(a) Myloš dne 20 bře 2011 16:15, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Oprava „16cti“ na „šestnácti“. V češtině se číslice nikdy neskloňují, ani se nijak neohýbají. A hlavně – „16cti“ je dost zmatečné.

ch3vr0n
Level 1
Level 1
Příspěvky: 67
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Co je to "bitová hloubka zvuku"?

Příspěvekod ch3vr0n » 20 bře 2011 16:15

v tvem pripade je uplne jedno co tam nastavis... neb plati ... bude to tak kvalitni jako "nejslabsi" clanek v poslechovem retezci... potrebujes kvalitni zvukarnu ..integrovana at naslibuje cokoliv tak charakteristiky jsou otresny... dale kvalitni zdroj ..cili naky bezestratovy format v poradne kvalite (Flac, ect. ect.) ..dale kvalitni "aparaturu" ..rozhodne ne ty tvy repracky v monitoru ..nevim teda jaky mas sluchadla....cili volba jestli zatrhnout 24bit v tvem pripade je asi bezvyznamna..


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Misto zvuku 5.1 jen 2.0
    od kuře » 19 říj 2023 14:32 » v Windows 11, 10, 8...
    7
    1715
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    24 říj 2023 09:25
  • Vypadávání zvuku na Discordu
    od Ghoust23 » 12 čer 2023 20:12 » v Vše ostatní (sw)
    0
    1327
    od Ghoust23 Zobrazit poslední příspěvek
    12 čer 2023 20:12

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů