W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD. Vyřešeno

...

Moderátor: Mods_senior

Fil95
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.  Vyřešeno

Příspěvekod Fil95 » 01 čer 2013 15:34

Dobrý den, nejdříve bych vás rád seznámil s mým plánem. Chtěl bych srovnat do jaké míry se může open source operační systém a programy srovnávat s komerčním systémem a programy. Abych uvedl příklad: Kom.: WIN 7, Microsoft Office, Photoshop, Illustrator VS Open.: Ubuntu, Open Office, GIMP, Inkscape. Doufám že jste mne pochopili :idea: . Chystám se pár měsíců pracovat s obojím a pro vlastní zvědavost srovnat :evil: . Nechci kvůli každému problému zakládat zvlášť téma a tak bych byl rád, kdybych se zde mohl informovat v případě, že bych si s něčím nevěděl rady.

Mé první 2 dotazy jsou tyto:

1) Který open source systém použít? Linux, nebo Ubuntu?
2) Jak je mít oba na jednom PC? Mám rozdělit disk na 2 oddíly a na každý nainstalovat jiný systém? Jde i o to, aby se třeba na Cčku s windowsem nenacházely nějáké registry nebo tak z Ubuntu či Linuxu, aby vše opravdu bylo zcela rozděleno, a každý systém měl svoji část HDD.

Mám notebook Acer TravelMate 5742ZG s předinstalovaným Windows 7 Home Premium 64bit. Bitová kopie systému je na skrytém oddílu na HDD.

Díky moc! :bigups:

Reklama
Uživatelský avatar
Michael Michael
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 798
Registrován: leden 10
Bydliště: Vysoké Mýto
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Michael Michael » 01 čer 2013 15:59

Zdravím
takže to za 1) os Linux se rozčleňuje na různé distribuce (Ubuntu, Debian, Linux Mint atd.) A pro tvé účely doporučuji Ubuntu.
za 2) Při bootování Linuxu máš na výběr, jestli budeš chtít vytvořit nový oddíl na disku a tam instalovat Linux, Nainstalovat Linux vedle Windowsu, vymazání Windowsu a nahrazení Linuxem, instalace na jiný disk, nebo něco jiného.

Já sám takto pracuji (ale Ubuntu mám nainstalované na jiném disku).

Doporučuji českou wiki stránku Ubuntu
a pro informace napsané na tomto fóru (přibližně uprostřed stránky najdeš Velký seriál o Linuxu)
Neřídím se podle toho, že čas jsou peníze, ALE, klidně mě citujte jako "MM" (je to kratší pro skrblíky).
Microsoft Windows XP Professional SP3
Fujitsu SIEMENS Intel Pentium III
Mobile CPU 1200 MHz 1,20 GHz 496 MB RAM
= můj voříšek

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod dvorakj » 01 čer 2013 16:44

Kdysi, asi tak 10-15 let zpet jsem to delal takto, distribuce Red Hat:

1)instalace windows + programu
2)ve windows uvolneni mista a vytvoreni noveho oddilu, cca 20GB (root, swap, boot), dnes asi das vice
3) boot DVD s linuxem
4) nastaveni zavadece GRUB, dnes se to asi jmenuje jinak - proste si vyberes, co bude bootovat drive a co vlastne bude bootovat
5)instalace na pripravene misto

Z windowsu jsem linux disk nevidel, naopak ano

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Wordstar14 » 01 čer 2013 16:51

Ked chces porovnavat aplikacie, tak si ich nainstaluj na kazdom OS a porovnavaj.
Tebe moze vyhovovat nieco ine ako nam vsetkym, takze to co napiseme by nemuselo byt presne to co by si chcel.
Za seba mozem povedat, ze programy pre Win a Linux aj ked sa tvaria rovnaku funguju inak. Niektore dost inak a niektore trocha menej inak.

--- Doplnění předchozího příspěvku (01 Čer 2013 16:59) ---

Jo, Linux a Ubuntu je furt Linux.
Este inak, Linux je len cast toho comu sa hovori Linux.
Presnejsie Linux je jadro a Ubuntu je distribucia v ktorej su aj aplikacie nielen to jadro. Kazda distribucia ma tie aplikacie trocha ine a trocha inak sa ovlada.
Najnovsie veci su vo Fedore ak by si tuzil po super novinkach. Najjednoduchsie na ovladanie je Ubuntu ak mas vysloveny odpor k uceniu novych veci.

Fil95
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Fil95 » 01 čer 2013 17:26

Můžu vyzkoušet více distribucí, ovšem jsem omezen asi na 450 GB :D Dál by mne zajímalo toto:

Rozhodl jsem se, že tedy rozdělím disk zatím na dva oddíly a na jednom nechám ten W7 a na druhém Ubuntu nebo Fedoru. Zajímá mne, bude to opravdu všechno oddělené? Včetně registrů? Nechci mít v ubuntu (D) ani stopu po něčem co budu mít ve W7 (C)

Uživatelský avatar
Michael Michael
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 798
Registrován: leden 10
Bydliště: Vysoké Mýto
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Michael Michael » 01 čer 2013 17:29

Ano, bude, ale není nutné to dělat manuálně. Již při instalaci Linuxu budeš mít možnost jednoduše oddělit Windows od Linuxu.
Neřídím se podle toho, že čas jsou peníze, ALE, klidně mě citujte jako "MM" (je to kratší pro skrblíky).
Microsoft Windows XP Professional SP3
Fujitsu SIEMENS Intel Pentium III
Mobile CPU 1200 MHz 1,20 GHz 496 MB RAM
= můj voříšek

Fil95
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Fil95 » 01 čer 2013 17:35

Ano tak to mám v plánu, děkuji. Ještě dotaz, když můj PC podporuje 64bit W7, můžu stáhnout i 64bit. Ubuntu?

Uživatelský avatar
Michael Michael
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 798
Registrován: leden 10
Bydliště: Vysoké Mýto
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Michael Michael » 01 čer 2013 18:04

Musíš :-)

-- odesláno z Tapatalku
Neřídím se podle toho, že čas jsou peníze, ALE, klidně mě citujte jako "MM" (je to kratší pro skrblíky).
Microsoft Windows XP Professional SP3
Fujitsu SIEMENS Intel Pentium III
Mobile CPU 1200 MHz 1,20 GHz 496 MB RAM
= můj voříšek

Fil95
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Fil95 » 01 čer 2013 20:20

Tak mám tedy s instalací problém. Chci rovnou při instalaci stáhnout aktualizace a ty programy 3tích stran, ale nemohu se připojit na mou wifi. Nebo můžu ale musím se připojit přes to nastavení v pravém horním rohu, napíše mi to že jsem připojen. Připojen jsem ovšem jen do té chvíle než při instalaci dojdu k tomu, jestli chci tedy nainstalovat i software 3tích stran a aktualizace. Mám tam také zelenou fajfku a napsáno, že jsem připojen k netu (nebo něco obdobného. jakmile dám ale pokračovat tak mne to od netu odpojí a mám na výběr dvě věci:

Nechci se nyní připojovat k internetu, nebo mi to nabídne wifi ke kterým se mohu připojit. Ovšem, vidím všechny wifi našich sousedů, ale ta moje tam není :twisted: . Když ji najdu v nastavení v pravém horním rohu, ve skrytých připojení, jde ji vidět, ale připojit se na ni nelze. :mad: Co s tím?

Uživatelský avatar
Michael Michael
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 798
Registrován: leden 10
Bydliště: Vysoké Mýto
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Michael Michael » 01 čer 2013 20:33

No, tak zatím bych se připojil kabelem a po instalaci bych to vyřešil. Myslím že instalace má teď nejvyšší prioritu...
Pokud ani to nepomůže, dej instalaci bez internetu a pak programy doinstaluješ (když instaluješ Windows, tak také potom musíš instalovat ostatní programy)
Neřídím se podle toho, že čas jsou peníze, ALE, klidně mě citujte jako "MM" (je to kratší pro skrblíky).
Microsoft Windows XP Professional SP3
Fujitsu SIEMENS Intel Pentium III
Mobile CPU 1200 MHz 1,20 GHz 496 MB RAM
= můj voříšek

Fil95
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod Fil95 » 01 čer 2013 21:21

Přemýšlím, že bych W7 úplně odstranil. Jen mne zajímá, kdybych jej chtěl někdy zase nainstalovat, jde to? Můžu něják tu bitovou kopii W7 ze skrytého oddílu obnovit v Ubuntu?
Naposledy upravil(a) Fil95 dne 01 čer 2013 21:27, celkem upraveno 1 x.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: W7 a Ubuntu, nebo Linux na jednom HDD.

Příspěvekod dvorakj » 01 čer 2013 21:23

Presne tak, to mi kdysi nikdy neslo, vzdy jsem net resil az po instalaci, a to jsem mel DSL od O2, neskutecne neintuitivni nastavovani:-))
Jinak slechetny cin, pred 15ti lety me napadlo to same, vysledek= vyhodil jsem linux, nesly hry, office jeste nebyl, autocad nebyl(uz je?).
Dnes muze byt situace jina a zajima me vysledek.
Jinak, vypada, te si s tim budes celkem hrar, dopirucuji tedy forum primo na linux, resp. na danou distribuci. Za mych casu byl hardcore Debian, uzivatelsky jakstaks pouzitelny RedHat - dnesni Fedora
Shanel jsem na vse slozite drivery, nic nejelo, byla to prdel. Dnes uz je situace samozrejme jina, a jak jsem psal vyse, budu sledovat:-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 hostů