ErP - ,,nebezpečná" funkce? Vyřešeno

...

Moderátor: Mods_senior

DifiCZ
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: srpen 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

ErP - ,,nebezpečná" funkce?  Vyřešeno

Příspěvekod DifiCZ » 05 lis 2023 12:26

Zdravím, řeším problém s neustále napájenými USB porty i přes vypnutý PC. Jde mi hlavně o to, že mi svítí neustále zvuková karta napájená právě USB portem a klávesnice/myš se po zmáčknutí klávesy/tlačítka probouzí. Hledal jsem na netu, co s tím a dohledal jsem řešení, kterým je v BIOSu zapnout funkci ErP, která při vypnutém PC drží jeho spotřebu pod 1 watt. Někteří ale psali, že po zapnutí této funkce začali mít problém s PC (některým přestala fungovat Wi-Fi, atd.). Má deska je MSI MPG B550 GAMING PLUS (která teda zrovna tu zmíněnou Wi-Fi kartu nemá) a má otázka je, jakou zkušenost máte s ErP funkcí? Je bezpečné ji zapnout? Ptám se, protože si nechci komplikovat život a zase řešit nějaké problémy s PC. Popřípadě, existuje nějaké jiné řešení, jak zabránit napájení USB portů po vypnutí PC?
Předem všem díky za rady! :-)

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod pcmaker » 05 lis 2023 12:36

Já to řeším prodlužovačkou s vícezásuvkou a kolébkovým vypínačem. Po vypnutí PC vypnu i všechny ostatní periferie (monitory, tiskárnu, reproduktory). Kromě úspory za energii několikanásobně prodloužíš životnost všech spínaných napájecích zdrojů. Mimo jiné ti tam také nic nebude svítit, protože USB jsou napájené z pomocného zdroje, který by jinak pracoval 24h denně:
https://www.mironet.cz/acar-504wf-ochranny-filtr-230v-vypinac-5m-5zasuvek+dp252504/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw-pyqBhDmARIsAKd9XIO7HhmE-EvOa9jDTAevhEYQBtGPWjxkrAt6phHoc-92BMYdkXlvL9kaAhlOEALw_wcB

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod Grander » 05 lis 2023 12:56

Nevím, jestli je to to ErP, ale Biosu je možné nastavit, že šťáva do USB bude vypnutá, pokud je vypnutý i PC.

Probouzení myši/klávesnici se pak dá vyřešit čistě ve Windows ve Správci zařízení, kde ve vlastnostech konkrétního USB zařízení na kartě Řízení spotřeby je třeba odškrtnout „Povolit zařízení probouzet počítač“. Pozor, herní makro klávesnice/myši obvykle mají ve Správci zařízení několik záznamů, takže je potřeba to povypínat u všech. Takže tohle se dá zpravidla vyřešit i bez úpravy nastavení BIOSu, byť třeba jednou jsem měl myš, kde se mi to probouzení prostě zakázat nedařilo a musel jsem ji fyzicky vypínat, než se to vyřešilo updatem.

DifiCZ
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: srpen 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod DifiCZ » 05 lis 2023 18:29

Řešení formou prodlužovačky s vypínačem pro mě není úplně vhodné, protože mám pod stolem cable management udělaný tak, že prodlužovačka je v takové vaničce, která je v podstatě vzadu u stěny. To bych musel pokaždé lézt pod stůl a hmatat tam vypínač, což se mi nezdá jako uživatelsky dobré řešení.
Myslím, že nastavení, o kterém mluvíš, tak v BIOSu opravdu nese označení ErP, protože jsem nic jiného, co by ovlivňovalo napájení USB portů, nenašel.
Nevím, jestli ty teď nechápeš správně mě, nebo já tebe, ale já nemám problém s tím, že by zmáčknutí klávesy/tlačítka na myši/klávesnici probouzelo samotný počítač, ale probouzí pouze tyto periférie. O myš a klávesnici mi moc nejde, protože kdo z nás kliká na myš/klávesnici, když je vypnutý počítač. Asi moc z nás ne a když se nekliká, tak myš ani klávesnice nesvítí. Jde mi především o tu externí zvukovou kartu, která svítí. Má totiž podsvícené nápisy zepředu jako output, direct, air, atd. a to mi především vadí.

Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1378
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod šulda » 05 lis 2023 19:24

Mám na hrbu 5,5 křížku a po každým vypnutí PC se ohnu pod stůl a zmáčknu kolíbkový vypínač který je na rozbočce vzadu u zdi.
Člověk se pořád učí.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod petr22 » 05 lis 2023 19:43

Coz je ale mnohem jednodussi, nez lezt pod stul, sahat nad sebe do zlabu prisroubovaneho pod stolni deskou,
nahmatat tam vypinac a ten prepnout. Jde to pohodlne jen kdyz lezis pod stolem na zadech na zemi.

Advanced settings->Power Managment -> ENABLE s4/s5 - je ta funkce v BIOSu a pokud ano, je zapla nebo vypla ?

V kterem USB portu je to svitici zarizeni ? Mam pocit, ze v nekterych se napajeni vypina a v nekterych ne.

DifiCZ
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: srpen 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod DifiCZ » 05 lis 2023 22:31

V Power Management Setup jsem to s4/s5 nenašel, ale našel jsem ho (nebo něco podobného) ve Wake Up Event Setup. Viz foto
USB porty jsem zkoušel měnit, v každém zvukovka svítila.
IMG_20231105_222233.jpg

IMG_20231105_222158.jpg

IMG_20231105_222404.jpg

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod RIKI22 » 05 lis 2023 23:08

Len pre info.Nastavenie ErP sa chová opačne,akoby si to myslel.Takže to musíš zapnúť ,ak to chceš mať vypnuté.

WolfGunCZ
nováček
Příspěvky: 42
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod WolfGunCZ » 05 lis 2023 23:33

Toto jsem já, autor tématu (DifiCZ je záložní účet, který jsem měl, než se mi podařilo zpět získat tento původní účet).
Riki, myslím, že aspoň v mém případě nemáš pravdu, protože když najedu na ErP Ready, tak to vpravo přímo píše info, že při zapnutí bude PC nastaven tak, aby splňoval podmínky vydané EU - tedy zapne se ErP → sníží se spotřeba vypnutého PC pod 1 watt → USB porty přestanou být napájené.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod RIKI22 » 06 lis 2023 07:51

Takže chceš vypnúť USB a nepoužiť ErP.Tak možno prídavna karta s USB portami.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod faraon » 06 lis 2023 09:35

To je právě otázka toho "kejblmenežmentu". Já mám bednu na stole u zdi, mezi ní a monitorem podélně položené dvě takové prodlužovačky, jednou odpojuji od sítě počítač a kompletně všechno s ním spojené, druhá má dvoukolébku a je rozdělená na 2+2+2, takže s ní můžu ovládat cokoliv co mám na stole. Kabely visí za stolem a nepřekážejí, vypínače jsou v dosahu ruky kousek za trackballem.

Jak sám vidíš, jakémukoliv nastavení nemůžeš důvěřovat, protože každý software je tak chytrý jako jeho programátor, a co si budeme povídat, ty počítače jsou čím dál blbější. A také čím dál mocnější, protože dokud jsou zapnuté, mohou dělat úplně cokoliv. No a když ten tvůj nikdy nevypínáš (všimni si že jsem výše napsal "odpojuji od sítě" a ne vypínám, protože dokud má jakýkoliv zdroj energie, NENÍ VYPNUTÝ!), tak se nediv že dělá to co chce on, a ne to co chceš ty. Nebo přesněji co si nějaký blbeček tisíce kilometrů daleko usmyslel že máš chtít, neboli "tato funkcionalita není podporována".

Prostě to vyškubni ze zdi, když to nepoužíváš. Aspoň od toho krámu nevyhoříš.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

WolfGunCZ
nováček
Příspěvky: 42
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ErP - ,,nebezpečná" funkce?

Příspěvekod WolfGunCZ » 09 lis 2023 13:16

Tak problém jsem nakonec vyřešil tak, že jsem znova vyzkoušel, zda jde do všech USB portů opravdu proud po vypnutí PC. Nakonec se mi podařilo najít jeden USB port, kam napětí nejde, takže jsem do něj zvukovou kartu zapojil a ta už po vypnutí PC nesvítí. Nějak jsem to na poprvé musel přehlédnout...
Díky všem za pomoc! :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Excel - funkce když
    od Martyn20 » 13 črc 2023 11:56 » v Kancelářské balíky
    5
    2611
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    13 črc 2023 18:44

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 hostů