výklad licence

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3204
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

výklad licence

Příspěvekod atari » 26 led 2011 15:33

Mám zakoupen zálohovací program pro PC č. 1. Z PC číslo 2 vymontuji disk, připojím ho do PC č.1 a tam provedu zálohy tohoto disku (například zálohu systémového oddílu). Pak disk vrátím zpět do PC č. 2.
Je toto legální postup? Dá se takto interpretovat výklad licence, že ten program používám pouze na jednom PC? Vycházím z toho, že na PC kde mám tu licenci, můžu připojovat neomezený počet disků. Licence to nazakazuje. (Konkrétně používám Symantec Ghost, ale spíše je to obecný dotaz)

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: výklad licence

Příspěvekod X » 26 led 2011 16:34

Myslím, že by nemělo být proti licenci ani to, kdybys instaloval program na 1 PC a v síti zálohoval kterýkoli harddisk na kterémkoli počítači, pokud to ten program umí. Ovšem nejpřesněji ti to sdělí technická podpora programu.

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod Myloš » 26 led 2011 18:04

Po mém soudu je podstatné, že je program v jednu chvíli nainstalován v jednom počítači, že není spuštěn na několika počítačích zároveň. Není-li vázán na jeden konkrétně kus hardwaru, jako jsou například OEM Windows vázané na základní desku, pak by to mělo být zcela legitimní použití.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3204
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod atari » 26 led 2011 19:42

to myloš: tuhle teorii respektivě správný výklad jsem četl o licenci, která je na jméno. Například Total Commander má licenci na jméno, a můžu ho nainstalovat na několik PC, ale pod podmínkou, že budu pracovat, s tímto programem vždy jen na jednom PC a jenom já.
Ale u licence krabicové, například MS Offic, mám povoleno to nainstalovat jen na 1PC, a pak ještě na ntb pokud to je můj ntb a používám ho když nejsem u velkého PC. Takže se mi tahle teorie moc nezdá.

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod Myloš » 26 led 2011 19:55

Je-li to nainstalované na přenosném disku, tak je to vlastně nainstalované na jednom kusu hardwaru, ne?
Konečně u té krabicové verze máš právo to z jednoho PC odinstalovat a potom nainstalovat na jiný, což mi v případě přenosného disku připadá obdobné – program pak používáš jako portable aplikaci.
A konečně jestliže licence programu, který jsi koupil v ČR, není napsaná česky, považoval bych ji tak jako tak za neplatnou – viz Computer 6/2009:
Co když je EULA v cizím jazyce?
Občanský zákoník formulací § 37 odst. 1 vyžaduje srozumitelnost právního úkonu pod sankcí neplatnosti: Právní úkon musí být učiněn svobodně a vážně, určitě a srozumitelně, jinak je neplatný. Pokud tedy vaše znalost cizího jazyka, v němž je EULA napsaná, nestačí pro to, abyste jí porozuměli, je tato neplatná. Vše se pak řídí českými zákony, v tomto případě zejména autorským zákonem.
Více viz viewtopic.php?f=62&t=38761
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3204
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod atari » 26 led 2011 20:13

Myloš píše:Je-li to nainstalované na přenosném disku, tak je to vlastně nainstalované na jednom kusu hardwaru, ne?

Nejsem právník, tak nevím. Takže když licence je vázána na PC, jesti se dá PC nazvat disk tak to je odvážné tvrzení. Ale tedy otázka. Co když to je program, ze kterého si vytvořím bootovatelné CD? To to CD pak mohu používat třeba na 100 počítačích?

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: výklad licence

Příspěvekod X » 26 led 2011 20:16

Nic ti nebrání stát se právníkem a mít v tom jasno :D

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod Myloš » 26 led 2011 20:18

Určitě to nebudeš používat na 100 počítačích zároveň.
Jak už jsem psal nejde-li o licenci typu OEM Windows, které jsou vázány na jeden konkrétní počítač a po jeho smrti jsou nepřenosné na jiný, považoval bych tvůj způsob používání za obdobu toho, když program odinstaluješ z jednoho PC a nainstaluješ na jiný atd.

Klíčová otázka: Dostal jsi k tomu programu licenční podmínky? A je ta licence česky?
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3204
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod atari » 26 led 2011 20:30

Myloš píše:Určitě to nebudeš používat na 100 počítačích zároveň
To je jasný, že nebudu. to byla jenom ilustrace. Z hlediska práva, je jedno jestli na 2 nebo na 100. Buď to je nebo není legální.

Myloš píše:považoval bych tvůj způsob používání za obdobu toho, když program odinstaluješ z jednoho PC a nainstaluješ na jiný atd.
To je dobrý argument, zní to logicky.

Myloš píše:Klíčová otázka: Dostal jsi k tomu programu licenční podmínky? A je ta licence česky?
Licence je anglicky. (Ale například Acronix to dává česky pokud se nepletu)

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod Myloš » 26 led 2011 20:38

Jestliže je licence pouze anglicky, nebral bych na ni sebemenší ohled a řídil bych se českým autorským právem (viz odkaz výše).
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: výklad licence

Příspěvekod samotarrk » 26 led 2011 20:48

No, nevím. Pokud licenci nerozumí tak s ní nemá souhlasit. Souhlas při instalaci potvrdil a tak ji musí dodržovat.

Neznalost neomlouvá. Ono je otázka jestli by ji rozumněl i kdyby byla česky. Co je srozumitelné?
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3204
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: výklad licence

Příspěvekod atari » 26 led 2011 20:52

hmmm...

teď jsem si přečetl tuto diskuzi: http://www.zive.cz/clanky/myty-a-povery ... howforum=1
a je na to mnoho názorů. Nejvíce mě zaujala tato věta z posledního příspěvku:" Problém je v tom že všichni si jsou jistí svojí pravdou, a to i v otázkách na něž neznají odpověď ani špičkoví právníci....když všichni víme že výsledku (tedy správného výkladu zákona) se stejně nedočkáme, dokud se neobjeví nějaký velký případ u soudu, a nevznikne nějaký judikát ". a jak víme tak v česku asi judikát ještě dlouho nevznikne...

Takže jsem tam, kde jsem byl.... (a Mylošovi děkuji za užitečné odkazy). Přeji hezký večer a jdu dělat něco užitečnějšího.... :D


Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů