porovnání dvou listů excelu

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

zemVBA
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

porovnání dvou listů excelu

Příspěvekod zemVBA » 08 črc 2015 07:45

Dobrý den,

mám dva listy v excelu, ve kterých bych potřeboval porovnat obsah. Přemýšlel jsem nad vyexportováním výsledku do třetího listu, popřípadě čtvrtého ještě. V prvním listu mám předchozí měsíc se skladovými zásobami a ve druhém listu mám současný měsíc se skladovými zásobami. V každý z těchto listů má 12 sloupců a může mít až 7000 řádků. Obsah 12ti sloupců by měl být vesměs vždy stejný, mění se akorát cena a množství, ale stejná položka může být v každém listu na jiném řádku. Myslel jsem si, že by třetí list byl rozdíl mezi listem jedna a listem dva (list1 - list2 = list3(rozdíl)), kde by se zobrazily položky s nějakým rozdílem, nebo i beze změny. List3 by v dalším měsíci sloužil jako vstupní data pro list1. Ve čtvrtém listu jsem si říkal, že by bylo možné zobrazit pouze položky, kde je nějaký rozdíl a položky, které by se rovnaly list 1= list 2 by se v listu 4 vůbec nezobrazily. Šlo by něco takového vytvořit? zkoušel jsem nějaké porovnání přes vzorečky, ale přijde mi to, že to není moc efektivní, především díky tomu, když nemusí na listech 1 a 2 sedět počet řádků. Hledal jsem na internetu i nějaký návod na makro, ale to mi podle návodu nic neříkalo. Neporadil by mi někdo prosím? Děkuji

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: porovnání dvou listů excelu

Příspěvekod guest » 08 črc 2015 13:34

Tohle je kolego na delší vyprávění. Začíná to odpověďmi na otázky "co je v jednom a není ve druhém" a vyhledávacími funkcemi. Vesměs je to čistě vzorci neuřiditelné, takže nastupují buď makra a nebo sofistikovanější varianta - SQL přístup do sešitů, MS Query, resp. pod VBA ADO a dotazy typu JOIN (INNER, OUTER, LEFT, ...). A jestliže netušíte, o čem mluvím, pak to prostě není na pětiminutovou odpověď. Nic ve zlém. Bohužel článek na dané téma jsem nestihl na svůj web ještě dát.

zemVBA
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: porovnání dvou listů excelu

Příspěvekod zemVBA » 08 črc 2015 13:58

Tak Microsoft Access, nebo jiné sofistikovanější způsoby nepřipadají v úvahu, protože k těmto možnostem bohužel nemám přístup. Jediná možnost je asi využití makra (popřípadě VBA, nevím), což mi umožňuje v excelu karta vývojář. Ale jak jsem tak brouzdal internetem, tak jsem na nic nenarazil co by mi pomohlo...
Celkem už si s tím lámu hlavu dlouho :-/

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: porovnání dvou listů excelu

Příspěvekod guest » 08 črc 2015 14:11

I k sešitům Excelu - pokud jsou data uspořádána ve formě seznamu - lze přistoupit databázově (tj. nepotřebujete ani Access, ani jeho runtime knihovnu, vystačíte si s Excelem). Pak ale musíte mít alespoň základy SQL. Je mi líto, tohle není podle zkušenosti na pár minut, spíš na hodiny a spousty dotazů, na které ani teď neznáte odpovědi a třeba já se tím jen tak z volné chvíle zabývat nemůžu. Ostatně opět podle zkušenosti, budete nejdřív čistit data od nepravostí, než k tomu vůbec budete moc databázově přistoupit (sešit není ideální zdroj dat). A když slyším slova jako sklad, faktura aj. v Excelu, jsem VELMI obezřetný kývnout na cokoliv.

cmuch
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1544
Registrován: březen 11
Bydliště: Drsná Vysočina :D
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: porovnání dvou listů excelu

Příspěvekod cmuch » 09 črc 2015 12:56

Tak sem dejte nějakou přílohu jak by to mělo vypadat (stačí několik desitek řádku s demo daty) a nějaké porovnání vymyslíme.
Hlavně popsat co porovnávat a kam kopírovat dle výsledku.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů