Access - parametrický dotaz

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

CarlosJ
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Access - parametrický dotaz

Příspěvekod CarlosJ » 21 led 2011 14:50

Jakým způsobem mám postupovat, pokud chci, abych při použití parametrického dotazu mohl vybrat hodnoty ze seznamu ? Děkuji za odpovědi.

Reklama
d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod d1amond » 21 led 2011 15:13

Vítej na PC-HELP

Pokud uvedeš nějaký konkrétní případ, můžem to poskládat.
Jinak obecně, výběr jmena a prijmeni z tabulky Osoba, kde prijmeni zacinaji na M:

Kód: Vybrat vše

SELECT
jmeno,
prijmeni
FROM Osoba
WHERE prijmeni LIKE 'm%'
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

CarlosJ
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod CarlosJ » 21 led 2011 22:08

Jde mi o to, že když zadám při tvorbě dotazu do kritéria [Zadejte druh zdroje], tak při spuštění dotazu je uživatel vyzván, aby zadal např. "přednáška, seminář, kniha, časopis". To jsou údaje, které předtím jsou vyplněny v tabulce. Potřebuji, aby při spuštění dotazu uživateli nejen vyskočilo okno "Zadejte druh zdroje", ale aby mohl pouze vybrat z již zadaných údajů. Domnívám se, že by bylo řešení, že při spuštění dotazu by se uživateli ulázal formulář, kde by z ListBoxu vybral možnou položku a ta by se předala jako kritérium do dotazu.

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod d1amond » 22 led 2011 11:27

Myšlenka zajímavá. Naposledy když jsem se o to v Access pokoušel, tak jsem narazil na zcela zásadní problém. Bez příslušných VBA procedur (pokud je to s nimy vůbec možné) neumí Access vazby mezi formuláři na úrovní Master/Slave. Tzn. z jednoho formuláře "Master" (nad konkrétní tabulkou z DB) se spouští PopUp další formulář "Slave" - na kterém se označí hodnota jako parametr (rovněž ideální, kdyby byly parametry zobrazené z nějaké DB tabuky), a tento parametr se nastaví nad původním formulářem a dojde ke spuštění filtru zobrazených dat.
Rád bych, pokud někdo něco podobného v Accessu dokáže, protože jediné řešení jsem zatím viděl jen v kombinaci ASP.NET + SQL. Takže otázka zní, zda umí někdo předat parametr dotazu z jiného, než aktivního formuláře.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

maiki
Level 3
Level 3
Příspěvky: 462
Registrován: listopad 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod maiki » 06 dub 2011 18:51

Co se týká "vazeb master - slave" - to se dá snad zajistit pomocí relací a příslušných tabulek. Jsem si jist že základní koncept relací je přímo aplikovatelný i na formuláře / podformuláře v Accessu bez nutnosti psát VBA. Na úrovni VBA a tedy maximální svobody a možností, jsem na tyto blbosti vždy používal DAO Recordset načítaný z v Accessu navrženého dotazu s parametrem a pak tím plnil např. pole se seznamem. Nebo není problém otevřít datový list na základě Accesovského dotazu.

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod d1amond » 07 dub 2011 11:22

Nenašel bys nějaký příklad mezi dvěma formuláři, kdy se jeden otevírá z druhého a a mají vlastní datové zdroje? Např formulář s dotazníkem, kde vybírám jméno z tabulky uživatelů (ne přes seznam)?
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

maiki
Level 3
Level 3
Příspěvky: 462
Registrován: listopad 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod maiki » 07 dub 2011 17:40

A kam tvůj dotaz směřuje? Pokud to nejde na základě relací, pokud jsou tedy naprosto nezávislé, tak vždycky se na tom druhém formuláři dá udělat třebas datový list a ten naplnit daty na základě dotazu a parametru.

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod d1amond » 07 dub 2011 19:06

Jestli nemáš nějaký příklad, jak propojit dva formuláře mezi sebou. Master má na sobě odkaz na slave - např. máš na formuláři frmMaster (dat. zdroj obsahuje tabulku Dotaznik s polem idJmeno) položku Jméno. Můžeš jej buď dopsat (kontrola s DB tabulkou Users) nebo si otevřeš (tlačítko) popup formulář frmSlave s datovým zdrojem tabulky Users a polem idUsers, kde vybereš hodnotu, která se přenese (označení+tlačítko) do frmMaster > idUserJmeno a následně uloží do tabulky Dotaznik.
Jak jsem psal nahoře, mám schopnosti napsat to v ASP.NET formulářích, ale přímo na formulářích aplikace Access se mi to nepovedlo nikdy oddělit.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

maiki
Level 3
Level 3
Příspěvky: 462
Registrován: listopad 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod maiki » 08 dub 2011 22:49

Těžko říct jak bych to řešil bez relací - asi dotazem. Ale prostě proč nevytvořit relaci 1:N mezi tabulkami Dotaznik a Users. Přes primární klíč např. idUser, který by se ukládal v tabulce Dotaznik, s tím že noví uživatelé by se zadávali / vybírali na podformuláři postaveném na Users. Mám pocit že co popisuješ je typický příklad relace 1:N. Takhle se v Access automaticky "propojují" formulář a podformulář - na základě předem vytvořených relací mezi tabulkami v návrhu databáze. Nehledě na to že přímo v poli primární tabulky lze zobrazovat další odpovídající hodnoty ze sekundární tabulky odpovídající hodnotě primárního klíče.

Samozřejmě že na základě primárního klíče IDUser by pak bylo možné i záznamy na formuláři filtrovat to je jasné, pokud by ti šlo o to, aby jsi zobrazoval jen ono IDUser co si vybereš na Podformuláři.

edit: Pokud ti jde o přenesení hodnoty ze sekundární tabulky do primární přes formuláře, tak co vím tak to Access automaticky nemá zabudováno v návrhu formulářů... ale není problém napsat ve VBA Form![Pole] = Form![SubForm]![Pole] nebo podobně a je to...

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Access - parametrický dotaz

Příspěvekod d1amond » 09 dub 2011 09:09

edit: Pokud ti jde o přenesení hodnoty ze sekundární tabulky do primární přes formuláře, tak co vím tak to Access automaticky nemá zabudováno v návrhu formulářů... ale není problém napsat ve VBA Form![Pole] = Form![SubForm]![Pole] nebo podobně a je to...

A přesně o to mi jde. "Jak na to" nevím a ani jsem na několika Access řešeních toto neviděl. Tudíž jsem od toho dal ruce pryč.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • záloha access
    od Ruda25 » 26 lis 2023 21:47 » v Kancelářské balíky
    7
    1657
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 11:26
  • Access point AP-8232
    od _FalcoN_ » 22 kvě 2023 19:21 » v Sítě - hardware
    0
    906
    od _FalcoN_ Zobrazit poslední příspěvek
    22 kvě 2023 19:21
  • Datový model - aktualizace po přidání dalšího sloupce do Access
    od MK_Vs » 27 črc 2023 12:05 » v Kancelářské balíky
    0
    1988
    od MK_Vs Zobrazit poslední příspěvek
    27 črc 2023 12:05
  • Dotaz k upgradu PC Příloha(y)
    od renny997 » 08 srp 2023 15:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1718
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    06 zář 2023 19:26
  • Dotaz na cenu
    od spartane » 17 úno 2024 18:07 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    1021
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    18 úno 2024 21:25

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti